bugün

aklıma direk 2. dunya savasını getiren kelime .

busavasta yahudilerin yerinde turkler olsaydı ne olurdu diye hep dusunurum ve buyuk ihtimalle yahudiler gibi kuzu kuzu gaz odalarına gitmezdik heralde hemen bi teşkilatlanma falan yapardik en azından bi başkaldırırdık yaa diye dusunduren kelime
(bkz: schindler s list)
cumartesi günlerini dini tatil olarak geçirmesi gereken kimseler. cumartesi günleri çoğu avrupa şehirleri fötr şapkalı, özülmüş uzun saçlı, uzun sakallı adamlarla ve aynı türden sübyanlarla dolmaktadır.
grasya eli jülyet gibi isimleri de olan din
kuran daki bazı ayetlere göre de allah tarafında üstün ırk olarak görülen israil ogullarının diger adı.çelişkinin bu kadarı dedirten....
kuran da biz sizi diğer milletlere üstün kılmıştık şeklinde anılan ırk. buradaki mana diğer milletlerden daha iyi duruma getirmiştik olarak yorumlanıyor..
diger dinlere mensup insanlar gibi inanan ve kıyak insanlardır...
bir sifat olarak kullanildiginda manasi buyuk olcude degisir.. kavgada kufur olarak kullanilmasi apayri bi mevzudur, lutfen karistirmayalim..

efenim simdi, bi millettir yahudiler, ve bir tarihleri vardir. baslarindan gecenler ve hayata bakislarindaki karakteristik sayilabilecek ozellikleri bir nebze karikaturize ederek bu sifatin manasina ulasabiliriz.

sifatlarin evrensel olmalari hasebiyle, bir isimden sifat turetirken ince islenmis bir soyutlama olayi mevcuttur. bu soyutlama sonrasinda elde edilen sifat artik bir isme zorunlu olarak bagli degildir.. yahudi, bir sifat olarak her insani tanimlamak icin kullanilabilir. ama gercekciligi elden birakmak istemiyorsak, insanlarin belli yonlerini ve sifatlarini ifade eder diyebiliriz..

manasina gelirsek, en yaygin ve halk arasinda bilineni cimriliktir.. ancak bunun otesinde, dunyevilik cok bariz bir ozelligidir yahudinin.. hazir lezzeti her zaman icin bilinmeyen gelecege tercih eder.. ticarette risk esas olmasina ragmen, yahudi icin bu gecerli degildir. bu sebeple zenginse cok saglam zengindir ama bu zenginligi nesiller boyu surmus bir cimriligin sonunda kazanmistir.. hz. musa'nin teblig ettigi din, indigi haliyle olmasa bile, sonradan yuzyillar boyunca hahamlar tarafindan yapilan tefsirlerinde ahiret mefhumuna neredeyse hic vurgu yapmazlar.. arapca'da cennet bahce demektir mesela, ancak hicbir tefsirde bunun dunyada bahceler oldugunu duymazsiniz.. ancak, tevrat'ta gecen vadedilmis topraklar kalibinin dunyadan sonraki bir hayata dair yorumu pek nadirdir ve kabul gormemistir.. hayati dunya hayatindan ibaret gormek, ve rahatsiz edici boyutlara ulasan bir sabra sahip olmaktir yahudilik.. sifat olarak.
halk arasında fazlaca tutumlu tabiri yerindeyse cimri olan insanlara verilen lakap olup aynı zamanda bir din grubuna bağlı olan insanlardır
sami ırkındandırlar yer yüzüne inen peygamblerin 3/2,9 u bu kavime inmiştir hatta rivayete göre her evin erkek çocuklarına peygamberlik sıfatı verilmiş fakat uslanmamışlardır.

bu gün orta doğuda kıyım yapmakta olan bu millet sonunun 2.dünya savaşı gibi olacağını bilmeden hareket ediyordurlar.
kaynaştıkları toplumların özelliklerini anında kapan ırk.
israiloğullarından olup hazreti musanın dinine inanan kişilerdir.dünya üzerinde ticaret denince akla gelen insanlardır. kippa ve favoriden sakalları ile kendilerini belli ederler.
(bkz: judio)
çok sanatçı çıkarmışlardır; sartre, kafka, schniitzler[arthur], gene alman edebiyatından alfred döblin saymakla bitmez.
pinti. (bkz: kıpti)
mezhep ayrımcılığından sonra ırk ayrımcılığına maruz bırakılan millet.
musevi de denir. müslümanlar gibi domuz yemezler. aslında hristiyanlar da yememelidir incillere göre ama onun küçük beyaz günah olduğuna inanırlar. *
Ey inananlar! Yahudi ve hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostlarıdırlar. Sizden kim onları dost edinirse kuşkusuz o da onlardandır. Şüphesiz Allah zalimler topluluğunu doğruya iletmez.
amerika'da turklere karsi olan ermeni ve yunan lobisini bastirabilen tek lobinin insanlari. yillar boyunca haksizliga ugramis, dunyaya cok sey katmis olan insanlar. nedense her yerde, her firsatta bok atildiklari halde dunyayi yonetirler. bilim, sanat, felsefe, siyaset, edebiyat..kisacasi her alanda yarmis gecirmis insanlarinin oldugu bir irk.
kesinlikle dünyanın en kurnaz insanlarıdır.
israiloğulları buzağıya tapmaktan tevbe ettikleri vakit bu adı almışlardır. rivayete göre bu ad ise, Hz.yakub'un büyük oğlu yahuza'ya nispettir.
insanlığın günah keçisi...ama iyi ama kötü
(bkz: ey yahudi)
bu kadar kucuk bir topluluktan olusupta dunya yonetiyor olmalari yada guclerinin bu kadar cok olmasi beni hayretlere dusuren. amerikalilarin zencilere araplara yaklastiklari on yarginin tersi birsekilde pozitif bir on yargi vardir bu insanlara karsi. bunda zengin olmalari ve zamaninda soy kirima ugramis olmalarinin nedeni buyuktur.
ortadoğu' ya ve dünyaya sahip olmaya çalışan ve bu amaçları doğrultusunda çocukları, kadınları, masumları öldüren katillerdir.