bugün

(bkz: tekken)
oyunu ve müziği güzel özellikle ikinci filmi berbat bir fenomendir. dizisi geç vakitlerde oynarken yayından kaldırılmıştır.nedendir?
street fighter in tek rakibi olan oyundur.magazin yonu street fighter dan daha dusuktur.
(bkz: street fighter efsaneleri)
(bkz: finish him)
(bkz: finish her) dışında fazla güzelliği olmayan oyun.
Fatality,brutality ve animality gibi aksiyonlarla oyun sonu psikopatlaşan bir oyun.*
ilk oynadigim bilgisayar oyunu.harika bir oyun.favori karakterlerim ise johnny cage ve scorpion.ayrica fatality olayi superdi.butun kombinasyonlari yapardim.tey de tey ne gunlermis.
aterileri dolduran oyun
zamanın atari salonlarında - ve bugun de haala - jetonların basında nasıl aktıgını hissettirmeyen, en buyuk rakibi olan street fighter karsısında kısmen ezilse de ayrı bir havası olan, scorpion ve sub zero karakterleriyle oynamanın ayrı birer karizması olan dovus oyunu
sub-zero, baraka, shao khan, Rayden, Scorpion, Reptile, Kitana, Shang Tsung, Kano, jonny cage gibi herbiri efsane olmuş dövüşçü karakterleri vardır. en iyi versiyonu Mortal Kombat Trilogy versiyonudur.
her serisinde tum kahramanlarin hareketlerini ezbere bildigim ve sozlukteki herkese meydan okudugum oyun. * favori karakterlerim ise sub-zero ve johnny cagedir ayrica sexy karakterler olarak ise milena sonya ve kitana vardir
adı anılınca, serinin ilkine 13 yaş civarında gittiğim için beni "zaman ne hızlı akıp gidiyor" gibi düşüncelere sürükleyen filmdir.
(bkz: sariyukien)
o zamanin grafikleriyle,karakterleriyle street fighter dan kat be kat guzel olan oyun.ancak oynanmasi zor oldugu icin street fighter kadar tutulmamistir.biz mortal kombatcilar olarak,street fighter oynayanlara "o ne lan? oyun mu? o oyunu 10 dakika icerisinde bitiririm,sikiyse sen mortal kombat 4 adam gec" seklinde cevap verirdik.mortal kombat in karakterleri,street fighter in karakterlerine 100 bin ceker.bir scorpion ya da sub zero yok onlarda,hele rayden dan hic bahsetmiyorum dikkat ederseniz.neyse efenim sonuc olarak hala en kral oyunlarin basinda gelir.
jetonlarımın tükenmesine sebep olan japon pirinç tarlası işçisine benzeyen rayden a sahip , kapıdan girince soldan 3. makinedeki oyun.
mame gibi emulatörler sayesinde artık makineye hiç jeton kaptırmadan oynanabilen oyundur.oyundaki favorilerim johnny cage sub-zero ve scorpiondur.

ayrıca bu oyunun 2 tane başarısız filmi ve dizisi yapılmıştır.bu film ve dizilerde adamlar tekme tokat dayak yeyip ateşli buzlu şeyler yeyip ölmezken kafalarını kırdılarmı kesinlikle ölüyorlar.hatta johnny cage 2. filmin başında kafasını kırdıklarında ölmüş ve film başlamadan bitmiştir.

film müziği için (bkz: mortal kombat theme)
adam seçerken korkunç bir sesin choose your destiny diye bağırdığı oyundur.
aynı sesin bir de flawless victory deyişi vardır ki insana kendini dünyayı kurtaran adam gibi hissettirir.
saniyede 15 yumruk sallıyabilen adamlara sahip oyun
hayatımın oyunu.bu oyunun etkisinde kalıp mahalledeki sabi, sübyanları dövmüştüm.
atari yıllarında müptelası oldugum bir oyundu sonrada oyunun profesörü olunca atarici ile bir anlaşma yaptık daha dogrusu o beni alıştırdı. makinayı fazla meşgul eden biri oldugu zaman bir jetonla tabi hemen beni çagırırdı atarici al şu jetonu derdi alırdım git şunun karşısına at fazla meşgul etmesin makinayı derdi atardım yenerdim tabi bunun görenlerde benim karşıma atardı tabi yine yenerdim. efenim şimdilerde oyun ahtapot gibi olmuş oynatma olmuş çok fazla serisi çıkmış bakınız.

Mortal Kombat
Mortal Kombat II
Mortal Kombat 3
Ultimate Mortal Kombat 3
Mortal Kombat Advance
Mortal Kombat Trilogy
Mortal Kombat 4
Mortal Kombat Gold
Mortal Kombat: Deadly Alliance
Mortal Kombat: Tournament Edition
Mortal Kombat: Deception
Mortal Kombat: Unchained
Mortal Kombat: Armageddon

bunlarda ilerlemeli skil bilmem levelli serisi
Mortal Kombat Mythologies: Sub-Zero
Mortal Kombat: Special Forces
Mortal Kombat: Shaolin Monks
şiddet duygusunu en iyi şekilde tatmin eden oyunlardan biri. oyunda lui kang gibi fırlama ama güzel uçan tekme fırlatan bir adam da vardır. mortal kombat 3 ile coşmaya başlamış, mortal kombat 4 ile coşmuştur. street fightere bin basar. kıymeti gerektiği kadar bilinmeyen bir oyundur*. samurai shodown 2 ile birlikte kaliteli dövüş oyunlarından biridir.
türkiye'ye geldiğinde atari salonu tayfasının tepkisi "abi brujli* vandamı* dövüyo la" olan, geldiğinde street fighter'a olan rağbeti azaltan oyun.
atari salonlarının piri olan oyunlardan sadece birisi olan, daha ilk versiyonu ile liu kang'dır, raiden'dir, johnny cage'dir, goro'dur bilimum diğer elemanlardır derken, piyasayı parselleyen biçimi ile oynanmış, daha sonra diğer versiyonları ile, elemanlarına getirdği çeşitliliğin de vermiş, olduğu psikopatlıkla brutality, fatality gibi yeniliklere de yer vermiş efsanevi oyun..

aynı zamanda da, christopher lambert'ın, baş rolünü oynadığı, aynı adlı oyundan yola çıkılarak çekilen filmdir.

filmi bir yana, okula giderken, atari salonunun en da$$ahlı, en garizma oyunlarından birisiydi. her ne kadar bünyemce iki adamdan öteye gidilemeyip, evdeki 8 bitlik, çikolata kutusu formundaki ataride hıncını alana kadar oyun bitirilse de, oyunu bilen elemanları da izlemek ayrı bir zevkti. atari salonu'nun bir yerden sonra müdamivimi olunduğu için, bu oyunu oynayan elemanlar da bilinirdi. atari salonunda jetonsuz oyunları izleyen veletler bol sayıda olduğu için de, bu abinin ya da yaştaş kişinin pek bir popülaritesi olurdu..

- aa, baksana ''bıdı bıdı'' abi oyuna giriyo, oyunun sonunu görcess lan.. deyü bol bol konuşmaların içerisinden geçen oyunların ışığında da, oyunu oynayan eleman, oyuna konsantre ve de dünyayla ilişiğini kesmiş bir biçimde oyununa bakardı.. kimi zaman,

- abi, sen bu adamda fatality yapabilir misin ki? deyip, pek bir g.t olduğumuz zamanlar da olmuştu bu oyunun ışığında..
çocuklugumuzu, okul harçlığımızı tüketen konsol oyunlarından biri.

Okul harçlığı bitse bile atari salonundan uzaklaşmaz oyunu beleş oynamanın yollarını arardık.

Beleş oynamanın yoluda parası olan ve belirli bir karakterde takılan oyunculara zorlandığı karakteri geçmeyi teklif etmekti.

Parası olan şahıs tamam buyur geç deyipte ilgili karakter sizinde elinize verince abi bi jeton daha at bu sefer kesin geçicem şeklinde yüzsüz konuşmalarda olabilirdi.

(bkz: abi geçeyim mi)

(bkz: street fighter)
(bkz: snow bros)
(bkz: final fight)
(bkz: the king of fighters)
(bkz: eski atari oyunlari)

Dinazorlar için

(bkz: river raid)
(bkz: silk worm)
reptılın her oyunda adım adım insanlıktan çıktığı oyun. birde tüm kahramanlar yeni bir hikayeyle dayak yiyip yiyip geliyorlar lan. işleri güçleri kavga dövüş.
kendi ekolünü yaratmış fantastik oyun. yapımcıların hayal güçlerini takdir etmekle beraber, kazandıkları her kuruş helal olsun diyorum. kanımca en baba karakteri sub zero`dur.