1. 1.
  Selanik (Thessaloniki) Yunanistan'ın ikinci büyük şehri ve Yunan Makedonya bölgesinin en büyük ve başşehridir. Türkiye'de Selânik olarak bilinir. Mustafa Kemal Atatürk'ün 1881'de doğduğu şehirdir. Jöntürk hareketi de büyük ölçüde bu şehirde gelişmiştir. 1912'de Balkan savaşları sonunda şehir Yunanistan yönetimine geçmiştir. 1924 nüfus mübadelesi sonunda pek çok Anadolu'lu Rum göçmen bu şehre yerleşmiştir. Nüfusu 1,000,000 civarındadır ve coğrafi koordinatları 40°38 N 22°58 E'dır. En önemli turist ziyaret yerleri Beyaz Kule ve Arkeoloji Müzesi'dir. Sahil şeridi izmir'i andırır.

  Balkan Savaşı sırasında Osmanlı orduları, şehri Yunan çetelerine savaşmadan, ancak şehirdeki Türklerin can güvenliğinin sağlanması koşuluyla bırakmışlardır. Osmanlı Ordusu'nun Selanik'te bulunan kuvvetleri de silahlarını Yunan çetelerine teslim etmişlerdir. Ancak Yunan çeteleri şehri teslim aldıkları günün gecesi kentte yaşayan pek çok Türk'ü aralarında Osmanlı askerleri de bulunmak üzere katletmişlerdir. Büyük Atatürk de 10'uncu yıl nutkunda "Keşke Selanik'i de misak-ı milli sınırları içerisine alabilseydik" diyerek kentin Türkler için önemini vurgulamıştır.

  Selanik 1997'de Avrupa kültür başkenti seçilmiştir.
  6 ... trda
 2. 2.
  ulu önder atatürkün ömrü vefa etmediği için türkiye misak-ı milli sınırları içinde bulunmayan güzel şehir.''allah izin verir,ömrüm vefa ederse musul,kerkük ve adaları geri alacağım.selanik de dahil batı trakyayı türkiye hudutlarına katacağım'' sözüyle bunu belirtmiştir.selanik kökenli çoğu kişinin bildiği bu söz,gerçekleşemeyen bu istek yürek burkmaktadır.selanik kökenli mübadillerin selanik'e gidiş sebebi için (bkz: karamanoğulları)
  8 ... veritaserum
 3. 3.
  türküleri ilede bir başka gönül yarası olan şehir. osman bey in mülkü.
  1 ... pilotmont
 4. 4.
  bir güvercin türü
  3 ... shennay
 5. 5.
  atatürk'ün doğduğu ve çocukluğunu geçirdiği, izmir'e benzetilen şehir. ayrıca dede tarafımdan selanikli olup görmeyi çok istediğim şehirlerdendir.
  1 -1 ... gonulcelen
 6. 6.
  Ankara da bir cadde ismi (bkz: selanik caddesi)
  1 ... tttddd
 7. 7.
  yunanistanda en görülesi yerdir,atinadan önce gidilmesi gerekir..
  sevgiliyle gidilmesi yaşanabilcek en şukela olaylardandır...**
  1 ... selmagezinir
 8. 8.
  atatürkün doğmuş olduğu şehir olduğunu bilip de yunanistana ait olması insanın küçüklüğünde oldukça saçma gelir ve bireyi üzer.
  4 -1 ... baybars
 9. 9.
  (bkz: selanik türküsü)
  2 ... crazy horse
 10. 10.
  fatih sultan mehmet zamanında konya ve karaman çevresinden çok sayıda karamanoğulları beyliği mensubunun gönderildiği, yunanistanın güzel şehri. en meşhur selanikliler gazi mustafa kemal atatürk ve nazım hikmettir. baba tarafımın selanikli olması buranın önemini gözümde bir kat arttırıyor olup 1 sene içinde muhakkak gezip, göreceğimdir..
  2 ... lazy pigeon