bugün

Türkçe rapin tek gerçek kralı, zamanında kuvvetmira oluşumunu kuran, Bir Pesimistin gözyaşları ve romantizma albümleri harikaüstü olan sıkılmadan dinleyebildiğim tek adam. Yazdığı sözlerle,kullandığı beatlerle ve araya serpiştirdiği öldürücü skitleriyle insanı karamsarlığa iter. Tarz olarakta bunu benimsemiştir zaten. Aslen samsun'lu olup gerçek adı yunus özyavuz'dur. Fars dili ve edebiyatı mezunu olduğu için yazdıkları inanılmaz güzel adeta şiir gibidir. Bu arada son zamanlarda ceza'yla arası bozuldu. kolera ve diğer kuvvetmira elemanlarıyla yaptığı son diss te cezanın küfür etmeden mına koymuştur. (bkz: disstortion ep). artık ceza'nın karşılık verebileceğini sanmıyorum. Eğer türkçe rap olmuyor diyorsanız pesimist ep 2 ve pesimist ep 3 ü mutlaka dinlemelisiniz.
eskiden küfürbazdı..
şimdi baya akıllanmış ve türkçe rapin en iyilerinden olur kendileri. hatta en iyisi.
1999 da turbo'nun katkıları ile sesini türkiye'ye duyurmuş ve sonraları turbo ile yolları ayrılmış, yeralti operasyonu ekibindeki ceza ile irtibata geçip bağımsız projelere ve underground parçalara imza atmış bir insandır. fuat'ın berlin'den rap uğruna gelip gitmesi fuat'ı yormuş ve bir zamanlar diss yazdığı silahsiz kuvvetin bulunduğu ekibe ve türkiyeye kesin dönüş yapmıştır. her zamanki gibi rap camiasındaki kavga ve ayrılıklar ne kadar dışarı yansıtılmasa da bu ekibi de kapitalizmin en büyük silahı olan para ve popülerizm vurmuş, ekip soğuk günler yaşamıştır. 2001 yılında silahsız kuvvet adı ile bir daha rap yapmayacağını sadece underground'da kalacağını açıklamış olan yunus özyavuz'a underground dar gelmiş ve bir zamanlar underground ismi olan sagopa kajmer ile piyasaya aynı isimli albümü ile adım atmıştır. beklediği ilgiyi göremeyen albüm yunus özyavuzu yıldırmamış, üstüne aylarca giysi almayıp eline geçen paraları bu müzik için yatırmıştır. silahsız kuvvetin tarzını bir yana koyup farklı ve daha güzel bir tarz oluşturmuş ve bu tarzını b.p.g. albümü ile tamamen oturtmuştur. bir pesimistin gozyaslari albümü yunus özyavuzun en büyük patlaması olmuştur. 2 cd den oluşan bu albümde birçok rapçi ile düğet yapmış rap severlere bekledikleri albümü vermiştir. filmlerden skit alma sagopanın ilk parçalarından buyana süre gelen ve artık gelenek halini almiş bir unsurdur.

ceza ozamanlar çok sıkı yandaş oldukları dr fucsh ile sagopa'dan yardım alarak nefret grubu için yeni bir albüme girişmişlerdir. bir çok albüme prodüktörlük yapmış olan sagopa evindeki bilgisayar ve radyo dj'liğinin ona verdiği basit bilgilerle giriştiği bu işten çok darbeler ve başarılar ile hala türkiyenin en iyi ve en kaliteli rapçisi ünvanını korumaktadır. bunun bilincinde olan ve bunu haykırmayan sadece sessizce köşeden olup biteni izleyen ve işini diğer işlere kıyasla en iyi şekilde yapıp susmak ile diss yazanlara en iyi cevabı vermiştir. taki bizi şaşırtıp disstortion ep'yi çıkarana dek. kolera ile hala birlikteliklerine devam etmektedirler ve askerden geldikten sonra kendiilerine ait bir müzik şirketi kurup evlenmeyi planlamaktadırlar. romantizma'yı bize hediye etmiş ve her çıkarttığı albümde kalitesini katlayarak devam ettimektedir. şu sıralar istanbul'da yaptığı askerliğinin ilk günlerinde en kötü günlerini geçirdiğini söyleyen sago'nun ziyaretine cem yilmaz ara ara gelmekte kolera ise fırsat bulduğu her an onun yanında bulunmaktadır. vasiyet parçası ile kral tv gibi populer kultürü savunan bir müzik kanalında bile yeniler listesinin 1. sırasına yükselmiştir.

nedense sagopa kajmer romantizma albümündeki vasiyet, ölüm, bana musade, ölüm yakın, köprü istikametindeyim, hayat arabamla 2005 mil gibi sözleri ve parçaları ile bize ölüm eşiğindeki bir insan izlenimi veren belkide kendi buluşu olan pesimist rapi bu albümde çok yoğun olarak kullanmak isteyip bizi korkutan türkiye'nin tartışılmaz gelmiş geçmiş en kaliteli rap üstadıdır.
parçalarını yüzlerce kez dinlesenizde asla sıkılmazsınız zira hep kendinizden bir şeyler bulursunuz,ya sizi anlatan bi cümle,ya da kendinize yakın hissettiğiniz bir tını mutlaka vardır.yazdığı sözlerle "helal olsun" dedirtir,şu an vatani görevini yapmaktadır.
web sitesi sevmeyenleri tarafından sık sık hacklenen rap insanı,pesimist adam.yeni adresi için wwww.sagopakajmerrap.com
kolera'nın imana getirdigini dusundugum (bkz: rapin en kalın ansıklopedisi)
bütün siteleri hacklenen insan.
türkiye de rap müzik adına birseyler yapan tek insan.

sonucta öyle ya da böyle baska bir kültürden apardığımız müzik türüne kendinden birseyler katmayı basarabilmis ve türkiye de rap yapmaya çalışan diğerlerinin aksine ortaya birseyler koymaya basarmıstır. ilk zamanlarda yaptığı diss leri ve abartarak ettiği küfürleri geride bırakalı çok olmustur. artık güzel seyler yapmakta, yeni yeteneklerle calısmaktadır.
çoğu şarkısından yaşını tahmin edebileceğiniz rapçi.ama bunuda güzel bi şekilde söylüyor.

(bkz: halatım 27 boğum)
(bkz: 26 arifesi)
gibi...
"bir pesimistin göz yaşları" şaheserinin sahibi.
Lyricleriyle kendini insanlara sevdiren Rapin en kalın ansiklopedisi.Son zamanlarda Cezayla giriştikleri rekabet yarışında açıkladığı hayalindeki feat'ci sezen aksu olması ve ardından cezanın sezen aksuyla feat yapması sonucunda rekabette geride kaldığını düşündüğüm Türkiyenin kaliteli mclerinden...
türkiyenin tartışılmaz en iyi rapçisi ,şarkılarında herkezin kendinden birşeyler bulabılecegi mc.
şarkıları şarap misalı dinledikçe eskidikçe güzelleşen başarılı insan
az önce doğan ve halatının 27 boğum olmasıyla mükemmel bir atak yapan ancak resimlerine bakınca bir o kadar şoka sokan hem türk hemde çok iyi bir rapçi
şarkılarını dinlerken rap değilde, pop söylüyormuş hissi uyandıran mc. allah rap in cezasını verdi.
rap, break dans, beat ve grafiti den oluşan hiphop kültürünun,
rap ve beat dalında uğraş veren bir sanatcıdır. ceza ile karşılaştırılamasa bile, farklı tarzından dolayı dinlenebilen biridir. (bkz: hiphop bi bomba)
televizyonlarda pek fazla çıkmamasına rağmen oldukça tanınan,alanının zirvesinde bulunan ve çok güzel şarkıları olan rapçi.rap müziğinden hoşlanmayanların bile dinlediklerinde hoşlanacakları şarkıları olan sagopa genelde şarkılarının başlarında ve sonunda alıntı söler bulundurarak şarkılara ayrı bi güzellik ve anlam katmıştır.ayrıca gora filmininde bitişteki müziğini yazan ve seslendiren şahıs.
(bkz: al 1 de burdan yak)
(bkz: vasiyet)
sıkılmadan dinleyeceğiniz ve goranın da soundtrack ına katkıda bulunan türkce rap ın en iyisi
Oldukça iyi bir rapçi kanımca.en azından sesi gidiyor.Biraz küfürbaz olduğu su götürmez.(!) bir şarkısında şöyle 1 nakarat vardır. gerçek adım hiphop hiphopun askerleri siktirin gidin popun piçleri..
rapi türkiye'ye kendisinin getirdiğini iddia eden bir milyonuncu kişidir. istanbul'a gitarı ve uzun saçlarıyla gelen bir rockçıdır başlarda... sonra kendini rap'e vermiştir.
gora filmi olmasaydı çoğu insansın varlığından habersiz olmaya devam edeceği kibir dolu adamdır.
sözleri dinlendiğin "way be amma yazmış herif" denmesine yol açan fakat, özlü sözler kitaplarına göz gezdirilince bu sözlerin kaynaklarının ne olduğu anlaşılan ve bu adamın en büyük yeteneğinin sadece bu sözleri birleştirmekten ibaret olduğu anlaşılmaktadır. gereksizdir, olmasa da olurdur, rap'in ona ihtiyacı yoktur.
sadece rapçi olduğundan saygı duymaya çalıştığım mc. beatlerinden biri daha nasıl desemm... diğer pek çoğu gibi.
yapmasındır.
rap müziği birçok kişiye tanıtan insan.
zannedersem yine bir rapçi olan Kolera ile birliktedir.
power fm de bir zamanlar Dj MicCheck adıyla djlik yapmaktaydı. hala ordamı bilemiyorum.
yaptığı şarkılardaki müziklerinin alıntı olduğu duyulunca büyük olay yaşanan adam. bütün hayranlarını hayal kırıklığına uğratmış birçok kişi soğumuştur. ben şahidim. hatta üstüne şarkı sözü de yazmıştır ''sago taklitçi olsa kaç yazar'' diye.