bugün

wikipedia nın türkiye versiyonunun adıdır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi
mükemmel sanal ansiklopedi.
güzel bir ansiklopedi olmasına karşılık, sadece bilgilendirmeye yöneliktir. güldürmemektedir.
(canını seveyim uludağ sözlük.)
herkesin, her bildiğini yazarak katkıda bulunması gereken sanal ansiklopedi. türkçe'nin 2. sınıf diller arasından sınıf atlayıp 1. olması lazım.
herkesin katilimina acik, geli$tirilmesine destek verilmesi gereken, ba$arili olu$um.
dünya wikipediaları arasında şu anda madde sayısı bakımından 26., maddelerin içeriği bakımından yedinci sırada olan, özgür katılımlı ansiklopedik oluşum.

üye olduğum mart ayında otuz bin civarında madde varken şu anda madde sayısı 40.939'dur.
an itibarıyla sahip olduğu 42.115 madde ile 25. büyük wikipedia. kutsal bilgi kaynağı adını en çok hakeden site.
uzun bir zaman önce üye olduğum,wikipedia'yı bu kadar kullanıyorum, çevirileri yapıyorum bari burada işe yarıyım dediğim oluşumdur. fakat zaman darlığından bir türlü yoğun bir katılım sağlayamadığım hüsran kırıklığı da olmuştur.
yeni yılın ilk düzenlemesini yaptığım oluşum. üç vakte kadar metallica portalını da açacağım.
alexa'ya göre türkiye'nin en çok ziyaret edilen 19. sitesiymiş. microsoft 21., sourtimes 25. olduğuna göre iyi bir yer.
he sene madde sayısının sonuna* sıfır ekleyen sitedir. çok güzel hazırlanmış olan site üyelik gerekktirmeden herkesin katkısına açıktır.*
2006 yılında %262 gibi bir oranda büyümüştür. 14.000 maddeden 43.300 maddeye bir yılda ulaşılmıştır, maddelerin ortalama büyüklüğü 2kB'ın (2000 karakter) üzerindedir.
2006 altın örümcek web ödüllerinde üç büyük ödülden biri olan "en iyi içerik" ödülünü kazanmış internet sitesi. yarın buluşup ıslatıyoruz hatta*.
google'da ne zaman bişe yazsam web sayfası karşıma çıkan sanal ansiklopedi.
büyük bilgi kaynağıdır. bilgi derlenmiş halde bulunur, dolayısıyla google aramalarında vikipedia kelimesi banko yer alır olur.
nisan ayı itibarıyla açık radyo'da üzerine program yapma olasılığımın olduğu oluşum.
bilgi kaynağı, olmasına öyle de...
bir türlü de içeriği genişleyemiyor..
neden?
-kullanımı zor..
-ayrıntısı çok..
-bir aradığını kolayca bulamıyorsun..
-başlık açacak oluyorsun, "olmadı düzelt, kategoriye ayır" gibi abuk sabuk istekleri var.. *
özgür, uluslararası, bir çok dilde ve internet üzerinde wiki teknolojisi ile ortaklaşa üretilen ücretsiz bir ansiklopedidir.
dünya wikipedia'ları arasında madde sayısı bakımından 20. sıraya yerleşen ansiklopedi.
76.404 maddesiyle dünyanın en büyük 17. wikipedia'sı. 200'e yakını benim açtıklarım *
çok güzel bir sanal ansiklopedi olmasına rağmen takvim bölümünde olaylar ve ölümler bölümlerinde oldukça fazla yanlışlarını tespit ettiğim sitedir.
Wikipedia başkanı Florence Devouard'a göre iflasın eşiğinde olan site.
bir çok kez sayfaları kendini bilmez insanlar tarafından bozulan, küfür yazılan; gereksiz insanların bozmaya çalıştığı; fakat genç öğrencilerin bilgi almak için sıkça ziyaret ettiği yararlı bir sitedir. Verilen zararları Vikipedistler önlemekte veya geri almaktadır.
Özgür ansiklopedi sloganıyla internet üzerinden üyeliksiz, işlem gerektirmeden bilgi alabileceğiniz wikipedia'nın türkiye kolu.
Taraflı yazıları dikkatimi çekmiştir. Bi slogan atmadıkları kalmıştır. Örnek için. http://tr.wikipedia.org/wiki/Evrim_kuram%C4%B1 *
insanlığın ihtiyacı olan bilgiyi içinde barındıran süper ansiklopedi.bazılarının tabu olarak gördüğü ekşi sözlüğün eline rahatlıkla verir.tam açıklama, görsel malzemeler, nokta atışı yapılmış linkler, 204 aktif dil versiyonuyla ve sürekli yenilenen formatıyla açık ara öndedir.tek eksiği vardır. o da bir zirvesi olmamasıdır. *