bugün

(bkz: erim erim eriyesin)
"bayındırlık bakanlığı" yaptığı dönemde önemli romancımız sabahattin ali'nin kuşkulu bir biçimde öldürülmesini olağan sayan açıklamalar yapan ve 12 mart muhtırası destekçisi kişi. "başbakanlık" da yapmıştır. 19 ekim 1980'de dragos'ta dev-sol militanları tarafından öldürülmüştür.
deniz gezmiş ve arkadaşlarının asılması için elinden geleni yapan ve muradına eren kişi.
türkiye cumhuriyeti'nin ilk ve tek teknokrat hükümetini kuran kişi olarak anılır. bu atılım yalnızca 4 ay sürmüştür.
ülkemde ölümü en cok hakedenlerdendi. hakkını aldı

(bkz: erim erim eriyesin)
döneminde yaşananların sorumlusu sayıldı ve emekliliğinde öldürüldü.

benden de bir;

(bkz: erim erim eriyesin)
tarihe balyozcu başbakan olarak geçen başbakan.
12 mart muhtırasıyla görevi bırakan demirel hükümetinin yerine gelen hükümetin başbakanıdır. kişisel hak ve özgürlükleri geniş bir biçimde işleyen 60 anayasası için bu anayasa bize lüks demiştir. 1980' de dev-sol militanları tarafından idamlarında büyük rol oynadığı deniz gezmiş, hüseyin inan ve yusuf aslan' ın intikamlarını almak amacıyla öldürülmüştür.
süleyman demirel ile beraber 3 fidanın asılması için elinden gelen herseyi yapmış bundan yıllar sonra gebertilerek layıgını bulmus adam. darısı diğerinin başına pardon keline.
kandıra da (kocaeli) doğdu(1912). galatasaray lisesini ve i.ü hukuk fakültesini bitirdi. pariste hukuk doktorası yaptı. 1939 da doçent, 1942 de profesör oldu. bir yandan üniversitede ders verirken, bir yandan da dışişleri bakanlığı hukuk danışmanlığına atandı(1943).
birleşmiş milletler in kuruluş konferansında(1945) türk heyetine danışmanlık yapan nihat erim, 1945 te bağımsız milletvekili olarak CHP ye girdi. türkiye-ırak görüşmelerinde türkiye yi temsil etti. hasan saka kabinesinde bayındırlık bakanlığı, şemsettin günaltay kabinesinde başbakan yardımcılığı yaptı.
CHP 1950 seçimlerini kaybedince nihat erim, ulus gazetesi başyazarlığına ve siyasal müdürlüğüne getirildi. kısa bir süre üniversite de ders verdi. ulus kapanınca yeni ulus halkçı gazetesini çıkardı.(1953) nihat erim, kendisine yöneltilen eleştirilerin artması sonucunda 17 nisan 1972 de istifa etti, cumhurbaşkanı kontejanından seatoya girdi. başbakanlığı sırasındaki eylemleri göz önünde tutlarak 1975 te türk hukuk kurumu üyeliğinden çıkarıldı. 1980 yılı temmuz ayında, istanbul da dragos plajı önünde kimliği bilinmeyen kişilerce öldürüldü.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.