bugün

uludağ sözlük moderasyonuna açik mektup

son zamanlarda uludağ sözlük ciddi sıkıntılar ve sorunlar yaşamaktadır. patlıcan bombası ile başlayan saldırı süreci, bir gün içerisinde duygusal böbrek ve cihanistan nicklerini kullanan şahıs veya şahıslar tarafından doruk noktasına çıkmıştır. yapılan saldırılarda uludağ sözlük yazarlarına ve başka birçok kişiye ağıza alınmayacak küfürler edilmiştir.

tüm bu gelişmeler yaşanırken moderasyonun sorunla ilgilenmemesi, yaşanan krizi kontrol edememesi ve saldırıları gerçekleştiren şahısların silinmesinin ardından uludağ sözlük yazarlarından yaklaşık 1 gün sonra özür dilenmesi, moderasyonun uludağ sözlükle ve uludağ sözlüğün yazarlarıyla ilgilenmediği yolunda kuşkulara yol açmıştır.
halbuki aynı moderasyon, çeşitli konularda görüş bildiren entryleri zaman geçirmeden silmekte ve anlam veremediğimiz çaylaklık ve üyelik silme cezalarına imza atmaktadır.

bu noktaları belirttikten sonra uludağ sözlük moderasyonunun tavrından şikayetçi olan uludağ sözlük yazarları olarak, uludağ sözlük moderasyonuna açık taleplerimizi bildiriyoruz:

1) gözle görülebilen bir gerçektir ki moderasyon, yapılan saldırılar karşısında yetersiz kalmaktadır. eğer moderatör sayısı yetersiz ise hakkaniyet sahibi yazarlardan bazıları moderatör yapılmalıdır. son saldırıdan sonra sorunun çözümü olarak önerilen gammazlık müessesinin güçlendirilmesi fikri yerine moderatör sayısının artırılması daha akılcı bir çözüm olarak karşımızda durmaktadır.

2) uludağ sözlük, uzun süre denetimsiz bırakılmamalıdır. yaşanan her türlü sorunu zamanında müdahale esas alınmalı ve yine saldırılarda hakarete uğrayan yazarların hepsinden zamanında özür dilenmelidir.

3) sadece saldırı zamanlarında değil normal dönemlerde de uludağ sözlükte dilsel, dinsel, etnik, siyasal, ideolojik, cinsel ve kültürel açıdan farklı düşüncelere ve bunları savunan yazarlara hakaret edilmesinin önüne geçilmelidir. moderasyon olarak tarafgirlik yapılmasının, mevcut sorunların büyümesi ve karmaşıklaşmasından başka birşeye yol açmayacağının bilincinde olunmalıdır.

uludağ sözlüğün demokratik, saygın ve saygılı bir ortama kavuşması için söz konusu talepler yerine getirilmelidir...

destekleyenler

joneca

demeteren

hildeshaym

escade82

güzünamca

izmirli ispanyol

demokles

shawnodese

evet evet moo

23hapo

hakem kalk dedi

dream theater

juve

patria o muerte

oblomov

derviş abdi

irishstorm

perfectman

vayanasinisayinseyirciler

bekido

mavibaron

t bag

tu kaka bana

anarchy x

kapital karl

walking away
4) yalan soylemeyen yalanci acilen moderatör yapılmalıdır.
her yazarın desteklemesi gereken bildiridir. dünkü yediğimiz küfürler ve moderasyonun aciz kalması çok düşünülecek durumdur. her maddesine imzamı atarım.
uluadağ sözlük...
yapılan küfürlü saldırılar göstermiştir ki bu sözlükte herkes "göte parmak enseye şaplak"bir hayat tarzını benimsemiş insanlar değil.
verilen tepkiler göstermiştir ki sanal bir ortam da olsa insanların istedikleri zaman yozlaşmaya karşı nasıl bir birleşik cephe kurucağı,istenildiği takdirde doğru olanın üzerine gidileceği bütün sözlükler alemine ispatlanmıştır.

burda moderasyonun yapması gereken "yazarlar kudurdu yarrak istiyor" modundan çıkıp gelişen olaylara sadace küfür değil geniş çaplı önlem alması veya almaması sorunudur.

milletin burda anasına,bacısına ve hatta karısına kızına küfür ediliyor.
burda verilen tepki sözlük içi demokratik kuralları daha verimli şekile getirmek içindir.

şahsım adına uludağ sözlük yazarlarını canı gönülden kutluyorum...
altına imza attığım bildiridir. iadeli olsaydı keşke. geri gelir bu mektup.
tüm sözlük için gelsin

(bkz: neler oluyor bize)
bütün maddelerine katıldığım ve desteklediğim bildiri.
destek verdiğim bildiridir. ayrıca..... (bkz: 4 mayıs 2009 da protestoya saygı duymayan yazar)
uludağ sözlük moderatörleri siyasi, dini ve kültürel bakışlarını sözlüğe yansıtmamalıdır. kimse onlar gibi düşünmek zorunda değildir. eğer sözlük özgür düşünce ortamıysa yazarlara bu fırsat sağlanmalıdır. uçurulan yazarlar sözlüğün özgür ortamdan ziyade bir dayatılmış fikirler düzeneği olduğunu göstermektedir.
4)neden kimlik bildirimi yapıldığınında adam gibi açıklaması gerekir
yurekten katildigim mektupdur.
genel taslak itibari ile altına imza atılabilecek bir cinsten mektuptur. en azından sözlüğün menfaati, güzelleşmesi temeline dayanmıştır. ancak; bildiriyi kabul edenler arasında;

"3) sadece saldırı zamanlarında değil normal dönemlerde de uludağ sözlükte dilsel, dinsel, etnik, siyasal, ideolojik, cinsel ve kültürel açıdan farklı düşüncelere ve bunları savunan yazarlara hakaret edilmesinin önüne geçilmelidir."

şeklindeki maddenin ilgili kısmının ırzına göz dikmiş isimleri görmek pek bir ironik geldi şahsıma. *
sözlüğün jön türklerinin, ittihat ve terakkicilerinin, fermanıdır. ıslahat fermanını anımsattı bi an.
sözlükte demokratik ve saygılı bir ortamı sağlamak amacıyla kaleme alınmış bildiridir. kanımca sözlük yazarlarının hepsinin aynı fikirde olduğu asgari temeller üzerine kaleme alınmıştır.
sözlük hepimizin birşeyler öğrendiği, birşeyler paylaştığı yer olduğu için yaşam alanına sahip çıkan isteyen yazarların ortaya koyduğu tepkidir. talepler bellidir ve yapılması gerekenlerde bellidir.

eğer moderasyonda uludağ sözlüğün demokratik ve seçkin bir sözlük olmasını istiyorsa talepleri yerine getirmeli ve gerekli düzenlemeleri yapmalıdır.
sol framede okuduğum iğrenç başlıkları moderasyonun görmemezlikten gelmesini, şikayetleri hiç kaale almamasını yönetimin bu durumu desteklediği kanısına vardığım için bu açık mektubun altına imzamı koydum. daha evvel bu konuda çeşitli entry ler yazmama rağmen etkili olmadı. kuralları koymak değil uygulamak ve denetlemek önemlidir. ne yazık ki denetleme konusunda moderasyon yetersiz kalıyor. tipik bir bize özgü bir davranış.
desteklediğim mektuptur.
+mühürü nereye basıyoruz...
moderatörlerin 'özür diledik ya işte' diye tepki vermemesi gereken mektup. umarım baştan sona okur 4 moderatör de anlarlar demek istenileni. *
kusura bakılmasın ama geçen çok sinirlendim ve rahatsız oldum ben.

burada terör örgütü pkk'nın yandaşları cirit atıyor apo'ya büyük başkan diyorlar, övüyorlar, o adama ceza verilmiyor. ben ise boktan bir sebepten dolayı 3 gün çaylak cezası alıyorum. belki de haklı bir açıklamaları vardır moderatörlerin ama paylaşılmadı ya da ben görmedim.

moderatörler'den bir ricam olacak; bu sözlükte kalabalık insanlar topluluğunun olması değil, öz insanların olması önemli. bunu da bir düşünsünler.

sözlükte en çok rahatsız olduğum hedeler ise şöyle;

kimi atatürk'ün adını kullanarak sapıtır, kimi dini kullanarak sapıtır. ha birde abazanlarımız var tabi. şu sözlükte 4-5 tane konu var başka birşey yok. abazanlık, din, ateistlik, atatürk'ü çekiştirme, peygamberleri çekiştirme ve insanların ilah diye kabul ettiği tanrı'ya/allah'a hakaret etme. bitti. başka da konuşulan birşey yok. buranın ilim yuvası olması gerekiyor, sataşma yeri değil.

bir de bu sözlük resmen kafayı dinle bozdu. sizene kardeşim milletin dininden, inancından, peygamberinden. sol frame'ye bir bakıyorum ne müslümana saygı var, ne hristiyana, ne yahudiye ne de ateiste saygı var.

zaten çokta iyi türkçe'ye ve kelime dağarcığına sahip olduğum söylenemez. en iyisi yazarlığı bırakmak.

moderatörler'dan beni sözlükten silmelerini rica ediyorum.

saygılarımla...
canım ciğerim moderatörlerim,

uludağ sözlük bilindiği üzere klon sözlükler arasında yer edinmiş, ulaştığı kitle sebebiyle de gücünü kanıtlamış bir sözlüktür. bu sözlük için binlerce insan düşüncesini aktarıp emek vermektedir. amma ve lakin son günlerde ne olduğu belli olmayan insanlar bu sözlükte can sıkmıştır.

bu can sıkıntısı büyümezdi, siz bu duruma el koysaydınız fakat insanların gözüne o kadar sokuldu, o kadar rahatsız edildi ki olaylar bu evreye geldi.

şimdi zall' ın dediği gibi birlik olma zamanı. şimdi sizin yazarlara hiç bir zaman olmadığı kadar ihtiyacınızın olduğu bir dönem.

gerçi son belirtilen olay güzel olmuş, artık sayısı sizde kalacakta olsa belli miktarda gammaz aynı yazarı gammazladığında çaylak olacak en azından yeni rezillikler bir süreliğine önlenmiş olacaktır. gecikmişte olsa, önlemdir.

yazarlarında artık yapması gereken moderasyona yardımcı olmaktır. gammazlar ise ekstra efor sarf etmekle yükümlüdür.

ben hem bir yazar hem de bir gammaz olarak emeğimi esirgemiyeceğimi belirtir, böyle saldırılarla bir daha karşılaşılmamasını dilerim.

saygılarımla, iktidarsiz jigolo.
imza: balabey
bildiriye noktasına virgülüne dokunmadan onay veriyorum.
gaz almaya yönelik açıklamaları da yetersiz buluyorum.
geç kalmıştır. daha önce bu tip saldırılar çok olmuştu ama önemsenmemişti ve yine olacaktır.
pkk sempatizanlarını silin yoksa hacklicem sözlüğü stop.

multi sinir edit: ulan be sözlük ulan be mod.lar ben şimdi bana eksiyi basan pkk tiplerine küfür edecem onları adam yerine koyacaksın beni sileceksin yada entarimi. yok olmadı çaylak yapacaksınız beni .. ulan kellenizi alın iki elinizin arasına .. bu ne aymazlık bu ne sallamazlık demokrasi bilmem ne hikayesine ağzımıza sıçsınlar halkların kardeşliği desinler bizi kessinler vursunlar vs .biz bakalım sonra gökten götümüze kaçacak elmalara .. hadi hayırlı işler .. bide ulan ipneler eksileyin mental masturbasyon yapın ama unutmayın sadece kendinizi sikiyosunuz. stop
allahın bildiğini kuldan saklamamak babında bir serzeniştir.

bunun keskin bir dille değil bu tarz açık açık ifade edilmesi gerçekten de hoş olmuştur. moderatör sayısının arttırılmasının kolay olmadığını bildiğimden onları da anlayışla karşılayabiliyorum.

ama yine de iyi niyetle bu açık mektubun altına imza atıyorum.
4 mayıs 2009 uludağ sözlük protestosu'nu deli gibi savunan, katılan ve katılmayanlara bir ton hakaret eden, küfür eden, eksi oylayan şahışların pek rağbet etmedi mektup türü.. vay ikiyüzlüler sizi! bir de utanmadan deli gibi çemkriyorsunuz bana!