bugün

said nursi'nin kulliyatina verilen isim. anlasilmasi guc neredeyse imkansizdir. turkce'yle karisik, arapca ve farsca agirlikli yazmistir turkce'sinin yetersiz olmasi nedeniyle. itikad konularindan ziyade ustunde onemle durdugu iman konusu agirliktadir. allah'in varligini bilimsel esaslara dayandirarak ispatlar ve ona ibadet etmenin onemini yine orneklerle anlatmaya calisir. nurcular kuran'dan daha cok okur bunu, halbuki said bunu kuran'a dayanarak yazmistir. bu nasil celiski hocam?
kullanıldığı bazı tarikatlarda, kuran'ı boşverecek derecede ehemmiyet gösterilmesi nedeniyle eleştirilen uygulamalarda rol oynayan eserlerdir.
namazla ilgili açıklamalarını çok beğendiğim fakat kadınlar hakkındaki yazıları
çelişkiye yol açan eser.
kimileri tarafından kuranın acıklaması denen kitaplar...
http://www.risale-inur.org/
(bkz: sözler)
(bkz: lemalar)
(bkz: mektubat)
(bkz: asa yı musa)
(bkz: tarihçe-i hayat)
(bkz: şualar)
(bkz: işarat ul icaz)
(bkz: mesnevi i nuriye)
(bkz: kastamonu lahikası)
(bkz: emirdağ lahikası)
(bkz: barla lahikası)
(bkz: muhakemat)
(bkz: sikke-i tasdik-i gaybi)
zannımca önyargılı bakılmamalıdır... ki aslında dili ağır olsa da pek edebi ve ince espriler içeren; iyi bir edebiyat yapıtında bulunabilecek popüler okuma zevkinin rahatlıkla alınabileceği yapıtlardır...
tam anlamıyla bir tefekkür kaynağıdır. okuyan kendi seviyesince bir şeyler alır, seviyesince istifade eder. sözler, risale i nurun geniş özetidir. sözlerin özeti ise birinci sözdür. birinci söz nedir? birinci söz risale i nur bakışının özü niteliğindedir. (bkz: bismillah her hayrın başıdır)
müellifinin tabiri ile ^kur-an'ın elmas kılıncı^
kur'an-ı kerimin asrımıza en uygun (yani; kalbin yanında aklı, mantığı ve bilimum hissiyatı tatmin eden) tefsiri.

ayrıca çağımızın hastalıklarına devalar sunacak şekilde tasarlanmıştır.
örneğin;
hz.yunus* ve hz.eyyub*'un kıssalarında ilk duyulduğunda "vah vaah, peygamber oldukları halde ne dertler çekmişler" dedirtirken-ki bu acıma insana pek bir şey kazandırmaz; risale i nurdaki yorumlarda* bizim onlardan daha vahim durumda olduğumuza çünkü onların dertlerinin dünya hayatıyla kayıtlı olmasına rağmen bizimkinin manevi boyutta olması hasebiyle ebedi hayatımızı tehlikeye atan türden olduğuna değinilerek o esnada o peygamberlerin yapmış olduğu ve kuran'da da geçen dua ifadeleriyle derdimize derman olacak çareyi sunar.

http://www.risaleara.com/icindekiler.asp?kid=3

risale i nur Başlığındaki Önemli Entry'ler

Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.