bugün

filmde sadece bir sahnede oynayan ve hiç konuşmayan sadece görünen kadını saymazsak 4 kişi ile çekilmiş film. filmin geri kalanında 4 kişiden başka hiç kimse görünmez. çok sessiz, sakin, duru olan filmin sonunda insan biraz hüzünlenip, çalının duduk ile efkarlanabiliyor. cannes film festivalinde ödül almıştır. filmin çekildiği bölge gerçekten doğa olarak mükemmeldir.
rus filmi. bir babamın 12 yılın ardından evine geri dönüşünü, iki kardeşten büyük olanının babasına sempati duymasını, küçüğün ise daha farklı bir yol çizmesini konu alan güzel film.
(bkz: ivan dobronravov)
(bkz: vladmir garin)
yönetmeni için:
(bkz: andrei zvyagintsev)
Dönüş, ağır ilerleyen temposuyla iki çocuğun gözünden babalarını algılayışlarını işleyen bir dram. O iki çocukla birlikte biz de o yaştaymışcasına babaya bakıyoruz ve hep birlikte olayların sona doğru akışına şahit oluyoruz. Ebeveynlerin sert tavırları ve iletişimdeki hatalarının nelere mal olabileceğini ve çocukların hassas dünyalarını ne şekilde etkileyebileceğini gösteren güzel bir film yapmış Andrei Zvyagintsev. Özellikle de küçük kardeşi oynayan Ivan Dobronravov'un performansı oldukça iyi...
taraf tutmak konusunda insanı ikilemde ve sonunda cevabı yine seyirciye bırakması nedeniyle özgün bir konsepti olduğu söylenebilir. ayrıca görüntülerin netliği ve kalitesi için hiçbir fedakarlıktan kaçınılmadığı çok açık. nuri bilge ceylanvari bir hava olduğunu söylemek mümkün. ancak üzücü olansa, daha filmin galasına bile katılamadan ölen büyük çocuk, filme karşı sempatimi bir kat daha arttırdı. keşke sen ölmeseydin de bu film hiç ödül falan almasaydı be. yazık olmuş gencecik, umut vaadeden bir oyuncuya. rus sineması mihenk taşı olabilecek yüzlerinden birini kaybetmiştir kanımca.
çok izlemek istediğim, tv8 de 10.01.2008 itibariyle yayımlanacağını duyduğumda sevinçten havaya uçtuğum Andrei Zvyagintsev filmi.
indirip izleyemez miydim, izlerdim ama televizyondan izlemek başka, bende lcd falan yok o bakımdan.

izleyemedim.
yok elektrikler kesilmedi. bizim bir akrabanın matematik sınavı olur ya ertesi gün, ailenin zeki kızına haber salınır, o anda hayallerim yıkıldı. çok kızmıştım, ama dönüş (bkz: the return) yoktu! *
çocuk oyunculardan birinin çekimlerin yapıldığı gölde boğulduğu film.
(bkz: vozvrashcheniye)
1985'te çıkan bathory'nin 2. albümü. albümün ismi tam olarak "The Return..."'dür.

albümdeki parçalar ise şöyle:

Revelation Of Doom
Total Destruction
Born For Burning
The Wind Of Mayhem
Bestial Lust
Possessed
The Rite Of Darkness
The Reap Of Evil
Son Of The Damned
Sadist
The Return Of Darkness And
an itibariyle kanaltürk'te yayınlanmakta olduğunu görüp dumur olduğum, ve buraya yazamadan edemediğim filmötesi.. evet.

(bkz: vozvrashcheniye)
Andrei Zvyagintsev`in ilk filmi olan the return, ilk filmi olmasina ragmen katildigi cesitli festivallerden 29 odul aldi. atmosfer yaratiminda ne kadar usta oldugunu bize daha ilk filminden kanitlamistir.
insan üzerinde inanılmaz bir etki bırakan müthiş bir film. ancak film bittiğinde bir sürü soru işareti kalıyor akılda. belki de genç yönetmenin istediği olay buydu.
uykusuzdan vedat özdemiroğlu'nun yazısındaki tavsiye üzerine izlediğim muhteşem film. filmi izleyeli 2 saat olmuş hala etkisindeyim yoğun bi şekilde. bunda cevapsız soruların etkisi büyük tabii.

--spoiler--
ayrıca filmi izlemeden önce hiçbir yorum okumadan izledim. daha sonra yorumları ve hakkında yazılmış teorileri okudum ve en aklıma yatanı çocukların bütün olanları hayal etmiş olmalarıydı. babasızlığın verdiği farkında olmadıkları rahatsızlığı dindirmek için bir nevi rahatlama yaşadılar, olgunlaştılar. yine de cevabın kesin olarak bu olduğunu düşünmüyorum. zevkli yanı da bu zaten.
--spoiler--

son olarak görsel olarak müthiştir.
iki gündür etkisinden kurtulamadığım, andrei zvyagintsev'in, 2003 yapımı filmidir. izlenilmesi gerektiğini düşündüğüm bir filmdir. ayrıca film, fotografik olarak da ayrı bir şölendir.
--spoiler--

joanna mills'in (gellar), bir nakliyat şirketinde satış temsilcisi olarak başarılı bir görevi vardır. ancak özel hayatı babası ve onun için saplantılı duygular besleyen eski erkek arkadaşı tarafından alt üst olmuş durumdadır. birgün hiç tanımadığı bir kadının hunharca öldürülmesine tanık olur ve bir sonraki hedef kendisidir. gördüğü kabuslar, onu öldürülen kadının yaşadığı yere götürür. bazı sırların saklanamayacağını ve ruhların asla yok olamayacağını keşfeder. bu cinayeti çözerken, joanna aslında kendi problemlerini çözecektir.

--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=pT5POKQtRns

on bir dakikalık ken hensley şaheseri.
görsel

rus yönetmen Andrey Zvyagintsev'in başyapıtı.

'niye döndün ki? belki dönmeseydin, sevebilirdik seni.' repliği ile aklıma kazınmış.
rus yönetmen (bkz: andrey zvyagintsev)'in yönettiği 2003 yapımı filmdir. Orijinal adı (bkz: vozvrashchenie)'dir.

film iki çocuk ve babalarının 12 yıl sonra eve aniden dönüşünün hikayesine odaklanır. rusya'nın pastel renklerinde ilerler. alt metinde iktidar eleştirisi vardır. izlenmelidir.

filmde andrey karakterini canlandıran çocuk oyuncu (bkz: vladimir garin)'in filmi göremeden hayatını kaybetmesi de başka bir acı.