1. 1.
  kulturun en temel ogelerinden biridir.
  ahmet hasim'in musluman saati diye bir yazisi vardir. saati bu yonuyle cok iyi inceler.
  duyardim hep, onceden saatler kurmaliymis. her gun gunes dogarken kurulurmus kostekli saat. ve boyle hesaplanirmis saatler, vakit. gercekten ne kadar yabancilasmisiz kendimize. biz biz olmaktan cikmisiz. daha kotusu, baska bi sey de olamamisiz tam.
  tum bunlarin sorumlusu icin (bkz: türk kültür devrimi)
  2 ... child
 2. 2.
  (bkz: rolex)
  2 ... maskelibalo
 3. 3.
  (bkz: tik tak)
  ... cikarinbeniburdan
 4. 4.
  zamanın aktığını legal olarak belgeleyen ve gözümüze sokan alet.
  ... sıçtırtma lamasına
 5. 5.
  atmış dakikadan oluşan zaman bölümüdür.
  ... painkiller
 6. 6.
  soyut olarak düşünüldüğünde bir zaman birimi olup,somut olarak da karşımıza -kol,masa ve duvarlarımızda ihtiyaç duyduğumuz- bir eşya olarak çıkan aygıt.
  1 ... kahireden ibrahim paşa
 7. 7.
  kol saati, masa saati, duvar saati gibi kullanılan türleri olup, masal saati, oyun saati, okul saati, haber saati gibi kullanılış şekilleri olan, 60 dakikalık zaman birimi.
  1 ... asiti kaçmış kola
 8. 8.
  zamanı biraz olsun somutlaştırabilen tek şey. birbirini kovalayan ve sonsuza dek yakalayamayacak olan akrep ve yelkovanın evi.
  1 ... the kene
 9. 9.
  *

  cep telefonunuz bozulunca değeri daha bi' anlaşılan minik yuvarlak nesneler bütünü. *
  ... mualla
 10. 10.
  asla yakalayamadığımız, beklerken geçmek, geçerken beklemek bilmeyen,ulan yine geç olmuş diye akrebine yelkovanına küfür ettiğimiz, pişmanlıklarımızın geri dönülmezi olup, sınavlarda yetiremediğimiz, hanilerimizin barınağı, nostaljilerimizin sahibi, hayallerimizin getircisi, en iyi ilaç bilip de koynumuzda yılan beslediğimiz küçük minik koskocaman yaramaz yerinde durmaz afacan öcü.
  ... pafküf