bugün

David Morell'in 1972 yılında yayınlanan romanı. ilk çıktığında eleştirmenler tarafından yerden yere vurulmuştur. Filmi, kitabı fersah fersah geride bırakmıştır. Senaryo gereği yapılan akıllıca değişiklikler ve romandaki saçma sonun aksine konulan alternatif son filmi kült filmler seviyesine yükseltirken kitap unutulmuşlar arasındaki yerini çoktan aldı.
kıytırık bir web tabanlı oyun. bildiğin çakma counter ama indirmeden oynuyorsun. bi' bakayım dedim neymiş diye hırs yaptım oynuyorum şimdi..
paradise05'e kesinlikle önerdiğim film. çok şey bulacağına eminim.*
set fotoğrafı
görsel
Savaş ve savaş sonrası psikoloji üzerine oldukça iyi bir film ve bence serinin kesinlikle izlenmeyi hakeden tek filmi. Film her saniyesi ile kendine bağlarken özellikle final sahnesinde ki konuşma ile anlatılması gereken herşeyi etkileyici bir şekilde anlatıyor.
görsel
Aslında romanı ile filmin ayrı incelenmesi lazım

Romanda rambo savaştan sonra travma sonrası stres bozukluğu yaşayan saç sakal birbirine girmiş patlamaya hazır bir bombadır

rambo'nun Ordudan terhis olduğu günlerde aklına havalimanında geldiği gün, gelir. (zaten sürekli gecmiş yakasını bırakmaz. devamlı aklını kurcalar)
'bebek katli' diye üstüne atılan yumurtalar gelir. her gittiği yerde bebek katili diye hipi kılıklı yaştıları veya ondan daha küçük yaşları 16 ,17 olan kızlar tarafından hakarete uğrar. itilmiştir, kakılmıştır. annesi o vietnamdayken ölmüştür. babası eski alkolik olduğu için hastadır gittiği çiftlikte rahat edemez. herkes ondan kaçar babasıda ölünce sahipsiz kalır bu kasabada olduğu gibi bütün ülke ona düşmandır. bütün kasabalı rambo'nun peşindedir. adeta bir sürek avı vardır. önce bu geyik avı gibi eğlenceye ceviren kasabalıya rambo ilerleyen zamanda kabus olacaktır Rambo karakoldan kaçarken iki polisi öldürür kovalamaca esnasında da bir tanesini başından vurur ve öldürmeye de devam edecektir kasabalı artık geceleri korka korka uyumaktadır evlerinde rahat edememektedir.

filme gelirsek Rambo filmde kitaptakinden daha sempatik bir hale getirilmiş kimseyi öldürmemiştir bu da stallone'un kariyerinde kötü karakter canlandırmak istememesinden kaynaklı sanırım.
güncel Önemli Başlıklar