bugün

27 ocak * * 1756'da avusturya'da dünyaya gelen, google'ın da sanatçının doğumunu bugün saygıyla andığı kült müzisyen. 5 aralık 1791'de hayatını kaybetmiştir.
250. doğum yıldönümü nedeniyle -başta bu yılı mozart yılı ilan eden avusturya olmak üzere- tüm avrupada adına etkinlikler düzenlenen besteci... (türkiye mi dediniz, hadi canım sizde... olsa olsa ağca yılı ilan edilir bizim ülkede)
müziğin zeki çozuğu.. her piyanistin başına geLdiği gibi erken yaşta hayatını kaybetti.. iyi bir müzisyen oLmasına karşıLık seksomanyak ve deLi bir insandı.. oLmadık anLarda küfür eder, yeLLenirdi.. yaptığı amiyane hareketLeri yakaLandığı bir hastaLıktan kaynakLanıyordu..

kraLın verdiği bir partide oLayLar çıkmış, bu oLayLardan faydaLanan mozart gözüne kestirdiği bir kızı masanın aLtında götürmüş orada işini haLLetmiştir.. öLdüğü zaman yaLnızdı.. kimsesizLer mezarLığına gömüLdü.. mezarında tek başına değiLdi.. onunLa beraber 7 kişi daha gömüLdü.. *
(bkz: alla turca) Alla Turca'nın bestelenmeside Türklerin viyana'yı kuşatmasının ve mehteran marşlarının etkisi olduğu söylenir.
(bkz: requiem for a dream)
klasik muzigin harika cocuk onur'u. ya simdi boylesi bir dehayi bu osurukla kiyaslamakla belki de saygisizlik ediyorum, ama turk halki mozart'i cep telefonu melodisi olarak taniyor be kardesim. operalari asmistir, zamanin otesindedir. die zauberflote'yi okulda azimli muzik ogretmenimiz* sayesinde calmis olan gruptan biri olarak sunu soylemek isterim ki* yeryuzunde daha basarili, ruhu daha derinden etkileyen eserler uretilmemistir muzik alaninda ve bence uretilmeycektir. populer alanda uretilen her sey gececek ama mozart yuzyillar sonra bile dinlenmeye devam edecektir. hem test cozerkene iyi geliyor, kafayi dinlendiriyor.
"Mozart müzik sanatında ulaşılmazlığın simgesidir. Şiirde Shakespear'in olduğu gibi. Onun sanat evreninde belirişi açıklanması olanaksız bir mucizedir."
J.W.Goethe
harika çocuk lakabıyla anılırdı kendisi. trt 2 de amadeus adlı filmde hayatı çok güzel anlatılımıştır. ayrıca o film oscar ödülüde kazanmıştır. osmanlı o zamanlarda avrupada bayaga ünlü oldugu için bunun adına bir beste yapmıştır ve kostümler her türlü şey osmanlı gibi yapılmıştır. kumaşalr ve diger gereçler türkiyeden alınmıştır...
mozart: spartak moskova da oynayan eski regginalı brezilyalı orta sahada futbolcusu

http://www.netonline.it/c...nto/curriculum/mozart.htm
küçük emrahın kankası olur.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.