1. 1.
  zamanında selanikte yaşamış* ve kendini mesih olarak tanıtan kişidir.arkasından bir çok kişinin gelmesiyle dönem padişahını telaşlandıran ve huzuruna çağırdığı "ya müslüman ol ya da kelleni uçururum" demesine karşılık dinini değiştiren ve müslüman olan hatta şeyhülislamlığa kadar yükselen ancak içten içe yahudiliğine devam eden ve yandaşlarına da benim gibi yapın diyen bir kısım yandaşını kaybeden ancak bir çok yandaşının da kendisi gibi dinini değiştirmesine neden olmuş insandır.bu insanların hepsi kendi aileleri içinde ibranice konuşur ve yahudiliklerine içten içe bağlıdırlar.hatta hepsi hacca bile gitmişlerdir.
  soner yalçının efendi kitabında da bol bol anlatılmışlardır.
  10 -3 ... baadir
 2. 2.
  ne müslümanlar ne de yahudiler tarafından kabul gören bir anlayışa öncülük etmiştir..
  5 -2 ... ebuzer
 3. 3.
  osmanlı döneminde ortaya çıkan ve mesih olduğunu iddia ederek oldukça rağbet gören yahudi.
  gerçekten de o dönem başlattığı akım oldukça taraftar toplamış ve dünyanın pek çok yerindeki yahudiler onun kudüs şehrini yeniden kurarak tüm yahudileri toplayacak beklenen mesih olduğuna inanmıştır.

  en sonunda taraftarları ile beraber istanbul'a yürüyüşe geçmesi sonucu tutuklanmış ve yargılanmaya başlanmıştır.

  kendisine 2 seçenek sunulmuştur;

  - öldürülmek

  - müslüman olmak

  bunun sonunda müslüman olmayı seçmiştir. taraftarlarından bu olayı duyanlar arasında intihar edenler olmuştur.
  fakat bazıları hala desteklemeye devam etmiş. onun müslümanım demesinin sadece bir yalan yada taktik olduğuna inanmışlardır.
  1 -3 ... sıçtırtma lamasına
 4. 4.
  müslümanım demesi tamamen taktiktir. taraftarlarına (bkz: sabetayist) müslüman görünmelerini ama yahudiliği gizli yaşamalarını salık vermiştir. müslüman olduktan sonra mehmet adını almıştır...
  5 ... cyranox
 5. 5.
  amin maaloufun yüzüncü adromanında da bahsi geçen kişi. selanikte değil izmirde kendisini mesih ilan etmiştir. sonrasında selanike sürülmüştür.
  4 ... registerlater
 6. 6.
  Müritlerinin ve torunlarının bu ülke yönetiminde her devir etkili olduğu sahte mesih.
  7 -2 ... ofkeli kalabalik
 7. 7.
  bir çeşit münafık, bir çeşit deccal ama hala daha onu mesih bilen ve onu tanrı kabul etmiş olan insanların müslüman dergahlarında var olduğunu ve her zaman Türkiyede ve dünyada hem devlet hem de ticaret hayatında en zirvede görüp düşünüp Allah-u Teala ya "yarabbi sen bizi münafıkların şerrinden koru diye " dua ettiğimiz insan topluluğunun yalancı önderi.
  4 ... tctakip
 8. 8.
  1920 li yıllarda hahambaşılık yapmış van lı bir hoca tarafından müslümanlığa davet edilmiş kişi.
  -1 ... cappucino
 9. 9.
  sebateyistlik akımının mucididir kendisi, kendini davut yerine gönderilmiş mesih ilan etmiş ve ciddi bir mürit kitlesi oluşturmuştur, daha sonra osmanlı mahkemelerince yargılanmış ve müslüman olması yada idam edilmesi teklif edilmiştir. tabi göt yusuflayınca doğal olarak müslümanlığı seçmiştir kendileri.
  konu hakkın da detaylı bilgi için kaynak:
  (bkz: efendi)
  (bkz: izmir yahudileri)
  2 -1 ... karpuzkabugu
 10. 10.
  sanat dünyası, siyaset, işadamları gibi kitlelerin arasındaki muritlerini * görmek için;
  http://www.sabetay.50g.com/Liste/liste.html

  sitede de görüleceği üzere sanat dünyasındaki insanları, işadamlarını, siyasileri murit yapmak için ugraşmış bu tarikat, seninle-benimle işi yok yani ! tabi sitedeki listenin dışında kalan muridi olan pek fazla zengin (?) vatandaşlarımız da var, ne ilginç di mi ?
  -2 ... undergrounder