bugün

havaların ısınmasıyla bunyede erken saatlerde baslayan su ıhtıyacından mutevellit 3-4 saat uykuyla ayakta kalma halıdır.
depresyon dönemlerinde bünyeyi bitiren hadise.
göz segirmesine neden olabilecek hadise. ***
çeçe sineği tarafından ısırılmakla geçtiği söylenen rahatsızlık.
içilen onca ilaca rağmen hala devam ediyorsa ortada bir sorun var demektir..
günlük koşuşturmaca arasında yaşanılan küçük ayrıntıların hepsinin gece kafaya üşüşmesiyle ortaya çıkabilecek durumdur. kafayı yastığa koyar koymaz sanki içinizdeki ses o anı bekliyormuş gibi konuşmaya başlar ve sizi bitkin bırakana kadar susmaz. bitkin düşersiniz düşünmekten ama hala uyku yoktur, sinirlendikçe uyku kaçar. uyumalıyım erken kalkcam dedikçe inadına uyku gelmez, kaçmıştır bir kere. ve evdeki garip sesleri dinlemeye başlarsınız, musluktan gelen tıp tıp su sesi, mobilyalardan ve buzdolabından gelen çıtırtılar, acaba eve hırsız girer mi , deprem olsa şimdi ne yaparım paranoyaları gelmeye başlar üstünüze üstünüze.. artık baygın ve bitkin düşüp kendinizden geçtiğinizde çalar saatin sesi ve işte yeni bir gün. arabaya binip radyonun sesini açtığınızda yeni güne enerji ile başlayan dj i dinlerken sabah sabah bu enerji bu mutluluk nereden geliyor allahaşkına diye söylene söylene şaşkınlık ve hatta kıskançlık içinde işe gidersiniz..
(bkz: bahadir baruter)
Kabuslarla dolu, bitmek bilmez geceleri anlatan, bir Stephen King romanı.
uzun süre uyuyamama sonucu vücutta denge sağlayamayıp yürümede ayakta durmada güçlük çekmeye kadar neden olabilen bir durum.fiziksel dengede bozukluklar yarattığı gibi psikolojik olarak da dengesizliklere neden olur.bu yüzden korkulacak bir durumdur * *
Senelerdir cektigim sorunlardan biri...
Ama illaki uyuyacam diyorsaniz bir tutam dereotu yada maydonoz yemenin yardimci olacagi illet hastalik...
bireyi son derece sinirli, kaprisli ve çekilmez hale getiren durum...
(bkz: uykululuk)
suan online olan yazarların hissettigi his (saate dikkat).
54 saatligi cekilebilen durum.
orjinal adi insomnia olan guzel bir stephen king kitabi. yasliligin ne kadar boktan bir surec oldugu kitabin cogu yerinde anlatilir. uzuuun bir girisi vardir. olaylar kitabin sonlarina dogru iyice birbirine baglanmaya baslar. kitabin baslarindaki amcanin cektigi uykusuzluk ve sonradan gordugu aurolar king tarafindan etkiyelici bir sekilde betimlenmis. kara kule kahramani roland'la cok alakali oldugundan kara kule serisinin baslamadan onceki halidir.
insana; ekskavatör operatörü ünvanını verdirdigi yetmezmiş gibi bir de üzerine ekskavatör operatörü sandırır alimallah.
uyku düzenini sağlamak için bulduğum formul: uyku düzenini yerine getirmek için uyunmayan geceden sonra sabaha karşı ve o gün boyunca hiç yatılmaz ki gece uyunabilsin. *
kişide içinde bulunduğu hale göre değişik etkiler yaratan durum. kimi zaman hayata karşı bir isteksizlik yaratır, kimi zaman sinir. kimi zaman saçma bir yalnızlık korkusu yaratır, kimi zaman delirtici bir karamsarlık.

kötüdür.

mideniz ekşir, uykusuzluğunuz artmaya devam eder. belki, oturduğunuz yerde gözleriniz kapanmaya başlar ama yatağa girdiğiniz anda uykunuz tekrar kaçar. hiçbir şey işe yaramaz: gün boyu hayvanlar kadar yorulmuş da olsanız, sevgilinizle saatler geçirmiş de olsanız fayda etmez. bir defa huzursuz bünyeye girdi mi kesin istemediğiniz şeyleri hissettirir.

bu tecrübeyi defalarca yaşamış zavallı bünyeler, illa düşünmeleri gerekir ya, "acaba aslolan, doğru olan bu halim mi?" diye düşünmeye başlarlar. "gerçekler, beraberlikler, mutluluklar bu kadar ince bir pamuk ipliğine mi bağlı gerçekten" diye düşündürür. üzücüdür, dedim ya, kötüdür. kötüdür, dedim ya, yorar.

bir iptal mesajıyla başlar bazen her şey. uykular kaçar, gözler dönmeye başlar. her zamanki ilaçlar, eylemler faydasızdır. tamamen boşalmış ve yok olmuşsunuzdur.

ta ki, uyuyana kadar.

klişesiz olmasın da değer kazanmasın:
"merhaba dünya, ben geldim."*
en sonunda ba$ agrisiyla sonuclanacak bir problemdir.
kendimi bahadır baruter'in uykusuzluk posteri gibi hissediyorum bugünlerde: bkz:
http://img89.imageshack.u...p?image=uykusuzluk8tg.jpg
evet insan kendini bir çizgi(roman) gibi hissedebilir yeri geldiğinde. oysa tabi ki ben de kendimi "süt ve kurabiye hikayeleri" gibi hissetmek isterdim. kahramanım, süt ve kurabiyeli mutlu bir son. olmadı. bir tek süt mevcut. o da uykusuzluğa çare olmuyor güzide kâri.

çok acayip şeyler yapasım vardı. içimde heves kalmadı, kalamadı. bedenim nürnberg'den gelecek oğlu için beni dışarı attı. çok da umrumda. depozitoyu önemsemediğimden duvarlara kırmızı filli boyayla "Jedes Herz ist eine revolutionäre Zelle" yazarken elimi korkak alıştırmadım. boyanın hepsini bitirip duvarın önünde poz vererek "en güzel kırmızı" demedim.

az önce oda arkadaşım dedi ki:dışarı çıkalım'mış. hava çok güzel'miş. "ben görmedim" dedim, "haberim yok". istanbul'da olsaydık beşiktaş sahiline gidermişiz. yaaa yaa, keşkelemişim ben de. şimdi içim beni kovduğundan mıdır nedir, tüm sesler böyle bir uzaktan uzaktan çalınıyor kulağıma..."bugün kederliyim, beterim bugün..."

(bkz: anı defteri olarak uludağsözlük)
(bkz: affola)
sabah 04:00'da biten bir tiyatro provasından sonra güneşin doğmasıyla yatakta dönüp durma durumudur.
mantıklı cümle kurmayı zorla$tıran durumdur.
saf ve temiz havaya sarhoş ilerlemeye sebebiyet verendir. başlarda alışmak zor olsa da zaman ilerledikçe etkisinden çıkılamaz.
(bkz: insomnia)
kah kişiyi micheal jordan gibi hissetiren kah kişiyi fıstıklı helva gibi hissettiren böyle ipnemsi pustumsu fiildir.

(bkz: her gece mi bu uykusuzluk)
''abi hadi be elflerin geldiği sahneyi de izleyelim bitsin'' şeklinde repliklerin tükenmemesi durumunda yaşanan ve ertesi gün yarı uyur bir şekilde, elflerle ve orklarla yağ satarım bal satarım gandalf ölmüş ben satarım tarzı oyunlar oynadığınız durumlardır.
uyuma istediğinin beyni işgal ettiği zamanlar.
gecenin bu saatinde hala yazıyor olmanıza sebep olmanın yanı sıra , zihninizin pelte gibi olmasına, göz altlarınızın morarmasına sebep olan hastalıktır.
bünye uyu artık diye isyan ederken uyutmayan böcekler vardır basınızın içinde dolaşan, uyuyamazsınız.
depresyon belirtisi olabilir. feci halde uykunuz vardır ama yatağa yattığınızda sanki sizi şeytan dürtüyormuş misali zıplar kalkarsınız. çok zordur kısacası. başına gelmeyen anlamaz adamı.
abartıldığı zaman elimizde değil* ama gündüz vakti halisünasyon görmemize sebep olan hededir. *
daha ziyade erkeklerde çokca görülen hal.niye *
"uykusuzlugumun sebebi gözlerin,
bir de
gülüşündeki tek gamze" * *
yaşamayan insanların sürekli şükretmesi gereken durum.
yaşayanları ise kurcalamayın derdi çoktur.
Lanet bir şey. Uykusuz geçirdiğiniz geceden sonraki akşam saat 10 gibi bilgisayar başından azıcık uzaklaşıp kestirmeye/uzanmaya başlamışsınızdır, tam uykuya dalınacaktır, fakat ses yapan bilgiyarı kapatmaya kalkınca (ki 15 saniye kadar sürer) bir daha uyuyamazsınız, kaçar uyku, saat yine 2 olur, sonra yine sabah olur, neyse ki 3. gün buna dayanılmaz*. Yeter be arkadaşım... Bırak peşimi...
sağlam yapılmış şaraplarla giderilebilecek durum . *
denizlide oturan yazarların bu gece deprem yüzünden çekicekleri hede.
denizlide oturan ve sıcakla daha da çeklimez hal almış depremi hisseden bir yazar olarak gaipten depremler hissetmeme sebebiyet veren durum.
şuanki sözlük insanlarının durumudur. *
bahadır baruter'in mükemmel eseri. bir insan duyguları, hisleri resmederek ancak bu kadar güzel anlatabilir.
bütün geceyi sözlükte geçirip, aşırı kahve içimi sonucu ortaya çıkan sorun.
tutulan 24 saatlik nöbetin akabinde alarm verilmesi ve yatağa 2 saat daha ulaşamama durumudur.26 saatlik uykusuzluğun ardından sadece 6 saat uyumuştur kısa dönem çavuş strepto.*
baş ağrısı yapan illet. *
karşı komşunun yanan dairesinden içeriyi gözetlemek için iyi bir bahane.
öss gecesi sabaha kadar sevdiğin kişiyi düşünüp, gözünü her kapadığında sürekli onu görüp yatakta oraya buraya dönüp 'o' diye yastığa sarılıp toplam yarım saat uyuma durumudur.
(bkz: aşk)
geceleri gaza gelip günaha girmeye neden olan tetikliyici unsur.
her sabah 5,30 kalkmak zorunda olan asker için sıradan olay.
halisünasyonlara doğru çıkılan yolculuğun ilk evresi.
uyuyamama hali. ileri seviyesinde günlerce uyuyamama görülebilir. bu da bir hastalıktır ve tedavi gerektirir.
(bkz: insomnia)
bir yaşam biçimidir. insomniac seviyesindeyken uyku uyumanın hayatı anlamsızlaştıracağını düşündürür insana. 20 saati geçtikten sonra da hafif hafif kafa da yapmaya başlar.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar