bugün

Ege de bir ada.
beyoğlunda bir bar ismi.Yaklasık 2,3 ay çalısmıstım.Bodrum gibi bir girişi vardır,küçücük sahnesi olan dandik bir yer.Türkçe müzik yapılır.
antalya nın ilçesi kaş ın tam karşısında bulunan ada
türkiye'ye en yakın olan ada.
yunanistan avrupa kupasini kazandiktan sonra havai fiseklerin atildigi, eglencelerin duzenlendigi, turkiye'den bu kutlamalarin sesinin bile duyuldugu, adina benim siir yazdigim turkiye'ye en yakin, yunanistan'a en uzak olan yunan adasi.

hic dusunmemistim sahildeki kayaliklarin bu kadar rahat olacagini
sanki sen yanimdaydin sanki meis misak-i milli sinirlarindaydi
yunanca: Kastellorizo
Türkiye kıyılarından sadece 1300 metre uzaklıktadır.
Her gün Antalya'nın Kaş ilçesinden hareket eden vapurlarla Meis şehrine
gitmek mümkündür. Adada bir havaalanı vardır. Nüfusu 2000 yılındaki
sayıma göre 406 kişidir. Ancak bu rakam yazın 1000'e çıkabilmektedir.
Kalıcı nüfus olan 406 kişinin hepsi adada aynı zamanda en büyük kent olan
Meis (Osmanlı imparatorluğu dönemindeki adıyla Megisti) şehrinde oturur.*
meis adasının özelliği, 'göz' şeklinde olup onu çevreleyen coğrafyası gereği, ona yakın olan ilçenin adı 'kaş' tır.*

edit: tur rehberinin yalancısıyım diyorum ey kötüleyen. çok biliyosan özelden söyle.
akdeniz de konuşlu yunan adası..halkı her cuma alışveriş yapmaya kaş pazarına gelir...niko isimli kafa bi bakkal mevcuttur içersinde..adanın yerli halkı adaya "meisti" derken ingilizler kastellorizon ismini vermişlerdir...
burnumuzun dibi degil icinde olup bize ait olmayan adaciklar.
yannanilerin nato'dan aldıkları para ile ege'de radarlarla donattıkları ve silahlandırdıkları adalardan yalnızca biri. yine bir nato ülkesi olan türkiye'ye karşı konuşlandırılmış olmasına rağmen nato'daki diğer ülkelerden bir tepki gelmemesi ise öyle çok ta şaşkınlığa uğratan bir durum değildir.
türkcellin de sapıtmasına sebebiyet veren ada. kaş ile kalkan arasındaki mükemmel koylu yollardan geçerken önce yunanistana hoş geldiniz diye bir mesaj düşmüştür telefonuma, daha sonra yunanistan ile ilgili bilgiler geldi. 20 kilometre gittikten sonra türkiyeye geldiğimi gösteren bir mms yolladılar bu sefer.

ayrıca iyi bir çocuk olursak belki yunanların seslerini bile duyabiliriz.
meis göz anlamına gelmektedir, herşeyde bizden üstün olduğunu düşünen yunanlıların koyduğu bu isime karşılık antalyanın meis adasına dünyada en yakın olan ilçesi olan kaşla karşılık verilmiştir .Zira kaş gözün üstündedir.
Kaşdan tükürdüğüm de meise yetişecek hissi uyandırması ''neden bizim değil bu ada?'', fikrini yıllarca aklımdan çıkarmamıştır, sevr antlaşmasının bir kötülüğüdür meisin bizim olmaması.
kaş'ın tam karşısında bulunan yunan adası.
ay da arkasından batar bu adanın, kaş'ta muhteşem bir manzaara oluşturur...
burnumuzun dibindeki yunan adası. ada yunanlılara devredilince ismet inönü "hadi ya, bu ada bu kadar yakınmıymış. bilseydik biz alırdık" benzerinde demeci vardır. (bkz: kaş halkı)
gavurlar tarafından "mis" denilen ada.
yunan adaları arasında en sade, en sakin ve en sevimli olan adadır benim nazarımda. günü balık tutarak ya da meze hazırlayarak geçiren mekan sahipleri, güneş batıp hava kararınca sakin sakin restoranlarını müşterileri için hazırlamaya başlar. türkiye'deki gibi bağırıp çağıran, led ışıklı panolarla müşteri avlayan esnaf bulamazsınız. zaten küçücük olan adanın yerleşim dolu yeri de az bir alan kaplar. her yanını birkaç saatte yürüyerek dolaşabilirsiniz. ara sokaklara girmeniz mutlaka tavsiye edilir çünkü güzel evler, kapılar, bahçeler enfes fotoğraflar sunar.
mediterraneo filminin çekildiği ada. samos'tan sonra türkiye'ye en yakın, yunan topraklarına en uzak yunan adasıdır.

burnumuzun dibinde olması birşey ifade etmez. ona bakarsan kobane, tel abyad, kamışlı'da burnumuzun dibinde.

biz türkler denizci bir millet değiliz. yerleşmemişiz, sahiplenmemişiz hiçbir zaman o adaları.
--spoiler--

"Meis Adası Anadolu’nun karasuları içinde ve onun ayrılmaz bir parçasıdır.
Anadolu’nun hem asayişi, hem askeri güvenliği, adanın Türkiye’ye bağlı olmasını
gerekli kılmaktadır… Fakat Türk heyeti dünya barışının kurulmasına
yardım etmek amacıyla gayet ağır bir fedakârlığı göze alarak, Meis hakkında
ileri sürdüğü kayıtlardan vazgeçmeyi kabul eder."

ismet inönü

--spoiler--
yılmaz güney'in 9 ekim 1981'de ısparta yarı açık cezaevinden firarı sonrası eşiyle birlikte kaş üzerinden sandalla geçerek türkiye'yi terk ettiği yunan adası.

cem uzan'ın da yine meis üzerinden yurdu terk ettiği biliniyor.

mafya babası sedat şahin'de 90'lı yıllarda hapisten firar edip meis'e kaçarak yurdu terk etmek üzereyken kaş'ta yakalanmıştır.

kaş'ın girişinde ya da çıkışında mutlaka jandarma kontrolü bulunmasına sebep olan, yakınlık ve siyasi bakımından türkiye'den kaçmak için en uygun durumda olan yabancı topraktır.
Nihat Erim'in Bildiğim ve Gördüğüm Ölçüler içinde Kıbrıs adlı eserinde, 1964 yılında, Cenevre'deki müzakerelerde Kıbrıs'ın Karpas Yarımadası haricindeki kısmının Yunanistan'la birleşmesi karşılığında Türkiye'ye verilmesi gündeme gelmiştir.
görsel
(bkz: acheson Planı)
bir rivayete göre kaş kaş, meis de gözdür.
birkaç sene önce sirf merakimdan mediterranio filminin cekildigi bu adaya gittim. schengen'in olunca simariyosun. amacim filmin cekildigi sokaklarda gezmek, o meshur kafede bir sure takilmakti. yaptim mi? yaptim. sonra bir mekana ouzo icmek icin oturdum. ilk sorum; castellorizo göz mü demek oldu. sttir la, siz uydurmussunuz onu cevabini aldim. aşıri kızıp 2-3 saat hasapiko oynamistim. bi de ibneler marulu falan bizden getiriyorlar. bu ne skim salata lan demistim. abi hepsi sizin ordan geliyo demislerdi. barbun ve kalamar guzeldi bak.
dur sunu da koyim.
görsel

not: film bu. dikkatinizi cekerim, oscar'i var.
https://www.imdb.com/title/tt0102426/

not2: en guzel ouzo barbariani.

not3: karelias and sons sigarasi denenmeli. saf tütün.
meis değil, kızılhisar adası.

sanıldığı gibi ege'nin ortasında bir yer de değildir.
bildiğiniz akdeniz sularındadır. antalya sınırlarındaki teke platosunun karşısıdır.

görsel
görsel
görsel
doğu akdeniz'de başımıza bela olan, rumlar tarafından işgal edilmiş olan türk adasıdır. bize daha fazla sorun çıkarmaması için, yakın bir gelecekte yeniden türk topraklarına katılması gerekiyor. bu zamana kadar da kaş ile bütün bağlarını kopararak ambargo uygulamamız hem yunanistan'ın bizim doğu akdeniz'de kalıcı olduğumuzu görmesi açısından, hem de dirençlerini daha fazla kırmak için güzel bir adım olur.
david gilmour' un 2006 yılında çıkan `on an island albümünün parçalarını bestelediği ada.

tüm şarkılar meis adasında yazılmış ve bestelenmiştir.

dönem dönem kaş' a gidip alışveriş yaptığı ve insanlarla tanıştığı bilhassa esnafların ağzından öğrenilebilir.

kıyıdaki bazı balıkçılar da ve barlar da gilmour ile fotoğraf çekilmiş insanlarla denk gelebilirsiniz.

albümün açılış parçası castellorizon, meis adasının birbaşka adı ya da yunancası diyebileceğimiz "kastelorizo"' dur.

`