bugün

Selanik (Thessaloniki) Yunanistan'ın ikinci büyük şehri ve Yunan Makedonya bölgesinin en büyük ve başşehridir. Türkiye'de Selânik olarak bilinir. Mustafa Kemal Atatürk'ün 1881'de doğduğu şehirdir. Jöntürk hareketi de büyük ölçüde bu şehirde gelişmiştir. 1912'de Balkan savaşları sonunda şehir Yunanistan yönetimine geçmiştir. 1924 nüfus mübadelesi sonunda pek çok Anadolu'lu Rum göçmen bu şehre yerleşmiştir. Nüfusu 1,000,000 civarındadır ve coğrafi koordinatları 40°38 N 22°58 E'dır. En önemli turist ziyaret yerleri Beyaz Kule ve Arkeoloji Müzesi'dir. Sahil şeridi izmir'i andırır.

Balkan Savaşı sırasında Osmanlı orduları, şehri Yunan çetelerine savaşmadan, ancak şehirdeki Türklerin can güvenliğinin sağlanması koşuluyla bırakmışlardır. Osmanlı Ordusu'nun Selanik'te bulunan kuvvetleri de silahlarını Yunan çetelerine teslim etmişlerdir. Ancak Yunan çeteleri şehri teslim aldıkları günün gecesi kentte yaşayan pek çok Türk'ü aralarında Osmanlı askerleri de bulunmak üzere katletmişlerdir. Büyük Atatürk de 10'uncu yıl nutkunda "Keşke Selanik'i de misak-ı milli sınırları içerisine alabilseydik" diyerek kentin Türkler için önemini vurgulamıştır.

Selanik 1997'de Avrupa kültür başkenti seçilmiştir.
ulu önder atatürkün ömrü vefa etmediği için türkiye misak-ı milli sınırları içinde bulunmayan güzel şehir.''allah izin verir,ömrüm vefa ederse musul,kerkük ve adaları geri alacağım.selanik de dahil batı trakyayı türkiye hudutlarına katacağım'' sözüyle bunu belirtmiştir.selanik kökenli çoğu kişinin bildiği bu söz,gerçekleşemeyen bu istek yürek burkmaktadır.selanik kökenli mübadillerin selanik'e gidiş sebebi için (bkz: karamanoğulları)
türküleri ilede bir başka gönül yarası olan şehir. osman bey in mülkü.
bir güvercin türü
atatürk'ün doğduğu ve çocukluğunu geçirdiği, izmir'e benzetilen şehir. ayrıca dede tarafımdan selanikli olup görmeyi çok istediğim şehirlerdendir.
Ankara da bir cadde ismi (bkz: selanik caddesi)
yunanistanda en görülesi yerdir,atinadan önce gidilmesi gerekir..
sevgiliyle gidilmesi yaşanabilcek en şukela olaylardandır...**
atatürkün doğmuş olduğu şehir olduğunu bilip de yunanistana ait olması insanın küçüklüğünde oldukça saçma gelir ve bireyi üzer.
(bkz: selanik türküsü)
fatih sultan mehmet zamanında konya ve karaman çevresinden çok sayıda karamanoğulları beyliği mensubunun gönderildiği, yunanistanın güzel şehri. en meşhur selanikliler gazi mustafa kemal atatürk ve nazım hikmettir. baba tarafımın selanikli olması buranın önemini gözümde bir kat arttırıyor olup 1 sene içinde muhakkak gezip, göreceğimdir..
Seneler evvel şehrin sınırları içerisinde eşsiz bir güneş doğdu. Kentin sokaklarında çocuk oldu güneş, funda ağaçlarının altında okudu ilk kitaplarını, karanlık, dar sokaklardan aydınlığa koştu, bir daha hiç dönmemek üzere terk etti şehri, şehir boynu bükük kaldı...
Kucağında büyüttüğü güneş'in ışıkları, kıtaları aydınlattı ve Yeryüzünün en saygın şehirlerinden oldu selanik...
bir dönem makedonyadan gelen atalarımın konakladıkları şehir.
burdan goc edenler genellikle musevi kokenlidir.
1917 senesinde çıkan yangına kadar tam anlamıyla bir osmanlı kenti olan şehirdir. öyle ki falih rıfkı atay anılarında "bizim gençliğimizde hayallerimizi süsleyen 3 akdeniz kenti vardır. bunlar beyrut, izmir ve selanikti. ve selanik bunların arasında en osmanlı olanıydı..." diyerek selanik'in osmanlı için ne anlam taşıdığı çok güzel bir şekilde ifade etmiştir. ne yazık ki 1917 senesinde çıkan ve 3 gün süren yangın kentin neredeyse yarısını yok etmiş ve eski osmanlı eserleri büyük ölçüde yok olmuştur. elbette bu yunanlılar için de bir fırsat olmuş, kentin eski havasının kaybolmasıyla selanik daha kolay bir şekilde yunanlılaştırılabilmiştir.
kurtuluş savaşı'nda ilk kurşunu atan gazeteci Hasan Tahsin'in doğum yeri.
türk ve yunan halklarının sevgilisi olan şehir.

türk kimliği öyle bir sinmiştir ki. pek çok yunanlı hala türkçe yi konuşmakta ya da en azından anlamaktadır.
(bkz: cahit arf)
zannedildiği gibi burdan türkiyeye göç edenlerin hepsinin yahudi olmadığı egenin incisi liman şehri. Dedemin doğduğun yer.
Mustafa Kemal Atatürk'ün yanı sıra, Nazım Hikmet, Salih Omurtak, Afet inan, Refet Bele, Cahit Arf gibi pek çok tarihi ve önemli şahsiyetin doğduğu şehir.
trakya ve makedonya bakanlığı'nın da bulunduğu güzel şehirdir yanılmıyorsam.
ayrıca;

doğu ve güneydoğu anadolu bölgesinde erkeklerin soğuktan korunmak için içlerine giydikleri yün atlettir.
Cok guzel bir hakan yesilyurt yorumudur.

Çalın davulları çaydan aşağıya
Aman aman
Mezarımı kazın bre dostlar
Belden aşağıya

Koyun sularımı kazan dolunca
Aman aman

Aman ölüm, zalım ölüm
Üç gün ara ver
Al başımdan bu sevdayı
Götür yare ver

Aman ecel, canım ecel
Üç gün ara ver
Al başımdan bu sevdayı
Götür yare ver

Selanik Selanik viran olasın
Aman aman
Taşını toprağını seller alasın

Sen de benim gibi yarsız kalasın
Aman aman

Aman ölüm, zalım ölüm
Üç gün ara ver
Al başımdan bu sevdayı
Götür yare ver

Aman ecel, canım ecel
Üç gün ara ver
Al başımdan bu sevdayı
Götür yare ver

Söz - Müzik: Anonim
new york'un 19. yüzyıldaki gelişiminden önce dünyanın en kalabalık yahudi nüfusuna sahip şehirdi
roma'nın balkanları istilasından sonra, roma'ya bağlı makedonya eyaletinin merkezi olmuş ve 1430'da II.murat'ın selanik'i feth etmesiyle osmanlı topraklarına katılmış olan şehirdir.
hakkaten gidip görülesi bir şehir. batı kültürüyle akdeniz kültürünün tam ortaya karışık versiyonu. mükemmel.