bugün

history channel'de yeni başlayacak bir dizi. şu an fragmanları dönmekte.
http://www.youtube.com/watch?v=1Cg_5UVL3fs

the storm is coming gibi çakma bir sloganları var.

edit: sloganları çakma olabilir. ama sağlam dizidir. hatta o kadar sağlam ki, daha önce history channel'da izlediğim bir viking belgeselinde, kazılarda çıkarılan hazineleri dizide görmüşlüğüm vardır.

theme song un tamamı için;
http://www.youtube.com/watch?v=91_5YxmJ9Ic
fena değil gibi duruyor fragmanda zamanı gelince goruruz zaten.
üniversitede hazırlıkta iken ingilizce dinleme sınavında çıkan halktır ve boynuzlu şapka giymediklerini o zaman öğrenmiştim.
ilk bölümünü az önce izlediğim dizidir, konu, mekan, oyuncular bakımından oldukça iyi olacağa benzeyen dizi, kendisini izlettirmeyi bilen dizilerden olduğu kesin. ikinci bölümü beklemeye koyulmuş bulunmaktayım.

Oyuncular,
Travis Fimmel (Ragnar lothbrok)
Cive standen (Rollo)
Katheryn Winnick
Gabriel byrne (Earl Haraldson)
Jessalyn Gilsig

2. Bölüm

Evet efendim ikinci bölümde yolculuk hazırlıklarını bitirmiş olup yola çıkmışlardır. Medeniyete yavaş yavaş yaklaşan kahramanlarımız isa'yı ve dini de tanıyacaklardır.
Belgesel tadında harika bir dizidir efendim.
bir Michael Hirst yapıtı. açılış müziği de Fever Ray'den If I Had a Heart'dır.
çiçeği burnunda yüzüklerin efendisi tarzı dizidir.
iskandinav mitolojisinden izler taşırsa tadından yenmeyecek dizidir.
pilot bölümü başarılı olan, merak uyandıcı fantastik öğelerinde bulunduğu dizi.
En izlenebilir dizi.
çocukken izlediğim nadide çizgi filmlerdendir.
ne zamandır beklediğim dizi. iskandinavya'ya hayranlığımdan sanırım ismini duyar duymaz merakla beklemeye başlamıştım. Ama hala izleyemedim ve bugün izleyemicem galiba.
güzel olacağa benziyor. beklemeye aldım bile.
Daha başında iken yakaladığım güzel dizi diyorum çünkü iskandinav mitolojisini severim ordan çıkan işler her daim güzeldir.*
ilk bölümü gayet güzeldi. Ama 9 bölüm olacak diye bir şeyler okudum umarım yanlış bilgidir. Çünkü ciddi ciddi takip edeceğim nadir dizilerden olacak.
ilk iki bölümü gayet sardı, ki boka sarmaz ise kendini izlettirecek gibi gözüküyor. tek kötü yanı halihazırda dokuz bölüm sürecek gibi gözükmesi. *
başrolünde ömer şişmanoğlu'nun oynadığı dizi.

görsel

görsel
ilk iki bölüm itibarı ile gideri olan dizi. yavaş yavaş keşfedilmeye başlanmış. yabancılar bu tarz dizileri seviyor anlaşılan aralarından kaliteli bir yapımcıda akıl edip turks adı altında bir dizi yapsa bari bizimkilerin yapacağı yok. Milletin vikingini ne güzel lan diye izliyoruz.
pilot bölümün ilk dakikalarında, düşmanın göğsüne sapladığı kılıcı, yine düşmanın gözlerinin içine baka baka içeriye doğru ittirmesi ile yeni andy geldi diye bağırmama sebep olan aktörü piyasaya kazandırmış dizidir.
oha lan çok uzun bir cümle oldu
ilk bölümü ile benden geçer notu alan dizi. sezon finaline doğru kendisini iyiden iyiye hissetirecektir.

not : Vurdulu , kırdılı , bıçaklı , baltalı dizi severler için kesinlikle öneririm. (bkz: Spartacus) de zaten 3-5 bölüme bitecek. Yerini dolduramaz belki ama kendisininde hayranları olacaktır.
kuzey amerika'yı colomb'dan önce keşfettiği iddia edilen kavim. gerek bu tip iddialarıyla gerek barbarlıkla itham edilmeleriyle olsun tarihte bize en yakın gördüğüm ırk haline gelmiştir.

atatürk'ün tarih tezinde görülen anadolu'nun en az 7 bin yıllık türk yurdu olduğu iddiası tıpkı vikinglerin amerika'yı keşfedip geri döndükleri iddiası gibi bazı kültürel kanıtlara dayanmakla birlikte henüz ispat edilememiştir. tıpkı orta asya türk toplumları gibi vikingler de kadını asla küçümsememişlerdir ve tabiki iyi savaşçı olmaları en büyük ortak özelliklerinden biri olsa gerek. gözlemlediğim en büyük farkları ise; yıllar önce barbar olarak anılan bu kavim bugün dünya'da medeniyetin simgesi haline gelmişken biz hala (bkz: hedef 2023) peşindeyiz.
3. bölümle beraber Ragna reyisin liderliği biraz daha ön plana çıkmış dizi.

--spoiler--
Ganimetleri alan Ragna şehre geri döner ama her şey beklediği gibi gitmez. Asıl reyis bütün ganimete el koyar. Zaten bu asıl reyisin ömrünün çok uzun oldugunu düşünmüyorum. O karı bu adamı bir gece kalpten götürür.

Ragna , rahibi ganimet olarak seçer eve götürür. Buraya kadar her şey normal ama Ragna reyis karısıyla sevişirken rahibi bize katılırmısın diye çagırması nedir arkadaş ? Hayır illa karıyı birisine dürttüreceksen kardeşim dediğin adama dürttür. Gözü var zaten pezevengin.

Arada yine bir şeyler oluyor ama pek önemli şeyler değil bunlar. Ragna son olarak reyisin yanına gidiyor ve batıya yol almak için izin istiyor. Tabi reyis ganimetleri görünce bu sefer seve seve izin verdi ragna'ya.

Ragna reyis elemanları topladı , yola çıktı ama bu sefer karsılarına rahip sürüsü çıkmadı. Bildiğin krallık askerleri geldi. yalandan yere tartışmalar falan derken bir şeyler oldu ve millet daldı birbirine. Orda sıkıntı olacak durum askerlern biri kaçmayı başardı. hemen krala durumu yetiştirecektir. Zannediyorum ki sonraki bölümde büyük bir çatışma bizi bekliyor.
--spoiler--

Sözün kısası dizi şimdili güzel gidiyor.ç Çok büyük beklenti içerisinde olmayın. Şuan pek gündem de değil fakat git gide kıvamını bulacaktır.
4. bölümü itibariyle izlenilebilir dizi diyebilirim artık. bir hbo yapımı olaydı kim bilir nasıl olurdu. ayrıca attila dizisi de bekliyorum artık birilerinden. viking'lerden çok daha malzeme olur. hikayesi bitmez.
4. bölümü itibaren artık tamamen tavsiye edilebilir kıvama gelmiş dizidir. Ele ayağa düşmeden, bebelerden duymadan keşfedin sevgili sözlük yazarları.
the walking dead izleyen ergenlere göre değildir.
history channel'ın arada illuminati'ye göz kırparak selam çaktığı dizidir.

görsel