bugün

entry'ler (146)

neden beni sevmedi diye düşünmek

eğer karşınızdaki seviyorum-sevdim diye bir ilişki yaşatıp sonradan aşık değilim diye bitiriyorsa, akıllarda dönüp dolaşır, tekrar dolaşır, tekrar dolaşır işte bu soru.

künefe

yufkacıda satıyorlar kendilerini hem de kebapçılarda yapılanın aynısından. fiyatı da çok daha ucuz 3.5 lira ve yapması çok pratik.

sözlük yazarlarının çizimleri

son çizimim.

görsel

maddi hukuka ilişkin temyiz

Maddi hukuka ilişkin temyiz sebepleri kanunun(anayasa, tüm kanunlar, tüzük, yönetmelik, örf-adet hukuku) ya da tarafların arasındaki sözleşmenin yanlış uygulanması veya hiç uygulanmaması ve maddi meselenin takdirinde hatadır. Maddi hukuka ait temyiz sebepleri her zaman mutlak niteliktedir.

mutlak temyiz sebepleri

usul hukukuna ilişkin temyiz sebepleri 2'ye ayrılır.

1- mutlak temyiz sebepleri
2- nispi temyiz sebepleri

Mutlak Temyiz Sebepleri: Bazı önemli usul hukuku kurallarının yanlış uygulanması halinde bu yanlış uygulamanın ilk derece mahkemesince verilen kararı mutlaka etkilediği farz edilerek hüküm başka bir şeye bakılmaksızın bozulacaktır.
* Davaya bakan mahkemenin görevsiz olması (HUMK m.428/2)
* Tarafları, sebebi ve konusu aynı olan uyuşmazlıklar hakkında birbirine çelişik kararlar verilmiş olması (HUMK m.428/3)
* iki taraftan birinin davasını ispat için gösterdiği delillerin kanuni sebep olmaksızın reddedilmiş olmasıdır (HUMK m.428/6).

Gerek doktrin gerekse temyiz mahkemesi bu mutlak temyiz sebepleri yanında başkaca mutlak temyiz sebepleri olduğunu da kabul etmektedir. Örneğin, yargı yolunun caiz olmaması, bir davaya bakması yasak olan hakimin yargılamaya ve karara iştirak etmiş olması vs.
HUMK md.428/2’de bir diğer mutlak temyiz sebebi gösterilmiştir. Davacı veya davalı tarafından yargılama esnasında usul kurallarının ihlal edildiğine ispat edecek derecede itiraz edilmesine rağmen mahkemenin bu hususu incelememiş olması mutlak bozma sebebidir. Burada söz konusu usule aykırılığın ayrıca hükmü etkilemesi gerekli değildir.

koton

firma icin uzuldum sahsen. televizyonda donen binlerce reklamda istismar var. ornegin, magnum reklamlarindaki kadinlarin erotik sekilde dondurmayi isirisi kadin istismari degil mi en basitinden? ya da ayna karsisinda ustu ciplak seksi erkeklerin jilet"le tiras olmasi. her sey istismar konu para olunca.

pentel graph 1000

her ne kadar esasen cizim kalemi olsa da, yazi kalemi olarak da kullanilabilir. sayfalarca yaziyorum yok, yorulmuyor elim. insanin yazdikca yazasi geliyor. hem de estetik harikasi.

ayrica bana bu kalemi hediye eden noodle'ima cok tesekkur ederim, sevgiler.

istanbul üniversitesi

yeni kazanan bir sözlüktaş arıyorum. iktisat fakültesi olursa iyi olur, olmazsa da olur.

tanım: her fakültesindeki öğrenci işlerinin insanı çileden çıkardığı üniversite.

istanbul üniversitesi hukuk fakültesi

bu sene mezun olacak ve hayrina 4. sinif notlarini verecek insan ariyorum. salt notlari falan pahali; cope atacaginiza bana verin a dostlar

tanim: finaller icin en erken marttan beri calistiginiz; ama yine de cogu dersi veremediginiz fakulte.

mcdonald s

sadece külahta dondurması için tercih ettiğim fast food mekanı.

paperboy

imdb'nin 5.7, rotten tomatoes'un %43 verdiği film. izledim filmi ve kesinlikle 5.7'lik bir film değil. 5'lik bile değil. hatta 4...

sonuç: izlemeyin, sevmediğiniz birine önerin. *

otobüste uyumak

neredeyse her gün yaptığım eylem. ineceğim durağa gelmeden önceki durakta uyanıyorum, işte bunlar hep biyolojik saat.

durduk yere akla gelen saçma şarkılar

Sen
vaktinden çok sonra gelen
sevdalı bir yağmur gibisin
Çisil çisil gözlerimden

Sen
çıldırmış şairlerin
Titreyen mısralarında
Bahsettiği o perisin

Pencereler önünde çürürken
O güzelim yılların hayali
Hayalin gözlerimin önünde
Hala ağlıyorum.................

açtım dinliyorum valla.

kalp kırmadan ağzın kokuyor deme yolları

97 entry okudum, diyemem ki lan ben bunları karşımdakine. olips falan uzatıyorum ben anca. napayım. dikkat etse herkes keşke, gerçi kendileri rahatsız olmuyor mu bu durumdan onu da anlamıyorum ya, neyse.

sözlük yazarlarının çizimleri

pro değilim ama başlık bulamadım bak şimdi, 2 aydır çiziktiriyorum ben de.

görsel

not: tam bitmedi.

a lack of color

death cab for cutie'nin açık ara en iyi şarkısıdır. bir de böyle havalarda dinlenince tadından yenmiyor.

sabahın köründe sebepsiz uyanmak

sabahın köründe sebepli yere kalkmadan çok da kötü olmayan durum.

pazar günü sabahı vize mi olur lan allahsızlar.

viktimiloji

(bkz: viktimoloji)

tbc

"To be confirmed" in kısaltması. Henüz kesinleşmemiş, teyit edilmesi beklenen bir durumu ifade eder. *
ayrıca (bkz: to be continued)

wip

ing. work in progress

"yapılmakta olan", "çalışmaları devam eden" anlamlarında kullanılan bir kısaltma.