bugün

turgut uyar'ın şiir kitabıdır, çok şeyin türkçe tercümanıdır.
turgut uyar yazmıştır. okursun hayatı görürsün, okumazsın, yine yaşar, görünce ölürsün. sadece kitabın ismini düşünsen bile yeter bazen.
turgut uyar'ın ikinci yeniye ilk adımıdır bu kitap.

şöyle der:

"Biz o zaman yaptıklarımızın günahını değil, yüceliğini biliyorduk. Bu, iki gücün bir yeniye varması, bir yeni yaratmasıydı. Bu çiftleşme değil tekleşmeydi. Tekleşmenin bir yönüydü. Yazık bize. O zaman bütün insanlara inanıyorduk. Yıkmak istediler yıktılar. Yazık bize. Herkesin bir gün ağlayabileceği, herkesin varamadığı için kutsallığını bulamadığı bir yere götürüp, yüreksizleri güldürdüler, bizi alçaltıp ağlattılar. Yazık bize."
turgut uyar gibi boş bir şairin elinden çıkmıştır. hemen celallenme aşşağıdaki şiirini oku.

sularsa akmak birgün birgün birgün
birgün dağlara çıkmak birer birer dağlara çıkmak birgün
çıkmak çıkmak birer birer birgün dağlara dağlara birgün
birgün birer dağlara
ah nasıl dağlara birgün
ey yorgun atlar, ey geri dönenler, sayı bilmiyen çocuklar
ey birgün
çiçek açmak birgün
dağlara dağlara birer birer dağlara

otları büyümek birgün
birgün köyler kentler yıkanık damlar geri dönmek birgün
birgün yeni dönmek
birgün dağlara çıkmak birer birer çıkmak çıkmak
su yürümek güneş bilmek
yeniden orda otlarda orda yeniden orda orda
bitkin bir gül bulmak ve geri dönenler birgün
ey yorgun atlar, sayı bilmiyen çocuklar
ey bütün hazır elbiseciler ey,
birgün olmak, küskün keşişlerden olmamak birgün
dağlara dağlara çıkmak sular köprüler sular birgün çıkmak
eski kaba arabalardan inip birgün çıkmak
dağlara dağlara dağlara başka hiç
birgün dağlara.

ben de şiir yazıyorum ve bu adam şairse ben şair olmayayım başka bişey olayım arkadaş.
Hakkında neredeyse hiç yorum yapılmamış Turgut Uyar yaratımı. Eleştirel yazmalara girmek bizim haddimiz değil, amenna ama en azından okunduğunu ve okunması şart olunduğunu belirtmekte fayda var. Okuyucunun elinden okumak gelir, sonra anlamak. Belki daha sonra yaşamak.
Bu eser için yazılanlar; sözlükçüler hakkında az çok bilgi vermektedir ziyaretçiye. önemsenmek sayfayı doldurur. dolayısıyla; boş başlık önemsenmemiş başlıktır. Neyse, çamur attı gitti mevzusu yaşanmasın, kimse de dediklerimi üstüne alınmasın.

Son olarak;
--spoiler--
ben de şiir yazıyorum ve bu adam şairse ben şair olmayayım başka bişey olayım arkadaş.
--spoiler--
gibi de bir yorum gelmiş ki, talihsizliğin böylesi kimsenin başına gelmesin diyorum.
Bilgisizlik pişmanlıktır
turgut uyarın ismi duyulduğunda insanı pek mutlu eden şiir kitabıdır. gerçi basımı durdurulmuştur ve tüm şiirleri bütün şiirler adlı bir kitapta toplanmıştır fakat içindeki pek güzide şiirlerden hala mahrum sayılmayız.

(bkz: başucu kitabı)

--spoiler--
halbuki biliyorum biliyorum ama ne ben yokum ne olanlar eksik
akşamları hep arka sokaklardan dönüyorum
biraz bıkkın bir parça kırık korkunç umutsuz ve sakin
eve geliyorum seni buluyorum bir seviniyorum bir kızıyorum

sonra biliyorsun
--spoiler--
(bkz: tel cambazının rüzgarsız aşklara vardığını anlatır)
turgut uyar'ın muazzam eserlerinden biridir ve onuncu nesil yazardır kendisi, hoş gelmiş.
(bkz: cemal süreya)nın (bkz: üvercinka)sına serbest çağrışım yaptırır. ne enteresan bakış açıları ve fikirler..

ne rahat ve kurtulmaya çalışan beyinler.. uzun,uzun olduğu kadar kendini okutan bir şiir.
kralı ölmüş ve arkadan gelecek krallarının olmadığı arabistandır.
Turgut uyar.
(bkz: ah be güzelim)
güncel Önemli Başlıklar