Bilgisayar oyunlarının atası, commodore'un efsane oyunu, ciuuuv ciiuuvvv diyerek nehirde ilerleyip gemi patlatılan oyun.
özlenilesi oyunlar listesinin başında yer alması gereken oyunlardan biri.
(bkz: hey gidi günler)
o köprü varya o köprü...o köprüyü inşa edenin ta amına koyim dedirten oyundur.
ilk olarak 1982 yılında atari 2600 için çıkmış sonrasında sırayla Atari 5200, Atari 8-bit, C64, Colecovision, Intellivision, ZX Spectrum, ve MSX için çıkmış efsane shooter oyunu.
bilhassa oyunun sonlarındaki en dar boğazdan geçmek adamı ölmekten beter ederdi. ulan o hızla oradan geçmek akıl karı mı? oyunu yapan adam bile geçemez orayı bak. oynarken "ne b.k yedim ben yaa" demiştir kesin.
uçağa fuel almak için kıçın yırtıldığı, bir yandan da başarı ile oynayan nesile istanbul trafiğinde türlü manevralar yapabilme yetisi katmış olan commodore 64 oyunu.
seneler sonra tam da orjinalini pc'me indirip doya doya jeton harcamadan oynadığım oyun.
commodore 64 tutkunlarının, tutkunu olduğu efsanevi bir oyundur.
http://ean.btturk.net/stable/riverraid.zip adresinden indirilip pc de oynanabilen eski efsane oyun..

kurulum şu şekilde:
indirdiğiniz rar dosyasını açın, içindeki riveraid.bin adlı dosyayı mouse ile tutup Z26.EXE dosyasının üstüne bırakın, oyun çalışacak. f1 ile oyunu başlatabilir, sağ sol tuşları ile yön verebilir ve ctrl ile de ateş edebilirsiniz.
son yarım saattir hasret giderdiğim oyun. ah çocukluğum diye üzüldüğüm, http://www.izlehayati.com/RiverRaid/RiverRaid.html
adresinden oynanan oyun.
- ahmet hani eskiden bir oyun vardı, gemili memili hatırladın mı?
+ hangi gemili oyun anlamadım ki?
- ya oğlum acaip acaip ses efektleri vardı bızırt bızırt diye.
+ uçaklı olan mı?
- he onun adı neydi?
+ joistik canavarı
- ne alakası var lan?
+ sen bu oyunu hiç oynadın mı?
- oynamıştım galiba
+ bsg yaaa...
kara kutu atarilerin vazgeçilmez oyunu. köprü patlatmak garip gelirdi bize.
artık niyeyse?*
muhteşem bir oyundur.
activision'ın benzersiz bölümlerden (level) oluşan oyunudur. programcısı carol shaw'dur. seksenlerin başında arcade (türkçe'de atari) salonlarında atari 2600ler'le veya 8-bit kişisel bir bilgisayar olan atari 800xl ile televizyona bağlanarak evde oynanabilen olağanüstü bir "shoot 'em up"tır.

zamanında oyunu kaydetme (save) imkanı yoktu ve televizyonu günlerce meşgul etmek mümkün değildi. mümkün olsaydı da elektrikler mutlaka kesilirdi. bu sebeple bahsi geçen yıllarda sonu getirilememiştir. ullr nick'li uludağ sözlük yazarı oyunu bitirme hayalini yaklaşık 20 (yazıyla yirmi) yıl sonra bir emülatör üstünde oyunu kaydetme olanağından yararlanarak gerçekleşmiştir. köprülerin sonu gelmemiştir. rakamların hanesi skoru göstermeye yetmeyince bütün uçaklar patlamıştır ve her oyunun sonunda beliren "game over" yazısı çıkmıştır. en küçük bir "tebrikler" mesajı çıkmamıştır.

edit: zamanlar birbirine girmişti. paragraflar da daha uygun bir yerden ayrıldı.
sonu olmadığını zannettiğim oyun. meğersem sabrın sonu selametmiş. alttaki videoda farklı bir son var, yeşilliklerden gidebiliyorsunuz, köprüleri vurmanıza gerek yok çünkü üstünden geçebiliyorsunuz. ayrıca bir şeyi vurmadığınız sürece istediğiniz kadar takılabiliyorsunuz. tabi 99999 puanı geçtikten sonra... süper dimi.. *
http://www.youtube.com/watch?v=cZjcq5VRMqs
bir atari ve c64 oyunu. ama ne oyun.

gerçekten ölümden hemen önce hayatı bir film şeridi gibi gözünün önünden geçiyorsa insanın; o zaman, yakından kumandalı siemens televizyonumuza bağladığım siyah kutunun* önünde geçirdiğim o mutlu anlara, özellikle tekrar göz atmak isterim.

(bkz: ah ah)
Fuel'i vurmanın çok puan verdiği ancak uzun süre yakıt bulamayınca "kefenin cebi yok" nidası ile patladığın oyun.
activision'un mükemmel bir başyapıtı.
oyuna captain price'ın kullandığı bir uçakta başlıyorsunuz... *
çocukluk yıllarımızın efsane atari oyunudur. hala hafızalarda tazeliğini ve oynama isteğini korur.

http://galeri.uludagsozluk.com/g/riverraid/
O fuel yazan benzin kutularına ulaşmak için atmadığımız takla kalmazdı... oyun 1980leri domine etmiş oyunlardan biridir, atari 2600 oyunudur. arasıra emülatör müdür nedir onla oynamaya çalışırım
çok eski bir bilgisayar oyunu.

hayatımın her döneminde bir şekilde oynamışımdır. en son 3 boyutlusuna rastladım. çok güzel bir sürüm yapmışlardır hevesiyle oynamaya çalıştım. inanılmaz sıçmışlar. hemen c64 emulatörünü çalıştırıp orjinal versiyonunu oynadım da kendime geldim biraz.
klavyenin sağ tarafındaki f1, f3, f5 tuşlarıyla 10. 50. 100. köprülerden oyuna başlayabildiğimiz oyun.
51 ve 57. Köprüleri belalı olan oyundur.
Nice joystick'lerin kırılmasına sebep olmuş efsanevi atari oyunu.

Halk dilinde;
(bkz: Uçaklı oyun)
1982 yılında Activision firması tarafından ilk olarak Atari 2600 konsol sistemi için üretilmiş bir shoot 'em up oyunudur. Oyun daha sonraları sırasıyla Atari 5200, Atari 8-bit, C64, ColecoVision, IBM PCjr, Intellivision, ZX Spectrum ve MSX makinelerine de uyarlanmıştır.

River Raid kayan tipte bir shooter oyunudur. Oyunda oyuncu tarafından kontrol edilen bir uçak yukarıya doğru oyuncunun istemi dışında ilerlerken oyuncu uçağı ana olarak 2 yöne hareket ettirerek karşısına çıkan düşmanları yok etmeye çalışır. Ayrıca uçağın hızı arttırılarak yukarı doğru manevra yapmak da mümkündür. Yol üzerinde beliren benzin istasyonlarında uçağın tankı doldurulabilir. Oyunun bölümleri arasında yol üzerinde karşılaşılan köprüler bulunmaktadır.

River Raid oyunun ana tasarımcısı Carol Shaw adlı bir bayandır ve kendisi dünyanın ilk kadın oyun tasarımcısıdır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/River_Raid