bugün

abd para birimi.
dolmak fiilinin geniş zaman kipinde üçüncü tekil şahıs çekimidir
dolmaz şeklinde olumsuz yapabileceğimiz fiil.
yeşil renk ile özdeşleşmiştir.
girdigiyeri doldurmayan para birimi
(bkz: somurgeler)
girdigi yeri maddi olarak dolduran manevi olarak doldurmayan para birimi
dolmaz diye espri yapılabilecek bi tür para birimi
türkçe karakterlerin kullanılmadığı yerlerde "ş" harfi yerine geçen, kimi zaman insanların gözünde de beliren işarettir.
avustralya ve kanada doları da vardır... *
bugün itibariye günü 1.5200 dan kapatan para birimi.
100 tanesiyle unutulmaz anlar yaşanabilir...
zıttı dolmaz dır.
ab ortak birimine geçtikten, euro karşısında hızlı bir düşüşe geçerek euro/dolar paritesinde 1.33 lerde tutunmaya çalışan para birimi. paritenin uzun vadeli bir düzeltme yapması mümkündür.
üzerinde benjamin franklinin resmi bulunanı en kıymetlisidir.
100 sente denk para birimi.

(bkz: $)
riche rich in köpeğinin adı. dolarlar senin köpeğin olsun bea riche..
bugünlerde 1,3 ytl'nin üzerine çıkmayan para birimi.
(bkz: 1 dolar/#1612552)
şu aralar zengin fakir bütün düğünlerde bol bol yerlere saçılan paradır. önce vay be adam dolarları saçtı mübarek densede sonradan fark edilmiştir ki; 1 dolar=1,35 ytl olduğundan (şu sıralar) yurdum insanı yine yaratıcı yanını göstermiş kağıt 1lr bulmanın zorluğunu dolar atarak aşmıştır.
üretiminde kullanılan kağıdın hammaddesi ağaç değil pamuktur.
1,19 ytl'nin altına düşmüş olan döviz birimidir.
1.15 e gerilemiştir.
aslında başlık açacaktım "1.30'dan ülkeye giren doların tamamının 1.15'ten çıkacağını sanan mal" diye. sonra düşündüm, mallıkla bir alakası yok, "ağzı olan konuşuyor" sadece. sonra aslında istesem de başlığın 50 karakteri geçtiğini anladım. en son dedim ki "olm siktir et, zaten sol frame çöplüğe dönmüş, bir de sen kirletme. takıl dolar başlığında efendi efendi". dinledim, geldim.

şimdi efendim, ülkemizdeki dolar değil 1.28'den, 1.90'dan bile girmiş olsa öyle kolay kolay çıkamaz. arz-talep denilen bir şey var. arz demek piyasaya mal sunmak. talep demek de piyasadan mal istemek.

arz>talep --> fiyat düşer
arz<talep --> fiyat yükselir

ülkeden 4-5 milyar dolar birden çıktığında dolar arzı, yani piyasada hali hazırda bulunan dolar miktarı azalacağından doların değeri yükselir. doğal olarak ytl'ye geçmiş olan sıcak para da zarar etmemek için ytl'de bekler. kendi içerisinde dengeler.

ne simcity'dir türkiye, ne fm ne aoe.

hatta ömrü bilgisayar başında geçmiş [internet demiyorum] ve muhtemelen de age of empires oynamış yazarlarımız için örnekle destekleyelim. age of empires'da odun satıp altın alırken, odun miktarı düşüp altın miktarı arttığından bir süre sonra bir birim oduna aldığınız altın miktarı düşer. yani arz azalır, talep artar. odunun/altın parametresi büyür.

yaa bu yüzdendi odun/altın trade'i yaparkenki değişim.

herkes ekonomist a.ına koyim. biri de kalkmış kriz olcak diye başlık açmış. gel de anlat şimdi buna o zaman serbest kur vardı, şimdi dalgalı kur vs.

gerek yok, öperin.
2 dolarin piyasada cok az oldugu para birimi.
uzun bir aradan sonra yeniden gaza gelip tırmanışa geçen abd * para birimi.
yen karşısında değer kaybettiği şu dönemde yatırımcının yönelmeye başladığı para birimi.

yatırımcının yönelmesi ile bazı para birimleri karşısında değer kazanmaya başlayan bu para birimi en çok hindistan, güney afrika, izlanda ve tabiki türkiyemizin para birimi karşısında değer kazandı.

işte tayyip efendi'nin ekonomi konusunda bahsettiği muhasır medeniyetler seviyesi.
düşşe bir dert düşmese bir dert olan para birimi.

dolar düşüyor dışarıya üretim yapan örneğin tekstil fabrikaları kapanıyor. yükseliyor bu sefer dışarıdan mal alan örneğin teknoloji ürünleri fırlıyor onlar satış yapamamaktan şikayet ediyor.
sabitlesen 2 yılda bir devaluasyon insanlar intihar ediyo.
nerden baksan zararlı para birimi.
12 yıllık periyotta inceleyince ilginc sonuclar veren para birimi.

28.03.2008 itibari ile dolar: 1.276

01.11.2002 itibari ile dolar: (dsp,mhp,anap kualisyonunun son iş günü) 1.679

01.11.1996 itibari ile dolar: 95,989 yani bugüne uyarlarsak 10 ykr den biraz az.

bazıları yükseldiği için tayyip beye kızıyor. kime kızmak lazım acaba?
kasım sonu 2 lira'ya yaklaşması tahmin edilen para birimi. * *
1.8-1.9 gachayım.
gün itibariyle 1.640 tl olan amerikan parası.

dolar kurundan borçları ve alacağı ürünler dolar üzerinden fiyatlandırlanların tanrı yardımcısı olsun ne diyelim.
yakın zamanda yuksek kura (1.64) merkez bankasının mudahale edeceği ve düşüşe gececek olan para birimidir.. *
türk spikerlerin "dölar" diye telaffuz ettiği yeşillik.
gün itibariyle 1.66 yı da devirmiştir. yayında ve yapımda emeği geçen herkese teşekkürlerimizle.

(bkz: hamdolsun bize bir şey olmaz)

bok olmaz .mına koyyim durduk yere 5 milyar borç yaptık.
gün itibariyle 1,6 sınırının üstüne çıkmış bulunan para birimi.

ilk tahminime göre orta-uzun dönemde 2.1 sınırına kadar çıkacak. bu arada epey küçük iniş çıkışlar yaşayabilir. 1,6 yı geçtikten sonra psikolojik sınır 2 olur.

ikinci tahminime göre 2001 krizinde, piyasadan spekülatif likitide çıktıktan sonra dolar nereye tırmandıysa bu seferde de oraya tırmanacak. bu da 1,9-2 aralığında bir yer. bu piyasadaki spekülatif likitide oranı değişmedi çünkü o tarihten bu tarafa.

hâlâ nakit parası olan varsa 1,5-1,6 aralığında dolar alabilir. tabi uzun süreli yatırım için.

ayrıca likite çevrilebilecek malların çevrilmesinde ve kriz sonuna kadar likitte kalınmasında fayda var.

paranı likitte tut, değer kaybetme, döviz al-sat'la kazan. ayrıca malın ucuzlamasını bekle,ucuzken al. çift taraflı kazanç yani.
son rakamlara bakarak dolar borcu olanların ve ödemek durumunda kalanların ne kadar kötü bi durumda olduklarını düşündüğüm para şeysi... yıllık enflasyon neye göre hesaplanır biliyorum desem doğru olmaz ama şu ani çıkışların ne kadar hesaba katıldığını çok merak ediyorum. bir mal yıl içinde 3 katı kadar 10 kere pahalı hale gelip sene sonunda tekrar başlağı yere geliyorsa ve enflasyon buna göre sıfır sayılıyorsa harikuladedir. ama şu bi gerçek ki benim enflasyonum böyle değil. ben bu 3 misli civarında bitiyor tükeniyorum ve sene sonundaki sıfır rakamı beni hiç ilgilendirmiyor oluyor. dolar borcu olanlar ne yapacak şimdi paşa paşa ödeyecek mi? bu zaten kıt kanaat geçinen biri için büyük bi kriz değil de nedir?
gün itibariyle 1.74'ü görmüştür.

(bkz: noluyo lan)
paradan ekmek yiyenler için borsanın yerini almış amerikan lirası. hareketler süperdir. tepe noktasından %30 ve %50 düşüşlerde kumbaraya atmalıdır.
1 litre benzinin 1 dolar olması tezi ne güzel tezdir.
bilgisayar parçası almak isteyenlerin düşmesini umduğu para birimidir.
dölar şeklinde okunursa ("a" yine şapkalı) daha bi kibar olur.
1.72 lere yaklaştıkça birilernden tokat yiyen amerikan parası.
türk lirasına karşı değer kazanmasını hızla sürdüren abd para birimi.

bugün itibari ile 1,75 barajını aşmıştır. uzmanlara göre 1,80 bandını aşarsa kısa sürede 2 liraya varabilir.

gm'nin "iflas edebiliriz" açıklamasıyla beraber henüz açılmamış olan dow jones'ta meydana gelecek sert düşüş, yarın için bizi derinden etkileyebilir.

1 yıl evvel 1,15'ten dolar alan abilerimiz, paralarını yaklaşık %53 değerlendirmişlerdir.
abdnin parayı piyasadan kriz nedeni ile çekmesiyle oluşan yükselişin para birimidir. ayrıca merkez bankası bütün dolar rezervlerini salıp altın almasaydı şimdiye çoktan 2 milyonu geçmişti. altının yükselmesi de ortadan çekilmesindendir.
"ümüğümüzü sıkmak istiyorlar" diyerekten sözümona seçmene "dik duruyor" havası verenlerin seçimden sonra imf ile anlaşıp stand-by anlaşmasını imzaladıktan sonra -2007 seçimlerinden önce "4,5 yıldır elektriğimi zamsız ödüyorum kikiki" diye afiş bastırıp sonrasını gördük- türk lirasına karşı düşüş gösterecek abd para birimi.

imf ile yeni anlaşma yapıldıktan sonra haliyle yaklaşık 10 milyar dolarlık bir dilim ülkeye giriş yapacak, dolar buna kayıtsız kalmayıp düşecek. ayrıca yaz döneminde döviz yükselişi gibi bir durum olmaz zira turizm gelirleri sayesinde yaz aylarında döviz kurları düşüş gösterir.

doları olanlara tavsiye, hükümet'in imf ile görüşmelerini takip etsinler ve "imf ile anlaştık" açıklamasını sezdikleri anda dolarlarını bozdursunlar. temmuz ayında da 1,45 seviyesinden tekrar dolar alabilirler. sonrasında şubat 2010 döneminde 1,85 seviyesinden tekrar satabilirler.
-ahmet oglum şu kovayı kaç defa dedim doldur diye?
-aman anne ''dolar'' gider o kova üf yaaaaa
şeklinde farklı kullanıma açık sözcük.
sadece türk lirasına karşı değil neredeyse dünyadaki tüm diğer paralara karşı değer kazanan para 2008 sonu 2009 başı itibariyle.
sürekli yükselen hayatı felç eden yeşil ile özdeşleşmiş abd para birimi.
gm'nin "iflas edebiliriz" açıklamasının etkisi ile 1.80'e dayanmış abd para birimi.

doların bugünlere geleceği ise çoktan belliydi. krizin etkisini ve türk lirasındaki aşırı değerliliğin uzun süreli olamayacağını tahmin ederek 1,30'dan aileme dolar aldırtmıştım ama 1,15'e geriledi ve bizimkiler haklı olarak çemkirmeye başladı. "1,30'a gelsin bozduracaz" cümlelerine rağmen "bekleyin" dedik, sonuç? dolar 1,80. imf ile anlaşma oluncaya kadar da 2 lira bandını aşacaktır. imf ile anlaşma imzalandıktan sonra düşüşe geçip, eğer kriz etkisini yitirme eğilimi gösterirse turizm sezonunda ülkeye girecek döviz ile beraber yaz aylarında 1,45 seviyesine gelecektir. doları olanlara şahsi tavsiyem, imf ile anlaşma haberlerini iyi takip etsinler. anlaşma eğilimi yüksek olursa ki, şahsi kanımca seçimden sonra imzalanacak. bakmayın "ümüğümüzü sıkmak istiyorlar" laflarına, seçimde hesabını veremeyecekleri için, seçim sonrasında sıktıracaklar ümüğümüzü.
gün itibariyle 1.80 tl'yi geçerek, rekor kıran para birimidir.
değeri artikça daha da fakirleştiğimiz para birimi.
dönem itibarıyla yüksek olması ihracatçının zerre kadar işine yaramamaktadır. zira resesyon ekonomisinde zaten dış piyasalarda talep yok. dış piyasalarda "burada ulusal para dolar karşısında değersiz" malı gidip buradan alalım diyecek ithalatçı yok.

faize göre daha cazip durumdadır. yalnız faiz konusunda da akıllara gelen soru şu.

bu nasıl bir ekonomi anlayışıdır anlayan beri gelsin lütfen. çok değil 2,5 ay önce %20 ile borçlanan devlet şimdi %10 ile borçlanıyor. yani bana borç vermeyin gidin döviz pozisyonu alın diyor. 2,5 ayda faizler yarı yarıya düşürülebilir mi?

madem faizleri bu kadar aşağı çekebiliyordunuz neden 5 senedir yüksek faiz uygulamak yerine bankalara ödediğiniz borçla reel sektörü doğru yapılandırıp, bu gelen krize karşı daha güçlü kılmadınız?

neden yabancı fonları birebir zengin ettiniz de, tarımı, üretimi, sanayii sübvanse etmediniz?

neden reel sektörü teşvik anlayışınız sadece etrafınızda kümelenen üç beş mütedeyyin (?)aileyi ve onların etrafında kümelenen küçük grupları abad etmekten ibaret?

herkesin geleceğini öngördüğü krizi mi görmediniz? yoksa ekonomi okuma özürlü müsünüz?