bugün

münir özkul'un süper canlandırdığı karakter.o duygulu sahneler gözümün önüne geldikçe bünyemde ne kadar salya var, sümük var, hıçkırıklar eşliğinde dışarı attırıyorum..

- yaşar usta, söyle oğluna kızımın peşini bırakacak o kadar, al şu parayı da!
- bak beyim, senin malın mülkün varsa benim de gururum ve şerefim var!*
ben yaşar usta, bugüne kadar bir karıncayı incitmemiş yaşar usta, hiç düşünmem çeker vururum seni diyerek patronu yusuf yusuf ettiren baba adamdır. O bir film karakteri gibi lanse edilse de aslında içimizdeki sen, ben, o dur..O toplumsal vicdanın sevgiye hürmetin ve aşka saygının dışa vurumu, evlat sevgisinin sembolüdür.
bak beyim;
sana iki çift lafım var: koskoca adamsın, paran var, pulun var, her şeyin var. Binlerce kişi çalışıyor emrinde. yakışır mı sana ekmekle oynamak? yakışır mı bunca günahsızı, çoluğu çocuğu karda kışta sokağa atmak, aç bırakmak? ama nasıl yakışmaz? sen değil misin öz kızına bile acımayan, bir damlacık saaddeti çok gören? anlamıyor musun beyim, bu çocuklar birbirini seviyor! ama ben boşuna konuşuyorum... sevgiyi tanımayan adama sevgiyi anlatmaya çalışıyorum....sen büyük patron, milyarder, fabrikalar sahibi saim bey...sen mi büyüksün hayır ben büyüğüm yani yaşar usta. sen benim yanımda bir hiçsin, anlıyor musun, bir hiç! gözümde pul kadar bile değerin yok. ama şunu iyi bil, ne oğluma ne de gelinime hiçbir şey yapamayacaksın! yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bizi. çünkü biz birbirimize parayla pulla değil, sevgiyle bağlıyız. bizler birbirimizi seviyoruz. biz bir aileyiz. biz güzel bir aileyiz. bunu yıkmaya senin gücün yeter mi sanıyorsun! dokunma artık aileme! dokunmaçocuklarıma! dokunma oğluma! dokunma gelinime! eğer onların kılına zarar gelirse ben, ömründe bir karıncayı bile incitmemis olan ben, yaşar usta, hiç düşünmeden çeker vururum seni! anlıyor musun? vururum ve dönüp arkama bakmam bile...

repliğiyle bizi kendisine hayran bırakır...
http://www.youtube.com/watch?v=ZUkXwPKjYnI
yaşar usta bir halk kahramanıdır nezlimizde. o ezilenin sesi olmuştur. burjuvaziye posta koymuştur. o hepimizin babasıdır. ne kadar güçlü olduğunu göstermiştir. * * "ben yaşar usta, bugüne kadar bir karıncayı incitmemiş yaşar usta" derken elini göhsüne bir vuruşu ve gözlerde yarı baygın bir bakışı vardır ki. karşısında değil milyarder saim bey, barbar conan olsa yusuflar. *
"sen büyük patron,milyarder,para babası,fabrikalar sahibi Saim bey sen mi büyüksün? hayır ben büyüğüm,ben,Yaşar usta!!" repliği ile gözleri yaşartmış, "münir özkul türkiyenin gelmiş geçmiş en iyi oyuncusudur" dedirten bizim aile karakteri.

o bir efsane.

o muhteşem "gözümü kırpmadan çeker vururum seni" sahnesi hakkında bazı yorumlar;

cicikiz0 : Bunun kadar temiz film olamaz ya.. her gordugumde bu bolumu icim titriyor resmen..

ashabilyemin : çok şey öğrendim yaşar usta dan...

cepixforum : aslında çok şey anlatıyor sevgi saygı herşey

uniserpico : turk sinamasinda munir ozkul replikleri diye bi kitap ciksa yeridir.*
münir özkul klasiği. bizim aile ve gülen gözler filmlerinin babası. onurlu adam.
(bkz: dondurmacı yaşar usta)
(bkz: bak beyim sana iki çift lafım var)
http://img57.imageshack.us/img57/6749/51aa8.jpg

http://pckoupload4.pc.fun...843d3e0c939318c174168.jpg
sürekli bir büyüklük tartışması içinde olan münir özkul karakteri
sen mi büyüksün ben mi büyüğüm,ben büyğüm,ben,yaşar usta
oğlunun * * sevdiği kızın babası kendisini işten atınca kızın babasının yanına gidip yaptığı konuşma ile gönüllerde taht kurmuştur. hala hatırlandıkça helal olsun denir içten içe.

yalnız kızın babasının karşısına gelip de meydan okurvari bir şekilde, ''eyy milyarder, fabrikatör, para babası saim bey; sen mi büyüksün? hayır, ben büyüğüm ben yaşar usta'' demesine kızın babasının seyirci kalması beni hep şaşırtmıştır.

demem o dur ki böyle hesap sorar gibi konuşan bir adama verilecek cevap bellidir.
sen mi büyüksün? dediği an da cevabı yapıştırsa tadından yenmez olurmuş.

-sen mi büyüksün? hayır ben büyüğüm.
+ dııtt, güvenlik!! alın bu büyük yaşar'ı dışarı, alem büyüklük görsün..
- şey dünür, ya ben senaryo icabı şeyettiydim.
+ büyüklük sende kaldı bak ehühehüheühüehü..
(bkz: baba)
http://www.swfcabin.com/swf-files/1286220611.swf
münir özkul'un en sevdiğim rolüdür. saygıyla anıyorum.
Mersin'de baklavasıyla ünlü şahıs.
eziklerin şahı. münir özkul'un ağlak oyunculuklarından değersiz bir tanesi.
hayatımda izlediğim en güzel oyunculuklardan biridir.
zeytinburnu'nda enfes kadayıflar yapan tatlıcı.
(bkz: oynadığı her rolün hakkını veren oyuncu)
rte'nin ustalık dönemini görse ak parti merkez binasına gider ve kuvvetle muhtemel şöyle bir konuşma yapardı ;

"bak beyim, sana iki çift lafım var. koskoca başbakansın. paran var, pulun var, her şeyin var. binlerce kişi çalışıyor emrinde. yakışır mı sana ekmekle, özgürlükle, gelecekle oynamak ? yakışır mı bunca günahsızı, çoluğu çocuğu hapse atmak öldürmek? ama nasıl yakışmasın! sen değil misin bunları yapan, bir damlacık özgürlüğü çok gören. anlamıyor musun beyim, bu çocuklar birbirini seviyor, özgürlük istiyor. ama ben boşuna konuşuyorum. sevgiyi tanımayan adama, sevgiyi öğretmeye çalışıyorum. hıh, sen, büyük başbakan, milyarder, gemicikler sahibi rte bey! sen mi büyüksün? hayır, ben büyüğüm! ben, yaşar usta! sen benim yanımda bir hiçsin, anlıyor musun, bir hiç! gözümde pul kadar bile değerin yok. ama şunu iyi bil, ne geziye, ne de odtü'ye hiçbir şey yapamayacaksın. yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bizi. çünkü biz bir birimize avantayla değil, sevgiyle bağlıyız. bizler birbirimizi seviyoruz. biz bir aileyiz. biz güzel bir aileyiz. bunu yıkmaya senin gücün yeter mi sanıyorsun? dokunma artık memleketime! dokunma işçiye! dokunma öğrenciye! dokunma düşünüre! eğer onların kılına zarar gelirse, ben, ömründe bir karıncayı bile incitmemiş olan ben, yaşar usta, hiç düşünmeden çeker vururum seni! anlıyor musun, vururum ve dönüp arkama bakmam bile!"
münir özkul'un oyunculuk anlamındaki zirvesidir. müthiş bir karakteri, yine müthiş bir şekilde canlandırmıştır.
(bkz: efsane)
(bkz: )http://imgim.com/beyim00.gif
münir özkul un canlandirdigi abartilmis bir yesilcam karakteri. overrated. yazik.