bugün

islam'ın olmazsa olmazı.

hakkındaki kesin olan iki şeyden ilki arap mitolojisindeki ay tanrısı olması. iyimser ve spiritüalist bir bakış açısıyla bakarsak, dönemin arap önderlerinin "insanlığın evrensel bilinci"ne atıf yapmak için seçtiği bir isim olduğu düşünülebilir. benim düşüncem buna daha yakın.

hakkındaki diğer kesin şey ise, 7.yy civarlarında yahudi inancındaki unsurlarla ciddi şekilde harmanlanıp yhwh'nin yeni ve nispeten sakinleşmiş edisyonu olarak ortaya çıkarılmış olması. ama bu sakinliğe rağmen bugünkü inananları günümüz dünyasındaki en vahşi, en kadın-düşmanı ve en saldırgan sosyo-kültürel yapınının mümessilleri.

bu nedenle eğer allah çevresinde şekillenmiş inancı bir toplum mühendisliği projesi olarak düşünecek olursak, bu projenin oluşturduğu şartların insanlığın uygarlaşmasına çok da fazla yarar sağlamadığını görebiliriz. tabi bu şartlar, alakasız ve bambaşka bir amaç uğruna kasten yaratılmadıysa. bunun devamı da işin komplo teorisi kısmına girer.

ateistler arasında sıklıkla rastlanan bir görüşe göre, "insanlığın gerek doğa gerekse sosyal yapılar karşısındaki acizliğinden kurtulmak için antropolojik bir süreç içerisinde ortaya koyduğu koruyan-cezalandıran üstün varlık anlayışının biraz evrilmiş bir hali kendisi." tabi ateizmin, doğası gereği, her ateisti mutlak olarak bağlayan kesin kuralları ve tanımları olmadığı için buna da her türlü itiraz gelebilir ateist bireylerden. bu yüzden ben az itirazı alacak türden ortayollu bir tanım bulmaya çalıştım kendilerinin de affına sığınarak. hoşgörü göstereceklerinden eminim.

müslümanlar ise şöyle bir tanımı öne çıkarırlar: "varlığı ve birliği hak (gerçek) olan, yegâne mabud (ibadet edilen) ve yaratıcı. zamandan ve mekândan münezzeh (arı, uzak) olan, hazreti muhammed (s.a.v) i insanlara ve cinlere son peygamber olarak gönderen rabbimiz." bu da benim müslümanlığa kafayı takmış bir ergen olduğum zamanlardan kalma. bu entry'nin editlenmemiş hali. insanlığın inançsız olanlarını görmezden gelen ve onları da "biz"e dahil eden ileri demokrat müslüman tavrıma dikkatleri çekerim. bu tanım hem entry'nin ilk hali olduğu için, hem de çok tebrik almış olduğu için sözlükte takılmadığım yıllar içerisinde, müslümanların genel profiline mal etmekte bir sorun görmüyorum.

hasılı kelam, birkaç tasavvuf kıssasını sallarsak, tarih boyunca sadece bir kişiye dört başı mamur hitap etmiş olmasına (o da iddia tabi) rağmen, ortalığı en çok karıştıran kavramlardan birisi. adeta bir kuyuya atılan taş, adeta bir garajdaki ejderha.
iki kere söylendiğinde şaşkınlık belirtir, daha fazla söylendiğinde delilik...
bi çok kez tekrarlanırsa savaş alanında saldırıya geçmiş müslümanları temalar.
gevurcası tanrıdır.
(bkz: tanrı)
onun akvaryumundayız.
yaşama bağlanma sebebi. olmasaydı "neden bu savaşlar, neden bu depremler, neden ölen bebekler, neden açlıktan-soğuktan ölen insanlar, neden bu adaletsiz dünya" ve benzeri milyonlarca soruyu kafamızda milyonlarca kez tekrarlayıp sonucta kafayı yiyerek ölecektik. ha şimdi kafamıza takıp üzülmüyor muyuz, ölen şehitlerimize dünyanın öbür ucunda depremden ölen insanlara ağlamıyor muyuz? üzülüyoruz, ağlıyoruz tabi ama aradaki farkın tek açıklaması olan allah a inanarak üzülüyoruz, ağlıyoruz.
" Ana rahminde size dilediği gibi şekil veren O'dur. Kendinden başka ilah olmayan, Aziz ve Hakim olan O'dur."
Al-i imran Suresi - 6.Ayet
Nietzsche ye göre ölmüştür.
"o kadar zahirdir ki zuhurunun şiddetinden gaiptir"
(necip fazıl)
Rahman ve Rahim olan tek rab.
islamın tanrısı.
kendine inananların ve kendini arayanların ulaşacakları nihai ilah
sürekli tanrı ile karıştırılan evrendeki her şeyin yaratıcısı, insana şah damarından bile yakın olan ilahi güç.
tanrı: Çok tanrıcılıkta var olduğuna inanılan, insanüstü varlıklardan her biri, ilah.
oysaki allah tektir. karıştırılmaması gerekir.
islam inancına göre hepimizin yaratıcısı.bizi yarattıktan sonra sınava tabii tutmak için bu dünyaya yollayan, bize gerçek anlamda merhamet edebilecek tek varlık.herşey onun elindedir.
DÜNYADA OLMANI SAĞLAYAN VE BiRSÜRÜ NEDENDEN ÖTÜRÜ ;ÖRNEĞiN NEFES ALMAK GiBi; SONSUZA KADAR MiNNETTAR OLMAN GEREKEN VARLIK..UNUTMA ONUNLA iLGiLi EN GÜZEL BAŞLAYAN YAN CÜMLE 'O iSTEDiĞi SÜRECE...'
yaratıcının bütün sıfatlarını içinde barındıran ismi.
varoluşun başlangıcında bulunan ve halen hayatımıza müdahale edip etmediği düşünülen ilahi güç
Tek hakim.Tek güç sahibi.Boyun eğilecek tek varlık.Onun kulu olup cehennemde yanmak bile büyük bir şereftir,nimettir.Çünkü Allah'ın kulu olmak onun yüce varlığını kabul etmektir,imanlı olmaktır.Herkes Allah'ın kulu olamaz.Lakin herkes bir gün Allah'a dönecektir.
(bkz: ALLahım akıl fikir ver)* * *
(bkz: amin)
Allah; kendi iradesiyle evreni yoktan var eden, ona belli bir düzen veren, gökleri ve yeri ve bunlarda en küçüğünden en büyüğüne kadar canlıları yaratan, onlara hayat ve rızık veren, öldüren-dirilten, dilediğini dilediği şekilde idare ve tasarrufu altında bulunduran, varlığı bir başka etkenle değil, kendinden olan, her şeyi bilen, gören, işiten, yarattıklarında en ufak bir çarpıklık ve dengesizlik bulunmayan, herşeye gücü yeten, bütün mülkün gerçek sahibi, emir ve hüküm koymaya tek yetkili; övülmeye, itaat edilmeye, şükredilmeye gerçek lâyık, bir benzeri daha bulunmayan, bütün varlıkların, güneşin, ayın, gök ve yer cisimlerinin itirazsız itaat ettiği, boyun eğdiği, ismini ululadığı, ibadet edilmeye lâyık Hak mabuttur.
ne sesini nede varlığını nede cinsiyetini belli eden var olduğu sanılan şey.
yaratıcımız. bizi sınav amaçlı olarak bu dünyaya yollamış sonsuz kudret kuvvet sahibi varlık.
hayatımıza müdahele etmeyen ve etmeyecek olan, aşın artık mantıklı olun denilen insanın kendini birine tapma arzusunu gidermek için kafasında yarattıgı inanç...
muhtemelen isine en cok karısılan ve de en cok elestirilen.
parçası olduğumuz güç, enerji, varlık.
(bkz: gok tengri)
dünyayı hz peygamberimiz muhammed mustafa (sav)nın yüzü suyu hürmetine yaratmış, insanları mahlukların en şereflisi kılmış, kuran ı kerimde insanların nasıl yaşaması ve kimleri örnek alması gerektiğini buyurmuş, insanları bir kan pıhtısından yaratmış, yaratıcılığının varlığının evveli ve ahiri olmayan, olmayacak olan ilahi kudret. rab, mabud ilah rahman ve rahim.din gününün sahibi.evren, kainat, dünya güneş sistemi herşeyin kurucusu ve muhakkak ki koruyucusu. aldığımız nefesin sebebi hikmeti.sevgilimiz.herşeyimiz.
bazı yarattıkları tarafından sevilmese de en azından saygı duyulması gereken en yüce varlık. tek gerçek.
bence (bence diyorum bak öküz arkadaşım dikkat kesil) ,her türden şerefsizin yer aldığı bir dünyaya beni yerleştirip sonrasın yargılamayı düşünen şey... sahsi fikrimdir
rab-ül alemin-alemlerin rabbi.
yazdıysa bozsun
bildiği gibi yapsın
müstakını versin
büyüksün yarabbi

gibi kelamlarla devam ettirilebilir.
tüm sırları, iç dünyaları,kaplerin hissettiklerini, akıldan geçenleri, tüm olmuşları ve şu an olanları ve dahi tüm olacak olanları olmayacak olanları bilen.

kullarına sonsuz nimet veren sadece karşılığında şükür bekleyen, isyan etmeyenlere çektikleri tüm sıkıntının kat be kat fazlasını sonsuz bir hayatla sunacağına vaadeden ve sözünden asla dönmeyendir ALLAH.
Allah sozcugunun anlamı ve kullanımı islamiyetten önceye dayanır. Allah sözcüğü islamiyet öncesindeki pagan araplar tarafında 300 küsür tanrı arasındaki en güçlü tanrı olan "al-ilah" adını verdikleri "ay tanrısı"ndan ileri gelmektedir.

Ay tanrısı ve onunla ilişkili inanışları da anlamak lazım:

Pagan arapların gelenekleri arasında:

-Belli dönemlerde 1 ay boyunca oruç tutmak. *
-KAbenin etrafında 7 defa dönmek.
-Hacer-ül esved ve onun gibi olan diğer taşları kutsal sayıp onları öpmek.
-Şeytan taşlamak.
-namaza benzer "salat" adını verdikleri ritüeli günde 3-4 defa yerine getirmek.
-"al-ilah" a ellerini öne doğru açarak dua etmek.

islamla, islamin karşı geldiği paganlık arasında bu kadar bağ olması gerçekten en azından beni şaşırtmıştır. Acaba hz muhammede gerçekten gökten bir ses mi geldi? Yoksa zaten var olan "al-ilah" ı tek tanrı olarak gösterip diğer tanrıları yok mu saydı? bunların hepsi mi tesadüf? bilemeyiz.

ek: Ay tanrısı* ile islamiyet arasındaki bir diğer nokta da islamin da simgesi olarak birçok yerde "ay" in kullanılmasıdır. Çevrenizde herhangi bir camii varsa gidip tepesine bakarsanız, ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

ek2: Hz muhammedin babasının adı olan "abdullah" benim her zaman dikkatimi çekmiştir. "Allahın kulu" ne demektir? islamiyetten önce ne arıyordu? Yoksa burdaki allah da yukarda da görülen ay tanrısı olmasın? *
varlığına inanıp inanamamanın serbest olduğu,kanımca inananların pişman olmayacakları yüce yaratıcı..
çocukken yüksek miktarda elektrik yüklü olduğuna inandırılan ilahi varlık.
-anneyle öyle konuşulmaz allah baba çarpar.
-nimetle şaka olmaz allah çarpar. gibi...
Açıklanamayan olaylara sabep olan varlık.
Korkunca akla gelen ve sığınılan varlık.
yasama sebebimizdir. ayni zamanda hem dua ederken hem de beddua ederken anariz o'nun adini.

(bkz: allah belani versin)
(bkz: allah ne muradin varsa versin)
dogurmamis,dogrulmamis,bir,yoktan var eden,var olani yok eden,insanoglu ne tur gunah islerse islesin affeden,sonsuz guzellikleri onumuze koyan varlik.varsin cennet'te de sarap icirtmesin,huri vermesin,zerre kadar bir karsilik beklemeksizin inandigim varlik.her gun inanmayani,yolundan sapani affetsin,hatta once onlari cennetine alsin diye dua ettigim gafur.var olup olmadigi konusunda zerre kadar suphelenmedigim,kusku icerisine girmedim,her zaman var olduguna inandigim rab.
Allah Zamanın, Zamanı ; Mekanın Mekanı dır.. Bir başlangıcı yoktur. Hiçbir sanat; Sanatkarı cinsinden değildir... Allah da Kainatcinsinden değildir... Kainatın ve Mümkinat aleminin ve tüm alemlerin dışındadır.. ilmi ile heryerde ama zatı ile bu kainatta hiç bir yerde değildir. isim ve Sıfatları ile heryerde ve her şeyde (Maddi ve Manevi bütün alemlerde) Tecelli eder; ama tecelli ettiği hiç birşey yada tümü asla o değildir.
yaptıklarımızla sorumlu olduğumuz ve bizi yaratan. herkes güne gelecek Onun huzuruna çıkacaktır. Varlığını kabul edip ibadet etmemiz gerek yaradan
her şeyi yaratan ve yok edebilecek rab.
yerı gogu yaratan,yoktan var eden,herseyi goren yuce varlık *
Her şeyin özü; ağaçların yeşermesi, çiçek açması ve meyve vermesi, sabah doğan güneş, gece gökyüzünde beliren ay; ses, renk, ışık ve paraleli olmayan bir sonsuzluk.
ALLAH Her şeyin gerçek mabudu ; her sey onu cagırıyor bızlere ; neyde kı ılahı nefes bulbudekı hu sesi ...
en güzel isim ve sıfatlara sahip olan varlığı zorunlu ve bütün övgülere layık bulunan zatın adıdır...
ve insanlar o nu yarattı.
alemlerin tek yaratıcısı olan,kudretlerin en büyüğü. insanoğlu için en büyük lütuf,cennette onun celalini görebilmektir.tarif edilemez,şekillendirilemez,ama hissedilebilir.şüphesizki allah tek ilahtır,şüphesiz ki hz.muhammed(s.a.v) onun kulu ve elçisidir.
(bkz: god is dead)
her seyin sahibi, evrenin en üstün varlıkları olan bizleri yaratıp sınava tabi tutan yüce yaratıcı.akıl mantığın ermediği gerçeklerle dolu imtahanımızda coğu insanın sınıfta kaldığı bu sınavın sahibi, dünya hayatı zor bi sınav, aklını biraz çalıştırmayıp nefsini ve dünya hayatını öngören yanlarını etkin kılan kendisini göremeyen gözleri kör kullarını * affetmesini dilediğim yaratıcı, alemlerin rabbi.