1. 1.
  21 ocak - 19 şubat arasında doğanların burcu.
  3 ... denizci cakabey
 2. 2.
  Kova, değişim ve devrimlerin gezegeni Uranüs'ün etkisi altındadır. Bu durum Kovaların arkadaş canlısı, uyumlu, ama ne yapacağı belli olmayan insanlar olarak tanınmalarına sebep olur. Değişik açılardan bakılırsa Kovanın zıtlıklarla dolu bir kişiliği vardır. Onun sıradan insanlar gibi tepki vermesini beklemeyin. Ayrıca değişimi, yenilik ve macerayı sever. Kovanın dengeli bir kişiliği olmasına rağmen, burcunun değişik etkileriyle dengesi çabuk bozulur. Aşırılığa kaçan davranışlara eğilimlidir. Dünyanın mevcut durumu onun hoşuna gitmiyorsa, onu değiştirip kendi ideallerine uydurmak zorundadır. Dünyada iz bırakmayı başarabilmiş dâhi Kovalar vardır. Örnek olarak köleliği kaldıran Abraham Lin coln gösterilebilir. Kovanın ideali baskıya karşı savaşmaktır. insanlara daha hoş bir dünyanın kapılarını açan, yeni besteler yapmış olan Wolfgang Amadeus Mozart, bunlardan biridir.

  Bazı Kovalar enerjilerini uzay yolculuğu veya zaman içinde yolculuğu olası kılmak için harcamışlardır. Örnek olarak Jules Verne ya da H.G. Wells gibi ünlü bilimkurgu yazarlarını verebiliriz. Atlantik'i geçen ilk kişi Charles Lindbergh de Kova burcundandır. Hava grubundan olan bütün burçlar gibi Kova da abartılı duygulardan korkar. Aklın yardımıyla kon trol edilemeyen durumlardan mümkün olduğunca kaçmaya çalışır. Kendi zekâsı, Kova için tehlike anların da hiç düşünmeden kullanılacak bir çıkış kapısıdır.

  Temelde iyi, anlayışlı, yardımsever ve hoşgörülü olan Kova, taraf tutmaktan kaçınır. Bu yüzden sık sık gevşeklikle suçlanır. Kova bir şeyi görmek istemezse, görmez...

  Kovanın insanlığın nasıl olması gerektiği konusunda muazzam fikirleri vardır. idealleri gerçekten çok büyüktür. Ütopyalar ve serseri fikirlerle ilgilenmeye eğilimlidir. Bir firmanın mali işler sorumlusu veya bir işin finans görevlisi olmak isteyen Kovalardan sakının. Ya bir dâhi ya da bir deliyle karşı karşıyasınız. Her koşulda dikkatli olmalı ve bir karar vermeden önce daha iyi bilgiler edinmelisiniz.

  Kova için maddi değerlerin hiçbir anlamı yoktur. En büyük zayıflığı, savunduğu ideallerini kendisinde uygulayamamasıdır. insanlığı kurtarma isteğinde çok ciddidir, ama bu büyük işle ilgili günlük görevlerini bile unutur.

  Bunun için Kova, sosyal duyarlılığına rağmen egoisttir. Ama bireysel değil, kollektif değerler için savaşır. Bu noktada diğer insanlardan tamamen ayrılır.

  Eğer ideallerinî gerçekleştirmeyi başaramazsa, içine kapanır. Duvarları egoizmden oluşan bir kale kurar. Kendini hoş olmayan sürprizler den korumak için bu metodu kullanır. Birçok Kovanın kelime hazinesinde içtenlikle söylenen bir "sen" eksiktir. Kova burcunda doğanlar, dostluğun egemen olduğu bir dünya özle mi içindedirler. Aşkın arkasında büyük tehlikeler olduğuna inanırlar: Kırık kalpler, öldürülmüş rakipler gibi. Böyle bir aşk, bir dramla biter ve bu Kovayı korkutur.

  Aşksız bir dünyada daha az kar maşanın olacağını düşünen Kovaların sayısı az değildir. Birçokları mantık ile duyguları arasında gidip gelirler.

  Bir Kovanın, hayatında aşka çok yer ayırması nadir görülür. Aşk, bu burç için esas ideallerinden sonra gelir. Özgürlük kavgası, mesleki görevler; bunların hepsi onlar için aşktan önce gelir. Kova, Eros'a nadiren kurban olur. Kurban edildikten sonra, tekrar ezilenlerin haklarının ve büyük ideallerinin hayalini kurabileceği kendi dünyasına çekilir. Kova, günlük sorunları aşabilme ihtiyacı içindedir. Başka insanlarla ilişki kurarken kendini sevilmeye değer, hoşgörülü, biraz serseri gösterir. Eşinin özgürlüğüne saygı duyar. Kıskançlığını dizginleyebildiği sürece bu böyle sürer.

  Dostları bu davranışını aldırmazlık olarak görürler, ama aslında öyle değildir. Kova, duygularını açığa vurması söz konusu olduğunda çok çekingendir. Ayrılık acısını gözyaşlarıyla belli etmesi ondan beklenemez.
  24 -2 ... nirvana
 3. 3.
  Künyesi

  En önemli meziyetleri: idealizm, hoşgörü, fikir zenginliği
  En zayıf noktaları: Aldırmazlık, soğukluk
  En iyi rolü: Özgürlüğe düşkün kişi
  Yeteneksiz olduğu alan: Savaşta komutanlık
  Tarihteki örneği: Abraham Lincoln
  Filmlerdeki erkek kahramanı: Zorro
  Filmlerdeki kadın kahramanı: Barbarella
  En sevdiği yemek: Otomatlardan çıkan her şeyi sever
  En sevdiği içecek: Soda
  Favori rengi: Metalik mavi, yeşil
  En sevdiği oyuncak: Uçurtma
  En sevdiği giysi: Ev giysisi
  Başucu kitabı: H.G. Wells'in "Zaman Makinesi"
  Evinde olmamasına dayanamayacağı mobilya: Televizyon
  Metali: Uranyum
  Uğurlu taşı: Kristal
  Hastalığa yatkın organları: Solunum yolları
  Favori müziği: Devrim şarkıları
  En severek bulunduğu yer: Uzay
  21 -2 ... nirvana
 4. 4.
  adı yüzünden kaybeden burç.
  (bkz: kova)
  5 -8 ... gothic evil
 5. 5.
  burcu adlı kişiyle dalga geçmek için de kullanılır.

  (bkz: kova fener)
  5 ... gerko
 6. 6.
  kızılderili astrolojisinde susamuru burcuna denk gelen burçtur.
  4 ... pafküf
 7. 7.
  yanlış anlaşılmalara sebebiyet veren burç.
  x- burcun ne armyy *
  a- kova *
  x- aaa *
  x- sen kovamısın *
  a- evet *
  x- ne yani sen kovasın *
  a- alla alla kovayım olm ne olmuş *
  x- ahahahah *
  a- neee *
  x- z elli liramı ver söylettim enayiye *
  a- gelin lan buraya *
  8 -4 ... armyy
 8. 8.
  (bkz: kova burcu gecesi) (bkz: laurent botti)
  2 ... robert langdon
 9. 9.
  Dunya tatlisi insanlardir.. *
  hata yaptiklarini bilir ve saniyesinde durumu kurtarmak icin bişeyler duşunurler.. *
  genelde de başarirlar *

  Anahtar kelime: Farklı olmak
  Şifre: Yenilikçi, orijinal olmalı ve sosyal değişimi sağlamalıyım.
  ilke: Değişim
  Olumlu uygulama: Özgünlük
  Olumsuz uygulama: isyan

  Özellikleri: reformcu, kendini geliştiren, ilerleyen, özgür düşünceli, insancıl, demokrat, evrensel, yardımsever, toleranslı, açık görüşlü, sosyal, dışadönük, bağımsız, orijinal, bohem, sıradışı, yenilikçi, devrimci, içgörülü, akılcı, buluşçu, hızlı, parlak, bilimsel, düzensiz, isyankar, disiplinsiz, fanatik, ikna olmayan, uçuk, düşüncesiz, tuhaf, tutarsız, ilgisiz, kayıtsız.

  Kova insanı hava elementi ve sabit nitelik özellikleri taşır. Yönetici gezegeni özgür ruhlu Uranüs'tür. Kova, akıllı, bilgili, bağımsızdır ve zor durumda kaldığı anlarda kendini kurtaracak beceriye sahiptir. Dahilerin burcudur ve kimsenin aklına gelmeyen en uçuk fikirler ondan çıkar.

  Kova toplum yararına çalışmaktan zevk alır. Zekasını ve teknolojiyi birleştirerek insanlığın yaşam standardını yükseltmeye çalışır. Toplumun geleceği ile ilgilidir; dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek ve kendisinden daha kötü durumda olan insanlara yardımcı olmak ister. Balık burcu, insanlara birebir yardım etmek isterken, Kova genel anlamda bir bütün olarak insanlığa faydalı olmak ister.

  Kova insanı oldukça idealisttir. Bütün insanların ırk, cinsiyet, din ve sosyal durumuna bakılmaksızın aynı imkanlara sahip olması gerektiğini düşünür. Kova aynı zamanda kardeşlik ve dostluk burcudur. Aynı amaç için bir araya gelinen topluluk, grup, dernek ve klüplerin burcudur. Bütün burçlar içinde en az önyargılı olanıdır, her türlü insanla dostluk kurar. Önceden ne yapacağı belli olmayan eksantrik bir yapısı vardır. Statü ve marka yerine özgünlüğün peşindedir. En şaşırtıcı tipler Kova burcundan çıkar. Başkalarından farklı olmayı arzular.

  Modern görünüşüne rağmen inatçı ve sabit fikirli olabilir. ilerici ama radikal fikirlere sahiptir. Sabit nitelik taşıdığından fikirleri kolay kolay değişmez. Sabit nitelikler, düzenli işleyen bilimsel bir kafa yapısı ve kesin sonuçlar alınan sistematik çalışmalar şeklinde kendini gösterir. Dikkafalı ve özgürlüğüne aşırı düşkün bir tiptir. isyankar ve asi bir yapısı vardır.

  Hem çok sosyal hem de çok bireyseldir. Gruplarla birlikte hareket etmeyi sevdiği halde bağımsızlığından asla ödün vermez. Kova burcu arkadaşlarına çok önem verir ve arkadaşlığı ömür boyu sürebilir ama kişisel özgürlüğü kısıtlandığı zaman en yakın ilişkilerini bile anında kesip atabilir. Dostlarını sevmesine rağmen arada her zaman bir mesafe bırakır, ona gerçekten yaklaşmak zordur. Başkaları ile arasına görünmeyen bir çizgi çekmeyi becerir. Genellikle kişiliğini gizler.

  Aşkta sevgiliden çok dost arar. Onun kalbine giden yol da, aynı ikizler burcu gibi, kafasından geçer. Tensel tutkulara sahip değildir. Entellektüel ilgilerini paylaşacağı birini bulduğu zaman bağlanabilir. Sizi sevse bile sahiplenmeyecektir; kıskanç değildir. Evlendiği zaman tutku ve merakını tatmin etmek için yeterince özgür olmak ister.

  Kova insanı felsefe, teknoloji, bilim ve yeniliklerden hoşlanan yetenekli biridir. Kendi işinde çalışırsa çok verimli olabilir. Keskin zekası ve parlak fikirleri ile başka insanları yönlendirebilir. Devrimler yaratabilir. Gelenek ve alışkanlıklarla arası iyi değildir. Tutucu sosyal kurallar ve eski adetler onu fazla bağlamaz. Geçerliğini kaybetmiş sistemleri ve kalıpları yıkıp yeni bir düzen getirmek ister. Başka etkiler almadı ise geçmişe değil geleceğe dönük yaşar. Bilimin her alanında başarı elde edebilir. Doğa bilimleri, teknoloji ve politika ile uğraşabilir. Yüksek teknoloji, bilgisayar, internet, uzay bilimleri, astroloji gibi alanlar ona göredir.

  (bkz: Abraham Lincoln)
  (bkz: Axl Rose)
  (bkz: Bertolt Brecht)
  (bkz: Bob Marley)
  (bkz: Burt Reynolds)
  (bkz: Franklin Roosevelt)
  (bkz: Galileo)
  (bkz: Jules Verne)
  (bkz: Mozart)
  (bkz: Phil Collins)
  (bkz: Paris Hilton)
  (bkz: Yoko ono) *
  (bkz: Shakira)
  veeeee
  (bkz: azre)*

  Bir Kova'ya mı aşıksın
  Gördüğün görebileceğin en özgürlüğüne düşkün insanla karşı karşıyasın. Bu konuda en ufak kıskançlık, sitem veya surat asılmasına gelemez. Belki sana fazla mülayimce gelebilir ancak onun bu özelliğine saygı göstermen ilişkiniz adına yeterli olacaktır. O hayata bambaşka bir pencereden bakacak, etrafındakileri tamamen farklı anlamlandıracaktır ve bu yönünün takdir edilmesine çok büyük ihtiyaç duyar.
  O yaşamı güzelleştirmeye çalışıyordur çünkü çevresinin erişebileceği mükemmelliği görür ve bir şekilde mevcut durum konusunda kendini sorumlu hisseder. Seninnle konuşmalarında bulunduğu yerden çok daha yükseklerden dünyaya bakmakta, olayları kuş bakışı kavramakta ve seninle ta oralardan tartışmaktadır. inanılmaz derecede hoşgörülüdür ancak tahammül edemeyeceği bir olgu vardır; hoşgörüsüzlük.
  Ayaklarının üstünde durmak ister ve senden de bunu bekler. Eşit, adil ve ilginç bir ilişkiyse istediğin, tam yerindesin.
  25 -1 ... azre
 10. 10.
  Kova burcu, insanlara olan sevgisiyle tanınır. genelde Bencil değillerdir.

  yine de unutmamak gerekir ki burçlar pek güvenilir şeyler değildir.
  3 -2 ... schizo