bugün

Hindistan filmlerinin en komiği.
IMDB tafafından 8+yı almış ve hak etmiş bir filmdir.
...all is well...
en az slumodg kadar ilgiyi hak eden ama hintçe çekildiği için gereken ilgiyi pek görememiş bir underrated film. Hem komik hem duygusal hem de öğretici güzel bir film. uzun ama zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.

şansınız varsa kaçırmayın.. all is well...
hindistan da öğrenci olmanın nasıl birşey olduğunu anlatıyor. klişe dansları haricinde sıkılmayacağınız bir film. imdb zaten 8.3 vermiş ve haketmiş bir film.
orjinal dili inglizce-hintçe karışık olan filmdir. bu filmi gördükten sonra türkçe'nin durumu çok iyi dedim hintçe'nin yanında. ya da hintçe gerçekten öyle bir dil mi? ama bir gerçek var güzel film yapmış adamlar. all is well.
Tek kelimeyle mükemmeldir.Yeri gelir kendinizi gülerken yeri gelir kendinizi duygulanırken bulursunuz ve film bittiğinde "vay be" dersiniz.
(bkz: adı duyulmamış mükemmel filmler)
güzel filmdir; eğitim sistemi ve ailenin beklentisine dair göndermeler bizlere çok benziyordu bu yüzden izlerken üniversiteyi bitirmiş olmaktan başka problem yaşamadım ve sıcak buldum. yeşilçam ile hollywoodu birleştirseniz böyle bir şey çıkardı herhalde ortaya. gereksiz danslarını ileri alınca da nasıl geçtiği anlaşılmıyor zaten dansları sevmeyenler öyle yapsın çünkü bir müzikalde olduğu gibi konu ile alakalı şeyler söylemiyorlar ki kaçırasınız. tabi bu söylenenler ışığında bir kore filmi gibi çok gülmeyi yada finalinde ağlamayı da beklemeyin. sevmediğim yanı ise bazen abartıya kaçan sahneler ve replikler oldu.
görsel
izlediğim en güzel, en keyifli filmlerden biridir. 3 saate yakın bir süre olmasına karşın bir dakika sıkılmadığımız filmlerdendir. filmi hiç duymamış olmama rağmen, internet sitelerinde aldığı yüksek notları görerek izleyeyim bari demiştim, iyi ki izlemişim, herkese tavsiye ederim.
hint yapımı olduğundan biraz çekinerek yaklaşılsa da acayip mesajlar veren komik bir filmdir kesinlikle tavsiye edilir.
hayatımda izlediğim nadir filmlerden biri. ezberci ve dayatmacı bir eğitim sisteminin insanları nasıl körelttiğini en iyi örnekleriyle anlatan filmdir. kesinlikle izlenmeli. 2 saat 45 dakikanın nasıl geçtiğini anlamazsınız.
hint filmlerinin her zaman ayrı bir çekiciliği vardır bende ve bu film de onlardan biri. mükemmel.
Film hoş güzel komik de beni asıl yaran alt yazısı oldu. adamlar gülüyor alt yazı geçiyor
- ehehehe

neler var allahım yaaa.
hayata yön verebilecek, hayatlara yön verdirtebilecek filmlerden.

şimdi benim bakış açımdan bakmanız da önemli. mesleğim* gereği bu filme daha farklı bakmış olabilirim.

evde tek başıma izledim bu filmi, ertesi gün götürdüm okula ve diğer tüm öğretmenlere de izlettim.

--spoiler--
filmdeki mesajlar 'sivil' olarak ne kadar etkileyici ise de, bir öğretmene verdiği mesajlar açısından daha önemli, daha vurucu.

'muhammed ali'yi babası şarkıcı olması için zorlasaydı? ya da micheal jackson'u boksör olması için kursalara yollasalardı dünya nasıl bir yer olurdu?'

bu soru bir öğretmen için çok önemli. ben öğrencilerime matematik öğretirken bazen kendimi kaybetip:
'bunu öğreneceksiniz! bu sizin ileride evleneceğiniz kadını, altınızda olacak arabayı, içinde oturacağınız evi belirleyecek!' dediğimi hatırlıyorum.

evet 'sistem', bu. ama öğretmen olarak sistemi arkamı alıp hunharca öğrenciye saldırmaktansa, sistemi kendi istediğimiz yönüne çevirmek de (çevirmeye çalışmak da) var. sisteme karşı öğrencinin yanında olmak da var.

en azından ''sistemin düzeltmeye çalışacak, 'insanı önemseyen, kafalarını sikmemeye çalışan' hale getirmeye çalışan öğretmenler'' de yetiştirebilirim bir öğretmen olarak.

bende bu fikri yeşertmişse bu film güzeldir.

neyse, zaten ''sonuncu sorusu 'kompozisyon' olan sınavlar'' gibi bir kabusu olan ben için bu yazı bile çok çok iyiydi. daha fazla uzatmamalıyım.
--spoiler--

not:
öğretmenseniz kesinlikle izleyin ve yorumunuzu bana söyleyin, lütfen...
izlediğim en iyi film diyebilirim, bir an kendinizi gülümserken,bir an bir şeyler üzerine düşünürken, bir an gözlerinizi dolmuş bir şekilde bulabilirsiniz.
all is well diye bağırmak gelir içinizden.
sabahleyin feysbukta sıkça dolaşan bir video izledim. 1 dakikadan biraz fazla olan videoyu görünce tebessüm ettim. videonun sonunda da 3 idiots yazıyordu.
gogıla arattırdım, buldum işte, bu bir filmmiş.
partlara baktım götüm yemedi önce izlemeye 9-10 tane yirmişer dakikalık part. sıkılırım diye düşündüm ilk partta kapatmaya yeltendim, hele bi dur dedim sonra biraz daha izleyeyim. sonra peyderpey filme ısınmaya başladım. sanırım 5. parttan sonra kendimi fena kaptırdım.
sevgilim arıyor açmıyorum, mesajlara yarım saat sonra, part değiştirirken cevap yazıyorum o derece olmuşum. yatağımın hemen yanında bulunan masanın üstü bira şişesi dolu, fıstık, sigara gırla giderken, onları bile ihmal eder oldum.
filme öyle kitlenmişim ki üzerine yattığım kolum karıncalandı, sırt üstü yatar pozisyona geçtim.
sürekli gülerek ve hayretle izlediğim filmin, sonlarına doğru ağlamaya başladım yemin ederim göz yaşlarım yastığa şıp şıpp dökülmeye başladı. 3 ayrı sahnede ağladım, ki hayatta sulugöz biri değilimdir. annem girdi bir ara odaya napıyorsun dedi, aklıma soğan doğruyorum, toz kaçtı lafları geldi ama; mekana uygun değildi bu klasik yalan. sigara dedim sadece... dumanı yaktı da.
izleyebileceğiniz en eğlenceli hint filmi. Zira verdiği mesajlar da çok yerinde.
zubi dubi zubi dubi pum paara.. dilime dolandı ama kimseye açıklayamıyorum. * keşke bu dans olaylarını yapmasalarmış diye düşündüm bu şarkı başlarken ama sözleri çok güzel ve gündemdeki şarkıları aklımdan silmeye yetti. belki de izlediğim en anlamlı filmlerden..ol iz vel.
bir yandan kahkahalara boğarken diğer yandan gözümde yaş bırakmayıp aynı zamanda en kallavi mesajlar veren bir hint şaheseri.
ah "çakma ranço" nasıl da beş para almadan o kelli ferli prof'lara hikmet dersleri veriyorsun. dünyanın kaç bucak, kuru bilimin nasıl bir hiç olduğunu adeta kafalara vura vura garkediyorsun. raju ve ferhanın yanında keşke beni de çetenin bir elemanı olareak alsaydın da şu dünyanın kıçına beraber tekme sallasaydık..
http://www.youtube.com/watch?v=yJ1uLVgv3Vg
özellikle mühendis adayları ve öğretmenler için sonsuz sayıda ders içeren, başarılı hint filmidir.

birçok klişe ve abartı sahne olmasına rağmen bol bol güldürür ve üç saate yakın olmasına rağmen sıkılmadan izlenir.
vücuda serotonin simule edici etkin bir madde gibi film, 3idiots. rengarenk, her duygu var. izlediğim her filmin ilk 15 dakikası benim için çok önemlidir ve izlediğim diğer bütün filmlerde hep zamana bakmışımdır bitse de gitsek havalarında. ama bu kez öyle olmadı. 3 saat gibi uzun süreli bi film olsa da, bu defa öyle olmadı.

bir film izledim hayatim değişti sözlerine pek inanmazdım fakat, bu filmden etkilenip hayatını bir nebze de olsa değiştiren insanlar vardır bir yerlerde.
en güzel hindistan yapımı film,
aynı zamanda komedi-dram filmlerininde önde gideni.
hayat değiştiren filmlerdendir. izleyip de eksik bir nokta görmek çok zor.
pek güzel film.
Kesinlikle on numara bir film, izlememiş olanlar an itibariyle okumayı bırakıp izlesinler hemen.

bir arkadaşın "çok komik film olum" önerisiyle seyrettim. salt bir komedi filmi olacağı yanılgısına düşmüştüm ama, öyle değilmiş. komedi, dram, sistem eleştirisi, herşey var filmde. burada spoiler falan verip kafa sikmek istemiyorum, hem gülecek hem hüzünlenecek hem de düşüneceksiniz bu filmde. Favori filmlerim arasına kesinlikle girdi, hint sinemasınada bakışımı iyiden iyiye değiştirdi bu film.
ömrümde ilk defa tanınmış, iyi, sözü dinlenen bir sinema eleştirmeni olmak istedim, keşke elimde olsa da bu filmi herkese izletebilsem.

oyunculuk falan demiyorum sadece, senaryosu ile bile izlediğim filmler arasında kesinlikle ilk üçe girebilecek bir film. ve inanın bana çok fazla film izledim.
ne zaman bitecek diye saate baktırmayan eğlenceli, güldürüklü film. izlenesi.
izleyen herkesin, elimden gelse de herkesi böyle bir filmin varlığından haberdar edebilsem keşke dediği filmdir.

senaryosu, oyunculuğu ile mükemmel olmuştur. film dört saat de sürseydi hiç sıkılmadan izlenirdi herhalde.

hem güldüren hem ağlatan ve aldığı imdb puanını sonuna kadar hakeden bir film.
izleyin , izletin..
hayat dersi almasını istediğiniz kişiye tavsiye edin.
boşlukta olana.
birinin içine umut serpmek için.
kıvılcıma ihtiyacı olana.
2 saat 44 dakika olmasına rağmen sıkmayan çok eğlenceli bir hint filmi.ayrıca müzikleri şahane.
lafı uzatmayalım; kesinlikle harika bir film.

(bkz: 7 saat sürse yine izlerdim) *
çok eğlenceli harika bir filmdir.
ironik bir isme sahip nefis hint filmi. son zamanlarda izlediğim en doyurucu filmlerden biri. dünyanın çoğu yerinde sistemin bu şekilde olduğunu görmüş olduk. ezberci eğitim sisteminin yerilip bilgeliğin ve dostluğun yüceltildiği, fedakarlığın ön plana çıktığı samimi bir havası var filmin. böylesine uzun bir filmi bu kadar sıkılmadan izlediğim pek nadirdir. ebeveynlerimizi ve öğretmenlerimizi a clockwork orange'daki gibi sinema koltuğuna bağlayıp onlara bu filmi izlettirmek farzdır.
eğlenceli, komik, duygusal hint filmi.
bir de aynı ekibin yaptığı disleksi adında bir film var ki tavsiye ederim.
makine mühendisliğinden yeni mezun bi öğrenci olarak beni daha da etkilemiş filmdir. Şu saçma sapan danslar zırt pırt araya girmese çok daha güzel olcak. Nedir bu hintlilerin filmlere damdan düşer gibi saçma sapan danslar koymaları anlamadım. Mühendislik okuyanlara ayrıca tavsiye ederim. bizim öğrenciler , bizim hocalar ve de bizim eğitim sisteminden çok şeyler göreceksiniz. Mühendislikte okuduğum yıllar tek tek gözlerimin önünden yeniden geçti. imdb puan oldukça yüksek sanırım 8.1. Kesinlikle hakettiğini düşünüyorum.
pek güzel çok güzel. izleyin izlettirin.
izledikten sonra hint sinemasına merak sardıran filmdir.
içinde iki çeşit mesaj barındıran filmdir
mesajlar;
1-Seni şimdi güldürdüm ama birazdan görürsün gününü.
2-Senin şimdi gözlerin dolu dolu oldu ama birazdan kendini gülerken bulucaksın.
(bkz: -Bizim kim olduğumuzu biliyor musun)
komedi ve dramı en iyi harmanlayan film.
en sevdiğim ikinci hint filmi.
birincisi için;
(bkz: black)
kesinlikle izleyin. filmin 3 saat olduğuna inanamayacaksınız. film bittiğinde akşam olmuş ve fena bir şekilde sırtınız ağrımış olacak ama siz ol iz vel diyeceksiniz. 3 saatlik bir film nasıl sıkmadı diye şaşıracaksınız.
filmden bir kaç replik:

Arkadaşınız başarısız oluyor , üzülüyorsunuz ; arkadaşınız birinci oluyor , daha çok üzülüyorsunuz.

Machine Class Professor: Why are you back?
Rancho: Sir, I forgot to take something…
Machine Class Professor: What?
Rancho: Instruments that record analyse summarize organize debate and explain information which are illustrative non-illustrative hardbound paperback jacketed non-jacketed with forward introduction, table of contents, index that are indented for the enlightenment, understanding enrichment enhancement and education of the human brain through sensory root of vision… sometimes leisure
Machine Class Professor: [confused] What are you trying to say?
Rancho: Books sir! I forgot to take my books.

alıntıdır.
kaynak: http://www.replikler.net/replik/3-idiots-2009/
yer yer ağlatan, çoğu zaman güldüren film.

--spoiler--
beni en çok güldüren evde kalmış ablanın pencere önündeki görüntüsüdür. yatalak babadan bile daha acınası göstermişler ya o tipi, helal olsun. *
--spoiler--
kast sistemine göndermeler, çarşaflı poz veren harem heyeti, karl'ın kulağını çınlatmalar. bir komediden beklenmeyecek kadar çok felsefik öğe içermesine rağmen hiçbiri de çiğ durmamış bir de şu klasik hint filmi sahneleri olmasaymış tadından yenmezmiş.
her anında duygu seli yaşatan. güldüren ağlatan güldüren ağlatan. böyle filmleri özlemişiz. dostluğu anlatan filmleri.
izledikten sonra bi müddet all is well diyerek dolaşmanızı sağlayan film. güzeldir, uzundur ama sıkmaz, hatta dans sahneleri bile fena sayılmaz.

--spoiler--
arkadaşınız başarısız oluyor , üzülüyorsunuz ; arkadaşınız birinci oluyor , daha çok üzülüyorsunuz.
--spoiler--
slumdog millionarie'ı ne kadar sevmesiysem, o kadar sevdiği filmdir. izlenmeli ve keyfi çıkarılmalıdır.
eğitim sisteminin saçmalıkları üzerine kurgulanmış bir film. her ülkede benzer durumlar yaşandığını gösterir. mesela ülkemizde ezberci sistem eskiden beri karşı çıkılıyor gibi görünse de her zaman başarının anahtarı. anlayarak birşeyler yapan ise hep geride kalıyor. okulu iyi derece ile bitiren ama ezberden olduğu için sorun çözmede başarısız insanlar yetiştiriyoruz. kendi okulumdan örnek vermek gerekirse tansiyon ölçmeyi bilmeyen ama sınıf birincisi ikincisi ve 3.cüsünü olanları görüyorum. hocalar düşük puanlı veya seri cevap vermeyen öğrenciyi pratiklerde zorlarken bu arkadaşlara bir gün olsun dönüpte tansiyon ölçebiliyormusun diye sormuyor. hoca, bir hastalığın bulgularını soruyor ve arkadaşlar ezberden sayıyor. ama bir hasta geldiğinde hastalığını söylemeyecek. hastalıktan bulguları değil bulgulardan hastalığını arayacaksın. ftr doçenti bir hocamız geçenlerde safra kesesi patladığından ölümle cebelleşti. ftr tus'da en yüksek puanlarla asistan alan bölümlerden. birkaç kez doktora gitmiş ama sevilmeyen, pimpirikli biri olduğndan fazla ilgilenilmemiş, kendisi de neyi olduğunu farketmemiş, olay olduğunda da acile ağrı ile gelmiş apandisit düşünülüp uzun süre izlemeye alınmış. bize bunları anlatmadan önce sadece yeneklerden sonra midem ağrıyordu ne düşünürsünüz diye sırayla sorduğunda sınıfın en başarısızları safra kesesi iltihabı veya pankreatit derken başarılılar mide kanaması ülser, siroz, apandisist, ince barsakta kitle, tümör gibi şeyler söylediler. oysa mide kanaması veya ülser daha çok kansızlık yapar ve açken rahatsızlık verir. sindirim sistemi kitleleri ise ilk bulgusu kusmadır. ne niçin oluyor bilmez ve bir sıralama dahilinde bulguların ortaya çıktığını anlamaz sadece ezberlerseniz iyi not alırsınız ve başarılı olursunuz ama iyi doktor olmazsınız. doçent olduğu halde kendi hastalığının basit bulgularını anlayamayan hoca ise bize dönüp iyi doktor olun diyor. kendi niye olmadıysa. veya bu sözü söylerken iyi doktor olmanın çerçevesini çizse ya.
Aamir khan'ın muhteşem filmlerinden yalnızca biri.
uzun süresini gördüğümde, izlemesem mi diye düşündüğüm ama izlemeye karar verdikten sonra kararımdan kesinlikle pişmanlık duymamamı sağlayan filmdir. çok sağlam müzikleri ve o kadar da sağlam olmayan dansları vardır. beni en çok şaşırtan ayrıntı ise, filmin başrol oyuncusu 1965 doğumlu aamir khanın filmde bildiğiniz üniversite öğrencisi gibi görünmesi olmuştur.