bugün

yüzyılın kasabı..
Adolf Hitler, 20 Nisan 1889 yılında Yukarı Avusturya'nın Braunau kasabasında doğdu. ilk tahsilini doğduğu kasabada gördü. Orta tahsilini Linz şehrinin realschulesinde yaptı. On üç yaşında babasını, on altı yaşında annesini kaybetti. Orta öğrenimini bitirince ressam olma ümidiyle Viyana Güzel Sanatlar Akademisi sınavına girdi ancak başarısız oldu. Alman Tarih derslerinde Akademideki Profesörlerin Yahudi olduğu, ve Yahudilere Karşi ilk kinin burada oluştuğu anlatılır. Bir başka resmi tez ise Hitlerin annesinin ölüm anında gelen doktor bir yahudiydi. Adolf Hitler annesinin ölümünü kabullenemeyip, bu yahudi doktoru sorumlu tuttu. 1912'de Viyana'dan Münih'e geldi. 1914'de I. Dünya Savaşı çıkınca Hitler, Bavyera ordusuna gönüllü olarak girdi. Alman mağlubiyetinden sonra Hitler, arkadaşı mühendis Feder ve altı kişi tarafından kurulmuş olan Alman işçi Partisi isimli gizli bir fırkaya katıldı ve kısa sürede bu fırkanın reisi oldu. Fırkanın adını NSDAP (Nationalsozialistische deutsche Arbeiterpartei/ Nasyonal Sosyalist Alman işçi partisi) olarak değiştirdi ve nüfuzunu arttırdı. Taraftarlarına argoda "Nazi" isim verildi. Kendisine de, taraftarları, rehber anlamına gelen "Führer" lakabını verdiler. Parti 25 maddelik bir program hazırladı. Bu programın ilk maddesi Almanya'yı Versay'ın zilletinden kurtarmak idi. Alman vatandaşlığının yalnız Alman kanını taşıyanlara hasredilmesin lazım geleceği programın esaslı maddelerindendi. Aynı zamanda büyük sermayeyi devleştirmek de yine programın esaslarından birini teşkil eder. Völkische Beobachter adlı Gazeteyi yandaşları çıkarıyordu. Josef Göbels bu Gazetenin tamamen partibülteni halini almasını sağladı. Gazetede fırkasının fikirlerini açıklayan makaleler yayınladı.


1924'de Münih'ten hükümeti devirmek için teşebbüslerde bulundu fakat başarılı olamadı. Bunun üzerine 10 ay hapse mahkum edildi ve bu zaman içinde "Mein Kampf" (Mücadelem) isimli bir kitapta fikirlerini yazdı. Aynı zamanda fırkanın yeni teşebbüslerini hazırladı. 1924 ve 1929 yıllar arasında partisi başarısız kaldı. Ancak Dünya Ekonomik Krizinden beri daha fazla oy kazanabildi. 1930 seçimlerinde yüzde 18 oylar ile SPD'den sonra ikinci büyük parti oldu. Hitlerin oyları Katoliklerden daha fazla Protestanlardan, şehirlerden daha fazla kırsal bölgeler ve kasabalardan, işçilerden daha fazla orta ve üst kesimden geldi.

Seçimle işbaşına gelen Adolf Hitler kısa zamanda anayasa değişikliği hakkını elde etti. Hemen ardından diğer Partileri yasakladı. Almanya'da aşırı çoğalan işsizliği savaş hazırlığı için kullanarak, iş sahası açtı. Bunların en bariz örneği Otobanlardır. Görünümde halkın hizmetine Otoban inşaa ettirdi, yıllar sonra anlaşıldı ki, bu yollar tanklar için hazırlanmış. Batı Avrupa ülkelerini ve Rusya'yı karşısına aldı. Bu cephe genişliği II. Dünya Savaşı'nın sonucunu belirleyen en önemli etken oldu. Savaş sonucunda Almanya'nın yenilgisini gören Adolf Hitler Savaşın bitimine günler kala kendini vurdurarak intihar etti. (1945).

Hitlerin hayatı, kendi başına çelişkilerle dolu. Bunlardan biri, kendini oldu bitti Yahudi düşmanı olarak göstermesine rağmen, Yahudi olan Eva Braun ile uzun süre beraber olmasıdır. Kendini bir numaralı Komünist düşmanı ilan etmesine rağmen o zamanın Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Josef Stalin ile karşılıklı "Saldırmazlık Paktı" imzalamasıdır.

Kendini bir Piyon gibi değerlendiren Krupp, Deutsche Bank , Thyssen emperyalist şirketlere, seçimi kazanana kadar göz kırpmış, Şansölye olduğu ilk gün kürsüde "Beni buradan hiç kimse sağ olarak indiremeyecektir" demiştir. *
dünyaya geliş görevini tamamlayamamış nefsine yenik düşerek görevinden sapmış 2nci dünya savaşını başlatan ve çok cephede savaşarak hata yapıp ülkesinin yenilmesine sebep olmuş dünyada ki 3 büyük liderden bitanesi...dünyadaki en büyük katliamın başı
yahudilerin ilerde başına ne gibi belalar açabileceini önceden görüp önlem almıştır..zekidir fakat bunun yanında cani ve ırkçı bir kişiliğe sahiptir..
almanya vatandaşı olarak doğmuş, almanya vatandaşı olarak ölmüş bir almandır.
aynı gün doğduğumuz , inanılmaz bir zekaya sahip ama zekasını yahudileri yakıp sabun yapmakta kullandığı için beş para etmez insan (!).
bildiğim kadarıyla hitlerden önce annesinin doğan bütün çocukları ölmüş. onu yaşatmak içinde çok uğraşmışlar. yahudilere duyduğu kinin de ailesinin zor geçinmesine rağmen mahallelerindeki tüm yahudilerin iyi bir hayat geçirmesinin başlattığı söylenir. tabi sonra güzel sanatlar akademisine girememesi de sebeb gösterilir.
savaşı kaybedince önce sevgilisini , sonra kendini vurmuş ama ortada ceset bile yok..
bahanesi ne olursa olsun , o kadar insanın ölmesine , hayatlarının mahvolmasına sebep olduğu için affedilemez biri hitler.
bir çeşit ağca
sabuncuzadelerden bir gavattır kendileri. liseli ergenler pek bir sever.

(bkz: gavat)
(bkz: çöküş)

edit: durmadan kötülenmekte, ne çok ergen varmış peeh.
(bkz: kavgam)
rivayete göre ilk top kasap oldugu söyleniyor.
değerlendirirken sadece kendisinin değil, hasta fikirlerini izleyen onca insan ve dönemin ekonomik koşulları da düşünülmesi gereken insan.
gerçek bir faşist
idealist,faşist(kandisi arı ırk tan olmasa bile),yahudi karşıtı,dünyanın amına koyan kişi...
müthiş zekasıyla kitleleri peşinden sürüklemesini bilmiş dünyanın ağzına sıçmış 5 para etmez insan.
her ne kadar faşist bir lider olsada,birçok kesim tarafından dünya üzerine gelmiş sayılı dehalar arasında göstterilmektedir.
(bkz: melek mi seytan mı)
gelmis geçmiş en büyük devlet adamlarından birisi.
Tırnaklarıyla kazıya kazıya hasta bir memur çocuğu iken dünyanın en güçlü devletinin başına bir yarı-tanrı olarak gelebilmiş biridir. Dünyadaki en hırlı insanların en tepesinde yer alır. inanılmaz bir karizması ve etkileyiciliği vardır (görütüsüne rağmen). Bir ulusu sadece birkaç yıl içinde bir dünya savaşının çöküntüsüden çıkarıp fabrika haline sokabilmiş insandır. Ruh hastasıdır.
-üstün zeka, dünyadaki işini tam olarak yapamammış lider.
düşününce neden yahudi ler diye düşüncelere sokan diktatör.
aynı gün doğduğum cani lider , yaşasaydı bugün 117 * yaşına giricekti.
dusunceleri va yaptıkları konusunda savunulacak bir yanı olmayan fakat liderlik konusunda cok basarılı, sapkın bir dusunce tarzıyla bile milyonları arkasında surukleyebilmiş sahsiyet
herşey bir kenara,almanların şu anki fiziksel hayvaniliklerine önemli katkısı bulunmuş önemli lider.adam genleri temizlemiş resmen.gerçi biraz felsefesi iddalı ama olsun,öyle piskopattan böyle bir idda gelmesi normal,en üstün ırk almanlardır demiş kendisi ve bu amaçla çalışmış.bence yaptığı işler takdire şayandır.en azından emeğe saygı duyulmalıdır.
Zekasının dahilik ile delilik arasında olduğu söylenen kişidir.zekanın ne kadar tehlikeli olabileceğinin en büyük göstergesi.
Adolf Hitler(1899-1945)Alman nazi diktatoru.1919 yılında Alman Isci Partisi ne(NSDAP) katıldıktan bir sure sonra,1921 de partinin basına gecti.1933 yılında basbakan oldu ve kendisini Fuhrer(lider) ilan ederek bir tek parti diktatorlugunu kurdu.Yayılmacı bir politikaya ve arı ırkın ustunlugune dayanan Hitler in dusunce ve uygulamaları,Ikıncı Dunya Savası nın cıkıs sebeblerınde biri olmustur.Hitler ın dunya gorusunun temel cercevesı,onun Kavgam(mein kampf)isimli kitabında genel hatlarıyla ortaya konmustur.(kaynak:siyaset(mumtaz er turkone))