bugün

aklıma direk 2. dunya savasını getiren kelime .

busavasta yahudilerin yerinde turkler olsaydı ne olurdu diye hep dusunurum ve buyuk ihtimalle yahudiler gibi kuzu kuzu gaz odalarına gitmezdik heralde hemen bi teşkilatlanma falan yapardik en azından bi başkaldırırdık yaa diye dusunduren kelime
(bkz: schindler s list)
cumartesi günlerini dini tatil olarak geçirmesi gereken kimseler. cumartesi günleri çoğu avrupa şehirleri fötr şapkalı, özülmüş uzun saçlı, uzun sakallı adamlarla ve aynı türden sübyanlarla dolmaktadır.
grasya eli jülyet gibi isimleri de olan din
kuran daki bazı ayetlere göre de allah tarafında üstün ırk olarak görülen israil ogullarının diger adı.çelişkinin bu kadarı dedirten....
kuran da biz sizi diğer milletlere üstün kılmıştık şeklinde anılan ırk. buradaki mana diğer milletlerden daha iyi duruma getirmiştik olarak yorumlanıyor..
diger dinlere mensup insanlar gibi inanan ve kıyak insanlardır...
bir sifat olarak kullanildiginda manasi buyuk olcude degisir.. kavgada kufur olarak kullanilmasi apayri bi mevzudur, lutfen karistirmayalim..

efenim simdi, bi millettir yahudiler, ve bir tarihleri vardir. baslarindan gecenler ve hayata bakislarindaki karakteristik sayilabilecek ozellikleri bir nebze karikaturize ederek bu sifatin manasina ulasabiliriz.

sifatlarin evrensel olmalari hasebiyle, bir isimden sifat turetirken ince islenmis bir soyutlama olayi mevcuttur. bu soyutlama sonrasinda elde edilen sifat artik bir isme zorunlu olarak bagli degildir.. yahudi, bir sifat olarak her insani tanimlamak icin kullanilabilir. ama gercekciligi elden birakmak istemiyorsak, insanlarin belli yonlerini ve sifatlarini ifade eder diyebiliriz..

manasina gelirsek, en yaygin ve halk arasinda bilineni cimriliktir.. ancak bunun otesinde, dunyevilik cok bariz bir ozelligidir yahudinin.. hazir lezzeti her zaman icin bilinmeyen gelecege tercih eder.. ticarette risk esas olmasina ragmen, yahudi icin bu gecerli degildir. bu sebeple zenginse cok saglam zengindir ama bu zenginligi nesiller boyu surmus bir cimriligin sonunda kazanmistir.. hz. musa'nin teblig ettigi din, indigi haliyle olmasa bile, sonradan yuzyillar boyunca hahamlar tarafindan yapilan tefsirlerinde ahiret mefhumuna neredeyse hic vurgu yapmazlar.. arapca'da cennet bahce demektir mesela, ancak hicbir tefsirde bunun dunyada bahceler oldugunu duymazsiniz.. ancak, tevrat'ta gecen vadedilmis topraklar kalibinin dunyadan sonraki bir hayata dair yorumu pek nadirdir ve kabul gormemistir.. hayati dunya hayatindan ibaret gormek, ve rahatsiz edici boyutlara ulasan bir sabra sahip olmaktir yahudilik.. sifat olarak.
halk arasında fazlaca tutumlu tabiri yerindeyse cimri olan insanlara verilen lakap olup aynı zamanda bir din grubuna bağlı olan insanlardır
sami ırkındandırlar yer yüzüne inen peygamblerin 3/2,9 u bu kavime inmiştir hatta rivayete göre her evin erkek çocuklarına peygamberlik sıfatı verilmiş fakat uslanmamışlardır.

bu gün orta doğuda kıyım yapmakta olan bu millet sonunun 2.dünya savaşı gibi olacağını bilmeden hareket ediyordurlar.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.