bugün

plakası 38 olan ilimiz.
açık gözler şehri.
özellikle garson olanları çok tehlikelidir.Zorla çay içirirler.Acıkmışsınızdır diye,döner yaptırdım der,önünüze döneri koyu verirler
- hacı emmi nöördün?
- iyiyim evlat sen nöördün?
- nöörek işte yuvarlanıp gidiyok.
- şu bizim Ahmet emmiyi gördün mü bugün?
- noldu? nöörecen?
......böyle gider.
sadece iki profosyenel takımı olup, ikisini de süper ligde oynatan il.
(bkz: kayseri ınh ınh)
5 senedir öğrenci olarak kaldığım ve faydası zararından fazla olası şehir. nitekim 5. senemde kayserili olmayan birisinin kayseride iş açmaması gerektiğini ve öğrenci olarak sürünmesi gerektiğini öğrendiğm şehirdir.
her kayserilinin muhakkak maruz kaldığı esek sucuğu esprisine maruz kalmıs pastırma kokulu insanlarla dolu, planlı, gelisen hatta planlı sekilde gelisen anadolu sehri.
kentin her yerinde çeşme olduğundan şaşal su almanın şapsallık olarak addedildiği hatta lokantalarda su istediğinizde bir sürahi suyun getirildiği öğrenci için de pek uygun olmayan fakat tarihiyle, doğasıyla ve mükemmel caddeleriyle güzel kent
30 bin kişili bir stada sahip şu anda süper ligde 3.cü sırada bulunan ve kalacağa benzeyen kardeş takımının erciyesspor olduğu takım...
asurluların anadoludaki en büyük ticari merkezleri olan kültepe kaneş karumu'nun bulunduğu kent.
(bkz: kalıtım)
üniversite öğrencisini kendine benzetebilen tek şehir
istanbul işgal edildiği zaman başkent olması düşünülen ama sonradan bu vasfı ankaraya kaptıran şehir..
kökü asurlular'a kadar uzanan ilimizdir.hayvancılığın son zamanlarda geliştiğini göz önünde bulundurursak tarım da pek olmadığı için halkı tamamıyle ticarete yönelmiştir.dolayısıyle herkes bir yarış içindedir bu şehirde.
tikisi en az olan gelişmiş şehir.zengin ile fakirin ayırt edilememesi güzeldir.
afyonlular sucuk nedir bilmezken ermenilerden sucuk ve pastırma yapmasını öğrenen üstüne üstlük bunlardan daha zeki olduğu tahmin edilenlerin şehir.
dışardan bakıldığı zaman olumsuz imaja sahip olan fakat giden hiçbir insanın hakkında olumsuz konuşmadığı çok güzel bir şehir planlaması modern ve yüksek yapıların geniş caddelerin ve birçok sosyal aktivitenin bulunduğu gittikçe gelişmekte olan şehrimiz. Caddeleri geniş ve düzenli oldugundan araba sürmesi çok zevklidir.
son bir yıla kadar gezilecek tek yeri sivas caddesi olan ama son senelerdeki gelişimiyle yaşanacak bi şehir olduğunu ispat etmiş yaklaşık 1 yıldır sokakları köstebek yuvası gibi olan şehir
iç anadolu dışındaki yaşayan bazı sivrilerin kötülediği kayserililerin hepsini açık gözlü gözü hırs bürümüş görüp yobaz denilen şehir. gelip görmezlerki salaklar b.ka dönmüş tinerci şehri haline gelmiş istanbuldan izmirden daha ferah şehir imkanları bakımından herşeye sahip hele son yıllarda açılan birçok yeni mekanlar sayesinde elit zevklere hitap eden bir şehir olduğunu ama kötü bilinsin razıyım hiç olmazsa göç gelmezde istanbula benzemez.
(bkz: allah şehrimizi korusun)
son 5 yılda çağ atlamış şehirdir. 6 ayda bir gitmekte olup her seferinde çehre yenilediğini görmekteyim. bununla birlikte civar illerden olan göç artmıştır. yaşanacak bir şehirdir. türkiye'nin asayiş problemi en az şehirlerinden biridir.
görüldüğü gibi olmayan şehirdir...
övünülecek tek şeyi mimarisi iken şimdi o yollardan eser kalmamış her yer delik deşik olmuştur..
dışarı çıktığınızda gidebileceğiniz 2-3 cafe vardır ..sosyal yönden sıfırdır..
4 yıldır burdayım nasıl dayandım ben de bilmiyorum :/
erciyes'e kanatlarını açarken, alt ve üst yapısını da usul usul geliştirmiş, iklimsel koşullardan dolayı doğa kısmında tarih kadar başarılı olamamış, çok katlı binaların getirdiği betonlaşmadan dolayı ciddi bir havaya bürünmüş zengin şehir.
gelişime açık olan şehrim. yeni açılan alışveriş merkezler vs. ler gelişime ne kadar açık olduğun gösteriyor fakat yine kayseri'nin kroları çekilmiyor hiçbir yerde. *
geniş yolları, park sorununun olmaması, şehirleşmesi vs. ile öne çıkan şehir, büyükşehir belediye başkanının muhteşem yol ve raylı sistem projeleri ile artık sıkıntı çekmektedir.
Son 10 yılın en fazla gelişen ve değişen şehirlerindendir.Şehir merkezinin Nüfusu 3 yılda 300 bin artarak 800 bine ulaşmıştır.Ticari kaabileti,sanayisi ve tarihi ile AnadolunuN yükselen bir şehridir.Özellikle Büyükşehir Belediyesi Türkiyeye örnek bir belediye anlayışı ile hizmet vermektedir.Bu arada Erciyes Üniversitesi şehrin çehresini değiştirmiştir ve öğrenciler kentin kültür ve sosyal hayatına önemli katkılar yapmaktadır.
türkiyedeki paragöz işadamlarının başkenti ve aynı zamanda memleketi (kayserili arkadaşlar kızmasın doğruya doğru)
gayet güzel bir şehir.

(bkz: memleketine entry girmeyen hayirsiz yazar) *
işe yaramayanın okula gönderildiğine dikkat çekilen, uzun zamandır gidemediğim memleketim, toprağım. *
kayseri denince akla sucuk ve pastırma gelir.
yılın ilk karını alan sevdiğim şehrim. okul zamanı da yağması dileği ile.
ekmekiçi'nin en son açılan şubesinin bulunduğu güzide şehir. ipeksaray alışveriş merkezinde...

edit: bunu eksileyen geri zekalı ipeksaray avm'ye gitsin ve 3 sene evvel akmekiçi var mıymış, yok muymuş öğrensin! hey allahım...
annesini süsleyip genç kız diye görücüye çıkardığı rivayet edilen bunun yanında yurdumun ticaret anlamında baş şehridir.
geçen gün 101 fabrikanın toplu açılışı yapılan türkiye nin sanayi devi şehri.
süper ligde iki takımla tavsiye edilen, pastırmasının tadına doyulmayan ilimiz.
(bkz: kayserispor)
(bkz: kayseri erciyesspor)
an itibariyle karlar altında olan ve beni donduran şehir.
istanbulda yaşıyorsanız burası size gerçekten bir şehir gibi gelir. yolların düzgünlüğü trafik probleminin olmayışı gerçekten bir avrupa kenti izlenimi uyandırır. nitekim yeni nesil de gayet modern ve uygar gelmektedir. her lafa cıklayan teyzelerin jenerasyonu kapandığında türkiyenin en güzel şehri olacaktır.

(bkz: bahse girerim)
süper lig'de daima 2 takımı olması gereken, bunu sonuna kadar hakeden şehirdir.
ketesi , katmeri , yukası ünlü olan şehrimiz. insanlaarı genelde inançlı insanlardır.
aynı zamanda mantısı da ünlü olan şehirdir.
her yıl üzerine bir şeyler katarak garip bir şekilde aktifleşen şehir. 5 yıl öncesinde büyük büyük binalar kocaman kocaman yollarla bu memlekete okumaya gelen gençleri kandıran bu içi boş şehir yavaş yavaş kendine gelmekte ve artık dönemini bitiren öğrencilerini bile heyecanlandırmaktadır ama ne var ki tarihini ve potansiyelini kaldıramayacak bir halka mahkumdur. bu da bu şehrin en büyük eksisidir.
(bkz: bellona)
(bkz: istikbal)
sözlüğün popüler ili.

(bkz: kayserisözlük)
(bkz: erciyessözlük)
narkoz adlı şu sıralar dream tv de klibi dönen grubu bünyesinde barındıran şehirdir.
ayrıca mö 1yy. da bir roma imp. döneminin önemli bir andolu yerleşmesi hatta doğuya açılan bir kapısıdır. "kayseri" ismi romalı imparatorlara ünvan olarak verilen "cesaer" dan gelir; yani "kayzer kenti ya da sezar kenti" anlamındadır ancak bu "kayzerin" hangi kayzer olduğu tam olarak bilinmemektedir!
(bkz: türkiyenin yıldız şehirleri).
pastırma yenip sucuk sıçılan memleketim
kayseri ile ilişkilendirilen bazı unsurlar,insanlarının ticari zekasının yüksek olduğu yönündedir.örnekle açıklayalım.
-''iki kere iki kaç eder'' demişler kayseri'ye,
-''alırken mi satarken mi'' demiş.
hizla gelisen ic anadolunun bir ili.
sehir planlamasi ve gorunus itibari ile avrupai hatta amerkanvari bir goruntu vermektedir.
ha insani muhafazakardir ama gorulecegi gibi yeniligede aciktir.
pastirmasi, sucugu ve mantisi meshurdur.

kayseri insani aslinda pek etliye sutluye karismayan, mutevazi insanlardir. haa evet cimrilige varan tasarruf asklari vardir o dogru. caliskandirlar bir cogunun bag evi denilen ikinci bir evide vardir.
son donemde ozellikle dogudan goc almaktadir.(agri ve bilhassa dogubeyazit) ayrica sivas ve yozgat asilli azimsanmayacak kadar insan yasamaktadir.
hani o filmlerdeki kayserili karakterleri var ya, onlardan sikca karsilasabilirsiniz. insani muhafazakar ve milliyetcidir. ama hic ama hic yobazligi kabul etmezler, yenilige aciktirlar. basi carsafli bir tane kadin gormeniz imkansizdir. ha evet eger gorurseniz bilin ki o muhtemelen dogudan gelmis bir kadindir.
son donemde suc orani ve organize suc orani artsada bir kac semtleri disinda, huzurlu sakin bir yerdir.
ama gencler icin genclik merkezleri olsada tam anlamiyla eglenbilecekleri, disko gibi, bir yer yoktur. kayseri gencligi eglenmek icin urgupe gitmektedir. zaten belediye baskanini tek tenkit aldigi konu budur. kayserili deniz hasretini baraj altinda kalan yerlerde karsilamaya baslamisitir.

son donemde bazi mahalle ve semtlerinde iranli muhaliflerin doldugu, dolduruldugu kenttir.

son yillarda yogun goc alan bir sehirdir.
ayrica pinarbasi ilcesinde avsarlar ve cerkezler yasamaktadir.

ha simdi denebilir ki bu insanlarin zihni yobaz. peki o zaman bende sunu sorarim; kayseride yobazlari ellerinde yesil bayraklarla protestolar duzenledigi ne zaman gorulmus?
kayseride cami cikisi sakkali heriflerin halki gaza getirdigi ne zaman gorulmus, duyulmus?
kayseride devlete karsi yapilmis bir eyleme tanik olan var mi? peki hilafet isteyen insanlarin eylemlerine?
ama bu demek degildir ki kayseri insani muhafazakar degildir. yok eger muhafazakarlik hele hele yenilikcilige acik muhafazakarlik yobazliksa...onu bilemem iste.

kayseriliyi tanimak isteyen haci dizisindeki haci karakterini gozunun onune getirsin.

2004 yerel secimlerinde secim taksisi programinda rusen cakirin yana yana belediyeden ve belediyelerden sikayetci birini arayipta bulumadigi il.

caliskan bir belediye baskanina sahiptir. belediye baskani mehmet ozhaseki rekor bir oranla tekrar belediye baskani secilmisti. rusen cakir'in yaptigi, belediye secimleri oncesi programda sikayet eden bir tek kisiye rastlanilmamis sehirdi.

(vardi bir tane adam agridan kurbanlik koyun getirmis satamamis, nedenide belediyenin o isede el atmasindanmis.)
(bkz: kayseri turkuleri)
havasına bir türlü çözüm bulunamayan şehirdir. doğalgaz falan hikaye bu şehrin havası gittikçe kirleniyor.
memleketimdir. iş bulunması kolay fakat verdiği maaşlarla hint fakiri gibi yaşanası şehirdir.
sağlık müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre son 14 yılda aidsten 22 kişinin öldüğü şehirdir.

http://www.nethaber.com/NewsDetails.aspx?id=5300
bulunan tek bowlıng salonunda bowlıng pıstının yer darlıgı yuzunden 1/4 unun kesık oldugu sehır.