bugün

alan mathinson turing 23 haziran 1912 7 haziran 1954 ingiliz matematikcisi ve bilgisayar bilimcisi. bilgisayar bilimin'inde kurucusu olarak sayılan şahsiyet.

#http://tr.wikipedia.org/wiki/Alan_Turing
(bkz: turing makinesi)
yirminci yüzyılın dahi matematikcisi.

hesaplanabilirliğin teorik temellerinde onun bulduğu, sanal ''turing makinesi'' vardır.

turing, ikinci dünya savaşı sırasında alman şifrelerini kıran ingiliz ekibiyle çalışmış ve şifreleri kırmakta çok başarılı olmuştur.

ancak bu işte hangi matematiği, nasıl kullandığını ''ulusal güvenlik'' nedeniyle hiç bir zaman öğrenemeyeceğiz: turing'e bu alanda yaptıklarını yazması ve bu konudan söz etmesi yasaklanmıştı.

belki de bu yasak o'nun matematik dünyası ile yaşadığımız dünyanın çelişen taraflarını unutmasına sebep oldu...ve bir anlamda o'nun trajik sonunu hazırladı:

turing, 1954 ün haziran ayında, soğuk, yağmurlu bir pazartesi günü 42 yaşında intihar ederek yaşamına son verdi...
enigma' nın kırılması için ilk bilgisayarın tasarlanmasına yardım etmiş ingiliz matematikçi.
zamaninda escinsellik ingiltere'de bir suctu. devrin idarecileri adama zorla hormon tedavisi uygulamaya kalkmis, tesekkur edecekleri bilim adamini intihara suruklemislerdir. yakin zamanda ingiltere basbakani gordon brown britanya devleti adina alan turing'e yapilanlardan oturu resmi olarak ozur dilemistir.
bu yirminci yuzyil dahisi, intihar yontemi olarak siyanurlu bir elmayi isirmayi secmistir. apple firmasinin logosu olan isirilmis elmanin o'nun anisina hitaben secildigi yonunde bir inanis vardir.

bilime, bilim adamina karsi yanlis yapan herkes, her kurum, britanya bilmemnesi bile olsa, birgun gelir caresizce kuyrugunu bacaklarinin arasina kisar, basini da one eger.
Kodlama derslerinde çokça adı geçen, beyin yüzeyinde matematik temelli bilgisayar gökdelenlerini barındıran; yüzünü baktığınızda: "Bu adam gay olamaz." diyeceğiniz; nur yüzlü, pırıl pırıl insandır. ingiliz olması her ne kadar bana itici gelse de enigmanın şifresini kırmak her babayiğidin harcı değildir.
1954 yılında potasyum siyanid zehirlenmesinden ölen bilim adamıdır.*
yapay zeka konseptinde en temel kuramlara sahip bilim adamı. bir bilgisayarın bir insanı kandırmasıyla ilgili geliştirdiği otomasyon her zaman yapay zeka derslerinin ilk konusu olmuştur.
şuraya yazalım da lazım olur:
http://elekritik.blogspot...nn-babas-alan-turing.html
bir de eşcinsel olduğu, kimyasal hadım etme yöntemi de uygulandığı biraz daha uzun bir şekilde anlatılan hayatı:
http://t24.com.tr/haber/a...yesi-ve-alan-turing/62948
ayrıca steve jobs öldükten sonra direksiyona geçen tim cook un da eşcinsel olduğu yönünde söylentiler var.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.