1. 1.
  bilim.
  1 ... trinfr
 2. 2.
  hayattaki en hakiki mürşittir
  kaynak: Mustafa Kemal Atatürk
  7 ... narsil
 3. 3.
  kendisi ile ilgilenen toplumları sürekli ileriye taşımış, ilgisiz kalanları ise açlığa mahkum etmiş kavram.
  ... pilotmont
 4. 4.
  ilim ilim bilmektir
  ilim kendin bilmektir
  sen kendini bilmez isen
  ya nice okumaktır
  3 ... white pages
 5. 5.
  ölçülülük.
  1 ... eticicibebe
 6. 6.
  ilim Kainattaki Sabit Kanunların keşşafıdır.. Evet, ilim değişkenlerle ve tesadüflerle uğraşmaz... Sünnetullah Denilen değişimeyen kanunları keşf eder.. işte bu değişmez kanunlar üzerine ilim bina edilir.. Bir kanunun keşfi, yeni kanunların keşfi için basamak teşkil eder.. Evet ilim bu Kainatta tecelli eden Esma-i ilahiyenin bir keşşafı ve tercümanıdır.
  ... mask
 7. 7.
  Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi mirası.
  -1 ... sulh
 8. 8.
  -Her kime öğrendiği bir ilim sorulur da ilmi saklarsa, kıyâmet günü ateşten bir gem vurulur.

  -Bir âlimin ibâdetle meşgul olana üstünlüğü benim, en aşağı mertebede olanınıza karşı üstünlüğüm gibidir. Allah, melekleri, göklerin ve yerin halkı, hatta yuvalarındaki karıncalar ve hatta balıklar, insanlara hayır öğreten kişiye duâ ederler!

  -Kim ilim yolunu tutarsa, Allah ona cennet yolunu tutturur!.. Ve melekler ilim öğrencisinin rızası için kanatlarını indirirler. Aynı zamanda bir âlim için göklerde ve yeryüzünde bulunanlar ve hatta sulardaki balıklar istiğfar ederler. Âlimin âbidden üstünlüğü, ayın parlaklığının sair yıldızlara olan parlaklığı gibidir!.. Nebi ve Rasûller miras olarak ne dinar ne dirhem bırakmışlardır; ancak miras olarak ilim bırakmışlardır. Kim ilmi almış olursa (mirastan) bol pay almış olur

  -ilim adamlarıyla boy ölçüşmek veya ayaktakımı ile mücadele etmek halkın teveccühünü kendine çevirmek için ilim tahsil eden kişiyi Allah cehennemine sokacaktır!

  -Bizden bir hadîs işiten ve onu hafızasında tutan adamı Allah aydınlatsın!.. Çünkü bir ilim yüklenen insan bazen kendisinden daha dirâyetli birine (ulaştırır) ve çoğu zaman da bir ilim yüklenen insanın kendisi dirâyeti olmaz!
  1 ... fena halde leman
 9. 9.
  ilim'in anlamı bilim'den farklıdır. ilim "logos" demektir: Ancak yaratılmışın diline uygun dilin,düşüncen varsa onu anlarsın. Bilim varolana bir adım uzak durur, onu görmek için. ilim ise olaya içinden bakmaktır.

  (bkz: Logos-Ratio ilişkisi)
  2 ... stalker
 10. 10.
  Hayal gücü derin olup da bilgisi olmayan kimsenin,kanatları var fakat ayakları yok demektir.
  Ilim hayyataki en buyuk amacimiz olmalidir.
  ... fidelite