bugün

entry'ler (81)

gazapizm

korkma parçasıyla kaldığı yerden devam eden harbi konuşan adam.

http://www.youtube.com/watch?v=Qd4RShjo6Qo

halüsinasyon etkisi yapan şarkılar

woodkid - iron
massive attack - inertia creeps
hooverphonic - mad about you.

ilk buluşmaya vazelinle gelen erkek

eve gidip yine dns'e muhtaç olacak erkektir

küfürbaz bir babaya sahip olmak

baba açısından bir çok nedeni olabilecek olan durumdur mesela benim babam için sebep mesleği ve muhattap olduğu insanlardı. bu arada küfürbaz kelimesi kimi babalar için küfür konusunda mütevazi olabiliyor misal yine benim babam. kendisi cümlelerin sonuna nokta yerina amk ekler virgül yerine sikicem kullanırdı ki hala da öyledir. bu sebeple sosyal ortamlar hariç kendi yaşamımda aşırı küfür etmemi hiç kafama takmıyorum ki ailem de onların yanında küfür etmemi umursamıyor. ama sınırları çizildiği sürece artı kazandırabilen bir durumdur çünkü ne de olsa küfür dilin cilasıdır hele ki ağzına ve tipine yakışıyorsa insanın bir ağız dolusu iflahını sikerimin yerini hiç bir şey dolduramaz.

13

doğum günümde dahil hayatımdaki tüm dönüm noktalarında yeri olan ve geçtiğimiz haftalarda büyük sayılabilecek bir ebatla vücuduma dövme yaptırdığım sayıdır.

şişman iticiligi

yüksek ihtimal okul hayatı ya da sosyal hayatı boyunca dalga geçtiği şişman tarafından ya fiziki ya da psikolojik olarak itilip kakılmış kişinin söylemidir. şayet bir birey hem şişman, iri hem de bilgiliyse çevredeki insanlar tarafından pozitif anlamda farklı bir yer görür.

uludağ sözlük izmir tayfası

bornova dolaylarından dahil olduğum gruptur.

inci sözlük

ortalama 24 saattir giremediğim eğlence kaynağı nedir neden olmaktadır bilen beri gelsin lütfen.

cimbomlu ezgi

(bkz: ankaralı namık)
(bkz: erzurumlu ibrahim)

25 bin kontenjan iptal edildi

chpli ya ad akpli ol istersen asosyal ol lâkin doğrudur olaya temelinden bakacak olursak üniversite okumak için üniversite okunuyor ülkede aileler kendini paralıyor çocuk okusun diye sonuç diplomalı işsiz.

akasya durağı na bok atıp leyla ile mecnun u övmek

leyla ile mecnun en azından absürt komedi olduğu aşikâr olan bir dizidir akasya durağına gelince beyin algılaması kapanmış bünyelere hitabendir bu dizi bir defa en büyük hata saçma olması lakin leyla ve mecnun gibi bu saçmalığını sindirememiş olmasıdır polislerden çok suçlı yakalayan ve hepsi birbirinden şiveli olan taksicilere gülen eğlenen de zaten en yakın kliniğe koşarak gitmelidir.

uuserların sözlük anlayışı

uzun zamandır girmiyorum sözlüğe şu başlık sebebiyle. genelleme değil tabii ki de ama azımsanmayacak sayıdalar artık son zamanlarda. onlar kim mi ? sol yandaki başlıklara hızlıca göz atın aradan hemen seçilebilirler. onlar sadece bıçak, onlar sadece tarak, onlar sadece toka, onlar sadece ayraç...

tek yaptıkları ayırmak, ötekilemek, siz yapmak, biz olmak;

(...)izmirli kızlar(...)
(...)fenerbahçeliler(...)
(...)galatasaraylılar(...)
(...)kürtler(...)
(...)liseliler(...)
(...)komünistler(...)
(...)sağcılar(...) parantezler hakaret, ötekileştirme ya da yüceltme maksatlı dolduralabilir.

bu sorunun ne sözlüğün yaş ortalamasıyla ne cinsiyet dağılımıyla ne de coğrafi dağılımıyla alakası yok tek alakası olan şey insanlık.

ve son olarak belki bir işe yarar umuduyla; bir sorun kendinize ey uuserlar neden bu ülkede sözlük dendiğinde akla ilk uludağ sözlük gelmiyor ?

bünyamin koç un ırkçı tavrı

trt spikeri olan bünyamin koç'un emre'nin ırkçı hakaretini haklı bulması ve bu düşüncesinin ardından tepki almamak adını twitter'ını dakikasında kapatması.

http://twitpic.com/9a9ly2/full

darius ve krezus reloaded

(#15090007) nolu entry ile kemalizm pkk ve izmir'i aynı kefeye koymuş kişidir.

evleneceğim kadında bekaret aramam diyen erkek

bunu söyleyen erkeğin evleneceği kadına kadar hiç bir kadınla birlikte olmamış olması gerekir.

halkın en güvendiği ünlüler

bir insan acun ılıcalı denen adama nasıl güvenir sorusundan ziyade neden güvenir sorusunu aklıma getiren ve bir o kadar da güvenilmez olan ankettir.

sinema tarihinin en hüzünlü sahnesi

lilja 4ever filminde volodja haykırışları adamı ağlatır.

izmirli kemalistler

pier rıhtımda türk kahvesini içen, konak meydanı'nda eylem yapan kesk ve eğitim-sen gruplarına her zaman yoldan geçerken bile destek veren, 9 eylül'de-29 ekim'de vb. milli bayramlarda balkonuna türk bayrağı asmayanlara mahalle baskısı uygulayan, namusun bezle, çaputla değil vicdanla olduğunu bilen, kahvehane dedikoduları yerine bilimi ve sanatı önemseyen kemalistlerdir. çürük kokan zihniyetlere değil her daim ışıl ışıl olan futurist fikirlere değer veren kemalistlerdir.

istanbul un fethinin tam bir fiyasko olması

dikkat: bu entry asla trollük içermez hiçbir etnik kimliğe hiçbir siyasi görüşe saldırmaz ve hiçbir milletin geçmişini lekelemeye çalışmaz bağımsız ve sadece bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

neden bir fiyaskodur ?

1- Osmanlı Ordusu bu harekât için ortalama 150 000-200 000 asker ile gidiyor gel gelelim o dönemde bizans'ın nüfusu maksimum 50 000 kişi bakın nüfus diyorum içerisinde kadınlar, çocuklar. yaşlılar ve hastalar var asker sayısını siz hesap edin.

2- Boğaz'ın 2 tarafına kaleler kurulması ve bunların tam anlamıyla savaşı kontrol amacıyla kullanılması.

3- Şimdi muhakkak "istanbul bir kalenin içinde etrafı çok güçlü surlarla çevrili harika korunuyor kat kat sur var etrafında" diyecek olanlar olacaktır o dönemde bu kaliteli ve kalın surlar varsa daha evvel dünyanın hiç görmediği sayısı 150'ye yakın toplar (bkz: şahi) osmanlı'nın elinde ki bu topların yanı sıra günümüz havan toplarına karşılık gelen aşırtmalı güllelere de sahip.

4- gemilerin karadan yürütülmesi olayına hiç mi hiç değinmiyorum o bildiğiniz "trafikte kırmızı yanarken 2 uzun 1 kısa kornaya basarsan ışık yeşile dönüyor" tadında efsane.

sonuç olarak bu kuşatma osmanlı ve felaketin eşiğinde bizans karşılaşmasından sonra 50-53 gün sürmüştür. (tam kesin değil kaynaklar farklı söylüyor)
sonunda osmanlı lehine sonuçlanmış ve savaşın yanı sıra osmanlı devleti bir yandan da diploması yapmıştır (bkz: rum ve latin elçilerin aracılık etmesi). tüm bu güç dengeleri ve 53 gün süren kuşatma sonrasında fiyasko tanımını alan durumdur özetle.

edit: imlâ.

edit2: başlığa bakıp eksileyenler ve eli s.kinde murat bardakçı geçinenler bir de kendi kıymetli bilgilerini paylaşssalar ne hoş olur.

bir solukta okuyanlar için edit: 1. madde zaten gerçeklere dayalı isteyen araştırabilir ona zaten diyecek bir şey yok.

2. madde için boğazdan gemilerini geçmesini engellemek için diyen arkadaşlar olmuş e bu zaten savaşı kontrol etme amacı değil mi arkadaşım ?

3. madde ben orada 150 topun 150'si de şahi demiyorum zaten ha o toplar o kadar başarılı değilse 3-5 atışla yarılıyorsa nedir bu bizans surlarını döven türk topları fetişizminiz ?

4. konuşmaya lüzum yok

veee son olarak

1/5 oran varsa, osmanlı askeri sayısı az ise, toplar 3-5 atışta işlevini yitiriyorsa ulan istanbul nasıl bizim oldu ya iman gücüyle ya da içeriden tutulan adamlarla başka seçenek var da benim mi haberim yok ?

bir de fetih denen görsel efekt çöplüğünü izlemek için teşebbüste bile bulunmadım.

saygılar.

hayatta anlık mutluluk veren şeyler

uyumadan evvel öldüren boğaz ağrısı, diş ağrısı ya da mide bulantısının sabah uyanıldığında tamamen yok olması en güzel örneğidir.