bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    izlenmeye kiyilamayacak kadar guzel film. kimi yerde the return olarak gecer ismi.
    1 ... essogluessek
  2. 2.
    (bkz: fosforlu cevriye)
    2 -3 ... thedewil
  3. 3.
    bir filmde, kötü karakter olarak bilinen kişinin sadece birkaç saniyede seyircinin gözünde 180 derece değişip iyi tarafa geçmesi olayını hiç görmemiştim. ama bu filmde gördüm!

ve bu yönetmenin* daha ilk filmi...sonrakileri düşünemiyorum!
    2 ... zarth vader
  4. 4.
    ingilizce'ye the return, türkce'ye ise dönüş olarak cevrilmiş 2003 yapımı rus filmi. imdb puanı 8.1 olan filmin insan aklını kurcalayan sorularla aniden bitmesi herşeyden önce $ok etkisi yaratmaktadır. renklerin kullanımı ise oldukca etkileyicidir.

kücük ivan'ın isyankar tavrıyla birleşen fotograf cekme hevesi, babanın yıllar sonra aniden gelerek cocuklarına karsı ilgisi, büyük kardesin çözülemeyen pasifligi ve herseyden önemlisi filmin sonunda içinde ne oldugu merak edilen kutu. tüm bunlarla birlikte insanı meraklar içinde bırakan, birden fazla izlenmesi gereken film.
    ... desmodus rotundus
  5. 5.
    an itibariyle kanaltürk'te yayınlanmakta olduğunu görüp dumur olduğum, ve buraya yazamadan edemediğim filmötesi.. evet.
    ... endless
  6. 6.
    rusya'yı kar, buzul, kızıl meydan, votka, ilik gibi hatunlar olarak bilenlere *; bu ülkenin değişik cografyalarından kare kare mükemmel sahneler gösteren film. (yanlış filmden bahsediyorsam düzeltin ama vardı böyle şeyler sanırım.)
    ayrıca filmdeki isimleri hatırlamakta güçlük çekiyorum bu yüzden büyük kardeş diyecegim,çekimlerin yapıldıgı gölde filmin çekimlerinin bitiminden belli bir süre sonra büyük kardeşin bogulması çok acı koyuyor insana.

gelelim en can alıcı kısma.

--altından kalkamayacagın spoiler--

bu filmi ilk izledigimde bazı şeyler havada asılı kalmış, çok çabuk mutlu sona baglandıgını düşünmüştüm. ama yönetmenin film hakkında verdigi detayları okuyunca * gerçekten olay bambaşka bir boyut kazanmıştı.olay da şu; baba ölmüştür ve filmdeki baba karakteri, sadece çocukların bilincinde yarattıkları ve özlem duydukları babalarıdır. şimdi bir de böyle düşünün ve tekrar izleyin.

spoiler ici düzeltme:ulan mutlu son dedik de adam film icabı da ölüyor. bahsettigim çocukları ile ilişki manasında bir mutlu son.

--altından kalkamayacagın spoiler--

not: yanıldıgım yerler varsa düzeltin lütfen.
    1 ... unam
  7. 7.
    zihnimize pek çok soruyu kazıyıp bitiveren 2000 li yılların en iyi filmlerinden biri.

--spoiler--
    babayı rusya olarak düşünüce farklı çıkarımlar elde edilebilir sanki.
    --spoiler--
    ... furelise
  8. 8.
    türkceye dönüş diye cevrilmis, Andrei Zvyagintsev'in yönetmenligini yaptigi 2003 yapimi film.
    anneleri ile birlikte yasayan iki kardesin birden eve dönen babalari ile birlikte ciktiklari yolculukta aralarinda gecen iliskiyi konu alan film. özellikle ivan karakterini canlandiran Ivan Dobronravov'un performansi görülmeye deger.

begendigim bir film olmasina ragmen kafamda bazi soru isaretleri de birakmistir.

--spoiler--
    babanin ailesinden bunca zaman uzakta olmasinin nedeni anlatilmadi.
    babanin cocuklariyla yaptigi bu yolculuktaki asil amacinin ne oldugunun da cok net bir dille anlatildigini göremiyoruz.
    --spoiler--
    ... boreas
  9. 9.
    --spoiler--

--spoiler--
    ben filmi izlerken şunu düşündüm. yani en azından ben senarist olsaydım öyle yapardım. ki bu açıdan bakınca aslında olay da oturuyor. şimdi baba şartlı tahliye ile çıkmış hapisten, ya da bir şekilde kısa süreli izin almış. ve kendi yaşadıklarından ötürü, ve çocuklarının artık ailenin sorumluluğunu alma yaşlarının gelmiş olduğu inancında. Onlara hayatı öğretmek adına sert davranıyor, ayrıca "az bir zamanım var, çocuklarıma iyi davranıyım" dese, o çocuklar 12 yıllık hasretle sıımsıkı sarılacaklar babalarına, fakat baba geri dönmek zorunda olduğunu biliyor. Çocuklara içindeki sevgiyi gösterdiği anda çocukları bundan hep aynısını bekleyecek, fakat tekrar geri gelme gibi bir lüksü yok. En azından film boyunca havada kalan baba figürüne ben böyle bir senaryo yazdım.(he peki babaları hapisteyken hiç mi ziyaret etmediler babalarını orası diye sorarsanız, ben de orasını izleyiciye bırakıyorum işte)

http://www.sinemafanatik....ion=display;threadid=8641

cronos isimli yazar demiş ki; baba aslında yok, ve dayandırdığı gerekçeler de oldukça yerinde. filmin değeri bin kat daha arttı gözümde.
    --spoiler--

--spoiler--
    1 ... zabalaynn
  10. 10.
    yer yer tarkovski'nin ruhunu çağrıştıran kareler barındıran bir filmdir.
    1 ... kafka ve kinyas
kapat