1. 1.
  Turpgillerden, yumru köklü bir bitki (Brassica rapa).

  https://video.uludagsozluk.com/v/şalgam-14977/

  1 ... trinfr
 2. 2.
  SUYU PEK LEZiZ KÖK...
  2 ... karga
 3. 3.
  adana ilimizin dünyaya yayılmış olan icecegi.genelde adana dısında salgam suyu olarak adlandırılır.en iyi adana kebabının yanında gider,ama bunun dışında simitlede uyumludur.unutulmaması gereken ise salgamın asla aç karınla içilmemesidir.
  2 ... penta-don
 4. 4.
  salgam suyu yapiminda salgam (turpgiller -Brassicaceae- familyasina ait bir bitki olan salgam bitkisinden -rassica rape-), kirmizi havuc, bulgur unu, tuz, maya ve su kullanilir. aslen cukurova'ya ozgu olan bir turk icecegidir. acilisi acisiziolup, kebap cesitleri ile harika gider.

  (bkz: turk icecekleri)
  -1 ... kani ronik
 5. 5.
  (bkz: şalgam suyu)
  ... deli bozgun dolu dizgin
 6. 6.
  serbest çağrısım durumunda aklıma balgam kelimesini getiren hede.
  1 -5 ... puldüşü
 7. 7.
  Bazen olmayınca krize bile girdiğim, hele açken simitle beraber çok hoş içilen, müthiş yararlı -hadi onu geçtik- müthiş lezzetli bir içecek. Geçen Avusturalya'lı bir arkadaş, kendisinin Türkiye'de içtiği en kötü içeceğin olduğunu öğrendimde şaşırdım. Belki renginden şarapvari, şekerli bir tat beklerken, tuzlu, kan gibi bir tat gelince ters geldi. Buradan çıkarak "vampirler kan içmesin, şalgam içsin, insanlar ölmesin" sloganıyla ve dahi kampanyasıyla dünyaya tanıtılabilir.
  1 ... kuyunun dibindeki
 8. 8.
  turpgiller ailesine bağlı hardalgiller cinsinden bir türdür. Toprak altındaki şişkin yumruları kullanılır.Kökleri,20 - 40 cm derinliğe iner.Ana kökü,yan köklerden daha fazla genişleyerek "kazık kök" halini alır.Yan kökleri de 30 - 50 cm'lik bir alana yayılır.kökle gövde arasındaki bölümde besin maddelerinin birikmesiyle bir kısmı toprak içinde,bir kısmı dışarıda ya da bütünüyle dışarıda olan yuvarlak,oval ya da uzun biçimli yumrular oluşur.
  ... rick blaine
 9. 9.
  Acili ve lahana tursulu olunca kebabin yaninda tadincan yenmeyecek icecek. Agzi ve bogazi müthis sekilde yakmasina ragmen insan icmeye devam etmekten kendini alamaz ayrica.
  1 ... citlembik
 10. 10.
  tarsus'un ünlü içeceğidir
  -3 ... victoryau0248