bugün

sabetay sevi'ye inananlara verilen isim. bunlar gizli gizli yahudiliği yaşamaktadırlar müslüman görünmelerine rağmen. türkiye'de oldukça fazla sayıda sabetayist vardır. ünlüler arasında da çok sayıda sabetayist bulunur. (bkz: ünlü sabetayistler). yalçın küçük bu konuyla ilgili kitaplar (şebeke, tekelistan) yazmıştır...
(bkz: donme)
(bkz: efendi)
(bkz: beyaz turk)
Vatan Gazetesi yazarlarından Ruhat Mengi'nin konu hakkında defalarca yazdığı kavram.ısrarla kendisinin sabetayist olduğu iddialarını reddeder.
açıkçası bu ülkede atatürkçü olan herkese yapıştırılıp nefret edilmesi için aptal saptal destekleyen veya mensup listeleri yayınlanan bir düşünce.

özellikle havari kesar tarafından verilen link'te ne kadar aydın varsa hepsine sabetayist dendiğini,nedense hiçbir sağcı yazara böyle bir şey denmediğini gördüğüm liste. atatürk'ün silah arkadaşlarına bile böyle bir kavram yakıştırılırken,şu günlerde atatürk'e de aynı şekilde bir sabetayistlik suçlaması yapılırken bu kavramın ne kadar adice kullanıldığı ortadadır.

amaç atatürkçü olan ülkenin iyiliğini isteyen türkiye cumhuriyeti vatandaşlarını yakmak ya da kesmektir. sabetayist damgasının sivas katliamı'yla herhangi bir farkı yoktur. vakit'in işte o üyeler haberiyle de farkı yoktur.
yine soner yaçın'ın "efendi" adlı kitabında da sabetayistler hakkında bolca bilgi bulunmaktadır.
şahsi temizliklerine dikkat etmediklerini gözlediğim tür...
yalcin kucuk un son yillarda yapmis oldugu calismalarin ortak noktasidir, sabetayist olmayan kisinin turkiye de disisleri bakani olamayacagi gibi bir teorisi vardir, dogru mudur yanlis midir bilemem
(bkz: şemsi efendi)
bir rivayete göre;

(bkz: sabri ülker)
bülent arınç için de sabetayist olduğu yönünde iddalar mevcuttur...
zira kendileri asla red etmemiştir bu durumu.....
benim o.iliklerime kadar yaşıyorum yahudiliği anunagoyim deymeyin keyfime..
bu dine bağlı olanlar 1492'de ispanya'dan kovulduklarında kendilerine en büyük yardımı ikinci bayezit yapmış, osmanlı topraklarında ikamet etmelerini sağlamıştır. tarihleri boyunca yaşadıkları en şaşaalı döneme kanuni sultan süleyman(great şolomon) zamanında kavuşan sabetayistler gösteriş düşkünlükleriyle ve aşırı kibirleriyle halkın tepkisini çekmeye başlayınca, özellikle saraydaki ileri gelenleri öldürülerek bu gidişin önü alınmış, cemaatlerine de gözdağı verilmiştir.

(bkz: seferad)
yalçın kü-çük'ün kafasını bozduğu hadise.
ayrica cemmatci yobazci tayfasinin kendi icinden cikan ama fikirlerini begenmedigi kisilere de koydugu sifatir. gelisime acik her fikir cemmatciler acisindan sebatayistir.
sabetay sevi yi kurtarıcı olarak görüp, izinden gidenlere verilen ad.

hani mektuplar yazarlar
bizim küçükken soğan sularıyla yazıp da
kibritlerin ateşine tutup okuduğumuz
hani şu masum sevi pusulaları gibi.. *
umut sarıkaya nın bir karikatüründe fena ayar yemiş topluluk .

-lan bu sabetayistlik ne pis işmiş!dışarda islamın,içeride yahudiliğin dini vecibelerini yerine getirmekten şöyle bi eşofmanlarımı çekip kafa dinleyemez oldum.camidan çıkıyorum havraya giriyorum,rükudan kalkıyorum sinagoga koşuyorum.dini vecibe içinde kaldım!
deniz akkayanın da bunlardan biri olduğu söylenir.
midye yemeyen rusların genel adı.
Son 5 yıldır bu konuda bir kaç düzine kitap okudum ve gözlemim şu: Bu konuda lehte veya aleyhte eser veren, yorum yapan yazılar yazan insanların da bir şekilde sabetayist olduğu sonradan ortaya çıkıyor. Hatta bu konuda entry girenlerden ve dolayısıyla kendimden bile kıllanmaya başladım... Paranoyak yaptı bu mevzu beni.
bir şehir efsanesidir. kitaplarda dergilerde sözlükte haklarında o kadar şey yazılmıştır ama kendilerini gören olmamıştır. nerde yaşarlar, ne yerler, ne içerler, ahbapları kimdir tam bir muamma. bu gizemlerinden dolayı korkulan ülkeyi ele geçirmeye çalıştıkları sanılan oysa zaten ülkeyi kontrol eden beyaz türkler.
(bkz: freudiyen)*
tıp profesörü bir kişinin Türkiye hahambaşısı söylenmektedir,sabetaycılar kripto yahudi olarak anılmaktadırlar,istanbul'da 3 adet sinegogları olduğu söylenmektedir, bilinenlerden biri daha sonra kapatılan alkent'te bir apartman dairesi,adalar ve yeşilköy sinegoglarıdır.Nesilden nesile aktarılan bir bilgi olan sabetaycılık halen günümüz Türkiye'sinde önemli bir öneme sahiptir,abdi ipekçi'nin kızı şükran ipekçi bir dönem sözcülüklerini yapıyordu.
insanların işine gelmiyen kişilere karşı bulunduğu itham.
genelde selanik göçmeni oldukları söylenir. ve izmir'e yerleşmişlerdir. efendi ve hanım gibi ünvanlara sahip olanlar genelde bunlardandır.. yahudi dönmesi oldukları söylenir fakat bunu kendileri bile bilmezler. türkiyedeki bir çok ünlü kişi ve devlet adamı bu gruba mensuptur. şimdi burda yazsam aklınız şaşar. o yüzden soner yalçın efendi adlı kitabını okumanız tavsiye edilir.
müslüman gibi gözüken yahudilerdir.soner yalçının efendi kitabında çok fazla isim geçer.ama ne kadar doğrudur bilinmez.eğer doğruysa şimdiye kadar ülkeyi yönetenlerin ve yayın organı yöneticilerinin çoğu sabetayisttir.