bugün

sınır kentimiz.
selimiye camii isimli mimari harika burada bulunur.
edirne, ciğeri ve badem ezmesi ile ünlüdür. gidildiğinde mutlaka bu iki şey denenmelidir.
Bundan 3 sene onceki izin yolculugumda kara yoluyla sinirdan giris yaptigim guzel Turkiye min guzel bir sehri..
enez,uzunköprü,ipsala,keşan,meriç,havsa,lalapaşa,süloğlu ilçelerinin ismidir.
gezilecek yerleri ise;
Koru Dağı ve Söğütlük Orman içi Dinlenme Yerleri, Sarayiçi, Erikli Plajı, Edirne ve Enez Kaleleri, Khrysopege Kilisesi, Peykler Medresesi, Saatli Medrese, Saray-ı Cedid, (Yeni Saray), II.Bayezıd ve Sokullu ya da Kasım Paşa Külliyeleri, Yıldırım Bayezıd, Eski Beylerbeyi, Gazi Mihal, Mezit Bey (Yeşilce), Muradiye, Şah Melek, Üç Şerefeli ve Selimiye Camileri, Bedesten, Ali Paşa Çarşısı ve Arasta, Rüstem Paşa Kervansarayı ve Ayşe Kadın adıyla da bilinen Ekmekçioğlu Ahmed Paşa Kervansarayı, Küçük Rüstem Paşa Hanı, Gazi Mihal, Saraçhane (Şehabeddin Paşa), Fatih, Bayezıd, Yalnız Göz, Saray (Kanuni), Tunca, Meriç Köprüleri ile Uzunköprü, Edirne Arkeoloji ve Etnografya ile Edirne Türk islam Eserleri Müzeleri, Lalapaşa Dolmen ve Menhirleri.

gezilecek yerler yurdum.com dan alıntıdır.
Herkesin gidip görmesini tavsiye ettiğim tarihi dokusu henüz bozulmamış * inanılmaz güzel sınır şehrimiz.
sürekli bir siestanın hakim olduğu, 18 senemi geçirdiğim şehir. Gelişmişliğinden değil de insanının medeniliğinden Avrupada olduğunuzu hemen anlarsınız.
eski adı hadrianopolis olan yaklaşık 100 yıl osmanlılara başkentlik yapmış,neredeyse her sene meriç nehrinin taşması sebebi ile su basan şehir.
iki yıl boyunca ikamet ettiğim güzel şehir.insan ister istemez
-aman be ya
-avzaya gittim hayran içtim ayran kaldım

tarzı konuşmaya alışıyor.küçük ve bol sivrisinekli bir şehir olmasına rağmen güzeldir...
bati sınırımızı oluşturan, verimli toprakları ile meric nehrinin suyuyla türkiye ve dünyanın en kaliteli prinçlerini üreten şehrimizdir. ayrıca trakya üniversitesini barındıran öğrenci şehri.
yaşadığım yer. insanların kafayı çekmek için çalıştıkları, bahsedilen tarihi eserleri yerlilerin her gün gördüğünden pek tınlamadıkları güvenilir bir yer zannedilmesi nedeniyle şopar mahallelerine girenlerin donla çıkma olasılığının yüksek olduğu her genelleme gibi bu genellemelerin de yanlış olduğu anlaşılmaz binalar topluluğu... ha bi de sayın bld. başkanı vardır çiçek hastasıdır kendisi edirneyi botanik park zanneder her yıl heryere yeni çiçekler eker...
Edirne'nin ciğer ve badem ezmesi dışında köftesi de çok meşhurdur.Özellikle Selimiye'nin ordaki Osman Aga tavsiye edilir.Ara sıra 5 yıldızlı otellerde de aşçılık yapmaktadır bu amca.

Kızların gece 3te dışarda rahatça dolaşabildigi medeni şehir.

Meriç kıyısında içilen,enez ilçesinde yüzülen güzide il..
Meriç gibi nehire sahip olan kıyısında arkanda asırlık ağaçlar önde nehir piknik yaptığın öğrenci cenneti. Edirne yerlilerinin dediği gibi küçük avrupa gidilmeli yaşanmalı.
Tava Ciğeri ve köftesi ile rakip tanımayan,
Dünyada üç tane nehrin bulunduğu tek şehir...

Türk-islam mimarisinin en büyük şaheseri
(bkz: Selimiye Camii) buradadır.
(bkz: Kırkpınar) ile de ses getirir....
istanbul'a çok yakındır, Esenler otogarından her yarım saatte otobus bulunabilir.
istanbul'un 250 km. kuzeybatısındaki sınır kenti. istanbul'da avrupa yönündeki bütün yollar edirne tabelasıyla sembolize edilmiştir. aşırı derecede kendi halinde bir şehirdir. kendisiyle aynı nüfusa sahip bir anadolu kentiyle karşılaştırılamayacak derecede özgür ve vurdumduymazdır. kişi başına düşen alkol tüketimiyle üst sıralara oynasa da alkole bağlı suçlarda oransal olarak alt sıralarda yer alır. sis edirnenin vazgeçilmezidir. surat kesen kış gecelerini ısıtan sıcacık öğrenci evleri ve bir şubat akşamı iki tarafı asırlık çınarlarla kaplı bembeyaz arnavut kaldırımlı karaağaç yolunda kafa bi dünya elin sevgilinin elinde kanatlanıp güneşe doğru yol almak zannedersem bu şehre özgüdür.
Merkez
Keşan
Enez
ipsala
Meriç
Lalapaşa
Uzunköprü
Havsa
geceden beri kara teslim olmuş ilimiz

(bkz: balkanlardan gelen soğuk hava dalgası)
fethedilmezden önce tekfurunun ismi edirne idi...
son günlerde bol miktarda hipermarket açılmakta olan ilimiz... banka müdürlerinin haber uçurması ve yüksek miktarda mevduat hesaplarının bulunması buna sebep olabilir... ancak gözden kaçan önemli bir husus var... bu milyonlarca evroluk hesap sahiplerinin tümü yunanlı zenginler... basit bir anlaşma ve küçük bir yüzde ile ülkesini satmaktan çekinmeyen vatandaşlarımız olmasa bu hesaplar açılmazdı...
türkiye'nin bittiği yer.
turkiye'nin basladigi yer. * *
Edirne'de örneği görülmedik bir kış oldu. Kar, yolları kapadı. Halk, evlerini yıkıp odun yerine yaktı. Bir tahta 50 ve bir direk 100 akçeye satıldı. Saray bahçesindeki ağaçlarda kesilip yakıldı.(1657)
çok ama çok güzel bir şehir. arkadaşımın daveti üzerine gittiğim ve hayranı olduğum istanbuldan sonra yaşanabilecek güzel bir şehir. insanlarıda çok tatlı. tarihi yapılar, selimiye camii ile bozulmamış istanbul havası estiren şehir.
ret olan adını ali asker edirne şekline dönüştürmüştür...
selimiye camii, keçecizade çifte kavrulmuş lokum,tava ciğer, arasta çarşısı,saraçlar caddesi ilk akla gelenlerdir. bayezıd külliyesi görülmeye değerdir.