bugün

abd para birimi.
dolmak fiilinin geniş zaman kipinde üçüncü tekil şahıs çekimidir
dolmaz şeklinde olumsuz yapabileceğimiz fiil.
yeşil renk ile özdeşleşmiştir.
girdigiyeri doldurmayan para birimi
(bkz: somurgeler)
girdigi yeri maddi olarak dolduran manevi olarak doldurmayan para birimi
dolmaz diye espri yapılabilecek bi tür para birimi
türkçe karakterlerin kullanılmadığı yerlerde "ş" harfi yerine geçen, kimi zaman insanların gözünde de beliren işarettir.
avustralya ve kanada doları da vardır... *
bugün itibariye günü 1.5200 dan kapatan para birimi.
100 tanesiyle unutulmaz anlar yaşanabilir...
zıttı dolmaz dır.
ab ortak birimine geçtikten, euro karşısında hızlı bir düşüşe geçerek euro/dolar paritesinde 1.33 lerde tutunmaya çalışan para birimi. paritenin uzun vadeli bir düzeltme yapması mümkündür.
üzerinde benjamin franklinin resmi bulunanı en kıymetlisidir.
100 sente denk para birimi.

(bkz: $)
riche rich in köpeğinin adı. dolarlar senin köpeğin olsun bea riche..
bugünlerde 1,3 ytl'nin üzerine çıkmayan para birimi.
(bkz: 1 dolar/#1612552)
şu aralar zengin fakir bütün düğünlerde bol bol yerlere saçılan paradır. önce vay be adam dolarları saçtı mübarek densede sonradan fark edilmiştir ki; 1 dolar=1,35 ytl olduğundan (şu sıralar) yurdum insanı yine yaratıcı yanını göstermiş kağıt 1lr bulmanın zorluğunu dolar atarak aşmıştır.
üretiminde kullanılan kağıdın hammaddesi ağaç değil pamuktur.
1.15 e gerilemiştir.
aslında başlık açacaktım "1.30'dan ülkeye giren doların tamamının 1.15'ten çıkacağını sanan mal" diye. sonra düşündüm, mallıkla bir alakası yok, "ağzı olan konuşuyor" sadece. sonra aslında istesem de başlığın 50 karakteri geçtiğini anladım. en son dedim ki "olm siktir et, zaten sol frame çöplüğe dönmüş, bir de sen kirletme. takıl dolar başlığında efendi efendi". dinledim, geldim.

şimdi efendim, ülkemizdeki dolar değil 1.28'den, 1.90'dan bile girmiş olsa öyle kolay kolay çıkamaz. arz-talep denilen bir şey var. arz demek piyasaya mal sunmak. talep demek de piyasadan mal istemek.

arz>talep --> fiyat düşer
arz<talep --> fiyat yükselir

ülkeden 4-5 milyar dolar birden çıktığında dolar arzı, yani piyasada hali hazırda bulunan dolar miktarı azalacağından doların değeri yükselir. doğal olarak ytl'ye geçmiş olan sıcak para da zarar etmemek için ytl'de bekler. kendi içerisinde dengeler.

ne simcity'dir türkiye, ne fm ne aoe.

hatta ömrü bilgisayar başında geçmiş [internet demiyorum] ve muhtemelen de age of empires oynamış yazarlarımız için örnekle destekleyelim. age of empires'da odun satıp altın alırken, odun miktarı düşüp altın miktarı arttığından bir süre sonra bir birim oduna aldığınız altın miktarı düşer. yani arz azalır, talep artar. odunun/altın parametresi büyür.

yaa bu yüzdendi odun/altın trade'i yaparkenki değişim.

herkes ekonomist a.ına koyim. biri de kalkmış kriz olcak diye başlık açmış. gel de anlat şimdi buna o zaman serbest kur vardı, şimdi dalgalı kur vs.

gerek yok, öperin.
2 dolarin piyasada cok az oldugu para birimi.
uzun bir aradan sonra yeniden gaza gelip tırmanışa geçen abd * para birimi.
yen karşısında değer kaybettiği şu dönemde yatırımcının yönelmeye başladığı para birimi.

yatırımcının yönelmesi ile bazı para birimleri karşısında değer kazanmaya başlayan bu para birimi en çok hindistan, güney afrika, izlanda ve tabiki türkiyemizin para birimi karşısında değer kazandı.

işte tayyip efendi'nin ekonomi konusunda bahsettiği muhasır medeniyetler seviyesi.
düşşe bir dert düşmese bir dert olan para birimi.

dolar düşüyor dışarıya üretim yapan örneğin tekstil fabrikaları kapanıyor. yükseliyor bu sefer dışarıdan mal alan örneğin teknoloji ürünleri fırlıyor onlar satış yapamamaktan şikayet ediyor.
sabitlesen 2 yılda bir devaluasyon insanlar intihar ediyo.
nerden baksan zararlı para birimi.