bugün

cannes da iki filmi birden gosterilen ilk yonetmendir, turkiye'deki basarili birkac yonetmenden birtanesidir.

(bkz: nuri bilge ceylan)
(bkz: c blok)
(bkz: yazgı)
(bkz: itiraf)
(bkz: bekleme odası)
(bkz: masumiyet)
(bkz: üçüncü sayfa)
turkiyenin en buyuk yonetmeni.
zeki demirkubuz filmleri "benim yönetmenim zeki demirkubuz"* diye bağırır. filmlerinde birçok tekrar kullanır. mesela kapı ve pencerelerle sorunu vardır. her filminde mutlaka devamlı açılan kapı ya da pencere öğesini kullanır. her filminde mutlaka televizyondan gelen eski türk filmi replikleri duyulur. müzik kullanmaz, kullanırsa doğal müzik kullanır.* çoğu filminde figürasyonda görünür. isa musa meryem gibi dini isimleri sıkça kullansa da kendisi tanrıya inanmaz. fazla kamera hareketi kullanmaz. ve en önemli özelliklerinde biri de doğal ışıkla çalışmasıdır. bazen hiçbir şey görünmesede yapay ışığı çoğu zaman kullanmaz. ayrıca
"insanın bu dünyada yaşarken fiziksel varlığını en asgari düzeyde hissettirmesi ve en asgari zararla bu dünyadan gitmesi gerek diye düşünüyorum. Böyle olunca da hiçbir standardı yani sinemaya ya da yaşam biçimlerine konulan hiç bir standardı olduğu gibi kabul etmiyorum."
sözleriyle gözümde değeri bir kat daha artmıştır.

ısrarla (bkz: masumiyet) ve (bkz: yazgı)
sinemaya zeki öktenin asistanı olarak başlamış, daha önceleri işportacılık yapan, kendine has bir tarzı olan, filmlerinde edebi ögeleri ön plana cıkarmayı seven günümüzün iyi yönetmenlerinden biridir.ayrıca yazgı filmiyle 38.antalya film festivalinde en iyi yönetmen ödülünü almıştır.ayrıca filmleri avrupa festivallerinde de gösterilmiştir ve begenilmiştir..

C Blok (1994)
Masumiyet (1997)
Üçüncü Sayfa (1999)
itiraf (2001)
Yazgı (2001)
Bekleme Odası (2003)
itiraf filmini geçen hafta izlemiş biri olarak tabi ki başım göğe ermedi.ancak filmde koptuğum anlar oldu.herşeye rağmen izlense bi şey kaybedilmez türünden bir film olmakla birlikte Başak Köklükaya fan'lığım hat safhalara ermiştir.
http://www.demirkubuz.com

büyük beşiktaşlı büyük yönetmen vesselam.
(bkz: kader)
sessizlikleriyle insanı buhrandan buhrana sürükleyen çok iyi filmlerin yönetmeni!ayrıca albert camus'un yabancı'sını yeniden yorumlayıp yazgı filminde kullanmıştır,başarılıdır!bir de sevdiği oyuncular vardır bu yönetmen abimizin; (bkz: başak köklükaya)
(bkz: fikret kuşkan)
43. antalya altın portakal film festivalinde "kader" adlı filmiyle en iyi film ödülünü alan usta yönetmen.

zeki demirkubuz Başlığındaki Önemli Entry'ler

Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.