bugün

entry'ler (3680)

koral mobil elektronik harp sistemi

KORAL (mobil elektronik harp sistemi) Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanıp üretilmiştir. Ana yüklenici Aselsan olup 50 alt yüklenici ile birlikte geliştirilmiştir. KORAL hizmete girmeden önce 1000 farklı testlerden geçmiştir. Testleri başarı ile tamamlayan KORAL hava kuvvetleri komutanlığına Şubat 2016'da teslim edilmiştir.

KORAL yerli imkanlar ile üretilen mobil elektronik harp sistemidir. Amacı düşman radarlarını kör etmek, aldatmak ve şaşırtmaktır. Sistem 8x8 taktik araç üzerine entegre edilmiştir. Sistem 2 ana yapıdan oluşmaktadır. KORAL ED olarak adlandırılan Elektronik Destek Sistemi düşman radar yayınlarını algılayıp takip ediyor. Radarı algıladıktan sonra frekans değeri tespit ediliyor. Daha sonra ise devreye KORAL ET yani Elektronik Taarruz sistemi devreye girerek düşman radarlarının sinyallerinin bozulması için karşı yayın yapıyor. Böylece düşman radarlarına karşı çok etkili olabiliyor.

2015 Rus Su-24 uçağının düşürülmesi olayından sonra sınırda etkin görev yapmaya başlamıştır. KORAL sisteminin Rusyanın Suriyede konuşlandırdığı S-400 füzelerine karşı etkili olabileceği ve savunma sistemlerini kör edebileceğine karşın söylentiler üzerine Rusya makamları böyle bir şeyin mümkün olmayacağını belirtmişlerdir. Şuan için KORAL Suriye iç Savaşı sebebi ile sınır ötesinden gelebilecek her türlü tehdite karşı sınıra yakın bölgelerde konuşlandırılmıştır.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Koral

başlık parasında kapora bırakmak

(bkz: zall bize taksit yap)*

kral olmak istiyorum ne yapmalıyım

fotbol oynayıp gol kralı olabilirsin.*

sakalı olmayan erkek

memur bir erkektir.

hayatın öğrettikleri

her şartta gülebilmeyi öğretti.

zina yapmak

bilinen anlamın yana sıra göz, el ve hatta fikrin bile zinası bulunmaktadır. demedi demeyin var hakkaten.

24 lira ile sevgili götürülecek yerler

iftar çadırı. *

starbucks a gidip sipariş veremeyen cahil erkek

eğitim şart.

huzur evleri yıkılsın yerlerine avm yapılsın

huzurevlerinin yıkılması gerekliliği bir gerçektir. zira türk töre, aile yapısına göre yaşlılar(nine, dede) ailenin bir parçası olmaktadır. bu tür yapılar türeterek onları hayattan da ayrıştırmamak gerekmektedir.

yatsı namazını kılalım yazar kardeşlerim

cemaatle birlikte camide kılınmıyor ise geç vakitlerde de kılınabilir.

türkçe yetersiz bir dildir

bacanak, elti, yenge, görümce, enişte gibi hitap sözcükleri bile bulunan bir dile yapılmış bir hakarettir. ingilizcede bacanak var mı.

stoya nın adnan oktarın programına çıkması

(bkz: stoya)

türkler orta asya da katledilirken sözlükte yazmak

(bkz: sen git biz geliyoruz)

rusya isterse 2 saatte ankara ya girer

rusya'nın ankaraya girmesi için 2 seçenek vardır. birincisi trakya ve istanbul üzerinden, ikinciside kafkasya üzerinden geçip girebilir. kafkasyadan gelmek isterse ki onlar gelmeden biz gidelim dedik 90000 asker 100 sene önce şehit oldu, onlarda korkmuştur gelmezler. istanbul üzerinden gelmek isteseler zaten 2 saatte köprüyü geçemezler. ankaradakiler merak etmesin bu gece bi sıkıntı yok yani yarınada allah kerim.

evlenilmeyecek kızın özellikleri

eğlenilecek kız olmasıdır.

dış görünüşün önemli olduğu meslekler

plastik cerrahi.

çin denince akla gelen şeyler

varyag.

karısını jigoloya siktiren elit kesim

biz fakirler arasında gavat deyiminin tam olarak yerini bulduğu kesimdir.

bir hakaret biçimi olarak ermeni demek

Daha ilerisi ermeni tohumu demektir.

saatleri 1 saat geri almak

(bkz: bi bitmedi aq)
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.