bugün

Fransız Tip doktoru Pierre Dukan tarafından tasarlanmış bir diyet. 10 dile çevrilmiş, 20 farklı ülkede uygulanmış.
harry potterdan sonra dünya üzerinde en çok satan kitabın adı. 4 evreden oluşan bu diyet etoburların çok kolay yapabileceği bir diyet.3,5,7 veya 10 gün boyunca saf protein ve günde 3 kaşık yulaf kepeği yenen birinci evreden sonra ki bu evrede çok hızlı ve fazlaca kilo veriyorsunuz, atak evresinde verilen kiloyu 10 ile çarpıp seyir diyetine geçiyorsunuz. seyir diyetinde bir gün protein bir gün sebze ve protein yiyorsunuz. üçüncü evrede haftada iki kere karbonhidrat 2 öğünde istediğiniz bir yemeği yiyorsunuz geri kalan öğünler sebze ve proteine devam ediyorsunuz. en son evre kilolardan kurtulduğunuz evre ; bu evre hayat boyu sürüyor ve haftada bir gün (perşembe) saf protein yiyorsunuz diğer günler ne istiyorsanız onu. tabi diyetin başından sonuna günde 20 dakika yürüyüş var. tıkandığınız veya kilonuzun durakladığı dönemde saf proteine geçebilir ve yürüyüş sürenizi uzatabilirsiniz. faydasını fazlasıyla gördüğüm bu diyet herkese ve her damağa uygun olmayabilir ama gerçekten işe yarıyor. özellikle beğenmediğin sebzeler meyveler gözünün önünde uçuşurken yiyememek kıymetlerini anlamanı sağlıyor. bir domates için ellerin titreyebiliyor. bu diyeti uygulayan dünyada milyonlarca insan var ve komünler olarak forumlarda dakika başı durum bildirisi yapıyorlar. diyetin en güzel tarafı asla aç hissetmiyorsunuz. ama atak evresinde salata bile yiyememek zor.
geçen yaz uyguladığım, çok kısa bir sürede hedeflenen kadar kilo vermemi sağlayan, argümanları sağlam ve sağlıklı olduğunu düşündüğüm diet.

yalnız ben sabırsız davrandım ve son koruma aşamasını uygulamadım. eski beslenme alışkanlıklarıma geri döndüm ve beklenen son, şu anda diete başlamadan önceki kilomdayım.

ancak ne hikmetse, diete başlamadan önceki kıyafetlerim bana bol geliyor. yani kilom şu anda aynı olsa da vücutta belirgin bir incelme sağladığı kesin.

yapanların son aşamayı ihmal etmemesini tavsiye ederim.
http://www.dukandiet.co.uk/ sitesinden test yapılması gerekli- imiş. kafana göre başlayamayacağın bir diyet kendisi.

beden kitle endeksi midir nedir, internette kolayca bulunan ideal kilo hesaplamalarına göre, 77 kilo olmam gerekiyor. fakat dukan ın sitesinde, 89 kilo olmam gerektiğini söylüyor ki bana da mantıklı geliyor. kemik bilmem nesine göre hesap ediyormuş dukan amca. onu da bileğini kavrama şeklinden anlıyor yazdıkları hesaplama programı. hülasa neresinden baksan mantıklı olsa da, 270 günlük bir diyet süreci kafa karıştırıyor. tabi en güzeli kitabı alıp okumak ama şahsen bulamadım kitapçılarda.
sırf protein alarak uygulanan diyet.

(bkz: çok sıkıcı).
çok pahalıya patlayan bir diyet ama etraftaki tikky bacılardan aldığım istihbarata göre fevkalade iş görüyormuş. intro düzeyinde bilgi için;

http://guzelliktrenddiyet...0/dukan-diyeti-nedir.html
5 milyon fransız yanılmıyor olabilir ama biz türkler bunu yaparak yanılabilirz.bizlere göre dıyet değil.ekmek de olur meyvede proteinde zayıflamak isteyene...
Protein ağırlıklı beslenme sonucunda sağlıklı kilo vermeye yarıyan bir diyet çeşididir.
Fransız kadınları bu diyeti formlarını korumak için yaparlar bize de onlardan gelen bir akımdır.

Günümüzde kilo verip sağlıklı yaşamak varken, durmadan yiyip, oturup kilo almak neden.
henüz atak evresini okuyup, seyir evresine gelince durakladığım kitaptır. kitapta anlatılanlar oldukça akla yatkın ve mantıklı şeyler. özellikle "istediğin kadar yemek serbest!" denen ama hiç de öyle olmayan ve işe yaramayan diyetlere oranla. daha önce bu gibi kitap ve diyetlerle hiç ilgilenmememe rağmen, çevremde fikirlerine önem verdiğim birkaç kişiden duyunca alıp okuyayım dedim.

kitap, kiloya göre 1 ila 10 gün arasında bir atak devresi ile başlıyor. yağsız süt ve süt ürünleri, istenilen her çeşit balık (yağsız ton balığı dahil), ördek ve kaz dışında bütün kümes hayvanları, yağsız jambon, dana, sığır ve sakatatlar ve son olarak en önemli besin diyebileceğimiz yumurta diyette istendiği ölçüde tüketilebilecek besinler. en güzel yanı diyette bütün light içecek ürünlerinin serbest olması. zero coladan, ice tea light'a kadar. bu en fazla 10 günlük devreyi atlattıktan sonra işin içine sebzeler de girmeye başlıyor ve diyet zor halinden çıkıp sağlıklı beslenme haline dönüşüyor.

ayrıca kitapta geçen yulaf kepeği çok önemli doyurucu bir kaynağa benziyor. yulaf kepeğinden omlet, galeta tarifleri kitapta bulunuyor. bunun yanı sıra söylenilen tüm ürünlerle ilgili tarifler de mevcut. en önemli dayanak ise günde 1,5 litre sıvı tüketimi, diyetin olmazsa olmazı.

diyetin pahalılığı konusuna pek katılmıyorum. ben gibi kırmızı et sevmeyenler, 10 yıl yemese aramayacak olanlar için tavuğun beyaz et ve but kısmı atak devresinde gayet doyurucu ve pahalı olmayan bir besin. bunun yanı sıra tahminimce her eve giren peynir, süt, yoğurt gibi ürünlerin sadece light olmasına özen göstermek gerekiyor. balık fiyatlarından şu dönemde haberdar olmadığım için yorum yapamam fakat balığın ucuzu elbet vardır diye tahmin ediyorum.

en fazla 10 günlük (o da aşırı obez iseniz) bir et, tavuk, süt, yumurta faslından sonra sebze dönemi devreye giriyor ve diyetteki pahalılık durumu da azalmış oluyor. biz türk milleti için en zorlayıcı tarafı ekmek, makarna, pilav, patates gibi bolca tüketmeyi sevdiğimiz besinlerin kesinlikle yasak olması. fakat tahmin edebileceğinizden çok serbestlik de mevcut.

okuduğum kadarıyla dukan diyeti çok ikna edici ve ciddi kilo problemi olan insanlar için, etraftan da aldığım duyumlara göre güzel bir çıkış kapısı. biraz irade ve kararlılık ile bu 4 aşamalı diyetten, verilen kiloları bir daha geri almamak üzere mutlu mesut çıkmayı başarıyorsunuz. aklında soru işareti olanlar varsa, kitabı edinip hemen okumalarını tavsiye ediyorum.
2.5 haftadır başarıyla uyguladığım ve hayatımda yaptığım en uzun süreli diyettir. yiyeceklerin protein olması şartıyla sınırsız olması ve dilediğiniz kadar light içecek içebilmeniz diyeti gerçekten kolaylaştırıyor. atak döneminin ilk günlerinde bende ciddi derece yorgunluk oldu ama daha sonra bunu atlatıyorsunuz.

diyetin pahalı olduğunu söyleyenlere de gülüyorum. en dandirik pizzanın 15 tl olduğunu ve o pizzayla birlikte aldığınız yağ miktarını da hesaba katarsak dukan gayet de herkesin yapabileceği bir diyettir. (6 tl ye aldığınız tavuk göğüsünü 2 gün yediğinizi farz edersek).

seyir dönemiyle birlikte sebzelerin işin içine girmesi diyetin uygulanmasını kolaylaştırıyor. ama yediğiniz sebze mutlaka proteinle birlikte alınmalı ve protein miktarından az olmalı. seyir dönemiyle birlikte kilo vermenin duraklıyor ki bu da kitapta yazan bir olay. ama bu kilo vermenin duraklamasının asıl sebebi sebze yenmesiyle birlikte vücudun su toplamasıdır. ama bu süreçte bile yağ yakımı hızla devam ediyor ve ilerleyen günlerde tartının ibresi birden inebilir. (azimle bekliyoruz efendim).

bir kaç yerde dukan diyetinin zararlı olduğuna dair makaleler okudum. en son hürriyet gazatesinde osman müftüoğlu'nun bir yazısı vardı. yazısında sadece protein ağırlıklı beslenmenin bir çok zararından bahsediyordu. sayın müftüoğlu, inanın dukan diyetinden önce yediklerimi görseniz hangisinin zararlı olduğuna asıl o zaman karar verirdiniz. vücuduma yüklediğim şekerin haddi hesabı yoktu. dukan sayesinde beslenme alışkanlığım değişti. evet, burnumda böğürtlenli cheesecake tütebilir ama bu isteğimi tatlandırıcıyla yapılmış cheesecakele gayet de güzel bastırabiliyorum. en olmadı coca cola zero!

son olarak dukan diyeti tariflerim adında çok güzel tarifler olan bir site var. her gün "ne yapsam, öff gene mi tavuk ya?" diye düşünmenize gerek yok. bu kadar çeşitlilik arasında canınızın istediği her şeyi yapabilirsiniz. zaten zaman geçtikçe bilinçaltınızda yasak yiyecekler tamamen kayboluyor ve kendi kendinize yemekler türetmeye başlıyorsunuz. ayrıca bu sitenin facebook sayfasına da bir çok dukancanla birbirinizi gaza getirebilirsiniz. bu da sitenin linki : http://dukandiyetim.blogspot.com/

Herkese sağlıklı ve kilosuz günler dilerim.
işyerindeki bir arkadaşım sayesinde başlamayı düşündüğüm diyettir. kendisi 103 kilodan 92 kiloya kadar indi bu diyet sayesinde ve halen devam etmekte. öncelikle dukan diyeti kitabını edindim ve okuma aşamasındayım. kitabı okumadan başlamak istemedim ve bunun için 2 güne daha ihtiyacım var. etin her türlüsünü sevdiğim için, okurken çokta zor gözükmüyor dedirtmiştir. bakalım uygulama nasıl olacak göreceğiz.

edit: 16 gün sonunda 5.5 kilo vermiş bulunmaktayım.
gerçekten çalışan bir diyettir. ancak çalışanlar açısından hem vakit hem de mali anlamda cebi de zayıflatan bir diyettir. müdürüm 17 günde 5 Kg vermiştir. şahidim. yapmak ister miyim? hem de çok isterim. yapabilir miyim? bahsettiğim nedenlerden ötürü imkansız.
http://kemalayca.blogspot...n-diyeti-atak-evresi.html

en ekonomik, kısa ve net tarifi ile kitabının alınmasına gerek kalmayan diyettir.
bir müşterimin şiddetle tavsiye ettiği diyettir.
hatta abartıp mağazada yarım saatten fazla beraber gezdik.
alşveriş değil dukan diyetiydi konumuz.
emziren annelere neden tavsiye edilmediğini anlayamadığım diyet. 7 kg. sabit kaldı sözlük
kitabında yazanları defalarca hanımlara önerdim. hiç biri beni dinlemedi. şimdi bu öğütleri bu amcadan* para verip alıyorlar.
bir bünyeye alışveriş ruhu bu kadar mı siner arkadaş. illa para harcayacaklar.*
Dr. Dukan in hazirladigi diyettir. 4 evreden olusan diyetin ilk evresi (atak) sadece proteinden ibarettir. 2-10 gun arasinda 5-6 kiloya kadar kaybedilir. ilk evrede surekli protein tuketildigi icin agiz lagim cukuru gibi kokar. vucuda giren enerji veren besinler yapilarina gore sirayla yikilirlar. Proteinler en son sirada yikildigi icin vucut karbonhidrat ve asil kilo yapan sagliksiz yaglari yakar. ayrica 2 litre su icilmesinden dolayi hem yaglarin yikimi hizlanirken, vucutta depolanan bir miktar suda salinir. En guzelide vucudun odemlerini atak evresinde atmasidir. 2. asamada ard arda pp (pure protein) ve pv (protein + vegies) yeniliyor. bu asamada haftada 2 pounds yani 1 kilo kaybediliyor. Onemli olan olay diyetin disina cikmamak ve 4 asamaninda tamamini yapmaktir. 1. asamada dubur ( got deligi) un yirtilmamasi icin iyi sicittiran caylardan kullanmak gerekiyor. yoksa her sabah tuvalette aglatir bu olay.

(bkz: kabiz)
aşık olunası diyet. uygulaması da oldukça basittir. zaten toplamda 6 kilo vermeyi amaçlamış olan ben, bugün henüz 4. günümdeyken * * 1.8 kilo kaybetmiş bulunmaktayım. yani kaldı 4 kilo.

bu diyette hiçbir şekilde aç kalmazsınız. çünkü istediğiniz kadar yeme özgürlüğü var gün içersinde. ama aynı tabaktan 2 tane yemek yasak!

alışveriş yapmayı bilirseniz de, bahsedildiği gibi pahalıya mal olmayan diyettir. benden size birkaç ucuz yollu önerebileceğim ürünler:

- migros'ta satılan dondurulmuş hamsi. fiyatı; 10 tl. ve 3 öğün rahatlıkla yeter.

- tavuk bonfile, tavuk budu, tavuk bilmem nesi. ulaşması en kolay ve en ucuz et ürünü olduğundan çeşitlendirebildiğiniz kadar çeşitlendirin. *

- ciğer. 3-4 lira.

- dondurulmuş karides, kalamar vb. 16-20 lira. yine sadece biri 2 öğün rahatlıkla yeter.

- light ton balığı. fiyatları değişmekle birlikte büyük boy 2lileri ortalama 8 lira. 2 öğün yeter.

internetten yemek tarifleri araştırarak aynı yemeğin, çeşitli yapılışlarıyla farklılıklar yaratılabilir. kfc'de best of menü'ye 15 lira verirken ucuz da, birkaç öğün yiyebileceğiniz yemeğin fiyatı olan 10 lira mı pahalı?

ben ve arkadaşım olmak üzere, biz diyeti 2 kişi yapmaktayız. bir haftalık seyir evresi alışverişimiz kişi başı 35 lira tuttu *. ve 4 gündür, dışarıdan bu diyete uygun bir şey yemek imkansız olduğundan, cebime para bile kaldı. şimdilik tek giderim sigara parası. onu da bıraktım mı hem zayıfım, hem zenginim. *
An itibariyle atak evresini tamamlayip bana 5 kilo verdiren diyettir. 7 gun once 188cm ye 91 kg olan ben bugun 188cm ye 86 kg oldum. 1 hafta once giyemedigim slim-fit gomleklerime artik cok rahat girebilmekteyim.

(bkz: degiskligi ilk kocam farketti)
duacısı olduğumuz diyet. ikinci aşamasının ortasında bıraktığımda 5 kilo vermiştim. bırakmama, normal yeme seyrinde devam etmeme rağmen kilo aldırmadı ta ki "aman kilo milo almıyorum ya abanayım" düşüncesi içine girene kadar. öküz gibi yememe rağmen 4 kilo olarak geri döndü. hiç aç kalmadım, gayet iyi gidiyordu. havaların ısınmasıyla birlikte geri dönme düşüncesi içerisindeyim.
dun itibariyle basladigim diyet, cok merak ediyorum kilo verebilecek miyim diye. zira 2 senede 22 kilo aldim.Hemen hemen 24 kilo fazlam var.Herkes cok ovgu dolu bahsediyor.Insallah bana kilo verdiren bir diyet olur.
kilo verdirdikten sonra fazlasını geri aldırıyor diye bok atılan diyet. kilo verdikten sonra geri aldıysan bu senin kendi ayılığındır.

efendim ben bir ara 107 kiloya kadar çıkmıştım. bu diyeti bana önerdiklerinde 'ohaa lan sabah akşam et süt yumurta yenir mi, diyet mi bu hayvanlık mı' demiştim. ama paso et yeyip zayıflama fikri hoşuma gitmişti. diyete başlarken tatlıdan ve hamur işinden vazgeçmek zor oldu ama zamanla unuttum gitti. iskender bile yiyebiliyorsun ama altındaki soslu yoğurtlu ekmekler olmadan. neyse gelgelelim aradan 3 ay geçti ve 23 kilo verdim 84 kiloya düştüm. diyeti bırakalı 2 yıl oldu ve 82 kiloyum, sıfır göbek. yani bırakınca kilo alma gibi bir durum yok, diyeti bırakınca öküz gibi saldırmayacaksın tatllara, ekmeklere insan olacaksın.
atkins diyeti,taş devri diyeti ve karatay diyetinin mensup olduğu ketojenik diyetler ailesinin mensubudur..

bu diyetler sadece sizi zayıflatmaz..aynı zamanda obezite,diyabet,kanser ve kalp-damar hastalıklarından da korur..

aslında bunlar birer diyet değil ''insana en uygun ve olması gereken beslenme biçimi''dir..

yaşam boyu uygulanmalıdır..insanın katili olan un,şeker ve rafine tuzdan uzak durulmalıdır..

içlerinde en iyisi ve en bilimsel olan taş devri diyeti'dir..

bu türden diyetlerin prensibi basittir..

insana kilo aldıran hormon insülindir..insülin,fazla kan şekerini yağa çeviren hormondur..

unlu,şekerli gıdalar ile glisemik indeksi yüksek meyveler tüketilmediği zaman kan şekeri yükselmez..

kan şekeri yükselmeyince insülin de yükselmez..insülin yükselmeyince yağlanma yani kilo alma olayı durur..

ayrıca yağ yakan leptin ve türevi hormonlar aktive olur..böylece zayıflama başlar..

(( edit: bu diyetlerin hepsinin asıl babası dr.robert atkins'dir..kendisi bu diyeti ömrü boyunca uygulamıştır..doğuştan kalp yetmezliği hastası olmasına rağmen ömrü boyunca unlu ve şekerli gıdaları ağzına sokmayarak, sahip olduğu kalp yetmezliğine rağmen sağlıklı bir insan gibi yaşamış ve ihtiyar yaşta ölmüştür..ölüm nedeni de kayıp düşerek başını vurması sonucu gerçekleşen anevrizmadır..))
fanatik hayranlarının olmasına rağmen her "şok" diyet gibi zararları da oldukça çok olan diyet...

http://www.pratiksaglik.c...yetinin-karanlk-yuzu.html
şahsımı 3 gün içerisinde 117'den 115'e düşüren diyettir az biraz maddiyat ister ve bol bol da su tüketimi işer yarıyor mu kesinlikle. lâkin kitapta bulunan her detay dikaktle incelenmelidir. dukan'ın dediği gibi bu diyet bir balon en küçük kaçamak bir iğnedir.

denemedit: kesinlikle öğrenci için olan bir diyettir değildir ve türkiye'de uygulaması imkansız bir diyetter sebepler ise şöyle

evdeyken her şey harika yağsız beslenme vs. ama hangi okul kantini yağsız ya da light ürünler satıyor yahut normal şartlar üzerinden düşünecek olursak hangi öğrenci bana yağsız bir bifter diyebilecek yerlerden öğle yahut akşam yemeği yiyor velhasıl kelam sosyal yaşamı sıfıra indiren diyettir. en önemli sıkıntılarından birisi de okulda yiyecek bir şey bulamadığınız için uzun ders günlerinde leş gibi ağız kokusu yapmaktadır.

not: spora başladım diyetin bana tek getirisi su içme alışkanlığı ve 3 günde 3 kilo verdirmesi.