bugün

entry'ler (4412)

sınırda kişilik bozukluğu

çok ciddi bir rahatsızlıktır ve tedaviside net yoktur. dsö göre her yüz kişiden 2 sinde görülür. ruhunuzun hiç bir şekilde iyi yada kötü rahatlamadığını düşünün.
kadınlarda sık görülüyor.
borderline bir kişi hastalığı kabul etmezse durum çok daha vahim. özellikle ilişkide olduğu kişilerin hayatını zindan eder. eğer bu 1 ve 2. derece bir yakın değilse uzak durun. kaçın. sadece kaçın.

chp ye oy vermiyorum çünkü

vee evet beklenen oldu, 23 yıldır oy kullanma hakkı olan ve genlerinde atatürk olan bir insanı chp den uzaklaştırdınız... tebrikler.

yeni chp midir ne sikimdir hiç bir zaman kabul etmedim, hep dişimi sıktım. düzelecek dedim, atatürkçüler bu partinin aslıdır dedim, dedim, dedim ve bitti... size 100 tane bakın 100 tane sebep sıralarım, ancak değmez. bu vakti bu gerzeklere harcamam. çürümüş, kokuşmuş bir partidir chp.

biz 1990 larda kağıt toplayan, market çöplüklerinin önünde bekleyen, pazar artıklarını toplayan yada ekmek ya ekmek, halk ekmek kuyruğu bile hiç görmezdik, ben görmedim bunları... inanılmaz bir şey benim için ancak artık bunlar normal, hatta çöp toplayanlar bu çöpler benim rıskım akp ye oy vereceğim diyor. mülteci konusuna girmiyorum bile.

benim sosyoloji burada biter, bu noktada biter... bu başka birşey.

peki cehape denilen .... ne yaptı ? iktidar olmamak için herşeyi.

peki ne yapacağım tercihim nedir derseniz, LDP derim, cem toker en azından doğru düzgün bir politik duruşu var.

ben düzeleceğine asla inanmıyorum 2 sebebim var bunun için.

bir ülkenin düzelebilmesi için sosyalojik potansiyeli ve doğal kaynakları olması gerekir. her ikiside yok oldu gençler... yok. yok. yok. yok ettiler. bu cehape denilen .... da seyretti.

son sözüm ; kalın diyenlere asla itimat etmeyin, hayatınızı düşünün ve yurd dışında muhakkak min 10 yıl çalışın dönecekseniz öyle dönün.

dincilerin bu aralar çok kaşınması

dincileri kudurtmanın en güzel yolu yaşamaktır. çünkü bunlar yaşamak nedir bilmezler. beyinleri örümcek ağı ile kaplıdır.
özgürce yaşamak...

kendini eğitmek, istediğini okumak, sorgulamak, insana onuruna yakışır şekilde davranmak, doğaya hayvanlara, farklı inanç ve görüşte olan herkese eşit davranmak, plajına gitmek, tiyatroya, sinemaya gitmek, buz gibi biranı tuzlu fıstık eşliğinde götürmek, manita ile el ele tutuşmak, koklaşmak, öpüşmek...

kaşınmıyorlar, sponsorlarının emirleri doğrultusunda tahrik ediyorlar, akıllarınca. sonrada mağdur olacaklar... yıllardır yaptıkları bu. sakin kalın ve yukarıdakileri yapın başka birşeye gerek yok.

kudurun...

ferdi tayfur

Unutursa zaman geçmeyi, unutsa mevsimler değişmeyi..

https://www.youtube.com/watch?v=FEfqqkMsVvk

evlilik vs askerlik

eskiden şey vardı, evlenip askere gitmek... gene vardırda çook az. eskiden çok sıktı bu durum. çok perişan durumlar ortaya çıkıyordu tabi.

neyse, tabiki askerlik arkadaşlar, mal olmayın ve asla evlenmeyin asla. gidin dünyanın en boktan yerinde en boktan askerliği yapın, en uzun şekilde ama evlenmeyin.

evlilik kadar saçma, erkeğin dünyasını siken bir kanser türü dahi yoktur. evlilik kadınlar içindir. ve bizleride kadınsallaştırır evlilik. buda işimize gelir çünkü kadınsallık kolaydır.

neyse, gençlerden okuması olan bir iki kişi belki okur, aklında kalır diye karaladım gece gece.

evlilikten pişman olmak

kısa ve net 2 tavsiye vereyim erkeklere.

yaşadığımız bu çağda ;

1 asla evlenip mallık yapmayın.

2 diyelim o mallığı yaptınız çocuk yapmak gibi bir mallığı yapmayın.

matthew perry

Bir çok film ve dizi izledim ama hiç bir karakter chandler gibi bende yeri olmadı. özellikle yabancı sevdiğim ve hayranı olduğum ünlüler vefat etti ama bende bu kadar üzüntü yaratmadı.

umarım gittiğin yerde mutlu ve huzurlu olursun...

ı'm chandler, i make jokes when ı'm uncomfortable

:(

iş hayatında çalışmaktan tiksindiren şeyler

millet olarak genelimiz çok tembeliz.
mesela bizdeki etnik siyaset yada bölücülük, tarikatçılık, kemalizm vs hepsi ama hepsi çok tembel, özgüvensiz ve kolay yolu seçmekten başka birşey değil. yukarıdaki saydığım ideoloji yada inançsal yaklaşımların içi boş olduğundan değil çok ağır boşaltıldığındandır.
misal adam komünist ama ekim devrimi nedir bilmez troçkyi tanımaz. kitaplarını okumamıştır.
dincidi, muhafazakarlık nedir bilmez. (bkz: türkiye de muhafazakarlık)*
kürtçüdür veya türkçüdür bu toprağın milliyetçiliğinin ne olduğunu ziya gökalp türkçülüğün esasları gibi bir eseri okumamıştır.
kemalisttir nutuk okumamıştır.

örnekler artırılabilir.

bu kuşakta efenim, tutturmuş bir yurd dışında çalışma hayatı süper diyorlar *
bunun anti inovatif jenerasyonu almancılardır. bu kültürü onlar genelde buraya aktarmışlardır. 70 lerden beridir yurt dışında yaşam... yurt dışına gidince bunlar warp motoru yapacaklar arkadaşlar... dönercide çalışacak pezevenk.

bu yaklaşımlarının hepsinin altında kolaycılık kolpalığı vardır. maalesef cumhuriyetimizin 100. yılında durum budur hala ve hala.

Çok sevdiğim bir adam var, adı Mustafa Kemal Atatürk ve onun kurduğu bu cumhuriyet hala bir şekilde (ben inanamıyorum - kurumsallığı öyle bir sağlama oturtmuş ki adam) ayakta...

ve o der ki ;

hiç bir şeye ihtiyacınız yok sadece çalışmaya ihtiyacınız var.

lütfen çalışın arkadaşlar, işinizi iyi yapın. söylemlere, sonuçlara değil, süreçlere ve icrahatlara odaklanın.

covid 19

aşı müptelaları şimdi siktirip gidebilirsiniz. ölen yüzbinlerde sizin gibi koyunların emeğini unutmayacağız.

https://www.uludagsozluk.com/k/covid-19/@congolos/

https://www.sozcu.com.tr/...isina-cikiyorlar-7710521/

cesur yeni dünya

kitaptada bir bölümde bir insan sınıfı olan alfalardan oluşan bir grubu kıbrısa bırakıyorlar ortalığın anası sikiliyor.
ve fakat huxley sadece epsilonlardan oluşan bir gurb için bu örneği veren bir bölüm yazssaydı 1932 de, dünyada bilginin sınırsız olduğu 2023 için heralde türkiyeyiyi net bir şekilde yazmış olurdu.

84 ü okuyan muhakkak bu kitabı okusun, 84den daha iyi bir kitap.

dolar

oy veren kardeşlerimizden allah razı olsun, pozisyonumuzu seçim öncesi aldık bekliyoruz. güzel gayet güzel...

covid 19

https://www.sozcu.com.tr/...arpici-arastirma-7561332/
"Bilim insanları corona virüsüne yakalandıktan sonra Covid-19 aşısı olan kişilerin ağır hastalanmaya ve hastaneye kaldırılmaya karşı çok uzun süreli bağışıklık kazandığını tespit etti."

inanılmaz değil mi ?

hangi bilim insanları, hangi çalışma ? nerede ? hangi ağır hastalanmalar ve ne tür hastane yatışları...

arkadaşlar dikkat ! bu hayat sizin...

lambada

izmirde, çok az insanın bildiği bir plajın, denize bakan barında, güneşin veda tonları yüzümüze yansırken, mojitolarımızı yudumlamak...

ardına bakma yolcu

Ali Güven, çok düzgün bir sanatçıdır.
yaptığı bu şarkı doksanların en iyi 20 şarkısı arasına girer.

yadigar da bonus olsun.
https://www.youtube.com/watch?v=4hNbZGJu3cc

29 ekim cumhuriyet bayramı

4-5 senedir kutlamıyorum. işimde olmaz.

gereksiz çünkü, bu millete cumhuriyet 3 gömlek fazla, bazı şeyler hazır gelmemeli. atatürk gibi dahi, bir devrimci gelmiş bu topraklara, cumhuriyet gibi bir değer yaratmış, millet yaratmış, insan olabilmen için sana fırsat yaratmış, al demiş bunu koru ve devam ettir.. biz ne yapmışız ? bu adama sövenleri desteklemiş, meclise sokmuşuz.

azıcık omurga be !

muhasebeci olup çok para kazandığını iddia etmek

yazılım dünyasının öldürdüğü zombi işlerden biridir muhasebe, artık meslek bile değildir.

hali hazırda tüm işler artık otomasyonlaşmış ve batch olarak neredeyse hiç müdahale gerekmeden yürütülmektedir.

Yıllarca bankacılık,sigortacılık ve reel sektörde yazılım danışmanı olarak çalışmış biri olarak hele hele türkiye gibi bir ülkede artık muhasebe, sigorta ve bankacılık gibi alanlara yönelmemenizi tavsiye ederim. gençler emin olun çok güzel alanlar var, anne babalarınızın yönlendirmesi ile hareket edip geleceğinizi sikmeyin.

mesela bu alanlarda masa başı çalışanların maaşı uzman yardımcısından gmy seviyesine ortalama 10 000 tl'nin altında. bu istatistiği nereden mi biliyorum ? türkiyenin çok büyük hepinizce adı bilinen sektör devlerinin verdiği maaşları biliyorum, hr sistemlerinde basit bir ortalama maaş sorgusu ile bunu görebiliyoruz, hobi olarak yapardım bunu... departman departman baktığımda şunu görüyordum, mavi yakalı bir uzman, beyaz yakalı bir uzmandan daha çok kazanıyordu. Korkunç öyle değil mi ? 4 yıl oku, kurslara sınavlara gir ama kutulama makine sorumlusu senden daha çok kazansın.

30000 tl ye çalışan gmy biliyorum. hayatını ver, genel müdür yardımcısı ol, ama bir ev ve araba alacak para kazanama..
bizim apartmanın merdiven temizleyicisi bizim apartmandan 3000 tl alıyor ve ayda sadece 12 saat çalışıyor. ortalama bir gmy günde 10 saat çalışır arkadaşlar. ki bu en düşük ortalama. hayatı sikilir bu adamın.
muhasebe bürosu açıp defter tutma geyiğine hiç girmiyeyim, lokmacı açmak daha mantıklı.

velhasılı kelam, marangoz olun, alternatif enerji mühendisi olun, çiftçi, berber olun, yapay zeka programcısı olun, merdiven silin, veri bilimci olun, ancak ya teknoloji bağımlılığı yada insan bağımlılığının, yani piyasa bağımlılığın olduğu bir noktada kendinizi pozisyonlayın bu ikisi arasında kalan herşey zombi mesleklerdir. zombi meslekten para kazanabilirsin, ancak buradaki hayat maksimizasyonu en verimli şekilde senin yapman gerekecek.

oleksandr usyk

boksu sanata dönüştüren dünya ağır siklet boks şampiyonu.

bu adamın en büyük silahı yumrukları değil ayaklarıdır. taktiği muazzam. full ++ teknik boksördür.

sonsuz saygı besliyorum.

anthony joshua

kaybetmesine çook çok üzgünüm.
gerek taktiksel hataları, gerek rakibinin muhteşem tarz, teknik ve tecrübenin bir bütün olması yüzünden kaybetti.
Oleksandr Usyk sıradan bir boksör değil ve ilk maçlarında çok sevdiğim ki hala öyle joshua'nın onu çok ciddiye alması gerektiğini bir kaç mecrada yazmış ve dile getirmiştim.
bir süper orta sikletin hacim kazanıp ağır siklet arenasına çıktığı bir senaryoda ağır sikletin kralının küçülmeye gidip efor ile onu devirmeye çalışacak olması belki bir miktar anlaşılabilir ama Oleksandr Usyk gibi bu işin sanatını yapanlara sökmez... dolayısıyla hata yaptı.
2. maçta ne yaptı joshua, bu sefer tam tersini yaptı. sert yumruklarla eforunun kırılacağını düşündü ve hacime gitti. buda hataydı. Oleksandr Usyk'e karın bölgesi ile deviremezsin. çok başka şeyler ortaya koymak gerekirdi. bu usyk senden kat kat kat tecrübeli bir kurt, onunla taktik dövüşemezsin ! ne yaparsın bu adama, seri orta sert kombolarla sıkıştırmak ve sağ direk pozisyonu yaratmak gerekiyordu.

neyse maç hakkında entry giriyormuşum gibi oldu...

efendiliği, sportmenliği, adamlığı ile joshua her zaman kraldır... kim bilir tahtı tekrar devir alabilir.

bad boys

efsane ötesi bir grup... ne varsa eskilerde var.

ümit özdağ

heralde 15 yıldır aktif olarak takip ederim.
dürüst, vatanperver, ülkede nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı siyayetçi türü.