bugün

tanriyi tanimayan kisilere denir. ama kabahat tanridadir, yillardir arayip sordugu yoktur hic kendini unutturmustur.
inancsizligi inanc olarak secmis kisilere verilen addır.
çok zeki mi çok saLak mı oLdukLarını anLiyamadığım insanLar...
gerçek ateistLerin çok zeki oLdukLarını, özenti ateistLerin ise iLeri derecede gerizekaLı oLdukLarına eminim..
çünkü bu kadar şeyi reddetmek mantıkLar cvp buLabiLmek gerçekten zor...
ki asLında bu ateistLik deniLen kavram biLimLe uprasan insanLarda fazLasıyLa görüLmekte..
biLimin herşeyin çözümü oLduğu düşüncesi biLim adamLarının dine oLan yazkınLığını azaLtmıştır...
danie brown ın meLekLer ve şeytanLar kitabında oLduğu gibi...
biLim adamLarı herşeyin biLimLe var oLabiLeceğine hiçbirseyin yoktan var oLamadığı gibi var oLan birşeyin yok oLamiyacaığını savunurLar...
ki bu düşünce onLarı dinden uzakLaştırmıştır...
tabii tam anLamıyLa değiL..
ama ne oLursa oLsun herkesi inancı herzaman ki gibi kendine.
boşlukta güle oynaya gezip en güzel hurileri kapıcak insan topluluğuna verilen misyon.
kesinlikle ilgi cekmek amacıyla yaptıklarını düşündügüm sekilci insanlar..
(bkz: allahsız tosbağa)
"Özgürlükleri bağlayan her türlü zincir kırılmalı, en başta da kafalardaki "iman zinciri". iman zincirine bağlı düşünce sabittir, değişmezdir. Bu ise doğanın değişken yapısına terstir. Zincirli zihin gelişme gösteremez; değişmelere, gelişmelere ayak uyduramaz. Dünyamızdaki her türlü olumlu gelişme, dinin ve imanınki başta olmak üzere, tabuların zincirinden kurtulabildiği, yol bulabildiği ölçüde gerçekleşebilmiştir. insan aklı, bilim, teknoloji, insan hakları alanında ulaşılan noktalar, bu yoldaki adımların ürünleridir.

Akıl ve bilim aydınlık kesimdedir. Din ve iman ise karanlık kesimde. Aklın, bilimin ölçüleri bellidir. Gözlem vardır, deney vardır, nesnellik vardır...Yolu ışıklandıran da bunlardır. Öyleyse "din"in üzerine nasıl gidilmesi gerektiği ortada ve son derece açık: Karanlığın üzerine nasıl gidilirse, "din"in üzerine de öyle gidilmelidir. Karanlıkla savaşılırken ışık gereklidir. Dinin, imanın üzerine gidilirken de..."

Bilinen tarihe göre insanoğlu hiç dinsiz kalmamış, dinlerin etkisinden bağımsız yaşayamamıştır. Muhtemelen, düşünebilen ilk insanlar, akıl erdiremedikleri, açıklayamadıkları gök gürültüsü, şimşek, yıldırım vb. doğa olayları karşısında korkuya kapılmışlar ve sığınabileceklerini, kendilerini koruyabileceklerini sandıkları güçler edinmeye başlamışlardır. Böylece ilk inanç grupları, kabile dinleri doğmuş ve ilk çağlardan günümüze insan yaşamının ayrılmaz parçası haline gelmiştir dinler.

Ölüm korkusu ve sonsuz yaşam isteğiile birlikte ise cennet ve alternatif olarak da cehennem inançları doğmuştur.

Dinler zamanla, oluşturduğu yasa ve kurallarıyla bir yönetim biçimi ve yönetilenler üzerinde ise bir baskı rejimihaline dönüşmüştür.

(bkz: ateist düşünce)
dünyadaki en saçma şeydir. inançsız bir insan grubu düsünülemez. tarihte bunun örneği yoktur.
öldükten sonra imana gelecek insan topluluğu.
hayatında büyük sarsıntılar yaşamış veya yaşamakta olan kişi. bir tepki olarak bu yola sığınmıştır.
hayatta istediğini bulamayıp,bunu tanrı'nın suçu olarak gören ve ani bir baş kaldırışla "inanmıyorum lan ben" diye kestirip atan insanları da bünyesinde barındıran gruptur.bilmezler ki bu düzen,şans eseri kendiliğinden oluşamayacak kadar kompleks bir düzendir.bir yaradan olmalıdır,ama gerisi için bir şey diyemem.
insanın default hali müslümanlık olduğundan dolayı * insanın default olmayan halidir. tüm insanlar doğduklarında müslüman olarak doğarlar. çünkü tüm insanlar rabblerine kalu belada biat etmişlerdir ruhlarıyla. ancak ne var ki bazıları, dünyaya geldiklerinde bu sözlerinden vazgeçebilmektedirler. ateistler de bunlardan biridir. diğerlerinden farkı ise herşeyi reddetmektir. her din yeni doğan evladını kendi inanışlarına göre dine sokar, kimi vaftiz eder, kimi ganj nehrine sokar, kimisi de kulağına ezan okuyarak ismini verir ve onun müslüman olduğunu söyler. ateist doğmak diye bir tabir yoktur yani anlayacağınız. kişi çevresinden etkilenerek ateizmi seçer. o kişi doğduğunda müslümandır. kulağına mutlaka ezan okunmuştur ya da vaftiz edilmiştir ya da vs vs vs. ama kişi çevresinden aldığı elektrik ile kendini farklı bir dine ya da dinsizliğe sürükler.

günümüz ateistleri ise, ateizmi ekmek elden su gölden kabilinden gezmeye tozmaya bir alet olarak kullanmaktadır. ciddi ciddi insana aziz nesini özletmektedir. "bu mudur sizin ateizm anlayışınız?" sorusunu sordurmaktadır. yazıktır, yazıktır, yazıktır...
tanrıya inanmayan insandır.genelde neden inanmıyosun sorusuna kaçamak cevap veren insan.geneli (bkz: boşluk) insanı.
mantık yolunu seçmiş, aklını kullanmayı bilmiş kişilerdir. elimizdeki bilim sayesinde aydınlanabilmiş, herşeyden önce açık görüşlülükle düşünmeyi denemiş ve görmüş kişilerdir. tüm atesitler düşünmeyi bilen insanlardır.

fakat her azınlık gibi bastırılmaya çalışılmaktadırlar. karşı taraf ise her çoğunluk gibi düşünmeden hoyratça saldırmaktadır. fakat bilmedikleri şey, her çoğunluğun en acınacak yönünün, sadece çoğunluk olduğu için haklı olduğunu düşünmesi olduğudur.
Allahla kul arasına girilmez dediğim inanç biçimidir.
rabbini bulamamış bi takım insanların kendilerine verdiği isim
her türlü tanrı ve dini red eden kafasına ve aklına daha doğrusu kendine tapan insanlara verilen genel ad.*
kesinlikle güçlü insanlardır ve cesur insanlardır. ne olursa olsun,sadece "ben"in önemini anlamış kişilerdir.
hiçbir şekilde kendine veya birisine tapmayan, sadece akla,mantığa ve bilim in gerçekliğine inanan, birşeylere tapınma gereğini insanların içlerindeki aklıllarındaki sorunlardan dolayı kaynaklandığını düşünen, insanlara insan olarak bakan, din vb. şekilde bir ayrım içine girmeyen, dünyadaki sorunların temelini her zaman insanların yarattıkları dinler olarak gören ve birşeyleri kazanmak için türbelere gidip dua etmeyen sadece amacı doğrultusunda çalışan insanlardır...
Tanrıya inanmıyorum deyip şeytana tapan insancıklarla karşılastırılmaması gereken insaanlardır...Veya bunun gibi kişilerle...Ateist değilim ama herseye soğukkanlı bakmaları beni dehsete düşürüyo...Ben ki tanrıya sarılan birisi...Tanrının varlıgına inanan birisi ne dersem diyim...Keşke ateist olabilsem daha güçlü olabileceg,ime eminim ama o kadar zayıf ki sarılacak bişeylere ihtiyacım var... (bkz: deist)
dinlerin eski çağda anayasa yerine geçtiğini ve büyük önderler tarafından toplumları ıslah edebilmek için üretildiğini anlamış kişilerdir. çünkü cahil bir insanı düzene uymaya ikna etmenin tek yolu dindir.

edit: imla
Bu arada yukarıda ibrahim kıssasından bahsettim ama ne olduğunu bilmeyip de araştırma zahmetine de katlanamaacaklar için bahsetmemin sebebini söyleyeyim:
Hz.ibrahim kendisine vahiy gelmeden önce doğayı izlemiş,sürekli puta tapan halkının yaptığı şeyin doğru olup olmadığını düşünmüş ve onların yanlış yaptığına kanaat getirmiştir.En sonunda "bir yaratıcı"nın var olmasının gerektiği düşüncesine ulaşmıştır.Daha sonra da kendisine peygamberlik verilmiştir zaten.

onunla ilgili küçük bir hikaye de şöyledir:
Halkı,dostları akrabaları putlara tapmaktadır.Onların bu inançları gereği belli günlerde de şehir dışında bir yerde ayin yapmaktadırlar.Fakat Hz.ibrahim bu inancı saçma bulduğundan ayinlere katılmamakta,o günlerde şehirde kalmaktadır.Bir gün puta tapan kavmini düşünmeye sevk edebilmek için bir plan hazırlar.Onlar yine şehir dışına ayine gittiklerinde,en büyük putların saklandığı binaya girer ve büyük putları sırayla baltasıyla kırar.Ancak içlerinden en büyük olana dokunmaz.Baltasını onu boynuna asar.Sonra kavmi şehre dönünce gördükleri manzara karşısında şaşkına dönüp hemen hiddetle Hz.ibrahim'i kırılan putların olduğu binaya çağırırlar.Derler ki:
-o gün burada yalnızca sen vardın.Ayinlere gelmeyen bir tek sen varsın.O yüzden putları kırdığını boşuna inkar etme,niye yaptın bunu?
-Ben yapmadım,bunu o en büyük put yapmış,baksanıza baltayı da boynuna asmış.
-Hayır bu imkansız,o ayağını bile kıpırdatamazken bu putları nasıl olur da kırar?
-peki O ayağını bile oynatamazken siz nasıl olur da ona tapar,ondan medet umarsınız?
insanların oluşumundan bu güne var olan bir durumun tersini ispat etmeye çalışan bir avuc kişidir... inanmazlar hiçbişeye... aslında hiçbişeye inanmamakla yine hiçbirşeye inanmamaya inananıyorlar..tezat enterasan ki enterasan olmasa tezat olmaz...
m : matkap ishak : i
i : kardeşim sana birşey dicem ama hiç konuşulmadı bu konu aramızda ve sana hiç farkettirmedim ben ateist im bunu bilmeni istedim..
m : Müslümanım diye geçinen ama aslında müslümanlığın hiç bir gereğini yerine getirmeyen bir azınlık var benim ülkemde en azından sen onlar gibi yalan söylemiyorsun zaten benim dinimde kitabımda dine inanmayanlarla arkadaş olma , onlarla konuşma diye bir emir yok varsada günah benim günahım dürüstlüğün için teşekkür ederim..
- dürüst ne konuştuğunu bilen insanlardır ölümden asla korkmazlar vijdanlarını sadece dürüst , doğru ve kişilikli olarak rahatlatırlar buda çevrenin onlara güvenmesini sağlar..
ateistlik her şeyi sonsuzluğa bağlamaktır.ateist her zaman bi başın veya sonun olmadığına sonsuza kadar gitiğine inanır. ateist bu mucize gibi düşünülen şeylerin hep bir tesadüflerin bağlantısı olduğuna inanaır.