1. 1.
  21 ocak - 19 şubat arasında doğanların burcu.
  3 ... denizci cakabey
 2. 2.
  kadınlarından uzak durulması gereken burç
  (bkz: kova burcu kadınları)
  15 -11 ... ferrole
 3. 3.
  Kova, değişim ve devrimlerin gezegeni Uranüs'ün etkisi altındadır. Bu durum Kovaların arkadaş canlısı, uyumlu, ama ne yapacağı belli olmayan insanlar olarak tanınmalarına sebep olur. Değişik açılardan bakılırsa Kovanın zıtlıklarla dolu bir kişiliği vardır. Onun sıradan insanlar gibi tepki vermesini beklemeyin. Ayrıca değişimi, yenilik ve macerayı sever. Kovanın dengeli bir kişiliği olmasına rağmen, burcunun değişik etkileriyle dengesi çabuk bozulur. Aşırılığa kaçan davranışlara eğilimlidir. Dünyanın mevcut durumu onun hoşuna gitmiyorsa, onu değiştirip kendi ideallerine uydurmak zorundadır. Dünyada iz bırakmayı başarabilmiş dâhi Kovalar vardır. Örnek olarak köleliği kaldıran Abraham Lin coln gösterilebilir. Kovanın ideali baskıya karşı savaşmaktır. insanlara daha hoş bir dünyanın kapılarını açan, yeni besteler yapmış olan Wolfgang Amadeus Mozart, bunlardan biridir.

  Bazı Kovalar enerjilerini uzay yolculuğu veya zaman içinde yolculuğu olası kılmak için harcamışlardır. Örnek olarak Jules Verne ya da H.G. Wells gibi ünlü bilimkurgu yazarlarını verebiliriz. Atlantik'i geçen ilk kişi Charles Lindbergh de Kova burcundandır. Hava grubundan olan bütün burçlar gibi Kova da abartılı duygulardan korkar. Aklın yardımıyla kon trol edilemeyen durumlardan mümkün olduğunca kaçmaya çalışır. Kendi zekâsı, Kova için tehlike anların da hiç düşünmeden kullanılacak bir çıkış kapısıdır.

  Temelde iyi, anlayışlı, yardımsever ve hoşgörülü olan Kova, taraf tutmaktan kaçınır. Bu yüzden sık sık gevşeklikle suçlanır. Kova bir şeyi görmek istemezse, görmez...

  Kovanın insanlığın nasıl olması gerektiği konusunda muazzam fikirleri vardır. idealleri gerçekten çok büyüktür. Ütopyalar ve serseri fikirlerle ilgilenmeye eğilimlidir. Bir firmanın mali işler sorumlusu veya bir işin finans görevlisi olmak isteyen Kovalardan sakının. Ya bir dâhi ya da bir deliyle karşı karşıyasınız. Her koşulda dikkatli olmalı ve bir karar vermeden önce daha iyi bilgiler edinmelisiniz.

  Kova için maddi değerlerin hiçbir anlamı yoktur. En büyük zayıflığı, savunduğu ideallerini kendisinde uygulayamamasıdır. insanlığı kurtarma isteğinde çok ciddidir, ama bu büyük işle ilgili günlük görevlerini bile unutur.

  Bunun için Kova, sosyal duyarlılığına rağmen egoisttir. Ama bireysel değil, kollektif değerler için savaşır. Bu noktada diğer insanlardan tamamen ayrılır.

  Eğer ideallerinî gerçekleştirmeyi başaramazsa, içine kapanır. Duvarları egoizmden oluşan bir kale kurar. Kendini hoş olmayan sürprizler den korumak için bu metodu kullanır. Birçok Kovanın kelime hazinesinde içtenlikle söylenen bir "sen" eksiktir. Kova burcunda doğanlar, dostluğun egemen olduğu bir dünya özle mi içindedirler. Aşkın arkasında büyük tehlikeler olduğuna inanırlar: Kırık kalpler, öldürülmüş rakipler gibi. Böyle bir aşk, bir dramla biter ve bu Kovayı korkutur.

  Aşksız bir dünyada daha az kar maşanın olacağını düşünen Kovaların sayısı az değildir. Birçokları mantık ile duyguları arasında gidip gelirler.

  Bir Kovanın, hayatında aşka çok yer ayırması nadir görülür. Aşk, bu burç için esas ideallerinden sonra gelir. Özgürlük kavgası, mesleki görevler; bunların hepsi onlar için aşktan önce gelir. Kova, Eros'a nadiren kurban olur. Kurban edildikten sonra, tekrar ezilenlerin haklarının ve büyük ideallerinin hayalini kurabileceği kendi dünyasına çekilir. Kova, günlük sorunları aşabilme ihtiyacı içindedir. Başka insanlarla ilişki kurarken kendini sevilmeye değer, hoşgörülü, biraz serseri gösterir. Eşinin özgürlüğüne saygı duyar. Kıskançlığını dizginleyebildiği sürece bu böyle sürer.

  Dostları bu davranışını aldırmazlık olarak görürler, ama aslında öyle değildir. Kova, duygularını açığa vurması söz konusu olduğunda çok çekingendir. Ayrılık acısını gözyaşlarıyla belli etmesi ondan beklenemez.
  23 -2 ... nirvana
 4. 4.
  Künyesi

  En önemli meziyetleri: idealizm, hoşgörü, fikir zenginliği
  En zayıf noktaları: Aldırmazlık, soğukluk
  En iyi rolü: Özgürlüğe düşkün kişi
  Yeteneksiz olduğu alan: Savaşta komutanlık
  Tarihteki örneği: Abraham Lincoln
  Filmlerdeki erkek kahramanı: Zorro
  Filmlerdeki kadın kahramanı: Barbarella
  En sevdiği yemek: Otomatlardan çıkan her şeyi sever
  En sevdiği içecek: Soda
  Favori rengi: Metalik mavi, yeşil
  En sevdiği oyuncak: Uçurtma
  En sevdiği giysi: Ev giysisi
  Başucu kitabı: H.G. Wells'in "Zaman Makinesi"
  Evinde olmamasına dayanamayacağı mobilya: Televizyon
  Metali: Uranyum
  Uğurlu taşı: Kristal
  Hastalığa yatkın organları: Solunum yolları
  Favori müziği: Devrim şarkıları
  En severek bulunduğu yer: Uzay
  19 -2 ... nirvana
 5. 5.
  adı yüzünden kaybeden burç.
  (bkz: kova)
  5 -8 ... gothic evil
 6. 6.
  burcu adlı kişiyle dalga geçmek için de kullanılır.

  (bkz: kova fener)
  5 ... gerko
 7. 7.
  kızılderili astrolojisinde susamuru burcuna denk gelen burçtur.
  4 ... pafküf
 8. 8.
  yanlış anlaşılmalara sebebiyet veren burç.
  x- burcun ne armyy *
  a- kova *
  x- aaa *
  x- sen kovamısın *
  a- evet *
  x- ne yani sen kovasın *
  a- alla alla kovayım olm ne olmuş *
  x- ahahahah *
  a- neee *
  x- z elli liramı ver söylettim enayiye *
  a- gelin lan buraya *
  8 -4 ... armyy
 9. 9.
  (bkz: kova burcu gecesi) (bkz: laurent botti)
  2 ... robert langdon
 10. 10.
  Zodyak'ın onbirinci burcu olan Kova Güneşin 21 Ocak - 18 Şubat devresinde bu burçta kalır.
  2 ... lilith