bugün

islam'ın olmazsa olmazı.

hakkındaki kesin olan iki şeyden ilki arap mitolojisindeki ay tanrısı olması. iyimser ve spiritüalist bir bakış açısıyla bakarsak, dönemin arap önderlerinin "insanlığın evrensel bilinci"ne atıf yapmak için seçtiği bir isim olduğu düşünülebilir. benim düşüncem buna daha yakın.

hakkındaki diğer kesin şey ise, 7.yy civarlarında yahudi inancındaki unsurlarla ciddi şekilde harmanlanıp yhwh'nin yeni ve nispeten sakinleşmiş edisyonu olarak ortaya çıkarılmış olması. ama bu sakinliğe rağmen bugünkü inananları günümüz dünyasındaki en vahşi, en kadın-düşmanı ve en saldırgan sosyo-kültürel yapınının mümessilleri.

bu nedenle eğer allah çevresinde şekillenmiş inancı bir toplum mühendisliği projesi olarak düşünecek olursak, bu projenin oluşturduğu şartların insanlığın uygarlaşmasına çok da fazla yarar sağlamadığını görebiliriz. tabi bu şartlar, alakasız ve bambaşka bir amaç uğruna kasten yaratılmadıysa. bunun devamı da işin komplo teorisi kısmına girer.

ateistler arasında sıklıkla rastlanan bir görüşe göre, "insanlığın gerek doğa gerekse sosyal yapılar karşısındaki acizliğinden kurtulmak için antropolojik bir süreç içerisinde ortaya koyduğu koruyan-cezalandıran üstün varlık anlayışının biraz evrilmiş bir hali kendisi." tabi ateizmin, doğası gereği, her ateisti mutlak olarak bağlayan kesin kuralları ve tanımları olmadığı için buna da her türlü itiraz gelebilir ateist bireylerden. bu yüzden ben az itirazı alacak türden ortayollu bir tanım bulmaya çalıştım kendilerinin de affına sığınarak. hoşgörü göstereceklerinden eminim.

müslümanlar ise şöyle bir tanımı öne çıkarırlar: "varlığı ve birliği hak (gerçek) olan, yegâne mabud (ibadet edilen) ve yaratıcı. zamandan ve mekândan münezzeh (arı, uzak) olan, hazreti muhammed (s.a.v) i insanlara ve cinlere son peygamber olarak gönderen rabbimiz." bu da benim müslümanlığa kafayı takmış bir ergen olduğum zamanlardan kalma. bu entry'nin editlenmemiş hali. insanlığın inançsız olanlarını görmezden gelen ve onları da "biz"e dahil eden ileri demokrat müslüman tavrıma dikkatleri çekerim. bu tanım hem entry'nin ilk hali olduğu için, hem de çok tebrik almış olduğu için sözlükte takılmadığım yıllar içerisinde, müslümanların genel profiline mal etmekte bir sorun görmüyorum.

hasılı kelam, birkaç tasavvuf kıssasını sallarsak, tarih boyunca sadece bir kişiye dört başı mamur hitap etmiş olmasına (o da iddia tabi) rağmen, ortalığı en çok karıştıran kavramlardan birisi. adeta bir kuyuya atılan taş, adeta bir garajdaki ejderha.
iki kere söylendiğinde şaşkınlık belirtir, daha fazla söylendiğinde delilik...
bi çok kez tekrarlanırsa savaş alanında saldırıya geçmiş müslümanları temalar.
gevurcası tanrıdır.
(bkz: tanrı)
onun akvaryumundayız.
yaşama bağlanma sebebi. olmasaydı "neden bu savaşlar, neden bu depremler, neden ölen bebekler, neden açlıktan-soğuktan ölen insanlar, neden bu adaletsiz dünya" ve benzeri milyonlarca soruyu kafamızda milyonlarca kez tekrarlayıp sonucta kafayı yiyerek ölecektik. ha şimdi kafamıza takıp üzülmüyor muyuz, ölen şehitlerimize dünyanın öbür ucunda depremden ölen insanlara ağlamıyor muyuz? üzülüyoruz, ağlıyoruz tabi ama aradaki farkın tek açıklaması olan allah a inanarak üzülüyoruz, ağlıyoruz.
" Ana rahminde size dilediği gibi şekil veren O'dur. Kendinden başka ilah olmayan, Aziz ve Hakim olan O'dur."
Al-i imran Suresi - 6.Ayet
Nietzsche ye göre ölmüştür.
"o kadar zahirdir ki zuhurunun şiddetinden gaiptir"
(necip fazıl)
Rahman ve Rahim olan tek rab.
islamın tanrısı.
kendine inananların ve kendini arayanların ulaşacakları nihai ilah
sürekli tanrı ile karıştırılan evrendeki her şeyin yaratıcısı, insana şah damarından bile yakın olan ilahi güç.
tanrı: Çok tanrıcılıkta var olduğuna inanılan, insanüstü varlıklardan her biri, ilah.
oysaki allah tektir. karıştırılmaması gerekir.
islam inancına göre hepimizin yaratıcısı.bizi yarattıktan sonra sınava tabii tutmak için bu dünyaya yollayan, bize gerçek anlamda merhamet edebilecek tek varlık.herşey onun elindedir.
DÜNYADA OLMANI SAĞLAYAN VE BiRSÜRÜ NEDENDEN ÖTÜRÜ ;ÖRNEĞiN NEFES ALMAK GiBi; SONSUZA KADAR MiNNETTAR OLMAN GEREKEN VARLIK..UNUTMA ONUNLA iLGiLi EN GÜZEL BAŞLAYAN YAN CÜMLE 'O iSTEDiĞi SÜRECE...'
yaratıcının bütün sıfatlarını içinde barındıran ismi.
varoluşun başlangıcında bulunan ve halen hayatımıza müdahale edip etmediği düşünülen ilahi güç
Tek hakim.Tek güç sahibi.Boyun eğilecek tek varlık.Onun kulu olup cehennemde yanmak bile büyük bir şereftir,nimettir.Çünkü Allah'ın kulu olmak onun yüce varlığını kabul etmektir,imanlı olmaktır.Herkes Allah'ın kulu olamaz.Lakin herkes bir gün Allah'a dönecektir.
(bkz: ALLahım akıl fikir ver)* * *
(bkz: amin)
Allah; kendi iradesiyle evreni yoktan var eden, ona belli bir düzen veren, gökleri ve yeri ve bunlarda en küçüğünden en büyüğüne kadar canlıları yaratan, onlara hayat ve rızık veren, öldüren-dirilten, dilediğini dilediği şekilde idare ve tasarrufu altında bulunduran, varlığı bir başka etkenle değil, kendinden olan, her şeyi bilen, gören, işiten, yarattıklarında en ufak bir çarpıklık ve dengesizlik bulunmayan, herşeye gücü yeten, bütün mülkün gerçek sahibi, emir ve hüküm koymaya tek yetkili; övülmeye, itaat edilmeye, şükredilmeye gerçek lâyık, bir benzeri daha bulunmayan, bütün varlıkların, güneşin, ayın, gök ve yer cisimlerinin itirazsız itaat ettiği, boyun eğdiği, ismini ululadığı, ibadet edilmeye lâyık Hak mabuttur.
ne sesini nede varlığını nede cinsiyetini belli eden var olduğu sanılan şey.
yaratıcımız. bizi sınav amaçlı olarak bu dünyaya yollamış sonsuz kudret kuvvet sahibi varlık.
hayatımıza müdahele etmeyen ve etmeyecek olan, aşın artık mantıklı olun denilen insanın kendini birine tapma arzusunu gidermek için kafasında yarattıgı inanç...
muhtemelen isine en cok karısılan ve de en cok elestirilen.
parçası olduğumuz güç, enerji, varlık.