bugün

(bkz: çiçek diriltiricileri)
mrs. dalloway kitabını türkçe'ye çevirmiş olan yazar.
nabokov un pnin romanını onun nefis türkçesiyle okudum.. öykücülüğünün yanında türk edebiyatının en sağlam çevirmenlerinden biridir...
ikinci yeni kuşağının ortak paydası gibidir nerdeyse.
yaradılanı sevmek ,turgut uyar baba'dan ötürü...
elleri öpülesice merhum insan,yazdırdıkları ve hala okuttukları için...
ki, gençlik resimlerine dikkatli bakılırsa,şairin metin ve metinler üzerinde yaptığı tüm çalışmalara hak verilir...dupduru bir güzellik...mekanı uyar baba'nın yanı olsun, bilmediğimiz bir göğe bakan bilmediğimiz durakların birinde..
ikinci yeni'nin gelini..
ülkü tamer,edip cansever,cemal süreya ile flört etmiştir..turgut uyar'la evlenmiştir..
arnavutköy kız koleji mezunu.. 50'den fazla eseri türkçeye çevirmiştir.. turgut uyar'dan bir oğlu olmuştur ve onun da adı turgut'tur..
ferhan şensoy'un istanbul'u satıyorum isimli oyununu ingilizceye çevirmiştir ablamız.
eğer secme sansım olsaydı 1 gunluğune de olsa onun yerıne gecıp hayran olduğum adamların ( edip cansever , cemal süreya , turut uyar ) bana hayran olmalarını izlemek isterdim...
cok sanslı kadın....
virginia wolf u türkçeye çeviren yazardır.
bilinçaltı akımının temsilcilerindendir.
çocukluğunda, adının, 'inci' olmasını isteyen, diyalog kuramadığı, tam bir ruh yakınlığ hissetmediği yazarları çevirmeyen, iki ciltlik 'gündökümü' adlı günceleri YKY'den çıkmış, deniz ve kıyı aşığı, virginia woolf hayranı, ikinci yeni ozanlarının hemen tamamının âşık olduğu, tüm tanıdıkları tarafından 'çok zeki' olarak nitelenen, asıl korkulması gerekenin 'yaşlanmak' değil 'uslanmak' olduğunu söyleyen, bu ayki kitap-lık dergisi'nin dosya konusu olan, turgut uyar'ın eşi çok önemli öykücü, çevirmen, aydın.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.