bugün

ılerı goruslu olmasına ramen YASAK ILISKI YASADIGI NEDENI ILE basbakanlık koltuğundan ındırılıp asılAN adam gıbı adam.
asılmasının sebepleri çoktur fakat yaşadığı ilişki bunların arasında pek yer tutmaz. ileri görüşlü değil de farklı görüşlere sahip demek gerekir diye düşünüyorum ayrıca... amerika ya inanmış, kullandıkları kamyonları satın alarak karayollarımızı yıllardır felç eden durumu başlatmıştır!

ege de çok sevilir. ovası, bulvarı, köprüsü de vardır.
Adam gibi adamdı. Bu ülkede hazmedilemeyip idam edilen kişilerden biridir.
idam olması onu ölümsüzleştirmiş ve halkın gözünde kahraman yapmıştır.
Bir konuşmasında anlayan beyinlere söylediği "isterseniz bu ülkeye hilafet getirirsiniz" sözünün nominal anlamından çok daha öte bir açıdan "siz isterseniz demokrasinin gücüyle her şeyi değiştirirsiniz" manasındaydı. Tabi anlayana.
kendisinin yerine millet partisine oy veriyo diye kızıp 1954'te kırşehir'i ilçeliğe düşüren başbakan.
belediye seçimlerinde kazanma olasılığını "odun koysam seçilir" diyerek siyasi literatüre yeni bir terim kazandırmıştır.
hapis yattığı dönemde çok uzun bir yargılama süreci geçiren ve işkence gördüğü idda edilen eski başbakan.
komik adamdır...

Türkiye tarihinde ilk kez bir il, 1954 yılındaki seçimlerde iktidar partisinin istemediği bir milletvekilini seçtiği için cezalandırıldı. Osman Bölükbaşı, Menderes'in olduğu kadar Demokrat Partililerin de korkulu rüyasıydı. Özellikle 1950-1954 yılları arasında gerek Meclis içinde, gerek Meclis dışında yaptığı konuşmalarda Menderes'i ve DP'yi ağır ve iğneleyici bir dille eleştiriyordu. Milletvekilleri onunla herhangi bir tartışmaya girmekten çekinirdi. Menderes, bu baş edilmesi zor muhaliften kurtulmak istiyordu. 1954'teki seçimler öncesinde onun milletvekili seçilmemesi için gayret gösterdi.

Bölükbaşı liderliğindeki Cumhuriyetçi Millet Partisi, 2 Mayıs 1954'teki seçimlere 45 ilde katıldı. Ancak yalnızca bir ilden, Kırşehir'den beş milletvekili çıkarabildi. Bunlardan biri Bölükbaşı'ydı. Bölükbaşı'nın
yeniden milletvekili seçilmesinin Menderes'i çileden çıkardığı söylenir. Menderes hırsını Kırşehir'den almış ve bu ili ağır bir şekilde cezalandırmıştı. Gerçekten de Kırşehir'in muhalefete, hele de Bölükbaşı'nın partisine oy vermesine sinirlenen Adnan Menderes, Kırşehirlileri cezalandırmak için ili 'ilçe' haline getirdi.

Kanun tasarısını inceleyen komisyonun başkanı DP'li Muhlis Tümay, tasarının hiçbir adalet düşüncesi ile bağdaşmadığını belirtmiş ve bu tasarının kanunlaşması vebalini yüklenmemek için başkanlıktan istifa etmişti. Yerine Nevşehir Milletvekili Hasan Hayati Ülkü başkan olarak seçilmişti. Bunun üzerine Bölükbaşı, "Neyse, ipimizi bir Nevşehirlinin çekmesi uygundur" diye espri yapmıştı.
Bölükbaşı, Kırşehir konusundaki düzenlemeyi de 'Kırşehir faciası' olarak nitelemişti. Menderes ise işi pişkinliğe vuruyordu. Bölükbaşı'nın eleştirisine yanıt olarak, "Kırşehir faciası diyorlar. Eğer memlekette ilçe kalmak facia ise, hemen söyleyelim ki, memleketimizde halen 500 ilçe vardır. Onlar da bu hale göre facia içindeler" demişti.

DP'nin ve Menderes'in hışmına uğrayan yalnızca Kırşehir değildi. Aynı seçimde CHP'ye oy veren Malatya da ikiye bölünerek Adıyaman ili oluşturuldu. 20 Temmuz'da ise 'Kırşehir vilayetinin kaldırılmasına ve Nevşehir kazasında (Nevşehir) adıyla yeniden bir vilayet kurulmasına dair kanun' ile Nevşehir ilçesi de il yapıldı.
Menderes'in bu siyasi hıncı DP içinde de zaten var olan rahatsızlığı artırmıştı. DP içinde '19'lar olayı' denen muhalif bir hareket başlamıştı...
1957'de erken seçim gündeme gelince, DP siyasal bir manevra yaparak 12 Haziran 1957'de Kırşehir'i tekrar il haline getirdi. Bölükbaşı, aynı yılın ekim ayındaki seçimlerde yine Kırşehir Milletvekili seçilerek Meclis'e girdi.

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=109964
asılmasaydı bugün daha farklı olurdu dedigim basbakan.
dp lideri..
ne birilerinin kızdığı kadar sağcı ve muhafazakar ne diğer birilerinin saldırdığı kadar solcu komünist ne de herkesin kızdığı kadar abdperver bir başbakandı. herkes gibi hatalarıyla sevaplarıyla yaşadı bu ülkede, başbakanlık yaptı.

bazıları gibi darbe yardakçılığı yapmadı, darbelerden medet ummadı. ama bu ülke için de yaptığı iyilikler adedinde yanlışları oldu, bilerek ya da bilmeden. asılması gerekir miydi? hayır. darbeler olur siyasiler ölmezdi. ama Adnan menderese yapılanlar yapılmamalıydı. hiç bir ülke başkanı asılacak kadar kötü değildir lakin ismet inönü yanlıları darbe tohumlarını attıkları için *, ve celal Bayarın reisi cumhurluğunu kabullenemedikleri için yassı adada biten kavgayı başlattılar.

Atatürkün son demlerinde ismet inönüyü emekliye sevk edip yerine kendi çizgisinde fethi Okyar gibi insanları koyması başlatmıştır asılma sürecini. o dönemlerde ekonomi bakanlığına getirilen Adnan menderes Atatürkün dikkatini çekmeyi başarmış ve hazırladığı ekonomi politikasıyla * Atatürk’ün gözüne girmeyi başarmış ve Atatürk de "işte benim idealimde olan program budur" diyerek Adnan menderese yeşil ışık yakmıştır.

Adnan menderes sonraki dönemlerde Fuat köprülü ile CHPden ihraç edilmiş ve celal Bayarda istifa ederek bu gruba katılmıştır. refik koraltayın da iştirakiyle dörtlü takrir adı ile çıkış yapan grup demokrat partiyi kurmuş yapılan seçimlerden sonra celal bayar’ı reisi cumhurluğa Adnan menderesi de başbakanlığa çıkaran süreç başlamış oluyordu.

kısaca asılmayı hak etmemişti. asıldı, kahraman oldu. Allah taksiratlarını affeylesin.

adnan menderes Başlığındaki Önemli Entry'ler

Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.