bugün

entry'ler (5717)

afrodizyak etkisi olan yiyecekler

o niyetle yenilecek tüm yemekler. yeterki nitrik oksit salgısı artsın.
(bkz: plasebo etkisi)

sünnet

dogon kabilesinin de, başka dini nedenler dolayısıyla, binlerce yıldır yaptığı ibadet türüdür.

dogon kabilesi

Mali de yaşayan bu kabile erkek çocuklarının dünyaya ikili bir ''erkek kadın'' kimliğiyle geldiğine ve sünnetin onlara uygun asıl cinsiyeti verdiğine inanırlar. dini inançlarının içinde erkek çocuklarını sünnet etmek vardır.

baye oumar niasse

akhisar belediyespor'un ligimize kazandırdığı 23 yaşındaki yetenek. hızlı ve kuvvetli yapısıyla ilk lig maçında döktürmüştür. bir penaltı kazandırıp bir de gol atmıştır. bu genç senegalli adından çok söz ettireceğe benziyor.

epiküros

(bkz: epikuros)

fyodor mihailovic dostoyevski

ilk epilepsi nöbetini 9 yaşında geçirmiş olup bu nöbetlerin ona hem dünyayla birlikte kendisini tam bir huzur içinde hissettirdiğini , hem de korkunç depresyon anları getirdiğini söylemiştir.

lewis carroll

Bazıları alis harikalar diyarında'yı geçirdiği epilepsi nöbetlerini anlatmak için yazdığını düşünür. Kitabının başındaki hikaye, alis'in kara bir delikten içeri düşmesi birçok epileptik için çok tanıdık bir deneyimdir. alis bu yolculuğu sürecinde çoğunlukla uçan birtakım objeler görür ve kendisini çok hafiflemiş hisseder, epilepsi nöbeti geçirenlerin hiç de yabancı olmadığı bir takım tanımlamalara bunlar da dahildir.

temporal lob epilepsisi

muzdarip olan bir diğer dini şahsiyet: (bkz: havari paul)

havari paul

incille ilgili çalışmalar yürüten tıp adamları havarilerden biri olan paul'ün epileptik olduğuna emindirler. dayanakları şu: Paul Şam'a giderken yolda yere düşmesine neden olan parlak bir ışık görmüş, ışık nedeniyle geçici körlük yaşamış ve birkaç gün boyunca hiçbirşey yiyip içmemiş. Tıp terminolojisinde bu tür epilepsiye temporal lob epilepsisi denir.
(bkz: temporal lob)
(bkz: epilepsi)

epilepsi

ünlü epilepsi hastalarından bazıları:

napoleon bonaparte
büyük iskender
dante
havari paul
van gogh
lewis carroll
jean baptiste poquelin moliere
edgar allan poe
flaubert
dostoyevski

müzikojenik epilepsi

Belirli bir ses ya da müziğin duyulmasıyla tetiklenen epilepsi türüdür. (bkz: Jeanne d arc)

jeanne d arc

epilepsi nöbet belirtilerinden biri olan gaipten sesler duymaya küçük yaşta başlamıştır.anlattıkları ışıklar gördüğünü de gösteriyor. Bazı nörologlara göre savaşçı azizenin yaşadığı esrik deneyimlerin nedeni bugün ''müzikojenik epilepsi'' denilen bir epilepsi türüdür. Bu nöbetler belirli bir ses ya da müziğin duyulmasıyla tetiklenir. Jeanne'nın durumunda bu zil sesleridir.

ockham ın usturası

(bkz: contact)

yahya kemal beyatlı

Hedonist kişilik yapısına sahip yetenekli şairimiz. cemal süreya'ya göre erotizmi şiirlerine yansıtan ilk şairlerimizdendir.

--spoiler--
Aldanmak: O biraz ten , biraz saçtır...
--spoiler--

fairtale

hoşgelmiş olan yeni yazarımız.

harun reşit

ibn Haldun tarafından ''bir yıl savaşa, bir yıl hacca giden'' sofu ve mücahit bir şahsiyet olarak tarif edilen Harun Reşit (786-808), aslında eğlence ve içkiye (hurma şarabına) düşkün biriydi. Hatta bazı kaynaklara göre, dönemi eğlence alemleriyle geçmişti.

mukaffa

çolak anlamına da gelmektedir.

mukaffa hind

(bkz: ibni Mukaffa)

süfyan bin muaviye

(bkz: muaviye)

ibni mukaffa

Abbasi Halifesi Mansur döneminde (754-775) saray kâtipliği yapmış olan iranlı düşünürdür, hint kökenli hayvan masallarını Kelile ve Dimne adıyla Arapçaya kazandırmış, ancak eserin başına eklediği ön sözle, eski dini olan Zerdüştlüğün gizli propagandasını yaptığı iddiasıyla, organları birer birer kesilerek, ardından da fırına atılarak öldürülmüştür. Ölümünün ardında Basra valisi Süfyan bin Muaviye vardır.