bugün

tantunisi ile meşhur şehirdir.
3. siniftan beri gitmedigim memleketim..tantunisi süperdir..* onun disinda cezeryesi, sikmasi, kerebici vardir..(direk mersinin olmayabilirler ama sadece orda gördügüm için yazdim.)

bunlarin disinda
(bkz: herkes gider mersin e biz gideriz tersine)
akdeniz bölgesi'nin en güzel şehri.plaka numarası 33'tür.mersin sahili, mersin büyükşehir belediyesi'nin son yıllarda yapmış olduğu çalışmalarla, belki de türkiye'nin en güzel sahili haline gelmiştir.

şehir merkezinde taksim international adlı son 16 katı otel olan gökdelen bulunur.bu gökdelenin karşısında da hemen hemen onun yarısı yüksekliğinde defterdarlık binası vardır ki insana ''bu kadar büyük olması gerekli miydi?'' diye sordurtur.
akdeniz bölgesinin limanından dolayı bir nebze olsun gelişmiş ama her seferinde adananın gölgesinde kalmış ilidir. saat akşam sekizden sonra sokaklarda hiç kimseyi göremeyeceğiniz, sahil şeridinin ayrı bir çehre getirdiği, bir güzellik kattığı, onun dışında çok fazla bir hareketi olmayan, türkiyenin en yüksek binasını içinde barındıran (bkz: 52 katlı gokdelen) bir zamanlar etrafında bir çok portakal ve mandalina bahçesi olan fakat artık bahçelerin hepsinin satılıp içlerinin apartmanlarla dolduğu, aldığı göç nedeni ile yerli insanının azınlığa düştüğü, ortamının, yaşamının kirlendiği, özellikle tantuni, peynirli künefe, şalgam, kerebic gibi yemeklerini çok özlediğim, fakat yaz sıcağı kesinlikle bir işkence olan ildir. bu kadar yazdım ama 13 senedir de gitmiyorum, görmedim. *
(bkz: içel)
Mersingillerden,Güney ve Batı Anadolu dağlarında yetişen,yaprakları yaz kış yeşil kalan,gıda ve parfüm sanayisinde ham madde olarak kullanılan,meyvesi murt adıyla bilinen, esansı çıkarılan,beyaz çiçekli,güzel kokulu bir ağaç,mersin ağacı, sazak (Myrtus communis).
türkiye de konut fazlalığı olan tek il.konut satış fiyatları ve kiralamalar cok ucuzdur.öğrenciler bile deniz gören evde oturur.cogu adanalı için ilk şehir dısı deneyimi bu ilimiz olmuştur.
...
Merhaba mersin merhaba
portakal, limon yurduna
sıcak kanlı insanlara merhaba
Akdeniz'den, Toros'lardan koş da gel mersin diye diye!

gibilerinden bir şarkıya sahip olan şirin akdeniz kenti.
80'den sonra yoğun göç almasıyla şehrin tabiri caizse anası ağlamıştır. Şehir gün geçtikçe dahada çekilmez hale gelmektedir eğer büyüklerimiz sahip çıkıp düzenli bir kentleşme yapsalardı dünyada 2. miami olabilecek şehrimizdir. tantunisi akıllara zarardır bağımlılık etkisi yaratır insanda.
istanbuldan daha berbat bir trafik akisina sahip olan sehir.
upuzuuun, girdik sanırım dediğim anda git git bitmez, sıcak bana uzak çok uzak şehir. yenilir, içilir; leziz tantuni, ciğer ve kebablarını yerken ruh teslim etme noktasına gelinen, sindirime geçilince de biten kent.
limanı ve turistik gezilecek bir cok yeri vardır .fakat bu iki özeliğinden herhangi biri ön plana cıkamadıgı için ortada kalmıs bu yüsden hakettiği değeri bulamamış sehirr
nüfusu 1.5 milyonu aşmış Türkiyenin önemli ticaret merkezlerindendir. Yazın sıcaklıklık dayanılmaz seviyelere gelse de kışın ılıman havası bunu telafi edebilecek düzeydedir. Mersin, yerlilerinden daha çok çevre illerden göç eden insanları barındırır. Her ne kadar kıyı kenti olsa da denize girmek için şehir dışına çıkmayı gerektirir. ayrıca cezeryesi de meşhurdur.
doğduğum büyüdüğüm ve halen yaşadığım şehir.Tantunisi,sahili,kushimoto sokagi,cigerci apo,limanı,gökdeleni ve saçma sapan trafiğinden başka hiçbişey bulunmayan şehir.Asıl saçmalıksa trafiğin sağ şeritten sol şeritten daha hızlı olmasıdır.Bir an önce kurtulmak istediğim şehir.Eski fotosuyla yenisini karşılaştırmanızı önermem.Bir şehir bu kadar çirkinleştirilmez.Saçma sapan boş binalarla doludur.
güneyin en modern sehirlerinden olan mersin göc nedeniyle son yıllarda adını siddet olaylarıyla duyursa da türkiyenin en güzel sehirlerinden biridir.ayrıca türkiyede müslümanlarla hristiyanların birlikte defnedildigi tek mezarlık bu sehirdedir.
(bkz: cennet cehennem magarası)
(bkz: heye baba)
nüfusu yaz aylarında yazlıkçıların gelmesi ile 2 katına çıkan şehir. adana'ya 1 saat mesafede olması ile adana nüfusunun büyük bir kısmı okulların kapanması ile mersin'e göçer. adana haricinde gaziantep,diyarbakır gibi çevre illerden de pek çok yazlıkçıyı ağırlayan şehir.
tokatimi yersin
(bkz: ilkokul esprileri)
mersinliler mersin'e sahip cıkınız demis yüce ataturk'un o zamandan boyle olcagını gormus oldugu sehirdir belki de. artık mersin adının antalya veya diger sahil kesimindeki sehirler ile birlikte anılmaması cok canımı yakmaktadir. eskiden disari cıkında hep mutlu oldugum cevremde hep sanatla ugrasan guzel insanların bulundugu ama artık her yerden rahatsız oldugum tiplerin cıktıgı sehirdir aynı zamanda. guzelim kultur merkezinin önü de serseri yuvası haline gelmistir artık..ama inatla bu sehirde kalmak lazim mersin düştü demememiz icin.
(bkz: mersin uluslararası müzik festivali)
sanat sokağında artık sanatla ilgilenenlerin kalmadığı iki tarafının da kebapcılardan gecilmediği, eskiden güzel olan şehrim.
yasayanlar bilir;
kızılay-eryaman adanaya-mersin
tarım
turizm
ticaret
sanayi
kültür

tüm bu kategorilerde oldukça iyi bir potansiyele sahip olmasına rağmen hiçbirisinde rüştünü ispatlayamamış yaşadığım şehir
Turizm pastasından hak etiği payı talihsiz bir şekilde alamayan şehrimizdir. Ilıman havası insanın içini kımıl kımıl etmektedir.Eğer mersinliler güzelim şehirlerine sahip çıkmazlar ise vara vura dolaşan hainler çakal gibi avlarına üşüşürler.
(bkz: güzide duran)
bugunlerde gunduzleri sıcak olup geceleri ayaz cıkan eski guzel sehir.
(bkz: tantuni)
(bkz: adananın kardeşi)
(bkz: çukurova insanı)
(bkz: adanalıların yazlıkları)
herkes gider mersine sen gidersin tersine ve ersin mersin tokatimi yersin gibi halk deyislerine konu olmus olan kelime/sehir.
lanet olası nemli havasından dolayı genç yaşta romatizmanın pençesine düşüren memleket.üniversite hayatım,kavgamın şehri.
otizm ile ilgili önemli bir doktor ve merkezi bünyesinde barındıran ve bu nedenle zaman zaman bir çok otizm'den muzdarip kişi ve ebeveyni misafir eden akdeniz kenti.
istanbul dan sonra etnik olarak türkiye'nin en karışık şehirlerinden bir tanesidir.
sahil yolundaki bir balıkcaya gittiginizde fransızca,arapca hatta italyanca * konusanları duyunca sasırmamanız gereken cevresindeki illere nazaran oldukca kozmopolit güney kenti
mersinlilerin mersine sahip cikmamasi sonucu, oy kazanmak ugruna binlerce insanin is vaadiyle kandirilip getirildigi sehir.

eskiden portakal bahceleri ve tipik akdeniz evleri ile dolu olan, denizin simdiki kültür merkezinin hemen önünden basladigi, eski adi icel olan sehir.

günümüzde dagdan gelenlerin bagdakini kovduklari, eski fotograflarina baktiginizda mersinli olmasaniz bile gözlerinizin dolmasina sebep olabilecek oranda degismis/cirkinlesmis sehir.

o kadar güzellikleri varken mersinlilerin nedense 52 katli denilen gökdelen ile övündükleri sehir.

20-30 yildir mersinde yasayan ve bu sebeple kendilerine "mersinliyim" diyebilen insanlarin cogunlukta oldugu, 100 yildir o topraklarda yasayanlarin ise bu duruma ses cikarmadiklari, istanbul,izmir, ankaraya kiyasla kücük, ama kendi capinda büyük, tüm karisikliklara, dengesizliklere ragmen tahmin edilenden daha sakin, biraz(!) sicak, güzel bir akdeniz sehri.
birisi tersine giderken, herkesin gittiği yerdir; sevdiğim, iki kez gittiğim kenttir, herkesin gittiği yere ise hiç gitmedim dersem yalan olur ama çok enderdir; bu da benim, sürüleri çifter çifter taşıma ama sürüyü izleyememe derdiyle mustaribliğimdendir.
bu hızla göç almaya devam ederse on yıl içinde ankara ve izmiri nüfus açısından geride bırakması beklenen il.
hoş kokulu bir bitkidir aynı zamanda..
(bkz: yaban mersini)
(bkz: murt)
(bkz: hambeles)
türkiye'nin en uzun sahil parkına sahip olan, yaşanılası şehirdir.
yazın 33 plakalı arabadan çok özellikle 27,01,06,34,38(görülme sıklıklarına göre yazdım)plakalı araçlar göreceğiniz şehir. palmiyelerine,görülesi-gezilesi sahil şeridine kavuşma hayaliyle beni 9 ay kavurtan şehir,memleketim...
mersin yerlileri yani biz köy kökenli yörükler mersin nüfusunun %20 sini oluşturur.Bu özelliğiyle mersin en az yerli nüfus oranı barındıran şehirlerdendir.yaşam çok kaliteli buna karşın çok ucuzdur,zira mersine sürekli bir göçmen akımı vardır.O kadar ki diyarbakırdan ankaraya günde bir otobüs seferi düzenlenirken canım memleketim mersine her gün üç sefer yapılır(diyarbakırlı bir arkadaşımın yalancısıyım)
(bkz: cennet cehennem)
$u anda gavur ami gibi yanmakta olan $ehir.
ne olursa olsun güzel olan şehrim...
surekli goc almasina dayanaraktan katlanarak artan nufusu disinda adananin golgesinde kalacak sehirdir. ayrica sehre yazin gelmesiyle beraber adam gibi eglenilecek duzgun bir mekanin olmadigi gercegi tekrar tekrar hatilanir. sehir merkezine kilometrelerce uzakta olan uc bes dandik diskonun eline kalan eglence sektorunun hali haraptir.
tantuni = göksel
kerebiç = oğuz
deniz = susanoğlu
balık = narlıkuyu
tavuk = sarnıç
piyasa = pozcu
en son gittiğimde* portakal bahçelerinin yerini sitelerin ve apartmanların aldığı, sıcak havasıyla insanı gece yaşamaya teşvik eden, 20katlı blokların denize sıfır yapıldığı, istisnasız bütün çatılarda güneş enerjisi panellerinin olduğu sıcak bir akdeniz şehrimiz.
çok kötü şeylerin olduğu yerlerde çok güzel şeylerin paralel olarak zuhur ettiğini gösteren şehir. nezih halkı vardı ama göç furyası...
memleketimdir.ciğerci aponun etlerinin at eti olduğu dedikosu çıkmıştır bi ara ve yavaş yavaş göçlerle diyarbakırın uzantısı olmaya başlamıştır.susanoğlunda çok güzel plajlar vardır.sokak aralarındaki meşrubatçılar müthiştir.
yazın sıcaktan ve nemden aşırı bunaldığınız, nefes almasam da enerji sarfetmesem dediğiniz, havanın bütün kirini üstünüze yapıştığı bir şehir. ama tantunisi, sahili süper olan şehir. kışında sıcak olur, elektrik faturası tadından yenmez.
2007 seçimlerinde mhp'nin yüzde 30.53 ile en yüksek oy oranına sahip parti olduğu il.mersin gerçeği üzerinde daha çok düşünülmesi gerekiyor.