1. 1.
  1825-1905 tarihleri arasında yaşamış fransız bilimkurgu yazarıdır. günümüzde kullanılan bir çok teknolojiyi o yıllarda tasarlayıp kitaplarında yer vermiştir. çocukluk yıllarının vazgeçilmez romanlarının çoğu jules verne imzalıdır.

  (bkz: Denizler Altında 20000 Fersah)
  (bkz: Balonla Beş Hafta)
  (bkz: iki Yıl Okul Tatili)
  (bkz: Dünyanın Merkezine Yolculuk)
  (bkz: Seksen Günde Devr i alem)
  (bkz: Aya Yolculuk)
  (bkz: Kaptan Grant ın Çocukları)
  (bkz: Yirminci Yüzyılda Paris)
  6 ... devedikeni
 2. 2.
  aya yolculuk ve dünyanın merkezine yolculuk kitapları ile seyehat meraklısı bir insan oldugunu düşündüren yazar..
  2 ... halbarad
 3. 3.
  eğer çocukluk onun kitaplarını okuyarak geçtiyse, yetişkin olunca bile insanın içindeki çocuğu yaşatan yazar.
  11 ... asiti kaçmış kola
 4. 4.
  ..1828 - ..1905 (Fransa)
  Jules Verne, denizcilik geleneği olan bir ailenin çocuğuydu ve bu durum onun yazın hayatını derinden etkiledi. Küçük bir çocukken gemilerde tayfalık yapmak için evden kaçtı ama yakalanıp ailesine teslim edildi.
  1847'de hukuk öğrenimi görmesi için Paris'e gönderildi. Ancak Paris'teyken tiyatroya ilgisi derinleşti. 1850'lerin sonlarında ilk oyunu yayımlandı. Babası, hukuk öğrenimini bıraktığını duyduğunda aralarında büyük bir tartışma çıktı ve harcamaları için gönderilen para kesildi. Bu durum Jules Verne'i öykülerini satarak para kazanmaya zorladı.
  Paris'in kütüphanelerinde jeoloji, mühendislik ve astronomi okunarak geçirilen uzun saatlerden sonra, Jules Verne ilk kitabı Balonla Beş Hafta'yı yayımladı. Bu romanı, Dünya'nın Merkezi'ne Seyahat, Dünya'dan Ay'a ve Denizler Altında 20 Bin Fersah gibi romanlar izledi.
  Romanlarının büyük beğeni toplaması Jules Verne'i zengin bir adam yaptı. 1876'da büyük bir yat aldı ve Avrupa'nın çevresini yatıyla dolaştı.
  1 ... klasnick
 5. 5.
  nikola tesla ve kendisinin uzaydan veya gelecekten geldiği idda edilen muhteşem yazar.
  4 ... imhotep
 6. 6.
  *robensonlar okulu
  *iki yıl okul tatili
  2 ... rudi
 7. 7.
  ünlü fransız romancı. bilimkurgu tarzındaki eserleriyle tanınan edebiyatın usta kalemlerinden. 1828' de naster' de doğdu, 1905' te paris' te öldü. çeşitli işlerde çalıştıktan sonra oyun yazarlığı denedi ancak başarısız oldu. tüm vaktini ve hayalgücünü bilimkurguya ayırdı, eserleri büyük ün kazanmasına yol açtı. başlıca eserleri; denizler altında yirmibin fersah, arzın merkezine seyahat, seksen günde devrialem ve balonla beş hafta seyahat' tir.
  2 ... legend of the stranger
 8. 8.
  eserleri:
  (bkz: doktor ox un deneyi)
  (bkz: madenin esrari)
  (bkz: dunyadan aya)
  (bkz: karpatlar satosu)
  (bkz: ayin cevresinde seyahat)
  (bkz: dunyanin merkezine seyahat)
  (bkz: kaptan grantin cocuklari)
  (bkz: dunyanin ucundaki fener)
  (bkz: altin volkani)
  (bkz: balonla bes hafta)
  (bkz: inatci keraban)
  (bkz: ne alti var ne ustu)
  (bkz: dunyanin hakimi)
  (bkz: yuzen sehir)
  2 ... melezmacir
 9. 9.
  1828'de fransa'nın nantes şehrinde doğdu. 11 yaşında evden kaçmış ve hindistan'a giden bir gemiye miço olarak girmiştir. kitaplarında tank, füze, atom bombası, yapay uydu vetelevizyonu ilk kullanan yazardır. ~nerede öldü aklıma gelmiyor ama 1905 öldüğü tarih.
  3 ... bu cocuk okumaz
 10. 10.
  inatçı Keraban adlı romanında osmanlı'yı ve türk insanını anlatmıştır. bu onun bilimkurgu öğelerinden yoksun birkaç romanından biridir.
  2 ... tuhh kahretsin