bugün

insanoğlunun bulduğu ve taptığı yalan.
kapitalizmin hayata geçirilmesinde rolü büyük olan kahrolasıca nesne...
napolyon abimizce degeri teee ozamanlardan vurgulanmıs, gunumuzde gucu temsil ediyor gibi lanse edilen, fakat sonuc itibariyla elinin kiri
Her şeyi satın alabilen
lidyalıların takas usulünün pabucunu dama attıran buluşu.
benzen molekülündeki 1,4- disubstitusyonu ifade etmektedir.
varlığı dert yokluğu yara olan el kiridir.
lidyalıların dünyaya attıkları en büyük kazık!
insan oğlunun oyalanması,kafasının karışması,üzerinde bu kadar çok şey yazıp,bu kadar çok şey söylemesi için,çok eski bir uygarlık olan lidyalılar tarafından m.ö 7.yüzyılda icad edilen,kağıt ve madeni olmak üzere iki çeşidi bulunan bir satın alma aracı.
Mal ve hizmetlerin satın alınmasını sağlayan, mübadele aracı olan hazır bir satınalma gücüdür. Para sayesinde, ekonomide mallar kolayca el değiştirirler.
alm. das geld
normal yollarla kazanıldığında, sizden karşılığını kat kat geri alan bir dönüştürme makinasıdır.
zamanınızı, sağlığınızı, neşenizi, alır.onun yerine, üstünde resimler ve rakamlar olan bir kağıt olarak size kendini verir.
sizde onunla gidip, zaman, sağlık ve neşe alırsınız.

insan için en karlısı, onunla sadece ekmek peynir, zeytin falan almaktır. genelde diğerleri insanda mevcuttur.
'para iyi bir uşak,kötü bir efendidir!' bacon
elinin kiri
en kötü para duran paradır.
lidyalıların bulduğu ve bu yüzden çok küfür yediği şeydir.*
ulan bunu icad edenın dediğim sözde elimizin kiri olan o olmadan hiç bişey yapamadığımız kağıt parçası
malların ve hizmetlerin değerini ölçmekte kullanılan soyut hesap birimi, mübadele aracıdır.
ihtiyaç
bir tür senet,çoğu insanın onu elde edebilmek için yaşadığı kağıt parçası,bolluğunda da azlığında da huzuru bozan nesnedir.
(bkz: zorundalık)
çabuk harcanabilen bazen de farketmeden biriken birsey.
para para para varlıgı bır dert yokluğu yara...
elinde fazla bulunduranlara zengin sıfatı kazandıran,kazanmak için beden gücü değil, beyin gücü gerektiren, elden ele dolaştığından dünyanın en pis meteryali.
lidyalıların bulduğunu sandığımız hede...

-lan şu lidyalılar parayı bulsa da kurtulsak trampa dan takas tan..
+abi niye bekliyoruz biz bulalım?Senin dedenler lidya göçmeni değil mi hem..Tarihin akışını da bozmuyoz walla...
-tamam bakır getir,resmimi kazıycam arkasına..o kadar emek veriyoz,yapanı belli olsun a.k.
amaç değil, araç olmalı.
lidyalıların tüm dünyaya lanetidir.
herkes tarafından kabul göre bir tür trampa aracı. ekonomik etkilerinin yanında insan hayatına, ahlakına ve psikolojisine etkileri büyüktür. kapitalist toplumda o kadar değerlidir bu lanet, onu bulanın gözü döner. bulana kadar zaten imanı gevremiş olan bünye, artık kaybetmemek için her türlü şeytanlığı yapar, yaptırır. insanları birbirine düşüren, katil eden bu lanettir. aileleri yıkan, anne ile babanın, kardeşlerin arasını açan, güvensizlik yaratan, savaşları çıkaran şey'dir o. tabi bir de parayı bu kadar değerli yapan kapitalizm! işte sırf bu yüzden bile nefret edilmeye değer... bizleri bir kuruşun bile hesabını yapmak zorunda bıraktığı, yardımlaşma, dayanışma, fedakarlık nedir unutturduğu, her gün daha içten hesaplı, iki yüzlü, bencil insanlara dönüştürdüğü, onursuzlaştırdığı için!
mübadele aracıdır, ortak değer ölçüsüdür, tasarruf aracıdır, iktisat politikası aracıdır.
satın alma aracı.
bazen de satma aracı. *
bozulması durumunda bozuk para olrak da kullanılabilen cok kullanıslı aet
(bkz: para para para)
kullanmasını bilirseniz çok iyi bir uşak, kullanmayı bilmezseniz sizi uşak eden bir beyefendidir para.
yaptırım gücüne sahip nesne.
varlığı bir dert yokluğu yara denen ama zamanımızda sadece yokluğu yara kısmının geçerli olduğu olmazsa yaşayamayacağımız şey.
tarihe memur kademesinin iyice yerleşmesini sağlayan lidya icadıdır.
lidyalılar parayı asker kiralamak için kullanmuştır. böylece paralı askerlerden oluşan bir ordu kurmuşlar ama savaşta askerlere can, paradan tatlı geldiği için yenilgiye mahkum olmuşlardır.
fakat buldukları bu icad tüm devletlerde kabul görmüştür. vergi toplayıcıları gibi memurlara para ile ödeme yapılmıştır çoğu devlette.herhangi bir devlette küçük dereceli memurluk pek rağbet görmeyen meslekken böylece çifçilikten memurluğa bir geçiş yaşanmıştır tarihte. büyük krallıklar ve imparatorluklar para sayesinde kurulmuş ve ayakta kalmıştır.
fakat günümüzde insanların yaşama amacıdır para. daha çok daha çok para....
varlığının derdi ile yoklugunun yarası arasında seçim yapıması gerekse herkesin dert çekmesini seçecegi nesne...
hayatın tadı.
(bkz: para var huzur var)
en iyi arkadaşlıkları bozabilen, aileleri dağıtabilen ve birçok insanın uğrunda cinayet işlemeye hazır olduğu kağıt parçası...
(bkz: orozpu evladı lidyalılar)
birçok şeyin amacı, sebebi... *
Konuya o dönemi hatırlamak için Heredot la girelim:
..Küçük esnafın, el işçilerinin ve aşk satıcısı küçük kızların topladıkları paralarla yükseltilmiş bu anıt.En yüksek yerinde, ben oradan geçtiğim zamanda da beş tane taş blok vardı, üzerlerine kazılı olan yazıtlarda, buna katılan her meslek dalının ne kadar verdiği yazılıydı, bu rakamlara göre en çoğunu bu küçük kızcağızlar vermiş oluyorlardı.şunu da belirteyim Lydia lı halk kızlarının hepsi de, kocaya varıncaya kadar kendilerini satarlar, çeyizlerini bu zanaatla yaparlar, zaten kocaları bile bu kızları ancak kızın kendi isteğiyle yanlarında tutabilirler
Lidyalıların görenekleri şudur ki, Lidyalılar kız çocuklarını orospuluğa bırakırlar. Bizim bildiklerimiz içinde ilk olarak altın ve gümüş para basan ve kullanan ve ilk olarak ufak tefek ticaret işlerine girişenler bunlardır.
ilk para dere yatağındaki elektron denilen işlenebilen fakat değeri olmayan madenden Lydia da basılmıştı.fakat bu değersiz madenin işlenme amacı çift yönlüydü (paranın iki yüzü-doğadaki her şeyin olması gerektiği gibi-)
Birincisi...küçük kızlıktan evlenme dönemine kadar olan yaşantısını çeyizlerini kurmak için
Kendilerini satarak geçiren kızlar. bu dönem alış verişlerinde değiş tokuş yöntemini kullanmakta zorlanıyorlar hem taşınabilir bir değere ihtiyaç duyuyor hem de vergilendirme doğru düzeyde yapılamıyordu
ikincisi.... bu yüzü gerçekten korkunçtu çünkü insanlar koşullanan varlıklardı ve buna alıştıklarında....
En haz duyacakları ilişkiyi belli bir değer üzerinden yaptıklarında tüm ilişkilerini bunun üzerinden yaşıyorlardı.(yani cinsel hazlarının doruğunu para vererek yaşadıklarında para olmadan iktidarları (ereksiyonları) da olmuyordu (kendi eşlerinde dahi) . Tüm iktidar kralın elinde yani hazinesinde toplanıyordu ve herkes ona muhtaçtı)
ilk basılan tüm sikkeler iktidar öğeleri taşımaktadır. bu simgeler erkekliğin yani ereksiyonon simgeleridir. Ve iktidar (kitle ve iktidar tarihinde) ilk defa en güçlü silahını insanların üzerinde psikolojik olarak hakimiyetini kurarak oluşturmuş oluyordu
Kroisos bizim tanıdığımız adla Karun bütün zenginliğini bu vergilendirme ve iktidara ilk defa gerçek anlamıyla sahip olma ilkesiyle elde etti.
Paranın ilk kullanıma girişi havadan halka dağıtılarak (ve bu zeus a adanarak yapılmıştır) başlamıştır.
Bugün mersinde (eski Lidya şehri) görülen macun şenlikleri bu ritüelin bir devamıdır.(baharat yollarının hakimiyeti ile iktidar başka bir boyutta yoluna devam etmiştir.) insanlık tarihinde ne nerede ilk defa başladıysa (hala geçerliliğini koruyan) orda onun izleri mutlaka gözlenir.
Ve yalnızca parayı isteyen gerçekten kim varsa onlarda mutlaka küçük kızlara ilgi gözlenir bu kaçınılmazdır.
iki değeri olan şeydir. birincisi iç değeri olan faiz, ikincisi dış değeri olan kurdur.
amaç değil araç
türklerde parayı ilk kullanan türgişlerdir.
ilk kağıt para M.S. 806 yılında Çin'de ortaya çıkmıştır.
Batıda kağıt paraların basılması ve kullanılması 17 nci yüzyılın sonlarına rastlamaktadır. ilk kağıt paranın 1690'lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri'nde Massechusetts Hükümeti, ingiltere'de ise "Goldsmiths" ler tarafından basıldığı ve dolaşıma çıkarıldığı, 1694 yılında ingiliz Merkez Bankası ve daha sonra diğer ülke merkez bankalarının kurulması ile de yaygınlaştığı bilinmektedir.
iki ucu boklu degnek.
the love of money is the root of all evil

the lack of money is the root of all evil
demiş atalarımız...