bugün

kuzey suriye'de bulunan kürt şehri.

14 eylül 2014 tarihinde ışid tarafından başlatılan ağır kuşatma ile yeni bir halepçe olayının sinyalleri verildi. kuşatmanın başlamasıyla beraber kürtler kobane'de silahlı, diğer bölgelerde ise pretostolarla direnerek halepçe'den ders aldıklarını gösteriyorlardı. kuşatmadan tam 30 gün sonra durum gittikçe kötüye gidiyor, ışid kalan son mahallelere var gücüyle girmeye çalışıyordu. bu esnada dönemin cumhurbaşkanı 'bakın bugünde aynı şekilde kobane, düştü düşüyor.' gibi talihsiz bir açıklama yaparak türkiye'nin güneydoğu ve doğu anadolu bölgesinde tansiyonu yükseltmişti. çıkan olaylarda ise 53 yurttaş can vermişti. pyd yöneticilerinin avrupa'daki arayışları bu olaylardan sonra cevap buldu. koalisyon; silah,cephanelik yardımlarını havadan kobane'ye ulaştırmaya başladı ve yine koalisyon uçakları hedefleri etkili vurmaya başladı. son ana kadar direnmeyi seçen kobane halkı ise koalisyon uçaklarıyla biraz nefes alıp taarruza geçmeye başladılar. tüm bunlar yaşanırken kuşatmanın 2.ayı dolmasına rağmen hala düşmemesi ışid yöneticilerini olağanüstü şura yapmasına zorladı. ışid bugüne kadar girdiği her yeri tek kurşun atmadan teslim almıştı ancak bu kez daha önce hiç karşılaşmadıkları bir direniş vardı. toplantıdan, kobane kuşatmasının masraflı ve zayiatlı olmaya başladığını bu yüzden geri çekilmenin doğru olacağı kararı çıktı. ancak bu karar temsiliydi zaten koalisyon uçaklarıyla beraber direniş artık farklı boyuta dönüştü ve 16 ekim 2017 tarihi itibariyle rakka pyd nin eline geçti.
Isid adım adım içlerine doğru ilerlemektedir.

(bkz: hewale geçirmek)
(bkz: kobani)

moderayonu göreve davet ediyorum.
her geçen saniye işid'in daha çok eline geçen kuzey suriye'de bir yer.

bakmayın siz pekakAlıların bol keseden salladıklarına. pekaka'nın yayın organlarını okur; ya da yandaşlarını dinlerseniz her gün 70-80 ışid üyesi pekakalılar tarafından öldürülmektedir. ama ortada bir tane bile ışidcinin ceset fotoğrafı yoktur. ışidse her gün görüntüler yayınlamaktadır.

bunlar gibi

https://justpaste.it/GazYPG2

http://video.uludagsozluk...%9Fi-iddias%C4%B1-124660/

http://www.mustaqim.net/h...ci-mucahitler-pyd-avliyor

http://www.mustaqim.net/h...i-pkkpydye-goz-actirmiyor

http://www.mustaqim.net/haber/pyd-can-cekisiyor-0

ama pekaka sadece söz ile yetinmEkte; açıkçası yalan söyleyerek yandaşlarının moral çöküntülerini önlemeye çalışmaktadır.

ışid veriyor, sen de caps ver keko caps...
ışid'in eninde sonda ele geçireceği, asıl adı ayn el arab olan şehir.

şimdi haritamıza bakalım.

görsel

suriye ve ırak üzerindeki kırmızı bölgeler ışid hakimiyetinde olan yerler. türkiye sınırına yakın sarı ile işaretli olan yer ayn el arab; yani kekolara göre kobane. haritadan da anlaşıldığı gibi 3 tarafı ışid tarafından kuşatılmış durumda. yalnızca kuzeyinde; türkiye sınırında ışid yok. görüldüğü üzere kuzeydoğu suriyedeki kekoların cizire kantonuyla ayn el arab'ın biç bir bağlantısı kalmamış durumda. ışid kuşatmayı gittikçe daraltmakta. belki bugün, yarın olmayabilir ama eninde sonunda ışid burayı alacaktır.

burası alındıktan sonra ışid'in diğer hedefi hatay sınırındaki keko kantonu olan efrin olacaktır. orası da alınınca büyük kürdistan hayali kuranların olmazsa olmazı denize bağlantı tıpkı rusların " sıcak denizlere inme" hayali gibi yalnızca turistik amaçla gerçekleştirebilecekleri bir iş olacaktır.
burnumuzun dibidir. lakin yüzümüzü doğuya dönmekten ölesiye korktuğumuz için göremediğimizdir. Kobane ve rojava sınırları aşılırsa ve "pis kürtler" öldürülürse sıra siz "temiz türkler"e de gelecektir bunu bilmek için alim olmaya gerek yok azıcık coğrafya bilgisi biraz gündemi takip etmek yeterli olacaktır.

peşmerge ve gerilla tarafından savunulmaktadır.

"Kürdistanda düşene dövüşene bin selam!"
arapların ayn-el arap dedikleri ve şu sıralarda sağlam sikertme yapılan yer. 40 milyon kürd ayaklanırsa devlet ortada kalmaz, diyenler vardı, bu çözüm teranelerinde sürekli silahı tehdit olarak kullananlar vardı, sonra istanbul'un göbeğinde pekeke halktır halk burada diyenler vardı. gözlerimiz bu orospu çocuklarını arıyor şimdi. pekeke istanbul'da olmasın, mesela kobane'de, rojova'da, güney kürdistan'da olsun. pekeke 20 yaşındaki türk çocuklarını öldürmesin, 73 yaşındaki mhpli tello amcayı sırtından vurarak öldürmesin, gitsin hadi ışid'le savaşsın. ne oldu kuyruğunuz götünüze mi kaçtı ortadoğu enikleri?

bir de bu tek kaşlı kardeşlerimizin içinde çok sağlam stratejistler var. ışid orayı temizleyince türk sınırına dayanıp türk avlayacakmış. oğlum bir karar verin lan, iki dakika da olsa bir karakteriniz olsun, orası kuzey kürdistan değil mi?ışid kobane'yi geçerse girse girse colomerg'e girer. ki adamlar kürdleri bilerek türk sınırına sürüyorlar. türk sınırlarında hedefleri olsa kürdlerin oraya kaçmalarına izin vermezler.
hadi gitsin ışidle savaşsın diyenlerin, güvendiği devletleri bile ışidle savaşacak cesarete sahip değildir.

bu normal bir savaş hiç değil. şöyle ki ırak savaşında, dışarıda savaşta olan çeçenler bugün ışid saflarında. bir sürü örgüt halen daha ışide karşı savaşıyor ama onlar da ışidin saflarına katılırsa ne olacak?

kobani düşmüş ya da düşmemiş önemi var mı? vahhabi kültürü katliamlarını yapıyor. ışid kobani'yi alamasa bile verdiği zaiyat ne olacak? kim hesap sorabilecek?

sadece bir hava operasyonu ışidi bitirecek mi? yaşam alanlarını daraltacaksınız ama öldürmeyeceksiniz hala varlar yani. birgün tekrar çıkacaklar ve bu sefer daha da güçlü olacaklar.

radikal islamcı olabilirler ama zeka denen şeyi kullanabiliyorlar gayet zekiler. (burada inançlı arkadaşları tenzih ederim. niyeti iyi olan milyonlar var. annem, babam gibi) işte bu zekalarından ötürü hangi kaynaklara saldırmaları gerektiğini biliyorlar.

neden direkt olarak şamın merkezini hedef almadılar ya da esad'ın yaşadığı yeri? neden köşe köyleri, ilçeleri, kasabaları seçtiler öncelikle? buralarda bulunan cephaneliklerin önemini bizden de iyi biliyorlar. ve buralar merkez bölgelere göre daha da zayıf.

paraları aldılar, cephaneleri, üsleri ele geçirdiler. çocukları öldürdüler, katliamlar yaptılar.

sen kalkmış: "gitsin hadi ışid'le savaşsın. ne oldu kuyruğunuz götünüze mi kaçtı ortadoğu enikleri?" diyebiliyorsun.

ortadoğu bir bataklıktır. ve pkk kuruluşundan beri böyle bir bataklığa girmemiştir. gerçek gerilla mücadelesinin yaşanacağı tek yerdedir. ve karşılarında 10-15 yıl savaşıp 2 saat aralıklarla uyuyan çeçen teröristler var. savaşı bilenler ve ilk defa bataklığa düşenler var..

anlatabildim mi bilmem faşist kardeşim..
pkk lı eniklerin ağlamasına rağmen düşecek olan yer.
ben türkiyenin başında olsam fırsat bu fırsat, yerleri yurtları belli yolla 2 uçak sıçsın ağızlarına, kalanı da ışid teröristi süpürsün.

yıllar yılı "pkk bizim için terörist değil yea" diyen avrupa ya inat olarak hani.
(bkz: kobane kobane diyen kürde ışid in koyması)
sabaha karşı düşecek olan şehir.bütün teröristlerin kafaları kesilecektir. büyük bir kürt mülteci akını türkiye'ye gelecektir.
son günlerde ışid'in ilerlemesi yavaşlasa da durdurulamamıştır. ışid eskiden günde 20 köy ele geçirebilirken şimdi 3-4 köy ele geçiriyor. çokta farketmez bu saatten sonra 10-15 köy ve merkez dışında kobane ışid elindedir. pkk bölgede sürekli kayıp vermektedir. ayrıca serakaniye tarafından yapılan pyd saldırısı işe yaramamış ve geri püskürtülmüştür.
11 gündür yoğun ve aralıksız şekilde ışid çeteleri tarafından saldırılara maruz kalan bölgedir.

işi gücü itlik köpeklik olanlar belki bir gerçeği kaçırıyorlardır diye eşşeğe anlatır gibi anlatmak gerekirse: orada yaşayan, okula giden, çalışan, çocuk büyüten veya hala çocuk olan insanlar var. sırf kürt oldukları için ölmelerine razısınız. ışid kürtleri de öldürdükten sonra sıra kime gelecek peki?

işte eşşek bile anlar ama faşist anlamaz.
bölgeyi savunan şu anda sadece ypg silahlı gücü kalmıştır. abd hava bombardımanıyla dün ve önceki gün bmlgede bazı noktaları vurmuşsa da ışid çeteleri bölgeyi çembere almıştır. ayrıca doğu, batı ve güney cephelerde ışid ile savaşan güçlere türkiye de kuzeyden zorluk çıkartmakta ve arada sıkışan ve kaçmaya çalışan halkı sınırlarda bekletmektedir. mayınlı araziden geçmek zorunda kalan insanlar da vardır. kaçan insanların çok büyük bir kısmı kadınlar ve çocuklardır.

ve bütün bunlar bir şizofren kendisini ortadoğuda abd'den izin almadan iş yapacak kapasitede bir s.k olduğunu zannettiğinden meydana geldi. *.
(bkz: ayn el islam)
Savaşın sürdüğü kritik bölge.alınırsa türkiyeye de girmeleri 1 ayı bile bulmayacaktır o yüzden sessiz kalmayın.
Düşmesi Türkiye'yi pek germeyecek olay.

Sen gider kasap esad tarafında savaşırsan böyle domaltır rpg 7'yi mabadına sokarlar. Esad kürtlere kimlik bile vermezken seni okutan besleyen hastalanınca helikopter kaldıran ülkeye tehditler yağdırırsan sonra gelip 'te ce biye yordım etsin' diye zırladığında siktiri yersin.

Işid çatır çatır pkk'lı gebertirken sen anca Diyarbakır'da sokaktaki polise ateş açarsın.

Emperyalist uşağı pkk
Onca desteğe rağmen ne bok olduğun ortaya çıktı ya şimdi sen ona yan.

Stalingrad benzetmesine de götümle güldüm.
bazı vatandaşlarımız için çok cazip seçenekler sunan yer.
(bkz: kobane de eşekler teklif ediyormuş)
pkk köylerinden biridir. yesin birbirini köpekler.
türkmenler öldürülürken kimsenin aklına gelmez ama tabi başka birileri olunca anında günün olayı oluyor.

(bkz: telafer)
(bkz: tuzhurmatu)
sabaha ışid'in olacak gibi duruyor.
Türkiye adına gireni çıkanı olmayan bölge, sivil halka elbette yardım etmeliyiz ama usulunce olmalı bu, zira çok acı bir suriyeli göçmenler deneyimimiz var bu konuda.
kadim x*rt mitolojisinden ismini alan kasabadır.

antik zamanlardaki adı "koy bana" iken zamanla "kobane" olmuştur.
resmen düşmüştür. pekeke kürtlere yine satış koymuştur.

katliam vs yapılmayacakmış öyle diyolla.
Her gün "iki güne düşer" denilen ve yaklaşık 30 40 gündür ışid canilerine karşı direnen bir bölge.

Bir tarafta özgürlük isteyen diğer tarafta özgürlük kısıtlayanların savaşı.
bir taraf evini savunurken bir taraf başkalarının piyonu olarak sivillerin kafasını keserek islamı yaydığını sanıyor.

O değilde olur da düşerse ışid Türkiye ye komşu olacak. Bunun hesabını kim verecek, merak ediyorum.
allah zalimlerin belasını versin.