bugün

turk sinemasinin dahi yonetmeni. bir diğeri için

(bkz: zeki demirkubuz)
kısa metraj olan koza ve ardindan gelen kasaba,mayıs sikintisi ve uzakfilmleri turk sinemasinin en basarili orneklerindendir.
kurtlar vadisini basarili bulan bunyelerin nuri bilge ceylan filmlerinden birsey anlamayacaklari asikardir.
filmlerinde oynattiği insanlari akrabalarindan secmistir.düşük bütçe, türlü olanaksızlıklar ve amatör oyuncularla da süper sinema yapılabileceğini kanıtlamış ustun yonetmen.
Hatırladığım kadarıyla uzak adlı filmiyle cannes da başırılı olmuş önemli bir yönetmenimiz...
çektiği sahnelerin her biri sanki ayrı bir fotoğraftır,gerçek bir sanat eseridir.ilk çektiği film olan kısa metraj koza ile ileride çok başarılı olacağını kanıtlamıştır.nitekim uzak ile belli oldu her şey..
"aile şirketi" kavramına "aile sineması" nı ekleyerek filmlerinin tamamını beleşe getiren bu nedenle, sülalesinin geniş olmasından korkulan yönetmen.
(bkz: ferzan özpetek)
zeki demirkubuz'un kankası olurlar kendileri. minimalist sinema tutkunudurlar ayrıca. filmleri bir başka açıdan 'az parayla nasıl bolca sanat yapılır'ın ispatı gibidir. Şunu da eklemeden geçmeyelim, bu filmler aksiyona, kahkahaya ve gözyaşına dayalı fast food tarzı hollywood filmleri ve onların kötü yerli taklitleriyle büyümüş bünyelerde hazımsızlık yapabilir.
son filmi iklimler yine cannes film festivali yarışma bölümüne seçilmiştir.
yine ödülü alırsa şaşırmamak gerek.
fragmandan anlaşılan yine mükemmel fotoğraflar bu filmde başrolde.
fragmanın linki http://www.nbcfilm.com/trailers/Climates-trailer.mov
son filmi iklimler cannes film festivalinde ilk ödülünü almıştır.
artık gözler altın palmiye için wong kar wai de
uzak filmini izledikten sonra fotoğrafçılığa dönmesi gerektiğini,sinemada olmamış insan.
hemşehrim * * olan güzel insan. sanat adamı. profesyonel oyuncuların kaprislerinden bıktığı için amatör oyuncularla çalışan yönetmen. uzak filmindeki rolü ile cannes film festivalinde en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü alan mehmet emin toprak öz yeğenidir. ayrıca trt de aldığı ödül sonrası evine dönerken geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden canım arkadaşımdır. **
uzak
iklimler
kasaba
gibi filmlere imzasını atmış marjinal yönetmen.
tanıtım yazısı için:http://www.sinematurk.com/kisi.php?1960
bana ısrarla "sinema sadece görüntü yönetmenliği değildir kardeşim" dedirten kişi... yine de çok sağlam bir fotoğrafçı olduğu gerçek... ama öykü.. yok sanırım.. gerek de görmüyor zaten..
muzaffer özdemir'in kalite oyunculuğunu "uzak" ve "mayıs sıkıntısı"nda sinemaseverlerle paylaşan yönetmen
43. antalya altın portakal film festivalinde "iklimler" filmi ile en iyi yönetmen ödülünü almış, kapanış ve ödül töreninde, gribe bağlı hastalıktan dolayı fenalaşarak hastaneye kaldırılmış, sevenlerini korkutmuştur.
Boğaziçi Elektrik Elektronik mühendisliği mezunu oldugunu duydugum kişi.
boğaziçi elektrik elektronik mühendisliğini bitirmiş, mimar sinanda iki yıl sinema eğitimi almış (misafir öğrenci), bresson hayranı, önemli, takip edilesi yönetmen.
"söz gümüşse suküt altındır" sinema akımının Türkiye'deki en önemli temsilcisidir.Boğaziçi elektronik öğrencisidir evet ancak bitirmeden,"bu işler ruhumu şişler" diyerek okuldan ayrılmıştır,fotoğraf ve sinemada aramıştır anlamını şu fani hayatın,ve halen aramaya devam etmektedir birbirinden "sakin" filmlerinde.
türk sinemasında var ise şayet 'en iyi yönetmen' diye bir mefhum, işte o, nuri bilge ceylan'ı işaret etmektedir...
mükemmel fotoğraf çakebilen ünlü yönetmen.
http://www.nuribilgeceylan.com
muazzam bir görüntü algılaması olan, her filmi adeta bir dia gösterisi şeklinde geçen, filmlerinde ayrıntılara ve görüntü açılarına azami özen gösteren başarılı yönetmen.
büyüsü işte o perdeye yansıyandan başka bir şey değil. ne ayrıca bir anlamlandırma çabası, ne uydurulmuş aptalca alt metinler, ne bilmem hangi ülkenin hangi ödülleri...bir çift gözün marifetiyken takdir, bizzat boş salonlardan yakınanlar iklimler'i en iyi kurgu ödülü vererek yüceltiyor. sonrasında gelen altın portakal fenalaşmaları ve tıp yine çaresiz.
filmlerde akrabalarını oynatarak Türk sinemasında "Nuri Bilge Bütçesi" kavramını oluşturan, her ne kadar filmeleri sıkıcı bulunsa da uzağını ve iklimlerini arayan insanların biricik yönetmeni.