1. 1.
  rambo serisinin ilk filmi...
  1987 yılı yapımı hollywood eseri...
  David Morrell'in kitabından uyarlanan senaryo...

  Yönetmen
  Ted Kotcheff

  Oyuncular
  Sylvester Stallone (John J. Rambo)
  Richard Crenna (Albay Samuel Trautman)
  Brian Dennehy (Şerif Will Teasle)
  Bill McKinney (Eyalet Polisi Dave Kern)
  Jack Starrett (Çavuş Arthur Galt)

  --spoiler--
  Vietnam gazisi John Rambo küçük bir kasabanın şerifi tarafından taciz edilince kontrolden çıkar. Eski bir Yeşil Bereli olduğu farkedilinceğe kadar iş işten geçer. Rambo bir polisi öldürüp kırsal alana kaçar.

  Görevlilerin, bu genç adamın köşeye sıkıştırıldığında tam bir ölüm makinasına dönüştüğünü anlamaları için mıntıkadaki silahlı personelin çoğunun hayatını kaybetmesini beklemek gerekecektir. Yardım için bölgeye Rambo'nun Vietnam'daki komutanı Albay Trautman gelir. Kendi yetiştirdiği ölüm makinasını yakından tanıyan tecrübeli askerin, yetkililere tek bir önerisi olacaktır: "Ceset torbalarını hazır edin!"
  --spoiler--
  2 ... ferrole
 2. 2.
  Küçüklüğümüze damga vurmuş savaş filmidir. Ayrıca filmin başında ve sonundaki şarkılar dinlemeye değerdir.
  ... hendrix
 3. 3.
  (bkz: ilk kan)
  ... hendrix
 4. 4.
  filmin bir de alternatif sonu vardır ki, kullanılması halınde rambo'nun afganistan ve kamboçya'ya gitmesi pek de mümkün olmayacaktı.http://www.youtube.com/watch?v=cg7wy4X0Y8c+ diğer bir anektot, sylvester stallone üstadın kariyerindeki en korktuğu sahnenin bu filmde kayalardan aşağı atlamak zorunda kaldığı sahne olduğunu beyan etmesidir. (kendisinin esasen yükseklik korkusu vardır ve cliffhanger'ı biraz da bu korkuyu yenebilmek için çektiğini söyler.) devamla, filmin yılı 1987 değil, 1982 olup, yine, alışılmamış bir şey babında, o yıllarda normalde hit olmuş filmler bile türkiye'de üç dört sene sonra oynatılırken , bu film nerdeyse amerika'yla aynı anda gösterime girmiştir. bizzat kendisinden duyulduğu kadarıyla, filmin seslendirmesi için , video firması, sezai aydın'ı, uçakla ankara'dan istanbul'a apar topar getirtmiş, neredeyse kaçırmıştır. stallone 'un hala, en iyi filmlerinden biridir ve dördüncüsüde yoldadır.
  2 ... salamander
 5. 5.
  albay'ın durmadan 'rambo hepinizi ezecek zavallılar sürüsü' ya da 'rambo vietnamda iken en has adamımdı bi bıçakla 50 bina dam öldürmüştü' demesi ordaki polisler gibi beni de sinir etmiştir tamam rambo eziştir ama nereye kadar?
  ... rejected
 6. 6.
  ilk kanı onlar akıttı repliğini hafızamıza kazıyan bir slyvester stallone klasiği.
  ... boyleseyolmaz
 7. 7.
  yine hollywood un devamını çekerek katlettiği bir filmdir.
  1 ... hebeley
 8. 8.
  (bkz: richard crenna) *
  (bkz: hot shots)*
  (bkz: hür kan) *
  ... zargana
 9. 9.
  unreal tournament oyununda bölümdeki ilk adam ölünce çıkan bir yazı&ses bütünüdür.
  ... jackthegreat
 10. 10.
  counter strike 1.6 serverlarında alınan ilk hasarla först blot diye duyulur.
  1 -1 ... sizoyumulanfrenoldugumkadar