bugün

ikinci yeni şairlerinin en önemlilerinden biridir.
subay şair.
yazar tomris uyar'ın eşi. ikinci yeni'nin kendine özgü bir dil-üslup yaratan şairlerindendir. cemal süreya bir şiirinde, 'öldüğü gün hepimizi işten attılar' demiştir uyar için. dünyanın en güzel arabistanı, divan, kayayı delen incir gibi yapıtları vardır. son olarak çıkan bütün şiirleri adı altında külliyatını bulmak mümkündür.

edit: bunu kötü oylayan mal çok karmaşık duygular içinde sanırım.
yaza girmeden yazda, sibernetik, adın, göğe bakma durağı...Turgut uyar, cemal süreyya, edip cansever ve tomris uyar arkadaşlığı; en az orhan veli, oktay rıfat ve melih cevdet arkadaşlığı kadar kıskandıracak türden sıkı bağlar ve çatışmalar içeren efsanevi ilişkilerdir; keşke o zamanlarda yaşasaydım, keşke onlarla oturup sohbet etme olanağım olsaydı dedirtir insana..
sakinim bütün gece boyunca,başımı değişmeyen düşüne koyunca..okuduğumda vurulduğum söz,şair..şiirleri büyük saat adli kitapta toplanmıştır..herkes sevmez,seven bırakamaz kitabını!
ağustos 22 dediler ustan ölmüş.
çok gülünçsün azrail,
turgut uyar ölür mü? *

öldüğü gün,
hepimizi işten attılar. *
Sibernetik

üç kere üç dokuz eder, bilirsin.
Birin karesi birdir,
karekökü de
bilirsin " mutlu aşk yoktur"
bilirsin
ama baharda ya da dışarda
sonsuz göğün altında
aşkın aşkla çarpımı
nedendir bilinmez
hep sonsuzdur
(bkz: çok üşümek)
(bkz: geyikli gece)
(bkz: bir gün sabah sabah)
(bkz: akşamüstü rüyası)
(bkz: senfoni)
büyüleyici şiirlerin sahibi şair. müthiş bir söyleyiş tarzı vardır. bu söyleyiş tarzı 'müthiş'liğini doğallığından alır.
çok özel bir şairdir turgut uyar, benzersiz.
ve işte şiir

ilkin

Bunu kimse söylemedi belki düşündü
çünkü vardır insanın yaşamasında
uyku ve öfke gibi vardır
kimse söylemedi
tuzunu çoğaltan bir denizde
nasıl batarsa güneş öyle
ben de kaçırdım
ki gözüm bütün gün
günboyu lekelerde
kaçırdım ama şöyle de söylenebilir
şiirin bütün geçmişinin dışında
önceden açıklanan her şeyin dışında
örneğin en sıcak ülkelerin yazında
en soğukların kışında
yanarım üşürüm berbat olurum
hiçbir şeye yaramam
ama yine de seni severim
o zaman sen de beni sev
evet
can yücel, ece ayhan, edip cansever ve cemal süreya gibi şairlerin çok yakın dostuymuş.

can babanın bir şiiri:

ben turgut'la okuşup konuştuğumda
yaşamın umman soluğunu soluduğumda
denize açılır olurdum hep
fethe çıkarcasına
"dünyanın en güzel arabistanı"nı
şiirimizin o en kızıl saçlı levendiyle.
(bkz: yokuş yola)
Tütünler Islak kitabı ile 1963 Yeditepe Şiir Armağanını, Kayayı Delen incir ile 1982 Behçet Necatiğil Şiir Ödülünü, ve Büyük Saat (1994) ile Sedat Simavi Vakfı Edebiyat Ödülünü almış usta şair. *

Kadınlarla yattığım yetse ya
Birde kadınlarla yattığıma inanmam gerekiyor

Hoşlanmıyorum
ikinci yenilerde anlamadığım tomris uyar kime aitti sorusuna çoğu kişinin cevaben diyeceği kişidir...
turgut uyar,

içimdeki charles milles manson..

küçükparmakkapı sokak'ın önünde bir arkada$ımı bekliyordum.
parmakları kesilmi$ eldivenlerin sigara içenlere kolaylık sağladığını öğrendiğim ya$taydım. meftun olmaya alı$maya ba$ladığım zamanlardan biri olduğunu dü$ündüğümdendir ki, önümden geçen ve rüzgarın darbesiyle ka$kolu boğazının soluna doğru dü$mü$ olan kumral kızın gözbebeklerine doğru deruni bir glans yolladım ancak o, reaksiyon vermemeyi tercih etti. takmadım elbet. hani bazen insan a$ık olmak ister ya, kalbini pır pır ettirecek minik heyecanların pençesine dü$mek için kasar; susar ya en konu$acağı yerde, tam o ya$taydım. saate baktım. 45 dakika gecikmi$ti. poetika cafe'nin aurası beni çağırdı o ân. girdim. uzun beyaz saçlarını yele olarak nitelendirebileceğim heybetli bir adam yakınıma geldi ve bana, " çay içer misin dostum? " dedi. tırstım ama kabul ettim. sonrası malum edebiyat payla$ımları : yazarlar, $airler, ele$tirmenler, muharrirler derken konu her zamanki gibi benim ve kar$ımdaki efsunlu adamın favorilerine geldi.
ben,
nazım hikmet ran, edip cansever, sunay akın, küçük iskender, paul eluard, rabindranath tagore, cemal süreya, can yücel, nevzat çelik, yılmaz odaba$ı, murathan mungan, akgün akova falan derken adamın söylediği isimle irkilmem ve daha sonra ona, " evet ben bu ismi bir yerden hatırlıyorum! " demem ve ardından o isim hakkında uzun uzun konu$an adamın göğe bakma durağı demesi ile dudaklarımdan çıkan harbi bir "hassiktir" ile doğrulmam, yani bu bahsettiğim olay örgüsü ile aklıma kazınan ismin turgut uyar olu$u ile kendime küfretmem, sığlığıma rücu etmem, komplekslerimden arındırdı beni..

göğe bakma durağı demi$ bir adamın, kaçak ya$ama yergisi gibi bir $iiri yazabilmi$ bir adamın, hızla geli$ecek kalbimiz diyebilmi$ birinin varlığını geç farkettiğim için kendimi asla affetmedim.
munis bir kedi gibi hayalbaz, gözya$larından ta$an akvaryumunun zemininde yoga yapan japon balığı kadar mazo$ist, kulağını kesen van gogh'un siklameni kadar da betimlenmeye müsait bir canlı formu halinde, yağmur yemi$ ortancalarına baktım bahçemizdeki.. yeat s grave çalıyordu, odamda hüzün değil de hınç ve öfke vardı. evet kendimi affetmeyecektim, evet salak olacak ya$taydım, evet akd i mebhusünanh'a sadıktım ama yine de geç kalmı$ sayılmam diyerek turgut babanın $iirlerinin içine attım kendimi. tuzlu bir yutkunma, buruk bir tad hissediyordum ama;

bahçeye çıktım. bulduğum tüm çiçekleri yaktım.
cemal süreya şiiri.

ak odada oturur
kapısı penceresinden çok

gözlerinde yıldızlar
serin yerde durur

bir elinde kadeh
öbürünü yarasına bastırır

inşaattan ses gelir
bir şeyi okşar gibidir

uzanıp durmuş mahçup
ışığagöçerin şarkısı

dönülmez dizeler içinde
onunkiler gülaçılır

öldüğü gün
hepimizi işten attılar
düş ve aşk denilen şeyin tarifini yapmadan (?) yediren adam..
sibernetik

üç kere üç dokuz eder
bilirsin
birin karesi birdir
kare kökü de
bilirsin
"mutlu aşk yoktur"
bilirsin

ama baharda ya da dışarda
sonsuz göğün altında
aşkın aşkla çarpımı
nedendir bilinmez
garip bir biçimde
hep sonsuzdur
ankarali bir sair...
(bkz: çokluk senindir)
(bkz: umuttur)
Tavrım bir çok şeyi bulup coşmaktır
Sonbahar geldi hüzün
ilkbahar geldi kara hüzün
Ey en akıllı kişisi dünyanın
Bazen yaz ortasında gündüzün
sevgim acıyor
Kimi sevsem
Kim beni sevse

demiş, ne de güzel demiş şairdir..
sakin, bütün, gece, boyunca, baş, değişmek, düş ve koymak sözcüklerini;

sakinim bütün gece boyunca
başımı değişmeyen düşüme koyunca... dizelerinde azad edip uçurmuş büyük şair!
oglu istanbul teknik üniversitesinde bilgisayar muhendisliginde ogretim üyesidir. Oğlunun ismi de turgut uyar'dır.

(bkz: h turgut uyar)
Yapı Kredi Kültür Sanat ve Yayıncılık a.ş.'nin isteğiyle bir çok internet sitesinde şiirleri erişime kapatılmış şairdir.
örnek;
http://www.siir.gen.tr/
'insan hatırlamıyor dün ne yediğini
zaten yediğimiz ne ki hatırda kalsın'
diyerek baba büyüksün dedirten şair. (arz-ı hal).
edit: bu entry kötülendi ya, helal olsun.
türk şiirinde kürdistan sözcügünü kullanan ilk şair.

güllerin bedeninden dikenlerini teker teker koparırsan
dikenleri kopardığın yerler teker teker kanar

dikenleri kopardığın yerleri bir bahar filan sanırsan
kürdistan'da ve muş - tatvan yolunda bir yer kanar

muş - tatvan yolunda güllere ve devlete inanırsan
eşkıyalar kanar kötü donatımlı askerler kanar

sen bir yaz güzelisin, yaprakların ekşi, suda yıkanırsan
portakal incinir, tütün utanır, incirler kanar

bir yolda el ele gideriz, o yolda bir gün usanırsan
padişahlar ve muşlar kanar, darülbedayiler kanar

muş - tatvan yolunda bir gün senin akşamın ne ki
orada her zaman otlar otlar ergenlikler kanar