bugün

islam dininden bir önce gelen, kutsal kitabı incil, peygamberi hz isa olan dinin mensubu olan zat. ibadetlerini kilisede gerceklestirirler.
ortodoks,protestan ve katolik diye üç meshebe sahip hak din olarak kabul edilen dünya da en cok mensubu bulunan hristiyanlıga inananlara verilen ad,isa ya inanan anlamına da gelir...
1915'de anadolu'da yaşayan her üç kişiden biri yani %33 ü hristiyandı. Bugün ise türkiye'de yaşayan hristiyanlar nufüsun sadece 0,1idir. Bu da türkiye'nin hristiyanlar üstündeki baskısını ve asimilasyonunu kanıtlamaktadır.
türkiyede yaşayanlarının bir çok ayrıcalığının olduğu bariz olan islamiyetten önceki hak din. bir hristiyan göğsünde haçıyla her yere girebilir, hemde siyasi ideolojisi olsun olmasın ama okumak isteyen başı örtülü kardeşim, ablam, yeğenim giremez bu kadarda ayrıcalıklıdırlar. maddi yönden genelde zengin ya da zenginleşmiş topluluklardır.
türkiye de yaşayan bazı etnik grupların mensubu olduğu dindir. türkiye de yaşayan ermeniler, rumlar hristiyan dinine bağlıdırlar. dinlerini okutabilecekleri okulları da vardır ve meb e bağlıdır..
türk dil kurumuna göre hristiyan olarak yazılsa da sözlükte direkt olarak hıristiyan kelimesine yönlendiriliyor.*
kendilerine göre "müslümanlarla görüşülmez, onlarla ancak savaşılır"...

tersini yada karşıtını söylemeleri mümkün değildir... tarih ve teoloji koskoca birer bilim, insanın suratına çarparlar...
hıristiyanlık'a inanlara verilen genel ad.

burada söylenen sözlerin on biri müslüman başlığı altında yazılsa kıyameti koparacak olan arkadaşlarımızın; laiklik, düşünce özgürlüğü, din ve ibadet özgürlüğü gibi konularda fikir beyan etmesi o kadar komik ki.
teorik olarak anti-antichristtir.
gozlemlere gore; hernekadar islam'daki kadar olmasada, bir hristiyan asiri derecede baskici* olabilmektedir.
türk dil kurumu sözlüğünde açıkça "hristiyan" olarak yazıldığı belirtilmesine rağmen, sözlüğümüzün sarı çizmeli mehmet ağa'nın sözlüğüne dayanarak yazımını "hıristiyan" olarak kabul ettiği sözcük.

ülkede dil konusunda en üst mevkii, otorite sarı çizmeli mehmet ağa zaten. yaşasın sarı çizmeli mehmet ağa.
(bkz: christian)
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.