bugün

ılerı goruslu olmasına ramen YASAK ILISKI YASADIGI NEDENI ILE basbakanlık koltuğundan ındırılıp asılAN adam gıbı adam.
asılmasının sebepleri çoktur fakat yaşadığı ilişki bunların arasında pek yer tutmaz. ileri görüşlü değil de farklı görüşlere sahip demek gerekir diye düşünüyorum ayrıca... amerika ya inanmış, kullandıkları kamyonları satın alarak karayollarımızı yıllardır felç eden durumu başlatmıştır!

ege de çok sevilir. ovası, bulvarı, köprüsü de vardır.
Adam gibi adamdı. Bu ülkede hazmedilemeyip idam edilen kişilerden biridir.
idam olması onu ölümsüzleştirmiş ve halkın gözünde kahraman yapmıştır.
Bir konuşmasında anlayan beyinlere söylediği "isterseniz bu ülkeye hilafet getirirsiniz" sözünün nominal anlamından çok daha öte bir açıdan "siz isterseniz demokrasinin gücüyle her şeyi değiştirirsiniz" manasındaydı. Tabi anlayana.
kendisinin yerine millet partisine oy veriyo diye kızıp 1954'te kırşehir'i ilçeliğe düşüren başbakan.
belediye seçimlerinde kazanma olasılığını "odun koysam seçilir" diyerek siyasi literatüre yeni bir terim kazandırmıştır.
hapis yattığı dönemde çok uzun bir yargılama süreci geçiren ve işkence gördüğü idda edilen eski başbakan.
komik adamdır...

Türkiye tarihinde ilk kez bir il, 1954 yılındaki seçimlerde iktidar partisinin istemediği bir milletvekilini seçtiği için cezalandırıldı. Osman Bölükbaşı, Menderes'in olduğu kadar Demokrat Partililerin de korkulu rüyasıydı. Özellikle 1950-1954 yılları arasında gerek Meclis içinde, gerek Meclis dışında yaptığı konuşmalarda Menderes'i ve DP'yi ağır ve iğneleyici bir dille eleştiriyordu. Milletvekilleri onunla herhangi bir tartışmaya girmekten çekinirdi. Menderes, bu baş edilmesi zor muhaliften kurtulmak istiyordu. 1954'teki seçimler öncesinde onun milletvekili seçilmemesi için gayret gösterdi.

Bölükbaşı liderliğindeki Cumhuriyetçi Millet Partisi, 2 Mayıs 1954'teki seçimlere 45 ilde katıldı. Ancak yalnızca bir ilden, Kırşehir'den beş milletvekili çıkarabildi. Bunlardan biri Bölükbaşı'ydı. Bölükbaşı'nın
yeniden milletvekili seçilmesinin Menderes'i çileden çıkardığı söylenir. Menderes hırsını Kırşehir'den almış ve bu ili ağır bir şekilde cezalandırmıştı. Gerçekten de Kırşehir'in muhalefete, hele de Bölükbaşı'nın partisine oy vermesine sinirlenen Adnan Menderes, Kırşehirlileri cezalandırmak için ili 'ilçe' haline getirdi.

Kanun tasarısını inceleyen komisyonun başkanı DP'li Muhlis Tümay, tasarının hiçbir adalet düşüncesi ile bağdaşmadığını belirtmiş ve bu tasarının kanunlaşması vebalini yüklenmemek için başkanlıktan istifa etmişti. Yerine Nevşehir Milletvekili Hasan Hayati Ülkü başkan olarak seçilmişti. Bunun üzerine Bölükbaşı, "Neyse, ipimizi bir Nevşehirlinin çekmesi uygundur" diye espri yapmıştı.
Bölükbaşı, Kırşehir konusundaki düzenlemeyi de 'Kırşehir faciası' olarak nitelemişti. Menderes ise işi pişkinliğe vuruyordu. Bölükbaşı'nın eleştirisine yanıt olarak, "Kırşehir faciası diyorlar. Eğer memlekette ilçe kalmak facia ise, hemen söyleyelim ki, memleketimizde halen 500 ilçe vardır. Onlar da bu hale göre facia içindeler" demişti.

DP'nin ve Menderes'in hışmına uğrayan yalnızca Kırşehir değildi. Aynı seçimde CHP'ye oy veren Malatya da ikiye bölünerek Adıyaman ili oluşturuldu. 20 Temmuz'da ise 'Kırşehir vilayetinin kaldırılmasına ve Nevşehir kazasında (Nevşehir) adıyla yeniden bir vilayet kurulmasına dair kanun' ile Nevşehir ilçesi de il yapıldı.
Menderes'in bu siyasi hıncı DP içinde de zaten var olan rahatsızlığı artırmıştı. DP içinde '19'lar olayı' denen muhalif bir hareket başlamıştı...
1957'de erken seçim gündeme gelince, DP siyasal bir manevra yaparak 12 Haziran 1957'de Kırşehir'i tekrar il haline getirdi. Bölükbaşı, aynı yılın ekim ayındaki seçimlerde yine Kırşehir Milletvekili seçilerek Meclis'e girdi.

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=109964
asılmasaydı bugün daha farklı olurdu dedigim basbakan.
dp lideri..
ne birilerinin kızdığı kadar sağcı ve muhafazakar ne diğer birilerinin saldırdığı kadar solcu komünist ne de herkesin kızdığı kadar abdperver bir başbakandı. herkes gibi hatalarıyla sevaplarıyla yaşadı bu ülkede, başbakanlık yaptı.

bazıları gibi darbe yardakçılığı yapmadı, darbelerden medet ummadı. ama bu ülke için de yaptığı iyilikler adedinde yanlışları oldu, bilerek ya da bilmeden. asılması gerekir miydi? hayır. darbeler olur siyasiler ölmezdi. ama Adnan menderese yapılanlar yapılmamalıydı. hiç bir ülke başkanı asılacak kadar kötü değildir lakin ismet inönü yanlıları darbe tohumlarını attıkları için *, ve celal Bayarın reisi cumhurluğunu kabullenemedikleri için yassı adada biten kavgayı başlattılar.

Atatürkün son demlerinde ismet inönüyü emekliye sevk edip yerine kendi çizgisinde fethi Okyar gibi insanları koyması başlatmıştır asılma sürecini. o dönemlerde ekonomi bakanlığına getirilen Adnan menderes Atatürkün dikkatini çekmeyi başarmış ve hazırladığı ekonomi politikasıyla * Atatürk’ün gözüne girmeyi başarmış ve Atatürk de "işte benim idealimde olan program budur" diyerek Adnan menderese yeşil ışık yakmıştır.

Adnan menderes sonraki dönemlerde Fuat köprülü ile CHPden ihraç edilmiş ve celal Bayarda istifa ederek bu gruba katılmıştır. refik koraltayın da iştirakiyle dörtlü takrir adı ile çıkış yapan grup demokrat partiyi kurmuş yapılan seçimlerden sonra celal bayar’ı reisi cumhurluğa Adnan menderesi de başbakanlığa çıkaran süreç başlamış oluyordu.

kısaca asılmayı hak etmemişti. asıldı, kahraman oldu. Allah taksiratlarını affeylesin.
(bkz: odunu aday göstersem milletvekili yaparım)
(bkz: yorum yok)*
(bkz: odunu aday gostersem onu bile seçtiririm)
(bkz: siz isterseniz hilafeti bile geri getirirsiniz)

Sözleriyle demokrasi anlayışı ve popülistliğinin vardığı noktaları kendi sözleriyle açıklayan kişi.
+ 50 yıldır ebemizle ilişkiye giren dış borçlanma işinin başındaki adamdır.
+ Dini siyasete alet eden, türban sorununun döneminde başladığı (temelinin atıldığı), ezanın arapça okunmasını sağlayan kişidir, dini ilkokullarda zorunlu ders haline getirmiştir. bu nedenle dinciler tarafıdan çok sevilir.
+ Köy enstitülerini kaldırmış kişidir, kırsal kesimin 50 yıldır nerdeyse aynı kalmasını sağlamıştır.
+ Koreye asker gönderip allahın emperyalistlerine hizmet ettirmiş kişidir.
+ Popülizmin, yozlaşmış devlet ve siyaset yapısının temelindeki nedendir.

Kararı siz verin, ne kadar iyi bir yöneticiymiş.

Bu yaptıkları amerika kutbuna yavşadığı dönemde yaptığı icraatlardır, son dönemlerinde (belki de yaptığı zekice(!) hamleleri farketmiştir) rusyayla (seovyetler) yakınlaşmaya eğilmiştir, fakat -hoppp- bir darbe... Acaba kim yaptırdı bu darbeyi?! Allah allah!

Sonuç olarak belki de iyi niyetli bir insandı, bilemeyiz. Fakat türkiye nin içine ettiği açık bir gerçektir.
(bkz: adnan menderes in celladı)
(bkz: dargın değilim)
son osmanlı halifesinin türkiye ye gömülmesine yeşil ışık yakmış olması darbe yi hızlandırmıştır.
"beni atatürk keşfetti" diyen eski başbakan.

(bkz: 555k)
sanılanın aksine oldukça kemalist bir devlet adamıdır. öyle ki ilk defa atatürkü koruma kanunu döneminde çıkartılmış,
kağıt paralardaki bozkurt resimleri yerine atatürkün resimleri konulmuş ve ülkenin dört bir yanında atatürk heykelleri dikilmiştir. muhafazakar politikalarının nedeni ise muhafazakar olmasından dolayı değil, halkın değerlerine saygı duymasından ve halkın taleplerini ciddiye almasından kaynaklanmıştır.
ege bölgesinin aydın ilinde adına üniversite bulunan eski başbakanı. asılarak idam edilen türkiye cumhuriyeti'nin ilk ve tek başbakanı.
(bkz: komunist olasım geliyor)
Mustafa kemal atatürk zamanında ezanı türkçe yapmış ve bizzat kendisi arapçadan türkçe hala getirmiştir.Ama 20 yıl sonra adnan menderes yine arapça yapmıştır...
6-7 eylül olaylarını hazırlayanlar arasında yer aldığı ve ülkeyi diktatörlüğe sürüklediği için asılmıştır. en azından askeri mahkemede bunlardan suçlanmıştır.
kendini amerika yoluna adamış olan, türkiye'yi küçük amerika yapmak isterken ülkenin içine eden, demokratik hakların engelleyicisi olan, odunu bile milletvekili seçtiririm diyecek kadar küstah ve halkına saygısız olan türkiye cumhuriyetinin gelmiş geçmiş en kötü yöneticilerinden biri olan rahmetli kişilik. ayrıca kendisi zamanında ezan tekrar arapça okutulmuş ve kuran kursları yeniden türemeye başlamıştır.
nazım hikmet in gazete fotoğrafları 3. adnan bey şiirinden.

Milletimin en talihsiz gecesi
ana rahmine düştüğünüz gecedir.
kimilerine göre demokrasi şehidi kimilerine göre bugünkü çöküşün mimarı.bana göremi? önce bazı icraatlarını yazıyım size
*cumhuriyet tarihinin en büyül projelerinden biri olan koy enstituleri ni bunlar komunist yetiştiriyor diye kapatmıştır.
*kore'ye amerika'nın emrine askerlerimizi ölüme gönderip 1300 tane şehit vermemizden doğrudan sorumludur.
*ismet paşanın 2. dünya savaşı boyunca biriktirdiği hazineyi (kanuni'nin yavuz'un hazinesini tüketmesi gibi) tüketmiştir.
*gecekonducuya prim vermiştir.
*dış borçun başlaması
*belki bugun amerikadan f16 alan deil yurtdısına ucak satan bir ülke olmamızı sağlayacak eski şehirdeki uçak fabrikasını kapattırıp yerine tencere fabrikası açmıştır.
*amerikaya yüklü miktarda para ödenip tarım devrimi diye bozuk ve eski teknoloji traktörlerin alınması

bunlar sadece küçük bır kısmı ama hepsinden kötüsü bu adama idam cezasi vererek yok yere kahraman haline getirilmiştir.