1. 1.
  1809 da Shrewsbury de dogdu. charles yuksek okula devam ederken okul muduru onu ortalikta oylece dolanip bos bos konusan, ise yarar tek bir isle ugrasmayan bir ogrenci olarak tanimliyordu. Mudurun "ise yaramak"tan kastettigi, yunanca ve latince fiillerin cekimini ezberlemek gibi seylerdi. "ortalikta oylece dolanip duruyor" dedigi de charles in etraftan binbir cesit bocek toplamasiydi.

  22 yasinda arkadasi ve ogretmeni steven henslow dan bir mektup aldi ve mektupta hukumetin amerikanin guney ucunun haritasini cikarmak uzere gorevlendirdigi kaptan fitzroy a eslik edecek bir dogabilim arastirmacisi olarak darwin i onerdigi yaziyordu.

  Beagle adli gemi 27 aralik 1831 de plymouth dan guney amerika a dogru yola koyuldu ve ingiltere ye geri donmesi 1836 nın ekim ayini buldu. 2 yil olarak dusunulen yolculuk tam 5 yil surdu cunku guney amerika ya yolculuk tam bir dunya gezisine donusmustu. geri donduklerinde darwin artik taninmis bir dogabilimciydi.

  darwin pek cok buyuk eser yazdi ama bunlarin arasinda ingiltere de en cok tartismaya yol acani 1859 da yayinlanan "on the origin of species by means of natural selection or the preservation of the favoured races in the struggle for life" dı. turkcesi "hayatta kalma mucadelesinde dogal seci ve secilmis irklarin korunmasi yoluyla turlerin kokeni uzerine" dir. bu uzun baslik darwin in teorisinin kisa bir ozetidir aslinda.

  kitabın ana fikri : "yeryuzunde hayatin gelismesinin ardinda yatan "hammadde", ancak digerlerinden daha guclu olanlar hayatta kalabildigi icin, tek bir tur icinde surekli meydana gelen degisimlerdir. evrimin isleyisi yada itici gucu, hayatta kalabilmek icin verilen mucadelede ortaya cikan dogal secidir. bu secinin sonucunda yalnızca daha guclu olanlar yada "ortama en iyi uyanlar" hayatta kalir" dir.

  darwin 1871 yilinda "descent of man" yani "insanin soyu" adli kitabı cikardi. bu kitapta insanlarla hayvanlar arasindaki buyuk benzerliklere deginen darwin, insanlarla esit sayida kromozoma sahip hayvanlarin atalarinin ortak olabilecegini one surdu. bu arada, once cebelitarik ta, bir kac yil sonra da almanya da neanderthal da ilk insan turlerine ait kafataslari bulunmustu.

  darwin 1882 de oldugunde bilimde muthis bir oncu olarak, bir kahraman gibi topraga verildi.
  18 -1 ... jusenas
 2. 2.
  dünya bilim tarihine damga vuran bilim adamı...
  fikirleri ile çığır açan ve dogmatik bilimi elinin tersi ile redddeden insan...
  14 -2 ... ferrole
 3. 3.
  Ürettiği evrim teorisi kendisi gibi çürümüş olan adam.
  18 -41 ... italiano
 4. 4.
  bir maymuna aşık olup fakat bunun yadırganacağını düşünüp evrim teorisini ortaya atan aptal aşık. bu sayede aşklarının tüm dünyaca kabul edileceğine inanmış olan acınası adam.
  20 -29 ... galleon
 5. 5.
  bilim insanının ne demek olduğunu bilmeye muktedir olamamış memleketimiz insanı kendisinden nefret etmektedir. gelgelelim bilim için inanç gerekmemektedir.
  darwin türlerin kökeninde canlıların evrimleşerek bugünkü hallerine geldiklerini, bu evrimin doğa etkenlerinden kaynaklandığını söylemektedir.
  ancak darwin inki sadece bir teoridir. bu teorinin bilim tarihindeki önemi insanların bağnazlığı yenip araştırıcı hale gelmesini sağlamasıdır. bu anlamda bilimde bir devrim niteliğindedir.
  darwin e göre canlı türleri ayrı ayrı ve bugün oldukları gibi yaratılmamıştı. ancak işin yaratılıp yaratılmama kısmı bugün muhafazakar kitlenin aklını karıştırmaktadır.
  bugün evrimin varlığı darwin in teorisindeki gibi hayvandan insana dönüşüm şeklinde değil ama, canlı türlerinin kendi içlerinde yaşam formlarına göre uzun yıllara yayılarak yapısal değişiklikler gösterdiği şeklinde kanıtlanmıştır. insanlar için en önemli örnek neanderterler le homo sapienler arasındaki farklılıklar ve neanderterlerin neslinin tükenmesidir.
  hayvanlarda da sudan karaya bir dönüşüm olduğu görülmüştür. bulunamayan ve sudan karaya geçme sürecinin sudan çıkış kısmında yer aldığı tahmin edilen son halka ise geçenlerde bulunmuştur (haber için 7 nisan cuma günkü hürriyet gazetesine bakılabilir.)
  bence dindar insanlarında işin yaratılıp yaratılmama kısmını aşıp, kendileri yaratılıyor diye inanıp işin araştırmalarını yapmaları bilime daha katkılı olur. bu yaratılan insan varlığının gelişimini öğrenmiş oluruz.
  8 -2 ... suzergecer
 6. 6.
  21. yüzylda bilimadamlarının daha yeni kanıtladığı * evrim teorisinin temellerini 150 yıl önce atan ve haklı olduğu ortaya çıkan bilim insanı.
  11 -12 ... bahdeniz
 7. 7.
  bazı zihniyetler tarafından bok atılan acılınacak durumda oldugu söylenen,aslında kendilerinin o durumda oldugunun farkında olmayan insanların, malum teorisini elle tutulur kanıtlar göstermeden yalanladıgı, eleştirdigi büyük bilim adamı...
  8 -5 ... like a rolling stone
 8. 8.
  türlerin kökeni adlı eserinde,türlerin kendilerinden önce yaşamış türlerden geldiğini bunların evrim geçirerek , göçler yaparak, birbirlerine karışarak, birbirinin yerini alarak sonunda şimdiki biçim ve yerlerine ulaştıklarını ifade etmiş. buna neden olan bazı faktörleri de ayrıntılı olarak anlatmıştır.
  2 -2 ... kacak kelebek
 9. 9.
  (bkz: evrim)
  2 ... biogenetikci
 10. 10.
  (#241546)
  2 -1 ... baudelaire